Robert Gniezdzia

Artykuły autora

Sygnalista w organizacji to korzyści, nie obciążenie

Prawo gospodarcze RODO

To na menedżerach i właścicielach firm ciąży odpowiedzialność polegająca na tym, aby system sygnalizacyjny nie był obciążeniem i zbędnym wydatkiem, ale stał się instrumentem zmiany i poprawy kultury organizacyjnej, dzięki której organizacja będzie mogła długofalowo osiągać lepsze rezultaty, a także unikać sankcji administracyjnych lub je istotnie minimalizować

23.02.2021

Pierwsze wypłaty pokażą wartość wsparcia z tarczy antykryzysowej

Prawo pracy Prawo gospodarcze Koronawirus

Programy przeciwdziałania skutkom COVID-19 to z jednej strony przepisy określane potocznie jako „tarcza antykryzysowa”, a z drugiej instrumenty, w jakie został wyposażony Polski Fundusz Rozwoju. O tym, na ile te rozwiązania spełnią pokładane w nich nadzieje okaże się po wypłacie pierwszych instrumentów - pisze radca prawny Robert Gniezdzia.

05.05.2020

Rejestr beneficjentów rzeczywistych czeka na zgłoszenia

Prawo gospodarcze RODO

Wprawdzie termin na dokonanie zgłoszenia do Centralnego Rejestru Beneficjentów Rzeczywistych przez spółki informacji o osobach będących właścicielami podmiotów prawnych lub osób sprawujących nad nimi kontrolę został przedłużony, ale nie należy z tym zwlekać, bo to nie zawsze jest proste - pisze radca prawny Robert Gniezdzia, partner w kancelarii Chmielniak Adwokaci.

30.03.2020

Umowa o dożywocie nie zawsze dobrym rozwiązaniem

Domowe finanse Podatek od spadków i darowizn

Osoby żyjące w związkach nieformalnych z punktu widzenia prawa są względem siebie osobami zupełnie obcymi. Płacą więc podatek od spadków i darowizn według najwyższej stawki. W ostatnim czasie coraz popularniejsze staje się zawieranie umów o dożywocie. Rozwiązanie to ma jednak swoje wady – pisze Robert Gniezdzia, radca prawny, partner w kancelarii Chmielniak Adwokaci.

11.02.2020