Grażyna J. Leśniak

Grażyna J. Leśniak

Kontakt: Grazyna.Lesniak@wolterskluwer.com

Artykuły autora

Niezdecydowani w sprawie OFE zyskają nieco więcej czasu na zastanowienie

Emerytury i renty

Co najmniej do 1 czerwca 2020 r. członkowie Otwartych Funduszy Emerytalnych będą mieli czas na zastanowienie, co zrobić ze swoimi oszczędnościami zgromadzonymi w OFE: czy przekazać je do ZUS, czy na Indywidualne Konta Emerytalne. Tego dnia mają dopiero wejść w życie przepisy dotyczące przekształcenia OFE w IKE. Na razie jednak nie wiadomo, w jakim terminie osoby chcące uniknąć 15-procentowej opłaty przekształceniowej, będą musiały złożyć deklaracje o przeniesieniu pieniędzy do ZUS. Obecnie trwają uzgodnienia w łonie rządu.

05.12.2019

Mały ZUS plus już w Sejmie, ale są obawy o zaburzenie konkurencji między małymi firmami

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy

Podwyższenie limitu przychodów uprawniających do tzw. Małego ZUS plus i wydłużenie okresu, w którym możliwe będzie płacenie obniżonych składek co najmniej do pięciu lat - to propozycje, które mogą pojawić się w Sejmie, choć rząd wcześniej je odrzucił. Część zainteresowanych środowisk ma jednak obawy, że ta zmiana może zaburzyć konkurencję wśród małych firm.

05.12.2019

Duża podwyżka płacy minimalnej może spowodować redukcję części etatów

Prawo pracy Małe i średnie firmy

W 2020 roku pracownicy blisko połowy firm mogą spodziewać się wzrostu wynagrodzenia. To efekt zwiększenia płacy minimalnej, która oprócz podwyżek może spowodować także wzrost cen produktów i usług oraz redukcję części etatów. Sygnały o spowolnieniu już wpływają na nastroje przedsiębiorców.

04.12.2019

Coraz więcej firm ma problemy ze znalezieniem pracowników

Prawo pracy Małe i średnie firmy

Wzrost oczekiwań finansowych kandydatów do pracy oraz brak pracowników z wymaganymi kwalifikacjami czy – w ogóle – brak chętnych do pracy, to główne problemy z pozyskaniem pracowników - alarmuje BCC. Przedsiębiorcy obawiają się, że prognozowane spowolnienie gospodarcze może tę sytuację tylko pogłębić.

04.12.2019

Polacy więcej chorują krótko, ale na długie renty chodzą rzadziej

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

W 2018 roku przeciętna wysokość wydatków na świadczenia związane z niezdolnością do pracy na jedną osobę wyniosła 1 496,67 zł i była niższa w stosunku do roku poprzedniego o 13,67 zł. Sukcesywnie maleje też przeciętna miesięczna liczba osób pobierających renty z tytułu niezdolności do pracy, ale chorujemy więcej i wzrasta liczba zwolnień, szczególnie krótkotrwałych.

04.12.2019
1    747  748  749  750  751  752  753  754  755    792