Regina Skibińska

Artykuły autora

Prawo zabrania marnowania żywności, a tony jedzenia trafiają do przysklepowych śmietników

Środowisko Rynek i konsument

W śmietnikach przy dużych sklepach można znaleźć mnóstwo żywności nadającej się do spożycia, o ile śmietniki te są otwarte, co nie jest regułą. Wprawdzie obowiązuje ustawa o przeciwdziałaniu marnowaniu żywności, która nakazuje dużym sklepom przekazywanie żywności zagrożonej zmarnowaniem organizacjom pożytku publicznego, ale w praktyce i tak sporo produktów jest wyrzucanych.

11.04.2023

UE ogranicza wsparcie dla spalania niektórych rodzajów drewna w elektrowniach

Środowisko Energetyka

Instytucje Unii Europejskiej doszły do porozumienia w sprawie rewizji dyrektywy OZE. Nie będzie dopłat do spalania drewna, które może zostać wykorzystane przez przemysł. Nadal jednak energia pochodząca z biomasy drzewnej będzie uznawana za odnawialną i zaliczana do celów udziału OZE w produkcji energii. Aktywiści ostrzegają, że taka polityka może doprowadzić do większych wycinek i wyższych emisji.

05.04.2023

Opodatkowanie samych frankowiczów "nie przejdzie", jeśli już to ze złotówkowiczami

Wymiar sprawiedliwości Kredyty frankowe

Trwa szukanie rozwiązania problemu frankowiczów, którzy coraz częściej idą do sądów i wygrywają. Ze strony rządowej i samego nadzoru finansowego słychać o przygotowywanej ustawie. Padały też sugestie, że wprowadzi ona podatek od dochodów tych, których umowy zostaną unieważnione. Część prawników mówi wprost, że byłoby to sprzeczne z Konstytucją i prawem unijnym.

01.04.2023

Lepiej regularnie wypłacać środki niż rezygnować z PPK

Domowe finanse Prawo pracy PPK

Rezygnacja pracownika z oszczędzania w pracowniczych planach kapitałowych (PPK) nie jest dla niego korzystna, mimo że może odczuć niższą wypłatę na koncie. Jeśli jednak policzy się korzyści, to okazuje się, że nawet wypłacanie pieniędzy w ciągu kilku miesięcy od rozpoczęcia oszczędzania opłaca się bardziej niż zrezygnowanie z uczestniczenia w programie.

31.03.2023

Sporów frankowych w sądach coraz więcej, szansy na przełom nie widać

Wymiar sprawiedliwości Banki Kredyty frankowe

Nawet największa pracowitość sędziów i pracowników sekretariatów sądowych nie pomoże, jeśli napływ spraw frankowych będzie taki, jak do tej pory, zwłaszcza w najbardziej obciążonym wydziale frankowym Sądu Okręgowego w Warszawie. Na długi czas rozpatrywania spraw dotyczących kredytów indeksowanych i denominowanych do CHF wpływa też brak jednoznacznej odpowiedzi Sądu Najwyższego czy TSUE na kluczowe zagadnienia.

31.03.2023
1    53  54  55  56  57  58  59  60  61    122