united kingdom
ukraine
Prawo.pl
Pośrednicząca w płatnościach internetowych firma PayPal naruszyła zbiorowe interesy konsumentów poprzez jednostronną zmianę umów z konsumentami i wprowadzenie nowej opłaty - podejrzewa Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, który prowadzi w tej sprawie postępowanie. Wątpliwości budzi klauzula modyfikacyjna, na mocy której spółka wprowadziła zmiany w regulaminie.
Krzysztof Sobczak
18.08.2021
Rynek i konsument
Uchwalona niedawno nowelizacja Kodeksu postępowania administracyjnego wywołała istotny kryzys w relacjach izraelsko – polskich. Zarzucono, że jest to prawo antysemickie i utrwalające zbrodnie Holocaustu. Nawet jeśli uznać izraelską reakcję, a także wsparcie USA dla niej, za przesadne, to prawdą jest, że nie rozliczyliśmy się z niesprawiedliwej nacjonalizacji - pisze adwokat Stafan Jacyno
Stafan Jacyno
18.08.2021
Prawo cywilne Administracja publiczna

Adwokat od momentu zatrzymania? W Sejmie nowy projekt

Prawo karne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Zmiana definicji osoby podejrzanej, zapisanie w ustawie konieczności przedstawienia zatrzymanemu listy adwokatów i radców prawnych oraz umożliwienie rozmowy z wybranym prawnikiem, w końcu delegacja dla ministra sprawiedliwości do wydania rozporządzenia dotyczącego sposobów zapewnienia takiego kontaktu - to główne założenia projektu zmian w Kodeksie
Patrycja Rojek-Socha
18.08.2021
Prawo karne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Komisja Europejska nie zgadza się, by Polska wprowadziła zerową stawkę VAT na książki. Trwają jednak prace nad kompleksową reformą VAT. Książki i czasopisma zostały uwzględnione wśród bardzo wąskiej listy kategorii, do których państwa członkowskie będą miały możliwość stosowania 0-proc. VAT. Za wprowadzenie zmian odpowiada Słowenia - przewodnicząca teraz Radzie UE.
Krzysztof Koślicki
18.08.2021
VAT Prawo europejskie
Rząd przyjął we wtorek projekt ustawy o rodzinnym kapitale opiekuńczym - poinformował we wtorek premier Mateusz Morawiecki. Nowe świadczenie ma być wypłacane od 2022 r. na każde drugie i kolejne dziecko w rodzinie w wieku od 12. do 36. miesiąca życia w maksymalnej łącznej wysokości 12 tys. zł na dziecko. Projekt trafi teraz do sejmu.
Robert Horbaczewski
17.08.2021
Samorząd terytorialny Pomoc społeczna

Zbyt radykalne rozwiązania w nowelizacji kpa

Prawo cywilne Administracja publiczna
Nowelizacja Kodeksu postępowania administracyjnego z jednej strony ukróci proceder z dziką reprywatyzacją w takich miastach jak Warszawa i przejmowaniem mienia przez handlarzy roszczeń. Z drugiej jednak strony zamyka prawowitym spadkobiercom drogę do rekompensaty za utracone mienie i właśnie z tym aspektem zmian wiąże się wzburzenie i emocjonalne postawy Izraela i USA.
Patrycja Gorgoń-Wróbel
17.08.2021
Prawo cywilne Administracja publiczna
Rok szkolny 2021/2022 rozpocznie się 1 września i zakończy 24 czerwca 2022 roku. Ferie zimowe, zaplanowane na cztery tury, jako pierwsi rozpoczną 17 stycznia uczniowie w województwach: kujawsko-pomorskim, lubuskim, małopolskim, świętokrzyskim, wielkopolskim.
Agnieszka Matłacz
17.08.2021
Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Wkrótce e-licytacje z nieruchomości, ale dłużnik nadal pod specjalną ochroną

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Koronawirus a prawo
Ministerstwo Sprawiedliwości, ale też komornicy szykują się do wejścia w życie przepisów umożliwiających e-licytację z nieruchomości. Przepisy dają szanse na znaczne przyspieszenie procedury. Problem jednak w tym, że w dużym zakresie mogą one być martwe, bo nadal obowiązuje "tarczowe" ograniczenie i nie można licytować lokalu, w którym dłużnik mieszka. Nadal też obowiązuje zakaz eksmisji.
Patrycja Rojek-Socha
17.08.2021
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Koronawirus a prawo

SN zdecyduje, czy wydać Rosji Świadka Jehowy

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości
Rzecznik Praw Obywatelskich złożył kasację do Sądu Najwyższego na korzyść Świadka Jehowy, obywatela Ukrainy, który ma być przesłany do Federacji Rosyjskiej w celu przeprowadzenia postępowania karnego. Wnosi, aby Izba Karna uchyliła prawomocną zgodę na jego ekstradycję, gdyż w Rosji za działalność ekstremistyczną uznaje się np. pokojowe wyznawanie tej religii,
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
17.08.2021
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

NSA: Zwrot nienależnego zasiłku dla bezrobotnych nie jest uzależniony od pouczenia

Emerytury i renty Administracja publiczna Ubezpieczenia społeczne
Bezrobotna nabyła prawo do renty, więc organ zażądał zwrotu wypłaconego zasiłku, ponieważ uznał, że świadczenie to zostało nienależnie pobrane. Kobieta broniła się wskazując, że nie miała świadomości, że pieniądze jej nie przysługują. Naczelny Sąd Administracyjny nie przyznał jej racji. Wskazał na wykładnię językową i systemową ustawy,
Dorian Lesner
16.08.2021
Emerytury i renty Administracja publiczna Ubezpieczenia społeczne
3089 zł - tyle wynosi obecnie limit dochodów dziecka, którego przekroczenie pozbawia podatnika-rodzica prawa do skorzystania z ulgi na dziecko. Ministerstwo Finansów informuje, że po zmianach planowanych w ramach Polskiego Ładu, kwota ta pozostanie bez zmian.
Agnieszka Matłacz
14.08.2021
Domowe finanse PIT
Pandemia spowodowała, że na rynku pojawiło się więcej podrabianych leków i środków ochrony. Wśród nich prym wiodą antybiotyki i suplementy diety oraz maseczki, żele antybakteryjne, a nawet szczepionki na Covid-19. Wartość podrabianych produktów farmaceutycznych w globalnym obrocie opiewa na 4 mld euro – podaje europejski Urząd ds. Własności Intelektualnej
Katarzyna Redmerska
14.08.2021
Pacjent Rynek i konsument Farmacja
Jeden z doradców ministra edukacji dr hab. Paweł Skrzydlewski stwierdził ostatnio, że rolą edukacji jest ugruntowywanie w dziewczętach cnót niewieścich. Zrodziło to sporo wątpliwości i zainspirowało posłów do wystosowania interpelacji. Wiceminister Dariusz Piontkowski wyjaśnia, że resort nie ma w planach wprowadzenia takich zapisów - choć przy okazji uchyla nieco rąbka tajemnicy w kwestii, czym owe cnoty są.
Monika Sewastianowicz
14.08.2021
Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą
Wkrótce zaczną przedawniać się dla części klientów roszczenia dotyczące niewłaściwego rozliczenia przez pożyczkodawcę kredytu konsumenckiego. Dla umów zawieranych w pierwszych latach obowiązywania ustawy o kredycie konsumenckim termin przedawnienia wynosi 10 lat. W przypadku wcześniejszej spłaty konsument może ubiegać się o proporcjonalne rozliczenie i zwrot poniesionych kosztów.
Regina Skibińska
14.08.2021
Prawo cywilne Rynek i konsument

Oczekiwanie na uchwałę SN nie upoważnia do zawieszania spraw frankowych

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Kredyty frankowe
Coraz częściej sądy rozpoznające sprawy dotyczące kredytów frankowych zawieszają postępowania, powołując się na konieczność oczekiwania na rozpoznanie przez Sąd Najwyższy wniosku pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego o rozstrzygniecie rozbieżności w wykładni przepisów prawa występujących w orzecznictwie Sądu Najwyższego. Praktyka ta budzi jednak zasadnicze wątpliwości
Marcin Kochanowski
14.08.2021
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Kredyty frankowe
Polski Ład to cały szereg zmian – nie tylko dla przedsiębiorców. Już od stycznia przyszłego roku znacząco zostanie podwyższona kwota wolna od podatku i drugi próg podatkowy. Nowe przepisy wpłyną także na podatek m.in. świeżo upieczonych małżonków, samotnych rodziców, korzystających z ulgi rehabilitacyjnej, odliczających ulgę prorodzinną na dzieci czy kupujących mieszkania. Dziś w Prawo.pl podsumowujemy zmiany dla Kowalskiego.
Krzysztof Koślicki
14.08.2021
Domowe finanse PIT Polski Ład
Dzieci i młodzież w wieku od 12 do 18 lat od piątku mogą być szczepione preparatem Spikevax od firmy Moderna – poinformowało w piątek Ministerstwo Zdrowia. Dotychczas jedynym preparatem podawanym dzieciom i młodzieży w wieku 12-18 lat był ten od firmy Pfizer/BioNTech. MZ opublikowało także schemat podawania szczepionek.
Krzysztof Sobczak
13.08.2021
Koronawirus szczepienia
W czasie pandemii i ograniczeń w dostępie do opieki medycznej 62 proc. Polaków przynajmniej raz skorzystało z telefonicznej porady lekarskiej. 49 proc. odbyło osobistą wizytę u lekarza – wynika z sondażu CBOS. Przynosi on też informację, że korzystanie z porad lekarskich jest bardziej powszechne wśród osób z wyższym wykształceniem, a najmniej wśród tych z wykształceniem podstawowym.
Krzysztof Sobczak
13.08.2021
Opieka zdrowotna
W najnowszym stanowisku Konferencji Ambasadorów RP pt. Stawką jest członkostwo Polski w Unii Europejskiej podkreślono, że błędem jest ograniczanie zaostrzającego się konfliktu między rządem PiS a Unią Europejską do „sporu prawnego”. Chodzi bowiem o sprawy zasadnicze - demokratyczny bądź autorytarny ustrój Polski oraz jej pozostanie lub nie w Unii Europejskiej.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
13.08.2021
Prawo europejskie
Prezes Sądu Rejonowego w Zgierzu nie zabezpieczał służbowych nośników z danymi, a jedynie polecił swoim pracownikom, by sami to robili - stwierdził prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych. I przypomniał, że to prezes jako administrator danych, a nie użytkownik nośnika, odpowiada za wdrożenie odpowiednich środków technicznych i organizacyjnych, zapewniających odpowiednie bezpieczeństwo danych.
Krzysztof Sobczak
13.08.2021
Wymiar sprawiedliwości RODO

Fundusz na likwidację wykluczenia komunikacyjnego wymaga zmian

Samorząd terytorialny Finanse samorządów
Mieszkańcy dziesiątek gmin nie mogą doczekać się końca wakacji. Ruszy dowóz uczniów do szkół, a to jedyna dla nich możliwość komunikacji ze światem. Fundusz rozwoju przewozów autobusowych część białych plam komunikacyjnych zlikwidował, ale zdaniem samorządowców, mógłby zlikwidować więcej, gdyby do programu wprowadzono zmiany
Robert Horbaczewski
13.08.2021
Samorząd terytorialny Finanse samorządów
Przepisy dotyczące uproszczonej restrukturyzacji są dziurawe, co wykorzystują nieuczciwi dłużnicy, by nie regulować swoich zobowiązań oraz utrudnić egzekucję. A to oznacza, że prawo daje większą ochronę dłużnikom w złej wierze, aniżeli samym wierzycielom. Tak nie powinno być - twierdzą Krzysztof Żuradzki i ​Joanna Boroń z KBZ Żuradzka & Wspólnicy.
Joanna Boroń Krzysztof Żuradzki
12.08.2021
Wymiar sprawiedliwości Rynek
Projekt Polskiego Ładu przewiduje kilka rozwiązań mających zachęcać Polaków do przenoszenia rezydencji do kraju i płacenia tu podatku dochodowego. Pomysł jest ciekawy, jednak każdy, kto będzie chciał skorzystać z preferencji, będzie musiał spełnić szereg trudnych i wymagających warunków - m.in. udowodnić, że przez ostatnie lata nie było się polskim rezydentem podatkowym.
Krzysztof Koślicki
12.08.2021
PIT Polski Ład
Pracownicy punktów szczepień mają zostać objęci ochroną jak funkcjonariusze publiczni - Sejm uchwalił w środę wieczorem ustawę o karaniu osób atakujących personel punktów szczepień. Nowa regulacja ma związek z atakami na punkty szczepień i groźbami kierowanymi wobec personelu medycznego. Po zmianie przepisów osobie, która zaatakowałaby pracownika punktu szczepień groziłoby nawet do 3 lat więzienia.
Krzysztof Sobczak
11.08.2021
Zawody medyczne Koronawirus szczepienia
Sejm przyjął w środę jedną z poprawek Senatu do głośnej nowelizacji Kodeksu postępowania administracyjnego dotyczącej możliwości kwestionowania ważności decyzji administracyjnych związanych z m.in. reprywatyzacją. Odrzucił jednak dwie inne, w tym wydłużenie vacatio legis. Ustawa trafi teraz do podpisu prezydenta.
Renata Krupa-Dąbrowska
11.08.2021
Administracja publiczna
Opozycja pokonała w środę osłabioną przez odejście Porozumienia Zjednoczoną Prawicę i przegłosowała odroczenie posiedzenia Sejmu do 2 września. Po ponad dwugodzinnej przerwie marszałek doprowadziła do reasumpcji głosowania, w którym wniosek o odroczenie został odrzucony. Konieczność powtórnego głosowania marszałek uzasadniła swoją pomyłką co do terminu odroczenia.
Krzysztof Sobczak
11.08.2021
Administracja publiczna
Zdymisjonowanie wicepremiera Jarosława Gowina oznacza najpewniej koniec Zjednoczonej Prawicy, a co za tym idzie utratę większości w Sejmie. Szczególnie jeśli partii rządzącej nie uda się przekonać do siebie posłów z innych ugrupowań lub niezależnych parlamentarzystów. Nie oznacza to jednak raczej rozwiązania Sejmu - tu potrzeba większości kwalifikowanej.
Monika Sewastianowicz
11.08.2021
Administracja publiczna
Ochrona konsumentów, czyli zapewnienie im profesjonalnej i etycznej obsługi poprzez przekazywanie informacji przez kompetentne, wykwalifikowane i należycie upoważnione osoby - zawierają normy etyczne europejskich podmiotów oferujących hipotekę odwróconą. Są w nich też zasady dotyczące warunków spłaty, swobody klientów w zakresie niezbędnych modernizacji czy prawa do wcześniejszego wykupu i rozwiązania umowy.
Krzysztof Sobczak
11.08.2021
Prawo cywilne Domowe finanse
Projektowana ustawa o radiofonii i telewizji naruszy konstytucyjną wolność mediów i słowa - twierdzi Rzecznik Praw Obywatelskich. I oddaje, że zmiana „reguł gry” dla nadawców to odejście od cywilizowanych reguł tworzenia prawa – a nie ma nadzwyczajnych okoliczności, które by to uzasadniały. Autorzy projektu odwołują się wprawdzie do klauzuli „bezpieczeństwa państwa”, ale nie precyzują, jak zmiana miałaby je poprawić.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
11.08.2021
Finanse publiczne Prawo gospodarcze
Wakacje już za półmetkiem. Niska liczba zakażeń, łagodniejsze restrykcje i rosnąca liczba zaszczepionych zachęciły do zaplanowania letniego urlopu. To, że Polacy ruszyli na wakacje, widać również po rosnącej liczbie realizowanych Polskich Bonów Turystycznych. Z danych ZUS wynika, że ponad 2,7 mln Polaków aktywowało już bony turystyczne na około 2,4 mld zł.
Agnieszka Matłacz
11.08.2021
Domowe finanse