united kingdom
ukraine
Aleksandra Partyk

Aleksandra Partyk

Artykuły autora

W referacie sędziego 700 spraw, pierwsza rozprawa i po dwóch latach

Wymiar sprawiedliwości

Sędziowie alarmują, że sądowe wydziały cywilne są obecnie w stanie śmierci klinicznej, a pełnomocnicy potwierdzają, że nie tylko na wyrok, ale i na pierwszą rozprawę czeka się latami. Sytuację miały poprawić zmiany wprowadzone rok temu - m.in. zwiększenie do 100 tys. zł wartości sporu właściwości rzeczowej sądów rejonowych. Tak się jednak nie stało - sądy okręgowe nie czują specjalnej ulgi, a rejonowe zmagają się z większym wpływem. Do tego dochodzą pogłębiające się problemy kadrowe.

26.08.2024

Certyfikat lekiem na niekompetencję biegłych, pytanie, kto go wyda

Wymiar sprawiedliwości

Problem z jakością opinii biegłych nabrzmiewa od dłuższego czasu, wraca więc pomysł, by rozwiązać go poprzez weryfikację ich wiedzy i certyfikaty. Biegli przypominają jednak, że propozycja nie jest nowa, a głównym problem jest to, kto miałby ich oceniać. Jak podkreślają, organ musi być nie tylko niezależny, ale i na odpowiednim poziomie merytorycznym. A to i tak - ich zdaniem - nie pomoże, jeśli nie będzie kontroli i certyfikacji instytucji prywatnych, zajmujących się opiniami.

20.08.2024

Nadal bez kalendarza pełnomocnika, ale MS rozważa jego wprowadzenie

Prawnicy

Kalendarz pełnomocnika miał być jedną z funkcjonalności Portalu Informacyjnego Sądów Powszechnych - o jej wprowadzenie co roku apelują adwokaci i radcy prawni. Poprzedni rząd niemal co wakacje obiecywał, że się nad tym pochyli - zmiana wymaga bowiem także korekty ustawowej. Ministerstwo Sprawiedliwości poinformowało właśnie Prawo.pl, że rozważa prace, które umożliwiłyby wprowadzenie takiej funkcjonalności w Portalu.

19.08.2024

Opieka naprzemienna stosowana od lat, ale nadal nieuregulowana

Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

Już poprzednie kierownictwo Ministerstwa Sprawiedliwości planowało uregulowanie kwestii opieki naprzemiennej. Obietnice spaliły jednak na panewce, a prawnicy coraz głośniej mówią o konieczności takich zmian. Tym bardziej, że model jest już obecnie stosowany przez sądy. Problem jednak w tym, że brak przepisów prowadzi do jego nadużywania, np. po to, by nie płacić alimentów. A poszkodowane, jak zwykle, pozostaje dziecko.

19.08.2024

Pies na sali sądowej? Na razie tylko jako asystent

Wymiar sprawiedliwości

Pies wspiera w trudnych sytuacjach, łagodzi lęki i obyczaje - dlatego czworonożni asystenci mogą już od pewnego czasu i pod pewnymi warunkami, podróżować razem z pasażerami samolotów. Pies asystent może też wchodzić na salę sądową pod warunkiem, że wykaże się stosownym certyfikatem, szczepieniami i będzie wyposażony w uprząż. Prawnicy wskazują, że psy w sądzie mogłyby pełnić większą rolę, np. wspierać dzieci w czasie wysłuchania.

17.08.2024
1    11  12  13  14  15  16  17  18  19    235