Prezes Naczelnej Rady Adwokackiej Przemysław Rosati, adwokat, zwraca się w piśmie do wiceministra sprawiedliwości Sebastiana Kalety o pilne oszacowanie wydatków na świadczenie pomocy prawnej z urzędu dla obywateli, uwzględniając postulaty Adwokatury.
Postulaty te prezes NRA przekazał w pismach z 24 maja 2023 r. oraz 28 czerwca 2023 r., podkreślając konieczność urealnienia wysokości wynagrodzeń za świadczenie pomocy prawnej z urzędu.
Prezes NRA przypomina, że w tej sprawie chodzi o podstawowy filar naszego społeczeństwa: dostęp do sprawiedliwości. Każdy obywatel powinien być w stanie bronić swoich praw w sądzie bez względu na status finansowy, dlatego tak istotne jest działanie ministra sprawiedliwości w tej sprawie.
Prezes NRA dodał w swym wystąpieniu, że działanie lub jego brak będzie jasnym sygnałem dla obywateli, w jakim zakresie rząd dba o ich dostęp do sprawiedliwości.
Zobacz procedurę w LEX: Koszty zastępstwa procesowego świadczonego z urzędu >
Wynagrodzenie za urzędówki
Prezes NRA przypomina w piśmie dotychczasową korespondencję oraz spotkania dotyczące bezwzględnej konieczności urealnienia wysokości wynagrodzenia adwokatów za świadczenie pomocy prawnej z urzędu na rzecz obywateli, a także deklarowanego zamiaru wszczęcia przez Ministerstwo Sprawiedliwości prac nad zmianami m.in. w rozporządzeniu w sprawie ponoszenia przez Skarb Państwa kosztów nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej przez adwokata z urzędu, jak również związanej z tym konieczności wyasygnowania nowych środków z budżetu Państwa.
Po przeanalizowaniu przepisów oraz po odpowiedzi z Ministerstwa Finansów, prezes NRA wskazuje, że zgodnie z art. 139 ust. 2 ustawy z 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych, minister finansów włącza do projektu ustawy budżetowej dochody i wydatki sądownictwa powszechnego. Powyższe potwierdza, wbrew stanowisku wiceministra sprawiedliwości przedstawionym na spotkaniu 17 lipca 2023 r., że jedynie w gestii ministra sprawiedliwości pozostaje określenie kwoty planowanych wydatków budżetu państwa w oparciu o przewidywane wydatki, celem włączenia ich wysokości do projektu ustawy budżetowej.
Rażąco niskie stawki
Tożsame wyjaśnienia prezes NRA otrzymał podczas bezpośredniego spotkania z wiceministrem finansów Sebastianem Skuzą 28 lipca 2023 r., które było poświęcone konieczności zabezpieczenia odpowiednich środków w ustawie budżetowej na tzw. prawo ubogich.
Dlatego Przemysław Rosati zwraca się do wiceministra Sebastiana Kalety o pilne oszacowanie wydatków na świadczenie pomocy prawnej dla obywateli, uwzględniając postulaty wskazane w pismach. Chodzi w szczególności konieczność urealnienia wysokości wynagrodzeń za świadczenie pomocy prawnej z urzędu na rzecz obywateli.
- Stawki za świadczenie pomocy prawnej z urzędu dla obywateli od lat pozostają na rażąco niskim poziomie, często niegwarantującym nawet zwrotu kosztów ponoszonych przez adwokatów, którzy świadczą pomoc prawną z urzędu. Podjęcie niezwłocznego działania w celu rozwiązania tego palącego problemu będzie dowodem, że z jednej strony minister sprawiedliwości rzeczywiście zamierza rozwiązać ten problem, a z drugiej będzie faktycznym wyrazem dbałości o zabezpieczenie środków finansowych w ustawie budżetowej na rzecz wydatków przeznaczonych na tzw. prawo ubogich – czytamy w piśmie adwokata Rosatiego.
Prezes NRA wskazuje również, że praca adwokatów w sprawach z urzędu jest niezbędna i gwarantuje równy dostęp obywateli do sprawiedliwego sądu, nie jest jednak postrzegana przez władzę wykonawczą jako istotny element wymiaru sprawiedliwości, biorąc pod uwagę wysokość otrzymywanego przez adwokatów z tego tytułu wynagrodzenia. Chodzi tu przecież o podstawowy filar naszego społeczeństwa: dostęp do sprawiedliwości. Każdy obywatel powinien być w stanie bronić swoich praw w sądzie bez względu na status finansowy, dlatego tak istotne jest Pana działanie w tej sprawie.
Czytaj też: Radcy Prokuratorii Generalnej zaprzeczają, by ich stawki były wyższe niż adwokatów czy radców
Prezes NRA zwraca się do ministra z apelem o pilne – w porozumieniu z samorządem adwokackim – podjęcie działań legislacyjnych, które realnie i niezwłocznie spowodują zmianę tej sytuacji, a także będą informacją dla obywateli, że państwo zapewnia im adekwatnie opłaconą pomoc prawną z urzędu.
LINIA ORZECZNICZA w LEX: Zwrot wydatków ponoszonych przez pełnomocnika z urzędu oraz przez stronę >
Deprecjonowanie problemu
W ocenie prezesa NRA nie do zaakceptowania jest sytuacja, w której minister sprawiedliwości poprzez kształtowanie wysokości wynagrodzeń za świadczenie pomocy prawnej z urzędu deprecjonuje zarówno świadczenie pomocy prawnej z urzędu przez adwokatów, jak też szczególną sytuację beneficjentów tej pomocy prawnej. Niestety, zważywszy w szczególności na zacytowane na wstępie rozporządzenie, obecnie mamy do czynienia z taką sytuacją. Biorąc pod uwagę wysokość wynagrodzeń za świadczenie pomocy prawnej z urzędu, w bardzo dużej liczbie spraw adwokaci de facto kredytują pomoc prawną z urzędu, albowiem przewidziane stawki wynagrodzeń nie pokrywają nawet wydatków, które muszą ponosić, świadcząc tę pomoc.
- Pana działanie lub jego brak będzie jasnym sygnałem dla obywateli, w jakim zakresie rząd dba o ich dostęp do sprawiedliwości i szanuje wysiłek, jaki adwokaci wkładają w walkę o ich prawa – zaznacza Przemysław Rosati, deklarując jednocześnie gotowość do współpracy przy zmianie obecnych uregulowań.
Czytaj w LEX: Usługi prawnicze – opodatkowanie VAT >>>
Cena promocyjna: 83.3 zł
|Cena regularna: 98 zł
|Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: 83.3 zł
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.