Wiesława Moczydłowska

Artykuły autora

Fundacje rodzinne będą mogły płacić tzw. estoński CIT

CIT Doradca podatkowy Finanse

Fundacje rodzinne, które będą miały charakter holdingowy i będą osiągać głównie zyski pasywne, będą mogły skorzystać z zasad estońskich. Dotychczas spółki o takim charakterze nie mogły korzystać z dobrodziejstw estońskiego CIT. Kto jeszcze zaoszczędzi na podatkach, korzystając z fundacji rodzinnych? Zapytaliśmy ekspertów.

03.01.2023

Podatnik-przedsiębiorca nie może się bogacić kosztem konsumenta

VAT Rachunkowość Doradca podatkowy Prawo europejskie

Podatnik, który stosował niewłaściwą stawkę VAT przy sprzedaży usług na rzecz osób fizycznych i uzyskał Wiążącą Informację Stawkową, że może stosować stawkę niższą, nie ma możliwości korekty i wystąpienia o zwrot nadpłaconego VAT. Zdaniem skarbówki, taka możliwość doprowadziłaby do bezpodstawnego wzbogacenia tego podatnika kosztem konsumenta i budżetu państwa.

02.01.2023

Nowy Rok tradycyjnie pełen zmian w prawie

Prawo karne Prawo cywilne Prawnicy Domowe finanse Doradca podatkowy Prawo pracy Prawo gospodarcze

Ustawodawca przyzwyczaił nas, że początek każdego roku wymaga zapoznania się z mnóstwem zmian w obowiązujących przepisach. Tegoroczne nowelizacje dotkną niemal każdego aspektu prawa. Od 1 stycznia obowiązują m.in. nowe zasady rozliczania wynagrodzeń, najmu, czy płacenia podatku w oparciu o tzw. estoński CIT. Zmiany dotkną także np. zatorów płatniczych, zasad składania reklamacji i wymiaru sprawiedliwości.

01.01.2023

Odpis 1,5 proc. podatku dla organizacji już w zeznaniach za 2022 rok

Domowe finanse PIT

Już od stycznia przyszłego roku podatnicy będą mieli możliwość przekazania na rzecz organizacji pożytku publicznego 1,5 proc. swojego podatku dochodowego, zamiast dotychczasowego 1 proc. Zwiększona stawka będzie miała zastosowanie już do zeznań podatkowych składanych za 2022 rok. Pewne ułatwienia wprowadzono dla emerytów i rencistów.

31.12.2022

Prof. Glumińska-Pawlic: Przetarłam szlaki dla elektronizacji prac komisji

Prawnicy Doradca podatkowy

Obejmując funkcję przewodniczącej w 2018 r. zdawałam sobie sprawę, że nie będzie łatwo, ale rzeczywistość przerosła nawet moje wyobrażenia. Samodzielnie przygotowałam ponad 4,5 tys. zestawów po 10 pytań każdy na egzaminy ustne. I to zasadniczo – ręcznie dokonując wyboru z opublikowanego „Wykazu”. Dopiero w ostatnim roku kadencji z pomocą przyszli mi informatycy – mówi prof. dr hab. Jadwiga Glumińska-Pawlic.

30.12.2022
1    21  22  23  24  25  26  27  28  29    109