Monika Stelmach

Artykuły autora

Premie za stosowanie znieczulenia podczas porodu – szpitale mogą sporo zyskać

Opieka zdrowotna

Placówki, które podniosą odsetek zastosowań znieczuleń zewnątrzoponowych lub podpajęczynówkowych podczas porodów naturalnych, otrzymają premie finansowe. Im więcej znieczuleń, tym wyższe kontrakty. To pierwszy kwartał obowiązywania nowych zasad i jest o co walczyć. Za zwiększenie udziału znieczuleń powyżej 35 proc. współczynnik korygujący (premiowy) wyniesie aż 21 proc.

16.09.2024

Stymulator, którego nie ma kto uruchomić - pacjenci bez pomocy

Pacjent Opieka zdrowotna

Osoby z chorobą Parkinsona mogą otrzymać przełomowe leczenie, jakim jest głęboka stymulacja mózgu. Zabieg wszczepienia stymulatora znalazł się w koszyku świadczeń gwarantowanych. Po operacji należy ustawić i monitorować parametry urządzenia - nie wiadomo jednak, kto miałby to robić. Nie ma też zatwierdzonych procedur okołooperacyjnych. W efekcie pacjenci mają założony stymulator, ale... niekoniecznie uruchomiony. Neurolodzy apelują o zmiany.

13.09.2024

Elektroniczna Karta Szczepień zmniejszy biurokrację

Opieka zdrowotna

Zamiast wymogu opracowywania przez placówki POZ raportów statystycznych dotyczących szczepień zalecanych będzie elektroniczna Karta Szczepień. Ministerstwo Zdrowia zapowiada uproszczenie rozliczania tych procedur przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Resort argumentuje, że zmniejszenie obciążeń biurokratycznych dla świadczeniodawców ma przyczynić się do zwiększenia dostępności szczepień ochronnych.

12.09.2024

NIK o reformie psychiatrii dzieci i młodzieży: System nadal jest niewydolny

Pacjent Opieka zdrowotna

Od ponad czterech lat wdrażana jest reforma psychiatrii dziecięcej. Najwyższa Izba Kontroli w raporcie na ten temat zaznacza, że mimo podejmowanych przez Ministerstwo Zdrowia działań, potrzeby zdrowotne dzieci i młodzieży nie zostały zaspokojone. Lista uchybień jest długa: szpitale były przepełnione, młodych pacjentów hospitalizowano na oddziałach dla dorosłych, albo odmawiano im przyjęcia do szpitala.

10.09.2024

Ministerstwo Zdrowia opublikowało nowe standardy akredytacyjne dla szpitali

Pacjent Opieka zdrowotna

Standardy akredytacyjne dla szpitali uzupełniają obowiązującą od stycznia 2024 roku ustawę o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta. Dokument liczy 230 stron. Ministerstwo Zdrowia określiło, jakie warunki muszą spełnić całodobowe placówki ochrony zdrowia, żeby uzyskać akredytację. W standardach opisano wymagania, sposób sprawozdania i ocenę punktową. Standardy będą aktualizowanie nie rzadziej niż raz na pięć lat przez powołaną do tego Radę Akredytacyjną.

10.09.2024
1    6  7  8  9  10  11  12  13  14    23