united kingdom
ukraine

Strasburg: Rozpoznanie elektromagnetyczne jednak narusza prawo obywateli do prywatności

Administracja publiczna Policja RODO

Stosowanie przez Szwecję prawa, które umożliwia masowe monitorowanie sygnałów elektromagnetycznych w ramach rozpoznania dla celów wywiadowczych, narusza prawo do ochrony życia prywatnego i rodzinnego osób prywatnych - uznała Wielka Izba Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Z orzeczenia wynika, że polskie prawo w tym zakresie też mogłoby być zakwestionowane.

01.06.2021

Strasburg: Lockdown to nie areszt domowy

Administracja publiczna Koronawirus

Rządowa decyzja o lockdownie i ograniczeniu przemieszczania się ludności ze względu na pandemię COVID-19 nie miały charakteru pozbawienia wolności i nie naruszały podstawowej swobody przemieszczania się - stwierdził Europejski Trybunał Praw Człowieka. Zdaniem Trybunału, skarżący nie został w żaden sposób pozbawiony kontaktu ze światem zewnętrznym.

29.05.2021

SN: Stawienie się w wojsku po pijanemu nie jest przestępstwem

Prawo karne

Nie można ukarać na podstawie kodeksu karnego osób, które stawiły się na wezwanie jednostki wojskowej w celu odbycia ćwiczeń, ale były pijane - orzekła Izba Karna Sądu Najwyższego. W takiej sytuacji należy zastosować sankcje wynikające z innych przepisów, takich jak regulamin służby lub ustawę o powszechnym obowiązku obrony - dodał sąd.

26.05.2021

NSA: Chciał się uczyć polskiego, w końcu ożenił się, a mimo to został wydalony z Polski

Administracja publiczna Prawo europejskie

Zawarcie przez cudzoziemca związku małżeńskiego z obywatelem polskim może stanowić, podstawę do wszczęcia postępowania administracyjnego w sprawie udzielenia zgody na pobyt ze względów humanitarnych - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny. Jednak brak wizy i nielegalny pobyt były przyczyną wydania decyzji nakazującej mu opuszczenie Polski.

24.05.2021

Strasburg: Państwo może nie uznać rodzicielstwa dziecka pochodzącego z surogacji

Prawo rodzinne

Odmowa przez Islandię uznania skarżących za rodziców dziecka urodzonego przez surogatkę nie stanowiła naruszenia podstawowego prawa do poszanowania życia rodzinnego - uznał Europejski Trybunał Praw Człowieka. Także prawo polskie nie uznaje surogacji, a w świetle aktualnej linii orzeczniczej ETPC nie jest to niezgodne z Konwencją o prawach człowieka.

20.05.2021

SN: Picie syropu z alkoholem na kaszel nie usprawiedliwia kierowcy

Prawo karne

Kierowca przed rozpoczęciem prowadzenia samochodu powinien przyjmując preparat medyczny sprawdzić informację o jego składzie i bezpiecznych dawkach. Kary i winy nie łagodzi brak zachowania reguł ostrożności oraz wielokrotne przekroczenie zalecanej dawki lekarstwa - uznał Sąd Najwyższy w Izbie Karnej i uchylił wyrok uniewinniający.

19.05.2021

NSA: Kierowca poszedł na szkolenie, a punkty karne bez zmian

Prawo karne Administracja publiczna

Kierowca odbył wynikające z przepisów szkolenie sprawdzające jego kwalifikacje do prowadzenia pojazdów. Jednak sąd nie uznał, że trzeba mu obniżyć liczbę punktów karnych. Skutek odbycia szkolenia w postaci obniżenia liczby punktów nie leży w kompetencji organu orzekającego - argumentował Naczelny Sąd Administracyjny. I nawet poparcie RPO nic nie pomogło.

15.05.2021

SN: Wydanie Polaka Hiszpanii bez przesłuchania

Sąd drugiej instancji, który nie wyraził zgody na doprowadzenie aresztowanego podejrzanego przez sąd popełnił błąd. Jednak Europejski Nakaz Aresztowania (ENA) opiera się na zaufaniu do sądów europejskich, więc zeznania ściganego nie mogłoby mieć wpływu na treść rozstrzygnięcia - orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Karnej.

12.05.2021

SN: Łódź przejęta tylko w celu wywarcia nacisku, ale sprawca skazany

Prawo karne Prawo cywilne

Nowe fakty lub dowody zawarte we wniosku o wznowienie postępowania powinny wskazywać na wysokie prawdopodobieństwo uniewinnienia skazanego albo skazania go za przestępstwo zagrożone karą łagodniejszą - stwierdził Sąd Najwyższy w Izbie Karnej. Orzekł, że doszło do przywłaszczenia łodzi, a nie tylko jej przechowania w celu wywarcia nacisku i uregulowania zobowiązań

07.05.2021

SN: Pożyczki z "hakami" w umowach są zakazane

Prawo cywilne

Wprowadzenie dodatkowej opłaty za odstąpienie od umowy pożyczki i czterokrotnie wyższa stopa oprocentowania niż lombardowa NBP, reklama - "Pożyczka bez BIK" lub "Wczasy gratis od każdej pożyczki", to praktyki naruszające zbiorowe interesy konsumentów - potwierdził Sąd Najwyższy w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych.

06.05.2021

SN: Uporczywe SMS-y w sprawie alimentów nie są karalne

Prawo karne

Liczne telefony i SMS- y nie mogą być uznane za uporczywe nękanie, jeśli dotyczą wychowywania i opieki nad dziećmi, problemów dnia codziennego, a także kwestii finansowych, które sygnalizuje ojcu ich matka. Domaganie się alimentów także nie podlega karze - stwierdził Sąd Najwyższy i uchylił zaskarżony wyrok i przekazał sprawę do ponownego rozpoznania.

05.05.2021

Strasburg: Flaga mniejszościowa może powiewać przed biurem europosła

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Sankcje za powieszenie flag dwóch węgierskich regionów przed biurem rumuńskiego europosła narodowości węgierskiej stanowiły naruszenie jego prawa do wolności wyrażania opinii - stwierdził Europejski Trybunał Praw Człowieka. Zdaniem Trybunału, nie wzięto pod uwagę statusu skarżącego jako posła do Parlamentu Europejskiego, reprezentującego mniejszość węgierską w Rumunii.

04.05.2021

TSUE: Samochód zarejestrowany ma być ubezpieczony

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Trybunał Sprawiedliwości UE orzekł w czwartek, że samochód zarejestrowany w państwie członkowskim Unii Europejskiej musi mieć ważne ubezpieczenie OC. I dodał, że z obowiązku tego nie zwalnia fakt, że auto jest np. niezdolne do jazdy ze względu na stan techniczny. Według TSUE, obowiązek ubezpieczenia znika, gdy pojazd zostanie właściwie wycofany z ruchu.

29.04.2021

SA: "Próba oszustwa" i "kandydatka z kosmosu" - dozwolone w agitacji wyborczej

Administracja publiczna Wybory

Granice krytyki w obszarze polityki są szersze, a osoby zajmujące się działalnością publiczną powinny wykazywać się większą tolerancją - orzekł Sąd Apelacyjny w pierwszym proteście wyborczym na urząd prezydenta Rzeszowa. Słowa " kandydatka z kosmosu" są dopuszczalne, nie wolno natomiast dopuszczać do rozpowszechniania fałszywych informacji - dodał.

24.04.2021

TSUE wyjaśnił, jak liczyć termin przedawnienia się roszczeń konsumentów

Prawo cywilne Rynek i konsument

Termin przedawniania się roszczeń restytucyjnych konsumenta wobec przedsiębiorcy opartych na postanowieniach nieuczciwych rozpoczyna swój bieg od chwili, gdy powziął on wiedzę co do nieuczciwego charakteru warunków umownych - stwierdził Trybunał Sprawiedliwości UE. I dodał, że przedawnienie takich roszczeń musi być zgodne z zasadą równoważności i skuteczności środków ochrony na gruncie prawa UE.

23.04.2021

TSUE: Przekierowanie lotu to jeszcze nie powód do odszkodowania

Prawo cywilne Rynek i konsument

Samo przekierowanie lotu do innego portu lotniczego nie skutkuje powstaniem prawa do odszkodowania ryczałtowego - stwierdził Trybunał Sprawiedliwości UE. I dodał, że przedsiębiorstwo lotnicze powinno natomiast z własnej inicjatywy zaoferować pasażerowi pokrycie kosztów transportu do pierwotnie przewidzianego docelowego portu lotniczego

23.04.2021

SN podejmie uchwałę o ważności zniesienia współwłasności w Polsce przez amerykańskiego notariusza

Prawo cywilne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Sąd Najwyższy pochyli się nad problemem ważności aktu notarialnego sporządzonego w stanie Illinois w USA. Problem w tym, że notariusz w tym stanie nie ma takich uprawnień jak polski. Nie wiadomo też, czy wymagany jest podpis świadka, jak nakazuje prawo amerykańskie. Akt ten dotyczył zniesienia własności i podziału między małżonków nieruchomości, która znajduje się w Polsce.

21.04.2021

SN: Amfetamina w domu to przestępstwo, ale wyrok jest niewykonalny

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Błąd sądu polegał na orzeczeniu wobec oskarżonej kary ograniczenia wolności bez wskazania sposobu, w jaki ta kara winna być wykonywana. A to czyni wydany wyrok niewykonalnym - orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Karnej w wyniku kasacji Prokuratora Generalnego na niekorzyść skazanej. I podkreślił, że uchylenie prawomocnego wyroku było konieczne.

17.04.2021

SN: Dzieci nie muszą wracać do ojca, bo grozi im i matce przemoc

Prawo cywilne Prawo rodzinne

Poważne ryzyko przemocy względem dziecka, a wyjątkowo również względem rodzica, który dopuścił się bezprawnego zatrzymania lub jego uprowadzenia uzasadnia odmowę powrotu dziecka - orzekła Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych, uwzględniając skargę nadzwyczajną na rzecz matki, która była maltretowana przez męża.

15.04.2021

SN: Ukradł towar za 60 zł, a sąd wymierzył karę sprzeczną z kodeksem

Prawo karne

Wymierzenie złodziejowi kary ograniczenia wolności na cztery miesiące jest niezgodne z Kodeksem wykroczeń - orzekła Izba Karna Sądu Najwyższego, bo maksymalna kara to miesiąc ograniczenia wolności, grzywna lub areszt. Prokurator to zauważył, złożył kasację na korzyść obwinionego, a Sąd Najwyższy uchylił prawomocny wyrok.

15.04.2021