Wiesława Moczydłowska

Artykuły autora

Z ulgą mieszkaniową tylko kredyt zaciągnięty przed zbyciem nieruchomości

Domowe finanse PIT

Za wydatki poniesione na własne cele mieszkaniowe uważa się kwoty poniesione na spłatę kredytu. Dotyczy to także odsetek od tego kredytu. Ważne jednak, by był on zaciągnięty przez podatnika przed dniem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości. Potwierdza to skarbówka i eksperci.

18.09.2020

Darowizny maseczek z ulgą podatkową tylko do końca września

CIT PIT Finansowanie zdrowia Koronawirus

Podatnik może odliczyć darowizny przekazane do dnia 30 września na przeciwdziałanie COVID-19 określonym podmiotom wykonującym działalność leczniczą i skorzystać z preferencji podatkowych. Przekazane darowizny np. maseczek powinny być wycenione w wartości rynkowej. Potwierdza to skarbówka w najnowszej interpretacji.

18.09.2020

Krócej czekamy na rozpatrzenie spraw w sądach administracyjnych

Wymiar sprawiedliwości CIT VAT

Skraca się czas oczekiwania na rozpatrzenie sprawy przed wojewódzkimi sądami administracyjnymi. Ponad 80 proc. spraw rozpatrzono w terminie do 6 miesięcy. W NSA okres oczekiwania nieco się wydłużył. Jednym z powodów było przejście sędziów w stan spoczynku i brak obsadzenia wolnych etatów na stanowisku sędziego – poinformował Naczelny Sąd Administracyjny.

15.09.2020

Bank płaci czynsz za przejęty lokal, ale to nie jest przychód tracącego nieruchomość

Domowe finanse PIT

Podatnik nie odnosi wymiernej i definitywnej korzyści materialnej w związku z opłacaniem przez bank opłat za zajmowany przez niego bezpodstawnie lokal. Nie uzyskuje przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Nie ma też obowiązku rozliczenia w zeznaniu rocznym przychodu wykazanego przez bank w informacji PIT-11.

12.09.2020

Problematyczne stawki ryczałtu dla gier komputerowych

PIT Rachunkowość Małe i średnie firmy

Przychody uzyskiwane ze sprzedaży wirtualnych rzeczy w grach komputerowych nie mogą być opodatkowane stawką 3 proc. ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Stawka 8,5 proc. może być zastosowana tylko, jeśli usługi nie są związane z oprogramowaniem. Dla usług oprogramowania stawka ta wynosi zaś 17 proc. Potwierdza to najnowsza interpretacja skarbówki.

10.09.2020
1    80  81  82  83  84  85  86  87  88    110