Ważne głosowania w Sejmie, m.in. emerytury mundurowe i prawa górników

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

Dzisiaj Sejm planuje blok głosowań, wśród których przewiduje się głosowanie nad wyborem prezesa Narodowego Banku Polskiego. Głównym i jedynym kandydatem jest Adam Glapiński - dotychczasowy prezes. Posłowie w głosowaniu też rozstrzygną, czy wysłuchają informacji premiera o działaniach przeciwdziałających wysokiej inflacji. Nie przewidziano głosowania nad ustawą o likwidacji Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.

12.05.2022

WSA, na wniosek RPO, uchylił kolejne uchwały „anty-LGBT”

Samorząd terytorialny Prawo rodzinne

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie unieważnił uchwały Sejmiku Województwa Lubelskiego oraz Rady Powiatu Ryckiego w sprawach "ideologii gender i LGBT". Łącznie po skargach Rzecznika Praw Obywatelskich sądy pierwszej instancji unieważniły już 9 uchwał samorządów dyskryminujących osoby nieheteronormatywne.

10.05.2022

Pandemia bez wpływu na liczbę rozwodów, ale sytuacja ekonomiczna ma znaczenie

Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

W ocenie prawników kryzys ekonomiczny nie zachęca Polaków do rozwodów. Mimo spodziewanego wzrostu po zawirowaniach pandemicznych, dane z ponad 40 sądów pokazują, że liczby pozwów od lat utrzymują się mniej więcej na tym samym poziomie. Prym w tym zakresie wiodą sądy w Warszawie i Poznaniu, gdzie w pierwszym kwartale tego roku odnotowano odpowiednio - blisko 2 tys. i 1,3 tys. pozwów, najmniej było w Łomży - 149.

07.05.2022

Nowy mąż, nowe nazwisko, a dziecko z nazwiskiem po ojcu

Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

Coś się kończy, coś się zaczyna, nowy związek, nowe małżeństwo mogą zachęcać do zmiany nazwiska. A skoro zmienia się nazwisko matki, pojawia się pytanie czy można też zmienić nazwiska jej dzieci z poprzedniego małżeństwa. Jeśli chodzi o nazwisko matki (zazwyczaj rodowe) problemu nie ma, jeśli "byłego" procedura będzie skomplikowana i może być długotrwała.

07.05.2022

Konwencja Haska – przydatna w przypadku uprowadzenia dziecka

Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

Uregulowanie kwestii porwań rodzicielskich w przypadku uprowadzenia lub zatrzymania dziecka na terytorium innego państwa, naruszających prawo drugiego rodzica do decydowania o miejscu pobytu swojego dziecka - to cel konwencji sporządzonej 25 października 1980 roku w Hadze. O korzyściach i możliwościach wynikających z tego traktatu pisze adwokat Agata Koschel-Sturzbecher.

23.04.2022

Jak nie w przepisie, to w preambule - chrześcijańska rodzina sposobem na trudną młodzież

Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

Rodzina - w rozumieniu matki i ojca jako naturalnego środowiska rozwoju człowieka, zasada jej autonomii, w końcu rola chrześcijańskiego systemu wartości, podkreślone zostały w preambule projektu ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Sędziowie zastanawiają jak to wpłynie na orzekanie, bo taka treść może mieć znaczenie przy interpretacji przepisów.

22.04.2022

SN: Kara za brak kontaktów z dzieckiem jest uzasadniona

Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

Sąd opiekuńczy może zagrozić osobie uprawnionej do kontaktów z dzieckiem nakazanie zapłaty określonej sumy pieniężnej na rzecz osoby, pod której pieczą dziecko pozostaje, za ich niezrealizowanie. Także wtedy, gdy w ugodzie użyto określenia, że uprawniony ma prawo do kontaktów z dzieckiem, a pominięto będący odpowiednikiem prawa obowiązek realizowania uzgodnionych kontaktów - orzekł Sąd Najwyższy.

19.04.2022

SN: Rodzeństwo przyrodnie nie może być uczestnikiem postępowania w sprawie o kontakty

Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

Małoletni będący rodzeństwem przyrodnim nie są uczestnikami postępowania w sprawie o ustalenie kontaktów między nimi - orzekła w uchwale trzech sędziów Izba Cywilna Sądu Najwyższego. Mimo to konieczna jest za każdym razem ocena przez sąd, czy rodzice mogą reprezentować dziecko, czy też z uwagi na możliwość kolizji ich interesów taka reprezentacja jest wyłączona.

17.04.2022

Dzieci z Ukrainy potrzebują opiekunów tymczasowych, a bez tłumaczy to trudne do wykonania

Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

Sądy zasypują kuratorów wywiadami środowiskowymi dotyczącymi ustanowienia opiekuna tymczasowego dla ukraińskich dzieci. Do zweryfikowania informacji potrzebni są tłumacze, których brakuje. Ministerstwo sugeruje, że niekoniecznie muszą być przysięgli, ale takich zwykłych też nie ma na zawołanie, a to utrudnia dotrzymanie wymaganego ustawą 3-dniowy termin na załatwienie sprawy.

11.04.2022

MS przyznaje, że sprawy ukraińskich dzieci mocno dociążą wydziały rodzinne

Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

Ministerstwo Sprawiedliwości pisze do prezesów sądów, że w najbliższym czasie spodziewa się wzrostu zadań sądów opiekuńczych w niektórych okręgach sądowych, a tym samym większej liczby zadań zlecanych zawodowym kuratorom sądowym wykonującym orzeczenia w sprawach rodzinnych i nieletnich. Rekomenduje monitorowanie obciążenia kuratorów, a w razie konieczności przenoszenie ich tam, gdzie rąk do pracy nie wystarcza.

07.04.2022

WSA: Przeznaczenie 500 plus kluczowe dla oceny, czy zostało nienależnie pobrane

Pomoc społeczna Prawo rodzinne Administracja publiczna

Celem świadczenia wychowawczego jest częściowe pokrycie wydatków związanych z wychowywaniem dziecka, w tym z opieką nad nim i zaspokojeniem jego potrzeb życiowych. Chociaż przysługuje ono matce, ojcu lub opiekunowi, to w istocie służy dziecku. Dlatego też faktyczne przeznaczenie wypłaconych pieniędzy ma kluczowy wpływ na ocenę, czy świadczenie było nienależne.

02.04.2022

Iustitia opracowała wzór wniosku o opiekę nad dziećmi z Ukrainy

Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

Prawidłowe wypełnienie wniosku o ustanowienie opiekuna tymczasowego dla małoletniego dziecka pochodzącego z Ukrainy wymaga uwzględnienia różnych istotnych informacji. Wiele osób zastanawia się nad tym, jakie elementy pisma są konieczne. Część sądów na swoich stronach zamieściła wzory wniosku, a sędziowie z Iustitii opracowali formularz w wersji dwujęzycznej.

24.03.2022

Bratowa to nie krewna - świadczenie pielęgnacyjne jej nie przysługuje

Pomoc społeczna Prawo rodzinne Ubezpieczenia społeczne

Katalog osób uprawnionych do świadczenia pielęgnacyjnego, gdy rezygnują z pracy, by opiekować się osobą niepełnosprawną, określa ustawa o świadczeniach rodzinnych. Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej nie zamierza go rozszerzać. Osoby niesamodzielne wymagające pomocy innych, mogą jednak zwrócić się o wsparcie do ośrodka pomocy społecznej w miejscu zamieszkania, o udzielenie pomocy.

19.03.2022

Wyznaczanie opiekunów dla ukraińskich dzieci może "położyć" sądy rodzinne

Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne Ukraina

Polskie sądy rodzinne będą musiały zająć się tysiącami spraw dotyczących opieki nad ukraińskimi dziećmi. Wiele z nich przez granicę przedostało się z rodzicami, ale wielu towarzyszyły babcie, ciocie lub znajomi bez prawnych podstaw do sprawowania nad nimi pieczy. I choć w specustawie znalazły się chwalone przez prawników narzędzia, problem jest zasadniczy - wydziały rodzinne mogą tych nowych spraw nie udźwignąć.

18.03.2022

TK nie wydał wyroku w sprawie ograniczenia dziedziczenia roszczenia o zachowek

Prawo cywilne Prawo rodzinne

Trybunał Konstytucyjny odroczył w środę bez podania terminu rozprawę w sprawie ograniczenia dziedziczenia prawa o zachowek. Uznania tego przepisu za niekonstytucyjny chcą dwie kobiety, którym sąd odmówił prawa do dziedziczenia tego roszczenia. Przedstawiciele Prokuratora Generalnego i Sejmu wnieśli o uznanie zaskarżonego przepisu za zgodnego z konstytucją.

09.03.2022

Strasburg: Wywiad z małoletnim bez zgody rodziców narusza prawo do poszanowania życia rodzinnego i prywatnego

Prawo cywilne Prawo rodzinne

Przeprowadzenie wywiadu telewizyjnego z 11-latką bez zgody rodziców stanowiło naruszenie prawa do poszanowania życia rodzinnego i prywatnego dziecka - stwierdził Europejski Trybunał Praw Człowieka. Sprawa dotyczyła Rumunii, ale polskie prawo stanowi także, że w takich sytuacjach konieczna jest zgoda przedstawiciela ustawowego, czyli rodziców lub opiekunów prawnych.

09.03.2022

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy - szansa czy zagrożenie dla projektów unijnych?

Samorząd terytorialny Finanse samorządów Prawo rodzinne

W ramach Polskiego Ładu wprowadzono Rodzinny Kapitał Opiekuńczy - nowe świadczenie dla rodziców dzieci ułatwiające łączenie rodzicielstwa z pracą zawodową. Dla rodziców jest to forma wsparcia, dla samorządów dodatkowe obowiązki w zakresie sprawozdawczości, nadzoru i zmian organizacyjnych w żłobkach. RKO ma też wpływ na realizację projektów unijnych.

07.03.2022

Wojna w Ukrainie testuje polski system ochrony dzieci

Pomoc społeczna Prawo rodzinne Ukraina

Polską granicę przekraczają obecnie setki tysięcy obywateli Ukrainy, którzy szukają schronienia przed wojną. To głównie kobiety i dzieci. Część spośród tych ostatnich przekracza granicę bez jakichkolwiek dokumentów i nie zawsze z rodzicami. Prawnicy obawiają się, że sytuację mogą wykorzystywać handlarze ludźmi i podziemie adopcyjne. Tym bardziej, że już uaktywnili się chętni "do opieki" nad dziećmi/sierotami.

05.03.2022

Postępowanie informacyjne w trakcie, a nie przed rozwodem - MS zmienia własny projekt

Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

Jednym z etapów rozwodzenia się par posiadających małoletnie dzieci ma być rodzinne postępowanie informacyjne. Ministerstwo Sprawiedliwości chciało, by poprzedzało pozew o rozwód i sądową batalię, ale prawnicy - w tym sędziowie - alarmowali, że to znacząco wydłuży rozwody. Resort szykuje więc zmianę projektu i najpierw ma być pozew, a dopiero potem spotkanie informacyjne.

22.02.2022

Więcej rozwodów w nowym roku, ale czasem lepsza separacja

Prawo rodzinne

Początek roku to czas rozwodów. Statystyki nie kłamią, to właśnie w tym okresie do sądów trafia najwięcej wniosków rozwodowych. Do prawników z kolei, liczniej niż w innych miesiącach, zgłaszają się rozczarowani małżonkowie z prośbą o pomoc. Styczniowe rozstania to zaskakujący efekt postanowień noworocznych, które „umocniła” pandemia.

20.02.2022