Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska

Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska

Artykuły autora

SO: Nielojalne wykorzystanie zaufania klienta przez bank w umowach kredytu

Rynek i konsument Domowe finanse

Skutkiem nałożenia na kredytobiorców całości ryzyka zmiany kursu franka szwajcarskiego, było bardzo nierównomierne i niesprawiedliwe rozłożenie ogólnego ryzyka ponoszonego przez obie strony w związku z zawarciem obu umów kredytu mieszkaniowego - orzekł Sąd Okręgowy w Poznaniu i zasądził od pozwanego banku na rzecz powodów zwrot nienależnego świadczenia.

15.07.2022

Izba Dyscyplinarna po pięciu latach znika, w SN czas na porządki

Prawo karne Prawnicy

Izba Dyscyplinarna wydała ponad tysiąc orzeczeń. Jej roczne wydatki to 18,2 mln zł. Plus wynoszące 1 mld 200 tys. zł kary naliczane przez Trybunał Sprawiedliwości UE. TSUE i Europejski Trybunał Praw Człowieka zakwestionowały legalność tego organu, a polskie władze, pod groźbą wstrzymania unijnych funduszy zdecydowały o likwidacji Izby. Jej członkowie szukają sobie teraz miejsca w innych izbach SN.

14.07.2022

NSA: Odprawa emerytalna żołnierza, tak jakby nadal mieszkał z żoną i dziećmi

Administracja publiczna Wojsko

Przy obliczaniu odprawy mieszkaniowej należnej żołnierzowi zwolnionemu ze służby, zwrot "w dniu wskazanym przez żołnierza" oznacza, że stan rodziny żołnierza przy obliczaniu wysokości odprawy emerytalnej jest uwzględniany na dzień wskazany przez wnioskodawcę, a nie na dzień wydania decyzji - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

14.07.2022

Kary mają zastraszać - państwo ostro rozprawi się z przestępcami

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Już za trzy miesiące będziemy mieli prawo karne represyjne, a nie gwarancyjne. Wprowadzone 7 lipca zmiany w kodeksie karnym nie mają uzasadnienia, bo przestępczość , a zwłaszcza najcięższa - zabójstwa i pobicia - utrzymują się na stałym poziomie. Racjonalna polityka karna powinna opierać się na analizach stanu zagrożenia. A co więcej - nowe kary mogą być sprzeczne z Konstytucją RP.

12.07.2022

SO: Odszkodowanie z ubezpieczenia AC nie według stawek robocizny, a zgodnie z umową

Prawo cywilne Rynek i konsument

Przy dobrowolnym ubezpieczeniu pojazdu polisą autocasco bez znaczenia pozostaje okoliczność, że stawka robocizny stosowana przez warsztat naprawczy jest stawką rynkową. To nie rynkowość stawki decyduje o wysokości odszkodowania, lecz zapisy umowy określające sposób jego ustalenia - orzekł sąd drugiej instancji uznając, że odszkodowanie było niedoszacowane.

12.07.2022
1    268  269  270  271  272  273  274  275  276    2005