Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska

Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska

Artykuły autora

Izba Dyscyplinarna SN: Zamknięcie kancelarii na 1,5 roku oznacza jej upadek

Prawo karne Prawnicy

Zawieszenie radcy prawnego w czynnościach na rok i sześć miesięcy to kara zbyt surowa - orzekła Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego, mimo, że poprzednio obwiniony też złamał zakaz działalności. - Wysoka sankcja oznacza w zasadzie śmierć kancelarii; odchodzą klienci korporacyjni do innych radców i adwokatów i radca musi zaczynać od nowa - dodał sąd.

14.08.2020

Konflikt między sędziami w Izbie Dyscyplinarnej SN utrudnił wydanie wyroku

Prawo karne Prawnicy

Niecodzienna sytuacja miała miejsce w Izbie Dyscyplinarnej 12 sierpnia br. Sędzia, profesor Uniwersytetu Warszawskiego Jan Majchrowski podważył zdolność do bezstronnego orzekania swego kolegi ze składu orzekającego i zarazem prezesa Izby - sędziego dr hab. Tomasza Przesławskiego. Powód: nagła zamiana sędziów z wcześniej ustalonego składu.

13.08.2020

Dane osobowe tysięcy mieszkańców Warszawy są zagrożone

Prawo karne RODO

Na śmietniku w jednym z osiedli w Warszawie dozorca znalazł notatniki służbowe Straży Miejskiej w Warszawie z pełnymi danymi osób, które otrzymały mandaty karne. Naruszenie zgłoszono pokrzywdzonym, a także prezesowi Urzędu Ochrony Danych Osobowych, który teraz analizuje sytuację. Straż przyznaje, że zdarzenie powoduje ryzyko naruszenia praw obywatelskich.

13.08.2020

SN: Adwokaci zaniedbali klientów, ale sprawa się przedawniła

Prawnicy

Trzej adwokaci, którzy nie informowali klientów o przebiegu sprawy i nie opłacili kosztów sądowych doprowadzając do przegrania sprawy - unikną kary. Powodem jest przedawnienie. Interesujące, że zawodowe kwestie etyczne rozpoznawała w tym przypadku Izba Karna, a nie Dyscyplinarna Sądu Najwyższego, gdyż zadecydowały orzeczenia TSUE.

12.08.2020

SN: Uniewinnienie w sprawie nielegalnego obrotu refundowanymi lekami

Pacjent Farmacja

Jeśli opis zachowania aptekarza nie spełnia warunków właściwych dla czynu zabronionego, to taką osobę trzeba uniewinnić - orzekł w wyroku Sąd Najwyższy rozpoznając kasację kierownika apteki. Zarzuty były bardzo poważne i dotyczyły odsprzedaży leku refundowanego przychodni lekarskiej za ponad 8 mln zł, która nie mogła takiego środka aplikować pacjentom.

12.08.2020
1    489  490  491  492  493  494  495  496  497    2005