Nieruchomość obciążona dożywociem sprzedana, umowy rozwiązać już się nie da

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Nieruchomość obciążoną dożywociem można sprzedać. Ma to jednak ten skutek, że uprawniony z dożywocia nie może żądać by sąd rozwiązał umowę dożywocia, a wyłącznie zamienił uprawnienia z umowy dożywocia na rentę odpowiadającą wartości tego prawa - orzekł Sąd Okręgowy w Toruniu.

14.03.2020

SN: Cesja wierzytelności za najem auta zastępczego jak zapłata

Prawo cywilne

Zaciągnięcie przez poszkodowanego zobowiązania do zapłaty czynszu najmu pojazdu zastępczego stanowi szkodę pozostającą w związku przyczynowym z wypadkiem komunikacyjnym - taką uchwałę podjęła Izba Cywilną Sądu Najwyższego 13 marca br. w składzie trzech sędziów. Podkreślono, że cesja wierzytelności zawierająca koszty najmu auta zastępczego nie jest gorszym sposobem zapłaty niż przelanie gotówki.

13.03.2020

SN: Celowe unieważnienie darowizny ojca na rzecz córki

Prawo cywilne Spółki Prawo gospodarcze

Sąd może zabronić cofnięcia skargi pauliańskiej powoda ze względu na niejasne powiązania rodzinne i prawdopodobną szkodę spółki, która była wierzycielem. Mimo, że prezes tej spółki zmarł, a jej siedziba i reprezentacja jest trudna do ustalenia. Sąd Najwyższy unieważnił umowę darowizny między córką a ojcem, prezesem spółki.

13.03.2020

SN raz jeszcze ustali, czy koszty najmu auta zastępczego to jest strata

Prawo cywilne Rynek i konsument

W piątek, 13 marca Izba Cywilna Sądu Najwyższego rozstrzygnie, czy pojęcie strat obejmuje także niezaspokojone przez poszkodowanego wymagalne zobowiązanie na rzecz osoby trzeciej. A także, czy zobowiązanie to można przenieść na osobę trzecią w drodze cesji. Kwestia jest bardzo istotna, gdyż dotyczy kosztów najmu samochodu zastępczego po wypadku drogowym.

12.03.2020

SN: Twórcom muzyki do filmów zagranicznych należy się wynagrodzenie

Prawo cywilne

Nie ma podstaw do twierdzenia, że prawo do wynagrodzenia nie należy się twórcom zagranicznym muzyki do filmu i choreografom. Ale wcześniej spółka wykorzystująca importowane filmy ma obowiązek przekazać ZAIKS-owi dane, za jaką cenę i ile egzemplarzy sprzedała - orzekł Sąd Najwyższy.

12.03.2020

Prokuratoria wesprze UOKiK w obronie konsumentów

Prawo cywilne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Rynek i konsument

Prokuratoria Generalna będzie w ważnych sprawach zastępcą procesowym w sprawach odwoławczych od decyzji Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Jak podał prezes Tomasza Chróstny, Urząd wydaje rocznie ok. 100 decyzji z zakresu praktyk ograniczających konkurencję i naruszających zbiorowe interesy konsumentów.

11.03.2020

SN odpowie czy spółka wydmuszka może cofnąć pozew?

Prawo cywilne

Sąd Najwyższy rozstrzygnie 12 marca, czy możliwe jest zabronienie przez sąd cofnięcia skargi pauliańskiej powoda ze względu na niejasne powiązania rodzinne i prawdopodobną szkodę spółki. Problem w tym, że prezes tej spółki zmarł, a jej siedziba i reprezentacja jest trudna do ustalenia.

11.03.2020

Będą przepisy łagodzące skutki spłaty kredytów

Prawo cywilne Rynek i konsument Domowe finanse Koronawirus

Mając na uwadze sytuację obywateli i przedsiębiorców związaną z epidemią koronawirusa, w trybie pilnym zamierzam wyjść z inicjatywą wypracowania rozwiązań łagodzących skutki spłaty zobowiązań kredytowych - poinformował w środę prezydent Andrzej Duda. To bardzo cenna i potrzebna inicjatywa - zareagował przewodniczący KNF Jacek Jastrzębski.

11.03.2020

SN: Dług nie został ściągnięty, ale wierzyciel płaci

Prawo cywilne Prawnicy

Jeżeli wierzyciel złożył wniosek o umorzenie postępowania egzekucyjnego przed dniem wejścia w życie ustawy z 2018 r. o kosztach komorniczych, to nie znajduje ona zastosowania - orzekł w uchwale trzech sędziów Izby Cywilnej Sąd Najwyższy. Komornik umorzył wszystkie 5 tys. spraw tego wierzyciela, więc opłata komornicza za bezskuteczne starania była wysoka.

10.03.2020

Niedużak: Pracujemy nad projektem ustawy o fundacji rodzinnej

Prawo cywilne Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Dzięki konsultacjom „Zielonej księgi” mamy już wizję polskiej fundacji rodzinnej, która będzie mogła zarządzać rodzinną firmą przez pokolenia. Będą ją tworzyć i zasiadać w jej zarządzie tylko osoby fizyczne. Zakładamy, że fundacja nie będzie mogła prowadzić działalności gospodarczej. Nowe przepisy nie zmienią zasad dziedziczenia, ale chcielibyśmy, aby wypłata zachowku mogła zostać rozłożona w czasie – mówi Marek Niedużak, wiceminister rozwoju.

10.03.2020

SN: Odszkodowanie za zaniedbania marszałka zapłaci województwo

Samorząd terytorialny Środowisko Prawo cywilne

Województwo ponosi odpowiedzialność odszkodowawczą za niezgodne z prawem działania lub zaniechania marszałka województwa realizowane przy wykonywaniu władzy publicznej w ramach zadań zleconych z zakresu administracji rządowej - tak brzmi uchwała Izby Cywilnej Sądu Najwyższego.

09.03.2020

Prof. Łobos-Kotowska: Ograniczenia w obrocie ziemią trochę mniejsze, ale to nadal złe prawo

Prawo cywilne Administracja publiczna

Wprowadzone cztery lata temu ograniczenia w obrocie ziemią rolną praktycznie wstrzymały handel nieruchomościami rolnymi - twierdzi prof. Dorota Łobos-Kotowska z Uniwersytetu Śląskiego. I dodaje, że wprowadzone w ubiegłym roku zmiany nieco ten problem złagodziły, ale nadal jest to prawo złe i trudne do interpretacji przez administrację i sądy.

09.03.2020

SN: Administrator hipoteki nie może sam dochodzić roszczeń w sądach

Prawo cywilne Spółki

Obligatariusz ma prawo dochodzić od dłużnika rzeczowego zaspokojenia z nieruchomości obciążonej hipoteką zabezpieczającą roszczenia z obligacji wyemitowanych na podstawie ustawy z 1995 r. o obligacjach - orzekła w uchwale Izba Cywilna Sądu Najwyższego. Administrator hipoteki samodzielnie nie może wystąpić z pozwem przeciwko dłużnikowi.

07.03.2020

Bank nie może „mścić się” na frankowiczu za złożenie pozwu

Prawo cywilne Rynek i konsument Kredyty frankowe

Coraz częściej frankowicze wychodzą zwycięsko z batalii z bankami. Liczba wygranych spraw zwiększa się po październikowym korzystnym wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE. Mimo tego korzystnego trendu, wciąż niewielu kredytobiorców decyduje się na walkę z bankiem. Duża ich część obawia się reakcji banku na złożenie pozwu. Czy jest się czego bać, pisze Dariusz Rozpara,

07.03.2020

Wykorzystanie sms-a jako dowodu nie narusza dóbr osobistych

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

Pozwana wydrukowała i załączyła do akt sprawy treść sms-ów wysyłanych jej przez powoda. Zdaniem Sądu Okręgowego w Toruniu nie doszło w ten sposób do naruszenia jego dóbr osobistych, bo pozwanej nie chodziło o ośmieszenie go, a tylko dochodziła w ten sposób swoich racji przed sądem.

07.03.2020

Kolejne instytucje i zawody będą zobowiązane do walki z praniem pieniędzy

Prawo cywilne Prawo gospodarcze Finanse

Ministerstwo finansów skierowało do konsultacji projekt nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu, która ma poszerzyć listę tzw. podmiotów zobowiązanych. Nowym elementem ma być m.in. obowiązek rejestracji obrotu walutami wirtualnymi.

05.03.2020

Strasburg: Zawieszenie Platiniego przez FIFA nie naruszyło Konwencji

Prawo cywilne

Postępowania wobec Michela Platiniego w związku z wyłudzeniem 2 mln franków, skutkujące zawieszeniem go na cztery lata w pełnieniu jakiejkolwiek działalności związanej z piłką nożną, prowadzone były w sposób właściwy, a tego typu sankcja w realiach tej sprawy była uprawniona - stwierdził w czwartek Europejski Trybunał Praw Człowieka.

05.03.2020

SN: Zadatku nie trzeba zwracać, gdy nie doszło do realizacji umowy przedwstępnej

Środowisko Prawo cywilne Budownictwo Prawo gospodarcze

Przyczyny niezawarcia umowy przyrzeczonej leżały wyłącznie po stronie powodowej, gdyż nie dysponowała prawem do technologii, według której miała być wybudowana stacja odpadów - orzekł Sąd Najwyższy i dodał, że słusznie sąd pierwszej instancji oddalił pozew spółki powodowej. Zadatek w tej sytuacji pozostaje w rękach pozwanej.

05.03.2020

Firma ukarana za wprowadzanie w błąd nabywców energii

Prawo cywilne Rynek i konsument Prawo gospodarcze

Prawie 380 tys. zł kary ma zapłacić firma Proton Polska Energia za niedozwolone praktyki przy sprzedaży energii. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów uznał, że spółka m.in. wprowadzała konsumentów w błąd, podszywając się pod innego sprzedawcę i oferowała rzekomo korzystniejsze warunki zakupu energii.

04.03.2020