Strasburg: Siłowe zatrzymanie ojca to nie widok dla dziecka

Prawo karne Prokuratura

Zatrzymanie z użyciem środków przymusu mężczyzny na oczach jego 9-letniej córki stanowiło naruszenie zakazu nieludzkiego i poniżającego traktowania dziecka - stwierdził Europejski Trybunał Praw Człowieka w wyroku z 12 listopada 2019 roku. Zdaniem Trybunału rosyjskie służby nie wzięły pod uwagę skutków swoich działań.

15.11.2019

Populizm penalny i brak poczucia bezpieczeństwa obciążeniem dla kuratorów

Prawo karne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Rosnąca liczba zadań, brak bezpieczeństwa pracy i nieprzemyślane działania legislacyjne to główne bolączki środowiska kuratorów sądowych, o których rozmawiano podczas konferencji w Gdańsku. Nie pomaga im też populizm penalny, z którego chętnie korzystają politycy.

15.11.2019

SN: Prokuratorowi puściły nerwy. Pobił taksówkarza

Prawo karne Prawnicy

Sąd Najwyższy w Izbie Dyscyplinarnej ukarał znanego wychowawcę młodego pokolenia prokuratorów zawieszeniem na rok waloryzacji uposażenia. Obwiniony prokurator w stanie spoczynku odmówił zapłacenia za taksówkę, zwymyślał i pobił kierowcę. Następnie dobrowolnie poddał się karze.

15.11.2019

SN zgodził się na ekstradycję ściganego Białorusina, choć grożą mu tortury

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Sąd Najwyższy oddalił kasację Rzecznika Praw Obywatelskich w sprawie ekstradycji obywatela Białorusi ściganego za uczestnictwo w zorganizowanej grupie przestępczej związanej ze sprzedażą złomu. Argument braku gwarancji procesowych i zagrożenie życia lub zdrowia nie przekonał sądu.

14.11.2019

SN: Sędzia Łączewski nie został osądzony, ale Twitter wydawał wyroki

Prawo karne Prawnicy

Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego odroczyła do 17 grudnia br. sprawę uchylenia immunitetu sędziemu Wojciechowi Łączewskiemu, który przestaje być sędzią 15 listopada, czyli za dwa dni.  Wobec tego SN umorzy sprawę, a prokurator będzie ścigał byłego sędziego jako zwykłego obywatela, którego immunitet nie chroni.

13.11.2019

NSA: Za poczęstowanie dopalaczem też należy się kara

Prawo karne Opieka zdrowotna

​Sprawa dotyczyła ponownego zatrucia się małoletniego dopalaczami podczas pobytu w szpitalu. Naczelny Sąd Administracyjny nie uznał argumentów ukaranego i stwierdził, że jako wprowadzenie do obrotu należy uznać udostępnienie dopalacza w jakiejkolwiek formie i celu osobie trzeciej, odpłatnie lub nieodpłatnie.

13.11.2019

Sąd: Niewiedza nie usprawiedliwia spóźnionego wniosku o odszkodowanie

Prawo karne

Wyłącznie nadzwyczajne okoliczności mogą uzasadniać, pomimo upływu przedawnienia, zasądzenie odszkodowania za niesłuszne zatrzymanie. Do takich nie należy jednak brak wystarczającej świadomości prawnej i wiedzy o sposobie oraz możliwościach jego dochodzenia - orzekł Sąd Okręgowy w Łodzi.

05.11.2019

Prawie 600 wystawców na krakowskich targach książki - bogata oferta publikacji prawnych

Prawo karne Prawo cywilne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

572 wystawców i około 800 autorów bierze udział w tegorocznych 23. Międzynarodowych Targach Książki w Krakowie. W ramach imprez związanych z targami spodziewana jest obecność noblistki Olgi Tokarczuk, a z autorów literatury prawniczej będzie na nich m.in. redaktor naukowy nowego komentarza do Konstytucji, wybitny karnista prof. Stanisław Waltoś i autorka książki o prawach zwierząt.

24.10.2019

SN: Klient nie może zwolnić radcy z tajemnicy zawodowej

Prawo karne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Tajemnica radcowska stanowi podstawę zaufania klienta i jest gwarancją praw i wolności. Ta zasada wiąże wszystkich radców, a wola klienta nie ma tu znaczenia i nie może on zwolnić radcy z jej zachowania - orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Dyscyplinarnej.

23.10.2019

Prof. Waltoś: Prawo coraz bardziej szczegółowe i coraz mniej spójne

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Z niepokojem obserwuję, że nasze prawo staje się coraz bardziej szczegółowe, a czasem wręcz, jak choćby najnowsza nowelizacja procedury karnej, jest instrukcją postępowania - mówi prof. Stanisław Waltoś. I dodaje, że to musi prowadzić do niespójności prawa i do jego wewnętrznych sprzeczności.

23.10.2019

SN przypomina: Kara za jazdę po pijanemu tak, przepadek auta - nie

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Sąd skazał kierowcę za prowadzenie pojazdu po pijanemu i niestosowanie się do orzeczonego wcześniej zakazu prowadzenia pojazdów na półtora roku więzienia oraz orzekł przepadek pojazdu. Wyrok uprawomocnił się, ale Rzecznik Praw Obywatelskich wniósł kasację w zakresie orzeczonego przepadku auta. I Sąd Najwyższy przyznał mu rację

20.10.2019

Produkcja prawa w Polsce znowu przyspiesza

Prawo karne Prawo cywilne Administracja publiczna

Po dwóch latach spadków produkcja prawa w Polsce przyspiesza - w trzech pierwszych kwartałach 2019 r. przyjęto 17,4 tys. stron maszynopisu nowych aktów prawnych, o 5,9 proc. więcej w porównaniu z poprzednim rokiem - wynika z raportu firmy Grant Thornton „Barometr stabilności otoczenia prawnego”.

17.10.2019

MS krytycznie o projekcie specjalnych kar za niepłacenie podatków

Prawo karne Ordynacja

Ministerstwo Finansów chce zreformować system nakładania kar za niepłacenie podatków. Kary grzywny mają być co najmniej takie, ile wyniosło uszczuplenie należności. Resort sprawiedliwości w trakcie konsultacji projektu zgłosił jednak poważne zastrzeżenia. Redakcja Prawo.pl dotarła do treści pisma MS.

17.10.2019

Więzienie za edukację seksualną - będą dalsze prace nad projektem

Prawo karne

Obywatelski projekt przewidujący m.in. kary więzienia za edukację seksualną niespodziewanie zyskał poparcie posłów partii rządzącej To odpowiedź na postulaty wprowadzenia do szkół edukacji seksualnej zgodnej ze standardami WHO. Sejm skierował projekt do dalszych prac.

16.10.2019

Rumuńska specjalistka od walki z korupcją szefową unijnej prokuratury

Prawo karne Prokuratura Prawo europejskie

Laura Codruta Kovesi, była szefowa rumuńskiej agencji ds. walki z korupcją (DNA), zostanie pierwszym prokuratorem europejskim. Zgodzili się na to w poniedziałek przedstawiciele państw członkowskich w Radzie UE, co otwiera to drogę do jej powołania przez Parlament Europejski.

14.10.2019

SN: Zmiana słów hymnu narodowego nie jest przestępstwem

Prawo karne

Tematyka uchodźców wymaga nagłaśniania - orzekł Sąd Najwyższy. - W sposobie interpretacji Mazurka Dąbrowskiego przez obwinionego nie znajdujemy niczego nagannego - dodał. Sąd Najwyższy uniewinnił w poniedziałek poetę i publicystę Jana Kapelę od zarzutu znieważenia hymnu polskiego.

14.10.2019

Brexit utrudni ekstradycję Polaków z Wlk. Brytanii

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Prokuratura Policja

Funkcjonująca w polskim porządku prawnym od 2004 roku instytucja Europejskiego Nakazu Aresztowania od 31 października 2019 r. może okazać się znacznie mniej efektywna w ściganiu obywateli RP, którzy popełnili przestępstwa w kraju, a teraz przebywają na terenie Wielkiej Brytanii.

12.10.2019

SN: Sprzeczne opinie biegłych w sprawie sędzi, która przeklejała ceny

Prawo karne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Sąd Najwyższy, jako sąd dyscyplinarny I instancji rozpatruje sprawę sędzi, która dopuściła się oszustwa w księgarni na 30 zł. Zeznania biegłych psychiatrów i psychologów zdecydują, czy sąd ukarze obwinioną; zastosuje nadzwyczajne złagodzenie kary czy uzna, że deliktu nie popełniono.

10.10.2019