Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska

Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska

Artykuły autora

Gujski: Niesprawiedliwość w sądach pracy - odpowiedź na pozew po dwóch latach

Wymiar sprawiedliwości Prawo pracy

Głęboką niesprawiedliwością jest, gdy odpowiedź na pozew przychodzi po dwóch latach, w sytuacji, gdy pracownik dostał dyscyplinarkę czy wypowiedzenie umowy o pracę. Wyrok wydany po pięciu latach, nawet korzystny dla pracownika, nie ma wielkiego znaczenia. Jeśli nie jest pracownikiem szczególnie chronionym, sąd przyzna mu wtedy odszkodowanie za trzy miesiące – mówi adwokat Waldemar Gujski, z kancelarii DT Gujski Zdebiak.

14.02.2023

NSA rozstrzygnie, czy handlarz roszczeniami może nabyć kamienicę z dekretu Bieruta

Samorząd terytorialny Prawo cywilne Nieruchomości

Naczelny Sąd Administracyjny przełamał linię orzeczniczą twierdząc, że ustanowienie prawa użytkowania wieczystego na rzecz nabywcy roszczenia dekretowego rażąco narusza prawo, a zatem jest niedopuszczalne. Wprowadziło to poważny problem co do realizacji roszczeń dekretowych. Dlatego Rzecznik Praw Obywatelskich zadał NSA pytanie, czy nabywca roszczeń z dekretu warszawskiego jest stroną postępowania dekretowego?

13.02.2023

SN rozstrzygnie, czy zamknięcie kancelarii przez komornika pozbawia go możliwości złożenia skargi

Prawo cywilne Prawnicy

Sąd Najwyższy rozstrzygnie wkrótce, czy komornik, który zamknął już swoją kancelarię, może skarżyć do sądu postanowienia o zmianie kosztów egzekucyjnych, które wydał, gdy był aktywny zawodowo. W tle występuje wyrok Trybunału Konstytucyjnego, który orzekł o niekonstytucyjności opłat stosunkowych w wysokości 15 procent wartości wyegzekwowanego świadczenia.

13.02.2023

SN: Nieruchomość wchodzi do majątku wspólnego małżonków po zawarciu umowy dożywocia

Prawo cywilne Prawo rodzinne

Sąd Najwyższy w Izbie Cywilnej uwzględnił skargę kasacyjną powoda w sprawie o uzgodnienie treści księgi wieczystej z rzeczywistym stanem prawnym. Spór dotyczył kwestii, czy prawo własności nieruchomości, nabytej przez pozwaną w trakcie małżeństwa z powodem, weszło do majątku wspólnego małżonków, czy do majątku osobistego pozwanej.

11.02.2023

Pomawianie i kłamstwo przed sądem to oszustwo, ale nie zawsze spotyka się z karą

Prawo karne Prawnicy Prokuratura

Gdyby sądy za każdym razem, gdy świadkowie składają fałszywe zeznania, zawiadamiały o tym prokuraturę, to wymiar sprawiedliwości by się zatkał. Często ludzie zeznają niezgodnie z prawdą, by pomóc sądowi, przypodobać się prokuraturze, a czasem rozmyślnie - by osiągnąć korzyść lub się zemścić. Jednak przekonanie o prawdziwości zeznań wyklucza postawienie podsądnemu zarzutu pomawiania czy celowego wprowadzania organów w błąd.

11.02.2023
1    195  196  197  198  199  200  201  202  203    2005