Marek Sondej

Artykuły autora

WSA: Burmistrz może zapobiegać wykluczeniu komunikacyjnemu

Samorząd terytorialny Prawo gospodarcze Transport

Burmistrz może się nie zgodzić, by przewoźnik zlikwidował wszystkie niedzielne kursy, powołując się na potrzeby społeczności. Jego decyzja ma niewątpliwy wpływ na funkcjonowanie przedsiębiorstwa przewozowego, ale nadużyciem byłoby twierdzenie, że burmistrz przekracza swoje kompetencje - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach.

04.10.2024

WSA: Barnaba został Mieczysławem, rodzice nadal niezadowoleni

Samorząd terytorialny Kodeks postępowania administracyjnego

Zmiany imienia małoletniego można dokonać wyłącznie z ważnych powodów. Nie może być nim jednak późniejszy brak poparcia dla złożonego wniosku. Jeżeli „ważny powód” istnieje, to zmiana jest konieczna, choćby rodzice nagle zmienili zdanie - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu. Rodzice podkreślali, że co prawda wnioskowali o zmianę imienia, ale dopiero po jej otrzymaniu uzmysłowili sobie, że zmiana imienia dziecka była błędem.

28.09.2024

NSA: Sołtys nie może być członkiem rady sołeckiej

Samorząd terytorialny

Rada sołecka, choć powoływana obligatoryjnie, nie jest organem samodzielnym, uprawnionym do reprezentowania sołectwa. Natomiast sołtys, który zasięga jej rady i opinii, nie może jej zwoływać i przewodniczyć obradom - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny. Taki zapis statutu sołectwa jest nieważny. Należy w nim określać organizację i zadania organów jednostki pomocniczej, nie zaś rady sołeckiej.

12.09.2024

Szczegóły wyboru sołtysa musi określić rada gminy

Samorząd terytorialny

Ustawowa regulacja dotycząca wyboru sołtysa i rady sołeckiej jest szczątkowa. Organy te są wybierane w głosowaniu tajnym, bezpośrednim, spośród nieograniczonej liczby kandydatów, przez stałych mieszkańców sołectwa uprawnionych do głosowania. Szczegóły wyboru musi zatem określić w każdym przypadku statut danego sołectwa.

10.09.2024

Trzeba wybrać: Albo mandat radnego, albo praca na rzecz gminy

Samorząd terytorialny Wybory

Wykonywanie mandatu radnego ma być służbą na rzecz lokalnej społeczności. Dlatego oprócz diety radny nie może liczyć na dodatkowe korzyści majątkowe, w tym na możliwość preferencyjnego zatrudnienia albo zawarcia umowy cywilnoprawnej z gminą. Od istniejących zakazów są jednak wyjątki.

30.08.2024
1    1  2  3  4  5  6  7  8  9    112