Jolanta Ojczyk

Jolanta Ojczyk

Artykuły autora

Błąd w Tarczy 1 może spowodować problem z zawieszeniem terminów procesowych

Wymiar sprawiedliwości

Może się okazać, że terminy procesowe i sądowe nadal biegną, bo w artykule, które miał je wstrzymać lub zawiesić jest błąd. Artykuł w tzw. specustawie odnosi się do COVID, a nie do COVID-19. Tymczasem zgodnie z nią przepisy mają być stosowane do zakażeń i choroby zakaźnej wywołanej wirusem SARS-CoV-2, czyli COVID-19.

06.04.2020

Bez KIO trudno sfinalizować przetarg

Zamówienia publiczne Koronawirus

W okresie stanu epidemii Krajowa Izba Odwoławcza nie przeprowadza posiedzeń ani rozpraw z udziałem stron i uczestników postępowania odwoławczego. Dla zamawiających i wykonawców, którzy wygrali przetarg, oznacza to często wstrzymanie podpisania umowy, bo inni uczestnicy odwołali się. A tylko od 1 kwietnia pojawiło się już aż 800 ogłoszeń w Biuletynie Zamówień Publicznych.

06.04.2020

Dopłaty do wynagrodzeń rozbijają się o nieżyciowe wnioski i nieprecyzyjne przepisy

Prawo gospodarcze Finanse Koronawirus

Konieczność zawarcia porozumienia z pracownikami to nie jedyny problem w ubieganiu się o dofinansowanie do wynagrodzenia. Brak definicji wynagrodzenia, konieczność ręcznego wpisywania danych pracowników, łącznie z numerem PESEL, nieuwzględnienie różnych okresów przestoju sprawiają, że wypełnienie wniosku to udręka.

06.04.2020

Miały być doręczenia pism sądowych online, będzie niebezpieczna przesyłka hybrydowa

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Projekt Tarczy2 przewiduje możliwość doręczania m.in. wezwań, zawiadomień, pism z postępowań egzekucyjnych, karnych i karno-skarbowych za pomocą przesyłki hybrydowej. Warunek - zgodę na to musi wydać sąd, bądź organ prowadzący. To zamach na tajemnicę adwokacką, radcowską, obrończą i wprowadzenie fikcji doręczeń na niebywałą skalę - alarmują prawnicy.

05.04.2020

Koronawirus zatapia notariuszy, kołem ratunkowym - akty online

Wymiar sprawiedliwości

Choć Krajowa Rada Notarialna uspakaja, że czynności można dalej prowadzić, część kancelarii już je ograniczyła. Jeśli epidemia potrwa dłużej, może to utrudnić działalność spółek, wyhamować obrót nieruchomościami czy sprawy spadkowe. Naukowcy przekonują, że jak najszybciej powinniśmy wdrożyć elektroniczny akt notarialny, który nie wymagałby dużych zmian w przepisach.

03.04.2020
1    246  247  248  249  250  251  252  253  254    534