Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska

Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska

Artykuły autora

NRA: Wynagrodzenia za pomoc prawną z urzędu trzeba urealnić

Prawnicy

W gestii Ministerstwa Sprawiedliwości leży określenie kwoty planowanych wydatków z budżetu państwa na pomoc prawną udzielaną z urzędu na rzecz obywateli. Istnieje potrzeba pilnego oszacowania wydatków na jej świadczenie, bo nadal ta pomoc wydaje się zbyt skromna i w ocenie prezesa NRA - adwokaci de facto ją kredytują

21.08.2023

SN: Eksperyment szczepionkowy spowodował krzywdę badanych

Prawo cywilne

Poszkodowani w eksperymentalnym badaniu szczepionki na grypę powinni otrzymać wyższe zdosćuczynienie niż 500 zł – uznała Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN. Uwzględniła więc skargę nadzwyczajną Prokuratora Generalnego. Charakter naruszonego dobra i stan w jakim pokrzywdzony się znajduje, powinny być zawsze brane pod uwagę przy wymiarze zadośćuczynienia – wskazał Sąd Najwyższy.

19.08.2023

SN: Utrata nogi po ataku nożowniczki wymaga stosownego zadośćuczynienia

Prawo karne

Kobieta zaatakowała pokrzywdzonego bez jakiegokolwiek racjonalnego powodu, powodując u mężczyzny ciężkie kalectwo i amputację prawej nogi. Sądy wahały się jaką rekompensatę przyznać - raz zasądzały milion zł, innym razem 150 tys. złotych. Sąd Najwyższy uznał, że wyrok trzeba uchylić i przeanalizować jak utrata nogi wpływa na niepełnosprawność i zmianę dotychczasowego życia młodego człowieka.

19.08.2023

WSA: Nazwisko i certyfikat terapeuty powinny być znane

Pacjent Opieka zdrowotna Zawody medyczne RODO

Rehabilitację i psychoterapię osoby uzależnionej od narkotyków czy alkoholu mogą prowadzić wyłącznie osoby z wymaganymi kwalifikacjami, posiadające stosowne certyfikaty. Informację publiczną stanowią w związku z tym dokumenty zgromadzone w ramach postępowania konkursowego z udziałem poradni NZOZ. Są one dostępne, i to nie tylko anonimowo – orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny.

18.08.2023

SN: Adwokata oskarżała nieuprawniona osoba

Prawo karne

Wyższy Sąd Dyscyplinarny adwokatury nie zauważył, że wniosek o ukaranie został podpisany przez zastępcę rzecznika dyscyplinarnego, a nie przez głównego rzecznika. Dlatego Sąd Najwyższy w Izbie Odpowiedzialności Zawodowej musiał uchylić orzeczenie, z uwagi na brak skargi uprawnionego oskarżyciela. Choć projekt wniosku o wszczęcie postępowania dyscyplinarnego lub projekt postanowienia o umorzeniu może przygotować zastępca.

18.08.2023
1    132  133  134  135  136  137  138  139  140    2005