united kingdom
ukraine

NIK: Nieudana reforma pieczy zastępczej nad dziećmi

Samorząd terytorialny Prawo rodzinne

Zadania opiekuńczo-wychowawcze realizowane w skontrolowanych domach dziecka nie zapewniły wychowankom zindywidualizowanego i wystarczającego wsparcia, w szczególności specjalistycznego, adekwatnego do zdiagnozowanych okoliczności. Placówki skupiały się głównie na zaspokojeniu podstawowych potrzeb życiowych wychowanków - wynika z raportu Najwyższej Izby Kontroli.

11.07.2022

Skarga nadzwyczajna: Dziecko odziedziczyło długi, chociaż było notarialne zrzeczenie

Prawo cywilne Prawo rodzinne

Wnuczka odziedziczyła po dziadku spadek obciążony długami, chociaż matka złożyła notarialne oświadczenie o odrzuceniu spadku w imieniu córki. Sąd uznał, że nastąpiło to już po upływie terminu dopuszczalnego przez prawo. Stając w obronie praw dziewczynki, Rzecznik Praw Obywatelskich złożył skargę nadzwyczajną na jej korzyść. Sąd Najwyższy w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej przyznał rację rzecznikowi i uchylił niesprawiedliwy wyrok.

07.07.2022

Gdy notariusz nie może, starosta pomoże - testament allograficzny rzadki, ale praktyczny

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

Przepisy przewidują istnienie dwóch rodzajów testamentów: zwykłych i szczególnych. Do tej pierwszej grupy zaliczamy testament własnoręczny, notarialny i allograficzny. Ten ostatni jest rzadko spotykany, co wynika m.in. z braku wiedzy. W myśl przepisów spadkodawca może oświadczyć swoją wolę w obecności dwóch świadków, wobec m.in. wójta, starosty, prezydenta miasta czy burmistrza.

07.07.2022

SN odpowie, czy była żona może być pozwaną w sporze o udział w lokalu spółdzielczym

Prawo cywilne Prawo rodzinne

Czy nabycie własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu w trakcie małżeństwa skutkuje zaliczeniem tego prawa do majątku wspólnego małżonków bez względu na treść przydziału i kogo może pozwać spadkobierczyni, siostra męża - Sąd Najwyższy podejmie uchwałę w sprawie o ustalenie księgi wieczystej z rzeczywistym stanem prawnym.

05.07.2022

Niealimentacja białych kołnierzyków - z dzieckiem na Malediwy, ale na konto byłej ani grosza

Prawo cywilne Prawo rodzinne

Obóz zagraniczny, najnowszy laptop, lekcje hiszpańskiego, ale bez wpłat na konto byłej czy byłego - niealimentacja nabiera często nowego znaczenia. Wśród "alimenciarzy" coraz częściej są rodzice, którzy na dziecko chcą płacić tylko... decydując o wydatkach. Część prawników mówi, że to przedmiotowe traktowanie dzieci i działanie wbrew decyzji sądu, inni że czasami inaczej się nie da. Sędziowie mają z oceną tego spory problem.

04.07.2022

Informowanie klientów o zmianach przepisów dużym wyzwaniem dla prawników

Prawo karne Samorząd terytorialny Prawo cywilne Prawnicy Prawo rodzinne Doradca podatkowy Prawo pracy Spółki Prawo gospodarcze RODO Prawo europejskie

Czasy, w których przedsiębiorca przynosił do swojego prawnika teczkę z dokumentami i niczym się już nie interesował, minęły. Teraz konieczny jest nieustający kontakt, bo niemal każdą transakcję i poradę muszą poprzedzać dyskusje i wyjaśnienia. Klienci muszą wiedzieć chociażby, jak przygotowywać dokumenty, by nie narazić się na dotkliwe konsekwencje.

28.06.2022

Wakacje to nie rok szkolny, w postanowieniach o kontaktach rodzicielskich warto to rozdzielić

Prawo rodzinne

W kraju, czy za granicą, tydzień czy miesiąc, w lipcu czy w sierpniu - ustalanie kontaktów z dzieckiem w okresie wakacji to często szydełkowa robota. Nawet jeśli wydaje się, że o współpracę nietrudno, warto mieć wszystko na papierze - podkreślają sędziowie. I dodają, że takie podejście widać już we wnioskach o ustalenie lub zmianę kontaktów - większość zawiera odrębne żądanie dotyczące okresu wakacyjnego.

27.06.2022

Alimenty natychmiastowe się przeleżały, są niższe niż minimum zasądzane przez sądy

Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

Alimenty natychmiastowe mają zabezpieczyć środki na utrzymanie dzieci, jeszcze zanim zacznie się batalia sądowa. Pomysł pojawił już w 2019 r., ale nadal jest na etapie projektu, obecnie w opiniowaniu. I choć w tej wersji ich wysokość uzależniona jest od płacy minimalnej, prawnicy podkreślają, że i tak to już zdecydowanie za mało - biorąc pod uwagę choćby inflację i wzrastające koszty utrzymania dzieci.

25.06.2022

SN: Dziecko nie może spłacać zaległego czynszu rodziców

Prawo cywilne Prawo rodzinne

Obciążenie dziecka obowiązkiem zapłaty należności z tytułu czynszu najmu oraz odszkodowania za bezumowne korzystanie z lokalu za ten okres solidarnie z rodzicami nie miało podstaw prawnych - orzekła Izba Kontroli Nadzwyczajnej Sądu Najwyższego, zgadzając się z rzecznikiem praw obywatelskich, że nakaz zapłaty naruszył konstytucyjne zasady oraz prawa i wolności człowieka i obywatela.

24.06.2022

Nowelizacja wstrzymująca wydanie dziecka za granicę już obowiązuje

Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

Wydanie dziecka na podstawie Konwencji haskiej będzie mogło zostać wstrzymane do czasu rozpatrzenia skargi kasacyjnej i nadzwyczajnej. W piątek weszła w życie nowelizacja uchwalona przez Sejm na początku kwietnia. Prawnicy są w tym zakresie podzieleni, część z nich podnosi, że to uderzenie w ideę konwencji - czyli szybkość postępowania.

24.06.2022

Trybunał otwiera bramy piekieł, czy chroni dobro dziecka - prawnicy podzieleni

Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

Trybunał Konstytucyjny wytrąca z rąk sądów narzędzie do egzekwowania utrudnianych kontaktów z dziećmi, albo wreszcie wzięto pod uwagę to, co chcą i co czują dzieci - to najczęściej pojawiające się komentarze po wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który zakwestionował częściowo stosowanie przepisów dotyczących nakazu zapłaty za utrudnianie lub uniemożliwiania kontaktu z dzieckiem.

23.06.2022

Dziecko nie chce kontaktów, rodzic nie może zmusić - TK wskazuje niekonstytucyjność przepisów

Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

W ocenie Trybunału Konstytucyjnego nałożenie na rodzica utrudniającego drugiemu kontakty z dzieckiem obowiązku zapłaty określonej kwoty, jest niezgodne z Konstytucją, ale tylko wówczas, kiedy to utrudnianie lub uniemożliwianie kontaktu wynika z zachowania samego dziecka. Wskazał na jeszcze jeden warunek - taka wola dziecka nie może być wywołana zachowaniem osoby sprawującej nad nim pieczę.

22.06.2022

SN: Dług spadkowy wygasł, a sąd błędnie podzielił spadek

Prawo cywilne Prawo rodzinne

Córki zmarłego z drugiego małżeństwa nie otrzymały równowartości 1/3, a tylko 5 procent spadku. Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego uznała błąd sądu, który pięć lat temu wydał prawomocne orzeczenie. Polegał on na nieuprawnionym uwzględnieniu wniosku spadkobierczyni o rozliczenie długu spadkowego, który został spłacony.

13.06.2022

Dziecko ma odziedziczyć długi? Będzie łatwiej odrzucić spadek

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

Spraw o udzielenie zezwolenia na odrzucenie spadku, który ma dziedziczyć dziecko jest bardzo dużo, stanowią one istotny procent spraw nieprocesowych dotyczących małoletnich, obok tych dotyczących władzy rodzicielskiej oraz kontaktów. Teraz Ministerstwo Sprawiedliwości chce by zgoda sądu na dokonanie w imieniu dziecka czynności przekraczającej zakres zwykłego zarządu przez jego opiekuna nie była konieczna.

11.06.2022

Łatwiejsze dziedziczenie majątku przez dzieci, ale nie długów

Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

Zgoda sądu na dokonanie w imieniu dziecka czynności przekraczającej zakres zwykłego zarządu przez jego opiekuna nie będzie konieczna - zakłada projekt Ministerstwa Sprawiedliwości. Nowy przepis znacznie ma uprościć zarządzanie majątkiem małoletnich. A zwłaszcza odrzucenie spadku obciążonego długami po dziadku czy wujku do spłacenia.

05.06.2022

SN: Spór rodzinny może prowadzić do powództwa o ochronę dóbr osobistych w imieniu dziecka

Prawo cywilne Prawo rodzinne

Wytoczenie przez rodzica w imieniu dziecka powództwa o ochronę dóbr osobistych przeciwko drugiemu z rodziców tego dziecka jest czynnością z zakresu reprezentacji dziecka - taką uchwałę podjęła Izba Cywilna Sądu Najwyższego w odpowiedzi na pytanie krakowskiego sądu. Powództwo w imieniu dziecka przysługuje drugiemu rodzicowi w sytuacji braku zainteresowania nim.

04.06.2022

Na barkach sędziów rodzinnych coraz więcej, ale to sądy nadal marginalizowane

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

Tylko w ośmiu na 46 sądów okręgowych są wydziały rodzinne, w sądach apelacyjnych - obecne przepisy - nie przewidują ich tworzenia. Prawnicy od lat wskazują, że powinno to się zmienić, bo nawet najlepsza znajomość przepisów przy konfliktach rodzinnych, w tym rozwodach, nie wystarczy, potrzebne jest też doświadczenie w takim orzekaniu i stałe doskonalenie się.

03.06.2022

Piecza naprzemienna będzie w nowelizacji kodeksu rodzinnego i opiekuńczego

Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

Trzeba uregulować prawnie opiekę naprzemienną - uważa Rzecznik Praw Obywatelskich. I zwraca uwagę, że taka forma sprawowania władzy rodzicielskiej nad dzieckiem wciąż nie została jednoznacznie określona w przepisach. Także Rzecznik Praw Dziecka wystąpił o uregulowanie tego problemu. Ministerstwo Sprawiedliwości zapowiada taką zmianę w projekcie nowelizacji kodeksu rodzinnego i opiekuńczego.

01.06.2022

Stawki, weryfikacja umiejętności, listy mediatorów - nadal utrudniają mediacje

Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

Ministerstwo Sprawiedliwości niezmiennie w mediacji widzi szansę na przyspieszenie spraw w sądach - to ona ma odgrywać istotną rolę np. przy rozwodach par posiadających małoletnie dzieci. Mimo jednak, że z roku na roku staje się coraz popularniejsza - problemy w ocenie prawników i mediatorów są ciągle podobne. A wśród nich kwestie zbyt niskich stawek, "martwych dusz" na sądowych listach, i weryfikacji umiejętności.

01.06.2022

Sąd decyduje, gdy nie ma porozumienia o władzy rodzicielskiej

Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

Przygotowanie porozumienia rodzicielskiego nie jest niezbędnym wymogiem dla pozostawienia władzy rodzicielskiej obojgu rodzicom. Przy braku takiego porozumienia sąd, uwzględniając prawo dziecka do wychowania przez oboje rodziców, rozstrzyga o sposobie wspólnego wykonywania władzy rodzicielskiej i utrzymywaniu kontaktów z dzieckiem po rozwodzie.

30.05.2022