Biegły sądowy może ponieść karę przed sądem lekarskim

Prawo karne Zawody medyczne

Naruszenie zasad wydawania opinii i orzeczeń lekarskich może stanowić przewinienie zawodowe w rozumieniu ustawy o izbach lekarskich, a więc może i powinno podlegać badaniu przez okręgowego rzecznika odpowiedzialności zawodowej tak jak każda inna informacja wskazująca na możliwość popełnienia przewinienia zawodowego - pisze adwokat Karol Kolankiewicz.

17.11.2022

SN: 100 tys. zł od Sądu Najwyższego za bezprawny wyrok z lat 80.

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Skoro Sąd Najwyższy w latach 80. utrzymał w mocy wyrok skazujący opozycjonistę na karę pozbawienia wolności, co było orzeczeniem represyjnym, to powinien też wypłacić zadośćuczynienie za doznaną krzywdę. Siedmioro sędziów Izby Karnej SN uznało, że takie rozwiązanie jest zasadne i utrzymało orzeczenie o przyznaniu niesłusznie skazanemu 100 tys. zł. Kasacja pełnomocnika I Prezesa SN została oddalona.

17.11.2022

Wybuch rakiety to zdarzenie wojenne, bada je prokuratura cywilna, na wyniki poczekamy

Prawo karne Ukraina Wojsko

Na razie wiadomo tyle, że w leju po wybuchu w Przewodowie ujawniono, z jakiego systemu rakietowego pochodzą odłamki. Mimo że teren badają liczne służby, także wojskowe, śledztwo prowadzi cywilna prokuratura. Zdaniem ekspertów, może to utrudniać ustalenie faktów. Ale niezależnie od szumnych wypowiedzi niektórych polityków niewykluczone, że na oficjalne ustalenia trzeba będzie poczekać wiele tygodni.

16.11.2022

Nowe prawo utrudnia skazanym kontakty z obrońcami

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Obowiązująca od 17 września br. nowelizacja Kodeksu karnego wykonawczego sprawiła, że więzień może wykonać do obrońcy jedno połączenie telefoniczne w tygodniu. Jeśli jest on uczestnikiem wielu postępowań toczących się przed sądami, będąc reprezentowanym przez kilku obrońców, możliwość korzystania z ich pomocy jest bardzo ograniczona.

16.11.2022

SN: Nękanie jest karalne, gdy wzbudza u pokrzywdzonej uzasadnione poczucie zagrożenia

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Uporczywe nękanie kobiety przez telefon zakończyło się uniewinnieniem sprawcy przez sąd drugiej instancji. Sąd Najwyższy, podobnie jak prokurator, uznał, że to błąd, i uchylił wyrok. Teraz sąd odwoławczy powinien wnikliwie ocenić materiał dowodowy weryfikując, czy fakty uzasadniają przyjęcie, że pokrzywdzona czuła się zagrożona ze względu na uporczywe nękanie przez oskarżonego.

12.11.2022

SN: Obrońca może cofnąć wniosek o wyłączenie ławnika do czasu rozstrzygnięcia

Prawo karne Prawnicy

Oświadczenia woli uczestników procesu, choćby wniosek o wyłączenie ławnika, mogą być cofnięte do czasu ich załatwienia, o ile ustawa nie wprowadza ograniczenia w tej mierze lub nie występują okoliczności uniemożliwiające odwołanie czynności - orzekła Izba Odpowiedzialności Zawodowej w sprawie o zawieszenie w czynnościach sędziego sądu apelacyjnego.

11.11.2022

Nowy kontratyp: Wierzący z immunitetem na obrażanie - projekt do pierwszego czytania

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Projekt zmian w Kodeksie karnym, obejmujących m.in. dodanie specjalnego kontratypu – wyłączającego bezprawność głoszenia ocen i opinii związanych z religią niedługo trafi do pierwszego czytania. Wniesiono go do Sejmu w zeszłym miesiącu. To pomysł posłów Solidarnej Polski, ale będzie procedowana jako projekt obywatelski - zebrano pod nim 400 tys. podpisów.

10.11.2022

Dania może wyda Polsce zabójcę, ale pyta, czy ENA wystawił legalny sędzia

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Sąd w Frederiksbergu koło Kopenhagi nie podjął, wbrew zapowiedziom, w środę decyzji w sprawie ekstradycji obywatela Norwegii, podejrzanego o zabójstwo Polki i uprowadzenie dziecka. Nie podano przyczyn, ale z nieoficjalnych informacji wynika, że duński sąd chce wiedzieć, czy w Polsce sprawą tą zajmować się będzie legalny sędzia, czy też tzw. neo-sędzia. Tymczasem podejrzany zostanie w duńskim areszcie.

09.11.2022

TSUE: Sąd ma zbadać zasadność uwięzienia cudzoziemca

Prawo karne Administracja publiczna

Sąd krajowy musi z własnej inicjatywy zweryfikować zgodność z prawem środka detencyjnego zastosowanego wobec cudzoziemca, którego pobyt jest nielegalny lub wobec osoby ubiegającej się o azyl - stwierdził Trybunał Sprawiedliwości UE. I dodał, że zastosowanie lub utrzymanie środka detencyjnego wobec cudzoziemca, który złożył wniosek o udzielenie ochrony międzynarodowej, zależy od spełnienia szeregu przesłanek zgodności z prawem. 

08.11.2022

Wyrok zaoczny zapadnie w sytuacji bierności pozwanego - może się bronić odpowiedzią na pozew

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

W świetle przepisów cywilnych, w określonych sytuacjach, gdy pozwany jest bierny, może zapaść wyrok zaoczny. Taki wyrok wydaje się pod jego nieobecność, jeśli nie bierze on aktywnego udziału w procesie. Pozwany może bronić się przed jego wydaniem, jeśli złoży odpowiedź na pozew lub stawi się na rozprawę. Ale też nie zawsze wyrok zaoczny jest korzystny dla powoda.

07.11.2022

NSA: Rzeczoznawca zawieszony za błędne wyceny, musi się douczyć

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze

Sam fakt toczącego się postępowania karnego w sprawie o sporządzenie niezgodnego z prawdą operatu przez rzeczoznawcę majątkowego nie stanowi powodu do zawieszenia postępowania administracyjnego. I to w przypadku, gdy organ może wydać decyzję po samodzielnych ustaleniach i ocenach - stwierdził Naczelny Sąd Administracyjny uznając, że sprawa nie przedawniła się.

07.11.2022

Oszuści polują na nasze pieniądze - ich sukces to problem banku i klienta

Prawo karne Nowe technologie

Podszywanie się pod pracownika banku i informowanie o wyłudzeniu pożyczki, informacje mailowe, SMS przy zakupach, przy płaceniu faktur za energię - to najczęstsze i stale doskonalone oszustwa informatyczne. Nabierają się na nie nawet policjanci czy pracownicy banków. Oszuści działają na emocje i wykorzystują nasze schematy myślowe. To w pierwszym rzędzie problem banku, chyba że klient uległ manipulacji i podał oszustowi klucze do konta.

06.11.2022

Widzisz i nie reagujesz na przemoc wobec dziecka? - można trafić nawet do więzienia

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Z badań Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę wynika, że ponad połowa Polaków uważa bicie dzieci za karę, która nigdy nie powinna być stosowana, mimo to aż 36 proc. przyznaje się do stosowania klapsów. Co równie mocno niepokoi, znaczna część świadków karcenia słownego (38 proc.), jak i fizycznego (41 proc.) pozostała wobec tych zachowań bierna. Tymczasem za brak reakcji można odpowiadać karnie.

05.11.2022

SN weryfikuje uchwały Izby Dyscyplinarnej w sprawach sędziów

Prawo karne Prawnicy

Izba Odpowiedzialności Zawodowej SN nie zgodziła się na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej sędziego, który został obwiniony przez prokuratora o włamanie się na konto bankowe swojej zmarłej matki i pobranie świadczenia z ZUS. Izba uznała, że do przestępstwa nie doszło, gdyż sędzia był spadkobiercą upoważnionym do dysponowania tymi pieniędzmi. Inny los spotkał jednak sędziego, który prowadził auto w stanie nietrzeźwości i spowodował kolizję.

04.11.2022

Polacy za prawnym zakazem stosowania kar fizycznych wobec dzieci

Prawo karne Prawo rodzinne

Według najnowszego badania Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę aż 60 proc. badanych zetknęło się z sytuacją krzywdzenia dziecka. Znaczna część świadków pozostała wobec tych zachowań bierna. Przeważająca część badanych osób, bo aż 70 proc., opowiedziała się za prawnym zakazem stosowania kar fizycznych. Połowa z nich (50 proc.) zakaz uznała za słuszny, ale aż 43 proc. uważa, że klaps to metoda dyscyplinowania dzieci, która nie powinna być prawnie zabroniona.

03.11.2022

Rodzic zastępujący policję sam może skończyć przed sądem

Prawo karne Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Bywa, że rodzice uczniów tak mocno angażują się w konflikty pomiędzy dziećmi, że zapominają, iż są dorośli i "biorą sprawy w swoje ręce". Tymczasem grożenie dwunasto- czy trzynastolatkowi, że się jeszcze doigra, nie jest najlepszym pomysłem. W zasadzie może skończyć się w sądzie - tym bardziej, jeżeli część gróźb od razu zostanie wprowadzona w czyn. A w szkole za bezpieczeństwo odpowiada jej dyrektor.

03.11.2022

Prawnicze czary w Halloween z przymrużeniem oka

Prawo karne

Coraz bardziej popularny, nie tylko w Ameryce, Halloween sprzyja magicznemu myśleniu. Prawnik również może mu ulec. Ale czy prawnikowi wypada pisać o wiedźmach i diable w kontekście prawnym, rozważając legalność czarów, konszachtów z diabłem czy handlu nawiedzonymi domami? Pisze o tym dr hab. Michał Jackowski, profesor WSHiU, adwokat, doradca podatkowy.

31.10.2022

Senatorowie chcą ratowania ofiar GetBack z Funduszu Sprawiedliwości

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Finanse

Z Funduszu Sprawiedliwości miałyby być wypłacone pieniądze osobom poszkodowanym działalnością GetBack S.A. Przewiduje to projekt zmiany w Kodeksie karnym wykonawczym, który 26 października przyjęły połączone komisje senackie. Przeciwna projektowi jest m.in. pierwsza prezes Sądu Najwyższego, gdyż fundusz ma na celu wykonanie już orzeczonych kar. A w tym wypadku żadne orzeczenia nie zapadły.

26.10.2022

Obrońcy nadużywają argumentów o wadliwej obsadzie sądu?

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Naruszenie prawa międzynarodowego, czyli pozbawienie skazanego prawa do sądu, miało być przyczyną wznowienia postępowania karnego - według obrońcy. Jednak wnioskodawca nie zauważył, że postanowienie wydane zostało przez sędziego powołanego na urząd dużo wcześniej przed reformą Krajowej Rady Sądownictwa, bo w 2010 roku. Sąd Najwyższy oddalił zatem wniosek.

21.10.2022

Izba Odpowiedzialności Zawodowej: Przejście w stan spoczynku ratuje przed karą

Prawo karne Prawnicy

O utrzymaniu w mocy orzeczenia wobec sędziego zadecydowało jego przejście w stan spoczynku, choć Sąd Najwyższy stwierdził, że doszło do rażącego i poważnego naruszenia prawa. Dlatego że sędzia bez zasięgnięcia opinii biegłego umieścił oskarżoną w zamkniętym zakładzie karnym. W tym wypadku - jak uznał SN - nie zachodzi możliwość uniewinnienia i zastosowania kontratypu z ustawy, która weszła w życie 15 lipca br.

21.10.2022