united kingdom
ukraine
Prawo.pl
Druga połowa maja - to, zdaniem prawników, realny termin wejścia w życie Aktu o sztucznej inteligencji, czyli przełomowego rozporządzenia, które ma uporządkować zasady używania narzędzi opartych na sztucznej inteligencji w praktyce. Regulacje mają przede wszystkim lepiej chronić użytkowników i wyznaczyć granice w przypadku działań, które niosą największe ryzyko nadużyć. Oznacza to, że firmy muszą zacząć przygotowywać się na nowe obowiązki.
Inga Stawicka
14.03.2024
Prawo AI Prawo europejskie
Rzecznik finansowy zażądał od syndyka Getin Noble Bank wskazania przyczyny i podstawy prawnej oraz kontraktowej podejmowania przez bank czynności upominawczych i windykacyjnych w sytuacji wydanych przez sąd postanowień w przedmiocie zabezpieczenia. Syndyk twierdzi, że realizuje wszystkie ustanawiane przez sądy zabezpieczenia dotyczące kredytów hipotecznych, co do których toczą się postępowania o ustalenie ich nieważności.
Regina Skibińska
14.03.2024
Banki Kredyty frankowe
Właściciel domu jednorodzinnego odliczy wydatki m.in. na zakup nowego ekologicznego pieca, ocieplenie ścian czy instalację fotowoltaiczną. Ulga termomodernizacyjna pozwala odliczyć od dochodu nawet 53 tys. zł, a małżonkom będącym współwłaścicielami przysługuje podwójny limit - 106 tys. zł. Z preferencji skorzystają zarówno osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej, jak i przedsiębiorcy.
Monika Pogroszewska
14.03.2024
PIT Doradca podatkowy
Senacka Komisja ds. Petycji poczeka na odpowiedź i uzupełnienie danych przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w sprawie różnicowania emerytur osób z rocznika 1953 oraz wypłaty odsetek od zaniżonych emerytur dla urodzonych wówczas osób. Dopiero wtedy podejmie decyzję w sprawie dalszych prac nad petycjami, które zawiesiła do czasu otrzymania odpowiedzi z resortu rodziny. Komisja natomiast nie podejmie dalszych prac nad petycją, która wnosiła o coroczną kwotową waloryzację emerytur i rent.
Beata Dązbłaż
13.03.2024
Domowe finanse Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne
Blokując konta i grupy Społecznej Inicjatywy Narkopolityki (SIN), Meta naruszyła dobra osobiste organizacji. Sąd wydał właśnie wyrok, jeszcze nieprawomocny, w sprawie prowadzonej przez Fundację Panoptykon, potwierdzając tym samym, że platformy internetowe nie mogą blokować jak chcą i kogo chcą. A osoby zablokowane mają prawo do sądu we własnym kraju. Zobowiązał do przywrócenia zablokowanych treści i publicznych przeprosin za niesłuszne zablokowanie kont i grup na Facebooku i Instagramie.
Patrycja Rojek-Socha
13.03.2024
Wymiar sprawiedliwości
74 wójtów i burmistrzów, pełniących swoje funkcje od ośmiu kadencji, zostało w środę, 13 marca, symbolicznie uhonorowanych w Senacie. Najstarszy stażem Waldemar Raczyński, wójt gminy Stary Zamość kieruje nią od połowy 1990 roku. Spotkanie zorganizowały Senacka Komisja Samorządu Terytorialnego i Związek Miast Polskich z okazji 34. rocznicy uchwalenia ustawy o samorządzie terytorialnym.
Robert Horbaczewski PAP
13.03.2024
Samorząd terytorialny Wybory
Ubiegły rok to czas ostrożnych decyzji i wyhamowania inwestycji. Liczba ofert pracy była znacznie niższa niż rok wcześniej, nowe rekrutacje wynikały bardziej z rotacji pracowników niż z rozwoju biznesu. Perspektywy na 2024 rok są znacznie bardziej pozytywne – wynika z raportu Polskiego Forum HR, członka Konfederacji Lewiatan.
Grażyna J. Leśniak
13.03.2024
Prawo pracy Rynek pracy
Profil zaufany umożliwia m.in. szybki i bezpieczny kontakt z urzędami. Jak wynika z danych resortu cyfryzacji, korzysta z niego już ponad 14 milionów mieszkańców Polski. Jest ważny przez 3 lata od dnia potwierdzenia, jednak w każdej chwili można przedłużyć jego ważność na kolejne 3 lata. Nie trzeba osobiście stawiać się w urzędzie - wystarczy się zalogować i postępować zgodnie z instrukcjami.
Inga Stawicka
13.03.2024
Rynek i konsument
Jednolite zasady na całym rynku unijnym, łatwiejsza ścieżka uzyskania odszkodowania oraz rozszerzenie zakresu odpowiedzialności także na produkty cyfrowe oraz pochodzące z krajów spoza UE - to główne założenia zmian w odpowiedzialności za produkt niebezpieczny, które właśnie zostały przyjęte przez Parlament Europejski. Przepisy muszą teraz zostać formalnie zatwierdzone przez Radę.
Inga Stawicka
13.03.2024
Rynek i konsument Prawo europejskie
Wyłączenie wykorzystywania utworów przez sztuczną inteligencję (AI) w ramach dozwolonego użytku, które zostało zaproponowane w opiniowanej właśnie nowelizacji prawa autorskiego, wzbudziło wątpliwości, zwłaszcza w branży technologicznej. Po drugiej stronie stoją organizacje reprezentujące twórców, które chciałyby wręcz zaostrzyć propozycję. Prawnicy podkreślają, że ustawodawca musi poszukać złotego środka, który jednocześnie nie zaszkodzi rozwojowi technologii.
Inga Stawicka
13.03.2024
Prawo AI Prawo europejskie
Sąd nie jest związany dowodami przedstawionymi przez Instytut Pamieci Narodowej w sprawie służby na rzecz totalitarnego państwa. Osobom, które do lipca 1990 r. pełniły służbę na rzecz takiego państwa, przysługują z budżetu emerytury, które nie naruszają zasady ne bis in idem, ani nie stanowią nieproporcjonalnego obniżenia wysokości poprzednio niesłusznie nabytych uprawnień – wynika z orzecznictwa Sądu Najwyższego.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
13.03.2024
Wymiar sprawiedliwości Emerytury i renty
Mimo krytyki i apeli o nowelizację, od 14 marca pijany kierowca będzie mógł straci samochód. O przepadku decydować będzie sąd, gdy zawartość alkoholu we krwi przekroczy 1,5 promila. Przy spowodowaniu wypadku ta granica będzie niższa - do konfiskaty wystarczy powyżej 0,5 promila alkoholu we krwi, a jeśli kierowca nie będzie właścicielem auta, w grę wchodzić będzie jego równowartość. Eksperci wieszczą wzrost opłat za leasing i ubezpieczenia, ale też wskazują niekonstytucyjność przepisów.
Patrycja Rojek-Socha Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska Aleksandra Partyk
13.03.2024
Wymiar sprawiedliwości

Osoby z niepełnosprawnościami potrzebują realnego dostępu do parlamentarzystów

Administracja publiczna Budownictwo Niepełnosprawność
Według Kancelarii Sejmu, choć biura poselskie nie są zaliczane do kategorii podmiotów publicznych i nie mają obowiązku stosować przepisów ustawy o zapewnieniu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami, to spełnienie takich wymogów byłoby dobrą praktyką. Problem ma się zająć Komisja Regulaminowa Spraw Poselskich i Immunitetowych. Kancelaria Senatu czeka zaś na wyniki ankiet.
Beata Dązbłaż
12.03.2024
Administracja publiczna Budownictwo Niepełnosprawność
Osoba zatrudniona staje się uczestnikiem PPK z chwilą zawarcia w jej imieniu i na jej rzecz umowy o prowadzenie PPK. I pozostaje nim nawet w sytuacji, gdy przestaje być już osobą zatrudnioną w rozumieniu ustawy o PPK. Są jednak sytuacje, gdy utrata przez uczestnika PPK statusu osoby zatrudnionej może uniemożliwić mu dalsze oszczędzanie w PPK u tego pracodawcy. Będzie tak, gdy między jednym a drugim zatrudnieniem w danym podmiocie zatrudniającym - podmiot ten zmieni instytucję finansową.
Małgorzata Jankowska
12.03.2024
Domowe finanse Prawo pracy PPK
Ministerstwo Rozwoju i Technologii rozważa przesunięcie daty wejścia w życie przepisów mających przeciwdziałać tzw. patodeweloperce. Decyzja ma zostać podjęta w tym tygodniu. To efekt licznych apeli, jakie wpływają do tego resortu. Samorządy, inwestorzy oraz eksperci zgodnym chórem twierdzą, że potrzeba więcej czasu na dostosowanie się do nowych rozwiązań.
Renata Krupa-Dąbrowska
12.03.2024
Budownictwo
Według Państwowej Komisji Wyborczej mężom zaufania nie powinna przysługiwać ani dieta, ani płatne zwolnienie z pracy. Zdaniem PKW, funkcja ta powinna być wyłącznie funkcją o charakterze społecznym realizowaną przez osoby, które są rzeczywiście zainteresowane obserwacją przebiegu procesu wyborczego, a nie dodatkową gratyfikacją. Przepisy wymagają zmiany. Ale są też głosy przeciwne.
Robert Horbaczewski
12.03.2024
Samorząd terytorialny Wybory
Promocja „Wtorki i czwartki z Shell V-Power”, zgodnie z którą w wymienione dni kierowcy mogli zatankować paliwo w obniżonej cenie, mogła być, zdaniem Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, niezgodna z przepisami implementującymi unijną dyrektywę Omnibus. Ani w materiałach marketingowych, ani na terenie stacji, nie pojawiała się bowiem informacja o najniższej cenie paliwa, która obowiązywała w okresie 30 dni przed wprowadzeniem obniżek.
Inga Stawicka
11.03.2024
Rynek i konsument
Niewystarczające wynagrodzenie, stres oraz brak docenienia to trzy główne problemy, które w sferze zawodowej dotykają pracowników dużych i średnich przedsiębiorstw w Polsce. Wskazuje na nie odpowiednio 52, 45 i 42 proc. respondentów, którzy wzięli udział w badaniu zrealizowanym przez ICAN Institute na zlecenie VanityStyle. Lista obszarów, które sprawiają im trudności w codziennej pracy, jest jednak znacznie dłuższa.
Grażyna J. Leśniak
11.03.2024
Prawo pracy Rynek pracy
W sobotę, 9 marca, w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej odbyło się posiedzenie inauguracyjne Rady ds. Kobiet na Rynku Pracy. Rada, jako organ konsultacyjno-doradczy ministra, będzie opiniować działania podejmowane w zakresie aktywizacji zawodowej kobiet i ich powrotu na rynek pracy, inicjować debaty i kampanie społeczne przeciwdziałające stereotypowemu postrzeganiu ról społecznych kobiet i mężczyzn.
Grażyna J. Leśniak
11.03.2024
Prawo pracy Rynek pracy
Zakładowa organizacja związkowa ma obowiązek informować pracodawcę co 6 miesięcy o swojej liczebności. Czy jednak pracodawca ma prawo kwestionować liczebność związku co pół roku? Zdaniem prawników - tak, jeśli w sprawie nie zapadło prawomocne orzeczenie sądu, a w informacji przedstawianej przez związek występuje – w ocenie pracodawcy - ten sam błąd.
Grażyna J. Leśniak
11.03.2024
Prawo pracy
Osoby spłacające kredyty konsumenckie są bombardowane nieuczciwymi ofertami spółek, specjalizujących się w pozwach lub skupujących roszczenia. Chcą one wywalczyć na ich rzecz zwrot odsetek od prowizji z powołaniem się na sankcję kredytu darmowego. Skorzystanie z takiej oferty może być jednak ryzykowne. Polskie sądy orzekają różnie a na wyrok TSUE trzeba jeszcze poczekać.
Regina Skibińska
11.03.2024
Banki Kredyty

Zintegrowane plany inwestycyjne: jest zainteresowanie, brakuje odwagi

Samorząd terytorialny Budownictwo Ład Przestrzenny
Gminy ostrożnie podchodzą do możliwości stworzenia planu zagospodarowania wspólnie z inwestorem. A przedsiębiorcy na razie starają się wykorzystywać stare metody - warunki zabudowy i specustawę mieszkaniową. Ale bez zintegrowanych planów inwestycyjnych niektóre inwestycje trudno będzie przeprowadzić. Zdaniem prawników rola tego narzędzia będzie rosnąć.
Zofia Jóźwiak
11.03.2024
Samorząd terytorialny Budownictwo Ład Przestrzenny

Wychowywanie czworga dzieci + praca z płaceniem ZUS = rekompensata?

Domowe finanse Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne
Przepisy rekompensują przerwanie pracy z powodu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem, natomiast nie przewidują dodatkowego zwiększenia emerytury z tytułu urodzenia dzieci. Wprowadzenie dodatkowego zwiększenia emerytury z tytułu urodzenia dzieci byłoby poważną zmianą w obecnie obowiązujących przepisach emerytalnych, sprzeczną z charakterem systemu – twierdzi MRPiPS. Resort nie prowadzi w tej chwili prac nad wprowadzeniem do systemu nowych dodatków, co nie oznacza, że takie prace nie mogą zostać podjęte w przyszłości.
Grażyna J. Leśniak
09.03.2024
Domowe finanse Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne
Choć przepisy o patodeweloperce poprawią jakości życia kupujących mieszkania od deweloperów, to jednak wejście ich w życie nie pozostanie bez wpływu na działalność deweloperów. Nowe obowiązki mogą spowodować chwilowe wstrzymanie realizowanych inwestycji z uwagi na konieczność ich przeprojektowania lub doprowadzić do tego, że części gruntów nie da się już wykorzystać pod zabudowę mieszkaniową - pisze Konrad Kaczyński, adwokat w Kancelarii Dubois i Wspólnicy.
Konrad Kaczyński
09.03.2024
Budownictwo
W świadectwie pracy należy podać informacje dotyczące okresu i rodzaju wykonywanej pracy, zajmowanych stanowisk, trybu rozwiązania albo okoliczności wygaśnięcia stosunku pracy, a także inne informacje niezbędne do ustalenia uprawnień pracowniczych i uprawnień z ubezpieczenia społecznego. W szczególności przepisy wskazują, że w dokumencie tym trzeba zamieścić informacje dotyczące urlopów: wypoczynkowego, opiekuńczego, ojcowskiego, rodzicielskiego, wychowawczego i bezpłatnego.
Dorian Lesner
09.03.2024
Prawo pracy HR
Syndyk Getin Noble Bank planuje zawierać z frankowiczami ugody - dowiedziało się Prawo.pl. Prawnicy niezbyt wierzą tym zapewnieniom. Uważają, że wnioski o zawezwanie do próby ugodowej, które obecnie otrzymują kredytobiorcy, służą jedynie do zawieszenia biegu przedawnienia. Wskazują też, że ugody wymagałyby zgody rady wierzycieli, co wcale nie jest takie oczywiste.
Renata Krupa-Dąbrowska
09.03.2024
Banki Kredyty frankowe
Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.
Artur Pytel
09.03.2024
Samorząd terytorialny Wybory
Miś prowadzi zbiórkę, a możliwość zrobienia sobie z nim zdjęcia, to jedynie podziękowanie za datek - to modus operandi przebierańców, którzy zaczepiają turystów na Krupówkach w Zakopanem. Straż miejska tłumaczy, że nie bardzo ma podstawy do interwencji. To odpowiedź na bijący rekordy popularności film, na którym mężczyzna przebrany za białego misia, domaga się pieniędzy od nagrywającej film aktorki Hanny Turnau.
Monika Sewastianowicz
09.03.2024
Wydatki na zakup klimatyzacji, która jest pompą ciepła lub ma wbudowaną taką pompę, nie stanowią przedsięwzięcia termomodernizacyjnego. Podatnik nie może więc odliczyć ich w ramach ulgi termomodernizacyjnej. Takie niekorzystne interpretacje wydają organy skarbowe od niemal roku, po zmianie stanowiska w tym zakresie. Według ekspertów, takie podejście nie nadąża za rozwojem technologii.
Wiesława Moczydłowska
09.03.2024
PIT
W ramach nowo otwartego konkursu, ministerstwo cyfryzacji przyzna 6 mln zł dla organizacji pozarządowych zajmujących się szkoleniami ICT dla kobiet - poinformował w piątek minister cyfryzacji, wicepremier Krzysztof Gawkowski. Resort chce, by w 2030 r. kobiety stanowiły przynajmniej 29 proc. specjalistów ICT.
Ret/PAP
08.03.2024
Prawo AI