Wiesława Moczydłowska

Artykuły autora

Kandydaci na doradcę podatkowego muszą uczyć się według aktualnego stanu prawnego

Doradca podatkowy Szkolnictwo wyższe Dla studenta

Od 1 maja br. obowiązywał będzie zaktualizowany zestaw pytań i zadań egzaminacyjnych dla kandydatów na doradców podatkowych. Obejmuje on pytania testowe, otwarte oraz zadania. Poinformowała o tym Państwowa Komisja Egzaminacyjna do Spraw Doradztwa Podatkowego przy Ministerstwie Finansów.

05.04.2022

Bezpłatne udostępnienie mieszkania rodzi skutki podatkowe

Domowe finanse PIT

Kwota czynszu, która była ponoszona przez biorącego w użyczenie mieszkanie, z wyłączeniem opłat rozliczanych na podstawie wskazań liczników, stanowi dla właściciela mieszkania przychód i podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym. Skarbówka jest nieugięta w tej kwestii. Eksperci podkreślają, że fiskus lepiej traktuje wynajmujących niż użyczających lokal bezpłatnie – ma to ogromne znaczenie także dla użyczających mieszkania Ukraińcom.

05.04.2022

Nowelizacja Polskiego Ładu przyniesie niekorzystne zmiany dla seniorów, korzystne dla nauczycieli

Domowe finanse PIT Polski Ład

W sobotę, 2 kwietnia, kończą się konsultacje zmian w Polskim Ładzie. Według tego projektu ulga PIT-0 dla seniorów od początku przyszłego roku będzie przysługiwała tylko tym osobom, które mimo nabycia uprawnień, nigdy nie pobierały świadczenia emerytalnego. Zwolnieniem z opodatkowania objęte zostaną natomiast nauczycielskie świadczenia kompensacyjne.

02.04.2022

NSA: W sądach administracyjnych coraz więcej spraw

Prawnicy Ordynacja Doradca podatkowy

W 2021 roku wpłynęło o 20 proc. więcej skarg do wojewódzkich sądów administracyjnych, a do Naczelnego Sądu Administracyjnego prawie o 100 proc. więcej skarg kasacyjnych. Eksperci ostrzegają, że liczba skarg może jeszcze wzrosnąć z powodu skomplikowania systemu prawnego przez Polski Ład, a czas oczekiwania na rozstrzygnięcie się jeszcze wydłuży.

01.04.2022

Dr Szymczyk: Ulgi dla biznesu na innowacje motorem rozwoju inwestycji

Ordynacja CIT PIT

Dotychczas podatnik komercjalizujący wyniki prac badawczo-rozwojowych i osiągający z nich dochody kwalifikowane w rozumieniu przepisów o IP-Box nie miał możliwości korzystania przy obliczeniu podstawy opodatkowania podlegającej preferencyjnemu opodatkowaniu z odliczenia kosztów kwalifikowanych w ramach ulgi B+R. Teraz zyskał taką możliwość – mówi dr Przemysław Szymczyk.

31.03.2022
1    52  53  54  55  56  57  58  59  60    109