Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska

Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska

Artykuły autora

SN: Nieszczelność kanalizacji nie zagrażała życiu i zdrowiu

Prawo karne Środowisko

Sąd Najwyższy nie dopatrzył się w zalewaniu działki ściekami zanieczyszczenia środowiska znacznych rozmiarów i potwierdził, że oskarżeni słusznie zostali uniewinnieni. Według sądu nieszczelność systemu kanalizacyjnego nie miała wpływu na życie i zdrowie ludzi oraz nie obniżyła istotnie jakości wody, powietrza, gleby i roślin.

03.09.2020

SN: Sprawa zniesławienia b. sędziego Łączewskiego - do ponownego rozpoznania

Prawo karne

Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego na skutek skargi nadzwyczajnej Prokuratora Generalnego uchyliła wyrok Sądu Okręgowego w Łodzi w sprawie zniesławienia b. sędziego Wojciecha Łączewskiego. Sąd zgodził się, że zachodzi oczywista sprzeczność istotnych ustaleń sądu z treścią zebranego w sprawie materiału dowodowego.

02.09.2020

Należy rozszerzyć zakres informacji kryminalnych o nieruchomości

Prawo cywilne

Zdaniem Rady Legislacyjnej zakres przetwarzanych informacji kryminalnych obejmować powinien nie tylko przedmioty, w tym nieruchomości wykorzystane do popełnienia przestępstwa lub utracone w związku z przestępstwem, ale również nieruchomości uzyskane z wyniku przestępstwa. Rządowy projekt nowelizacji ustawy o księgach wieczystych i hipotece wymaga zatem poprawek

02.09.2020

SN: Lokalny sąd może rozpoznać sprawę karną prezydenta miasta

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Interakcje o charakterze administracyjnym między władzą wykonawczą a sądowniczą nie są przeszkodą, aby sprawy karne przedstawicieli lokalnej władzy były rozpoznawane przez sądy miejscowo właściwe. Ponadto żadne „naciski” ze strony opinii publicznej czy sugestie medialne, nie mogą ograniczać swobody orzekania sądu - uznał Sąd Najwyższy i oddalił wniosek o przekazanie sprawy prezydenta miasta innemu sądowi.

01.09.2020

Państwo polskie coraz surowsze dla osiadłych cudzoziemców

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna

Sądy wraz z wojewodami przyjmują, że nawet niepoinformowanie o toczącym się wobec cudzoziemca postępowaniu o wykroczenie skarbowe, jest zagrożeniem dla bezpieczeństwa państwa i porządku publicznego. Po kilkunastu latach pobytu rezydentów wydala się z Polski do krajów pochodzenia, nie dając im szans na obronę.

01.09.2020
1    487  488  489  490  491  492  493  494  495    2005