Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska

Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska

Artykuły autora

NSA: Potwierdzenie obywatelstwa dziecka Polaka nie zależy od transkrypcji zagranicznego aktu urodzenia

Prawo rodzinne Administracja publiczna

Naczelny Sąd Administracyjny wydał w czwartek przełomowy wyrok. Zagraniczny akt urodzenia dziecka nie może być podważony przez organy administracji w toku postępowania o potwierdzenie obywatelstwa. Jeśli więc w akcie urodzenia wskazano jako ojca obywatela polskiego, to dziecko ma z mocy prawa polskie obywatelstwo, niezależnie od tego, że urodziło się w drodze surogacji.

10.09.2020

Tajemnica rynkowa TVP - to powód odmowy udzielenia informacji publicznej

Prawo cywilne

Wojewódzki Sąd Administracyjny odroczył wydanie wyroku w sprawie udostępnienia informacji o kosztach emisji przez TVP reportażu "Inwazja" na temat środowiska LGBT. Sąd wysłuchał stanowisk stron, w których najważniejszą kwestią było powołanie się na tajemnice przedsiębiorstwa. Pełnomocnik TVP stał na stanowisku, że ujawnienie źródeł finansowania programu zaszkodzi pozycji rynkowej stacji.

10.09.2020

SN rozstrzygnie, czy umowa frankowa może być w całości nieważna

We wtorek 15 września Izba Cywilna Sądu Najwyższego rozstrzygnie, czy eliminacja niedozwolonej klauzuli w umowach kredytu hipotecznego związanej z przeliczaniem świadczenia z franków szwajcarskich na złotówki prowadzi do upadku i nieważności umowy w pozostałym zakresie.

10.09.2020

SN: Niezatwierdzenie stawek opłat za korzystanie z torów i peronów było zasadne

Prawo cywilne Prawo gospodarcze

Izba Kontroli Nadzwyczajnej Sądu Najwyższego uznała, że decyzja prezesa Urzędu Transportu Kolejowego o zatwierdzeniu stawek opłat za rozkład jazdy pociągów 2013-2014 była niesłuszna. Dlatego, że zarządca infrastruktury kolejowej nie ma prawa obciążać przewoźników nieuzasadnionymi kosztami prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej.

10.09.2020

SN: Porozumienie między organami rentowymi decyduje, gdzie Polak ma być ubezpieczony

Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne

Sąd drugiej instancji nie może uchylić decyzji ZUS i wyroku wydanego w pierwszej instancji w sprawie podlegania ubezpieczeniu społecznemu Polaka, który pracował na Słowacji. Dlatego, że dwustronne porozumienie organów rentowych stanowi podstawę do stwierdzenia, które ustawodawstwo jest wiążące - taki jest sens uchwały SN składzie 7 sędziów Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych wydanej 9 września br.

09.09.2020
1    484  485  486  487  488  489  490  491  492    2005