Hejt może dotknąć każdego

Prawo karne Szkoła i uczeń

Mowa nienawiści dotyka jednostki, grupy społeczne i zawodowe. Jej ofiarą padali m.in. nauczyciele podczas strajku - twierdzi sędzia Marta Kożuchowska-Warywoda, prezes Fundacji Edukacji Prawnej "Iustitia”. To zjawisko narasta - według danych Fundacji Batorego z hejtem w internecie spotkało się 54 proc. dorosłych i 95,6 proc. młodzieży.

09.10.2019

Minister wiąże migracje ze wzrostem przestępczości

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Informacje o wzroście przestępczości w krajach, które otworzyły się na migracje, przemawiają za odpowiedzialnymi decyzjami - przekonywał w środę minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. I zadeklarował, że rząd Prawa i Sprawiedliwości nie zgodzi się na otwieranie Polski na emigrantów.

09.10.2019

Trwa niemoc resortu w sprawie biegłych

Prawo karne Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Niska sprawność polskiego wymiaru sprawiedliwości ma wiele przyczyn, ale bez wątpienia długie oczekiwanie na opinie biegłych, a często też ich niska jakość, są jedną z najważniejszych. Wbrew zapowiedziom, obecny rząd nie stworzy warunków do rozwiązania tego problemu.

09.10.2019

RPO: Na każdej uczelni potrzebny program przeciw molestowaniu

Prawo karne Szkolnictwo wyższe

Strategie przeciwdziałania molestowaniu seksualnemu i systemy wsparcia dla pokrzywdzonych studentek i studentów powinny działać na każdej uczelni w Polsce - uważa rzecznik praw obywatelskich. I podkreśla, że nie chodzi tylko o ograniczanie takich przypadków, ale także o tworzenie odpowiedniej kultury organizacyjnej.

08.10.2019

SN rozważa, czy można bezkarnie zmieniać słowa hymnu

Prawo karne

Sąd Najwyższy w Izbie Karnej odroczył we wtorek 8 października br. ogłoszenie wyroku w sprawie zmiany słów polskiego hymnu narodowego. Jego wykonawca został ukarany, bo wprowadził do hymnu słowa o uchodźcach. RPO złożył kasację, w której odniósł się do standardów europejskich w kwestii wolności ekspresji artystycznej.

08.10.2019

RPO apeluje o usunięcie 15-latka z rejestru pedofilów

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

Piętnastoletni chłopiec jest w Rejestrze Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym, bo w sieci rok temu złożył propozycję seksualną młodszej o rok koleżance. Zgodnie z obowiązującym prawem pozostanie on w tym rejestrze do 2032 roku, chyba że sąd wysłucha apelu rzecznika praw obywatelskich.

08.10.2019

SN: Bezwzględny pracodawca musi ponieść karę

Prawo karne Ubezpieczenia społeczne

Jeśli przedsiębiorca zatrudnia pracowników bez wymaganego zgłoszenia do ZUS i opłacenia składek, a ponadto chorej pracownicy nie udziela pomocy, lecz naraża ją na utratę zdrowia i życia, to popełnia czyn o znacznej szkodliwości społecznej - orzekł Sąd Najwyższy. - Nie można zatem w takiej sytuacji umarzać warunkowo postępowania - dodał.

08.10.2019

Nie można karać kibica za samo posiadanie niebezpiecznych narzędzi

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Sam fakt bycia fanem futbolu, a nawet duża aktywność w kibicowskiej grupie fanatyków nie rodzi domniemania, że osoba taka posiada różne narzędzia, aby z ich pomocą popełniać przestępstwa – to konkluzja uniewinniającego wyroku wobec jednego z kibiców z Krakowa. Zdaniem sądu same cechy podejrzanego nie mogą być podstawą do skazania.

05.10.2019

"Iustitia" zawiadamia prokuraturę o akcji hejtu przeciw sędziom

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Prokuratura

Ponieważ prokuratura nie podejmuje z urzędu realnych czynności zmierzających do wykrycia organizatorów akcji mającej dyskredytować sędziów krytykujących zmiany w wymiarze sprawiedliwości, stowarzyszenie "Iustitia" postanowiło skierować w tej sprawie doniesienie do prokuratury.

04.10.2019

Fundacja Helsińska zaprasza studentów na praktyki

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Dla studenta

Pomoc ofiarom naruszeń praw człowieka, kontakt z precedensowymi sprawami sądowymi i administracyjnymi oraz zdobywanie umiejętności praktycznych i wiedzy, które mogą być przydatne przy wykonywaniu różnych zawodów prawniczych - to korzyści, jakie mogą odnieść uczestnicy praktyk studenckich w Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.

30.09.2019

Adwokat: Dalsze zaostrzanie przepisów drogowego piractwa nie ukróci

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Policja

W Polsce kary za przestępstwa drogowe są surowsze niż w wielu innych krajach europejskich. Dalsze ich zaostrzenia problemu więc nie rozwiąże. Kluczem do poprawy bezpieczeństwa może być natomiast zwiększenie kontroli, także np. poprzez zmianę przepisów dotyczących fotoradarów - mówi w rozmowie z Prawo.pl adwokat Michał Burtowy .

28.09.2019

Prostytucja, sutenerstwo, kuplerstwo - seks biznes na granicy prawa

Prawo karne Prokuratura Policja

Na sutenerstwie małżeństwo z Krakowa w ciągu kilku lat zarobiło co najmniej 10 mln złotych. Nie ma miesiąca aby policjanci nie informowali o kolejnej grupie przestępczej, która zarabia na eksploatacji cudzego ciała. Prostytucja nie jest przestępstwem, ale są nimi sutenerstwo, stręczycielstwo i kuplerstwo. To ostatnie może polegać np. na wynajmowaniu pomieszczeń.

28.09.2019

Ustawa o państwowej komisji do spraw pedofilii już obowiązuje

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

W czwartek 26 września weszła w życie ustawa o państwowej komisji do spraw wyjaśniania przypadków czynności skierowanych przeciwko wolności seksualnej i obyczajności wobec małoletniego poniżej lat 15. Komisja może zostać powołana, a pierwszy raport ze swojej pracy ma opracować w ciągu roku.

27.09.2019

MSWiA chce zwiększyć uprawnienia policjantów

Prawo karne Policja

Wzmocnienie sytuacji prawnej polskich funkcjonariuszy jest jednym z priorytetów resortu spraw wewnętrznych. Przygotowujemy nowe rozwiązania - zapowiedział w czwartek minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński. Nie podał, o jakie konkretnie uprawnienia miałoby chodzić.

26.09.2019

Amnesty International: UE nie chroni obrońców praw człowieka

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Unia Europejska nie wspiera i nie chroni odpowiednio obrońców praw człowieka w niektórych państwach na świecie, pozostawiając ich samych wobec ataków i rosnącej liczby gróźb pozbawienia życia - twierdzi Amnesty International.

25.09.2019

Prof. Mariański: Urzędy tolerują podszywanie się pod doradców podatkowych

Prawo karne Ordynacja Doradca podatkowy

Wiele firm próbuje bezprawnie podszywać się pod podmioty świadczące usługi doradztwa podatkowego. Urzędy to akceptują. W takich przypadkach trzeba natychmiast zawiadomić prokuraturę. Nikt tego jednak nie robi – mówi Prawo.pl prof. Adam Mariański, przewodniczący Krajowej Rady Doradców Podatkowych.

25.09.2019

Coraz więcej samozwańczych doradców podatkowych

Prawo karne Doradca podatkowy

Coraz więcej firm próbuje omijać przepisy i podszywać się pod doradców podatkowych. Tymczasem, aby świadczyć usługi doradcze w pełnym zakresie, trzeba być wpisanym na listę podmiotów uprawnionych. Samorząd doradców próbuje walczyć z tym procederem i zgłasza sprawy do prokuratury. Utrudnia to jednak fakt, że skarbówka zbyt często takie nadużycia akceptuje.

24.09.2019

Społeczny projekt: Powołać niezależny nadzór nad służbami

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Policja RODO

Trzeba powołać specjalny niezależny organ, który zajmowałby się nadzorem nad działalnością służb specjalnych i mógł rozpatrywać skargi indywidualne na ich działanie - proponuje grupa ekspertów zgromadzonych wokół rzecznika praw obywatelskich. Organ ten miałby m.in. mieć prawo do informacji o byciu przedmiotem zainteresowania ze strony służb

23.09.2019

Apel o unijną regulację ograniczającą stosowanie tymczasowego aresztowania

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Organizacje zrzeszone w JUSTICIA European Rights Network wezwały instytucje europejskie do uchwalenia prawa, które ograniczałoby stosowanie tymczasowego aresztowania jedynie do uzasadnionych przypadków. Zdaniem sygnatariuszy apelu instytucja ta jest w wielu krajach nadużywana.

23.09.2019

Kontrole osobiste w polskich więzieniach wciąż niezgodne z europejską konwencją

Prawo karne

W kolejnych wyrokach dotyczących kontroli osobistych w zakładach karnych Europejski Trybunał Praw Człowieka zażądał od Polski dostosowania standardów w tej dziedzinie do norm Europejskiej Konwencji Praw Człowieka. Reakcją ma być nowelizacja kodeksu karnego wykonawczego, ale w tej części nie tylko nie przewiduje on lepszej regulacji, ale wręcz obniża standard.

20.09.2019