Krzysztof Koślicki

Krzysztof Koślicki

Kontakt: Krzysztof.Koslicki@wolterskluwer.com

Artykuły autora

MF chce uszczelnić opodatkowanie fundacji i korzystanie z ulgi IP Box

Domowe finanse CIT Doradca podatkowy

W poniedziałek w wykazie prac legislacyjnych pojawiły się założenia do zmian w przepisach o podatku dochodowym. Chodzi m.in. o objęcie dochodów wszystkich organizacji pozarządowych zwolnieniem z podatku od osób prawnych, z wyłączeniem działalności gospodarczej. Projektowana ustawa ma także zawierać zmiany uszczelniające w zakresie opodatkowania fundacji rodzinnej. Planowane są również zmiany w korzystaniu IP Box.

12.08.2024

Od piątku nowe sankcje UE w obszarze transportu drogowego

Ordynacja Prawo europejskie Transport

2 sierpnia br. wchodzą w życie nowe zasady dotyczące przedsiębiorstw transportu drogowego, w związku z przyjęciem kolejnego pakietu sankcji wobec Białorusi - przypomina resort finansów. Przedsiębiorstwa transportu drogowego zostały zobowiązane do ujawniania właściwym organom krajowym na ich żądanie swojej struktury własnościowej.

01.08.2024

W 2025 roku na mapie Polski będzie siedem nowych miast

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

W Dzienniku Ustaw opublikowane zostało rozporządzenie, które z początkiem 2025 roku wprowadzi zmiany w podziale terytorialnym kraju. Zmienią się granice niektórych gmin i miast, a także w jednym przypadku siedziba władz gminy. Nowymi miastami na mapie Polski będą: Końskowola, Kurów, Wąwolnica, Kazanów, Kobylnica, Sobków, Zaniemyśl.

01.08.2024

MC: Większość urządzeń elektronicznych musi mieć gniazda USB typu C

Domowe finanse Prawo europejskie

Większość urządzeń elektronicznych w Polsce od 28 grudnia 2024 r. będzie musiała posiadać uniwersalne gniazda USB typu C. Chodzi m.in. o telefony komórkowe, tablety, aparaty cyfrowe czy słuchawki. Od 28 kwietnia 2026 r. przepisy te mają dotyczyć też laptopów - o zmianie poinformowało we wtorek Ministerstwo Cyfryzacji.

30.07.2024

Kolejny wyrok TSUE w sprawie ochrony wilków

Środowisko Prawo europejskie

Wilk nie może zostać wskazany jako gatunek, na który można polować na poziomie regionalnym, skoro stan jego ochrony jest niewłaściwy na poziomie krajowym - orzekł właśnie Trybunał Sprawiedliwości UE. Wskazał, że dzieje się tak nawet w przypadku, gdy zgodnie z dyrektywą siedliskową, nie jest on w danym regionie objęty ścisłą ochroną, ponieważ środki gospodarowania gatunkami takie jak polowanie, powinny w każdym razie mieć na celu zachowanie lub odtworzenie tych gatunków we właściwym stanie ochrony.

29.07.2024
1    11  12  13  14  15  16  17  18  19    567