Czytaj: Jarosław Gowin już nie jest wicepremierem i ministrem>>
Wcześniej większość zyskały opozycyjne wnioski o informację premiera w sprawie Krajowego Programu Odbudowy, informację ministra zdrowia o programie szczepień oraz informację NIK o wyborach korespondencyjnych. [-KONIEC-] Odroczenia ma dać czas na przygotowanie tych informacji. Wniosek złożył lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz, który zaproponował odroczenie obrad do 2 września do godz. 10.
Za odroczeniem obrad głosowało 229 posłów (w tym pięcioro z posłów Porozumienia - Stanisław Bukowiec, Jarosław Gowin, Iwona Michałek, Magdalena Sroka i Michał Wypij) przeciw było 227 posłów - 225 z klubu PiS oraz dwóch posłów niezrzeszonych - Zbigniew Ajchler i Łukasz Mejza.
Sejm zdecydował o rozszerzeniu porządku obrad o informację szefa NIK Mariana Banasia o działaniach instytucji publicznych związanych z organizacją majowych wyborów prezydenckich.
Chodzi o informację Prezesa Najwyższej Izby Kontroli w sprawie wykrytych przez Najwyższą Izbę Kontroli nieprawidłowości w działaniach podejmowanych przez organy i instytucje publiczne w związku z organizacją lub przygotowaniem wyborów powszechnych na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej zarządzonych na dzień 10 maja 2020 r. z wykorzystaniem głosowania korespondencyjnego.
Za informacją szefa NIK głosowało 228 posłów, przeciw było 226, nikt nie wstrzymał się od głosu; za informacją Ministra Zdrowia było także 228 posłów, przy 227 głosach przeciwnych. 2 posłów nie wzięło udziału w tym głosowaniu.
Cena promocyjna: 8.91 zł
|Cena regularna: 9.9 zł
|Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: zł
Drugie wygrane przez opozycję głosowanie dotyczyło uzupełnienia porządku o punkt "Informacja ministra zdrowia w sprawie organizacji Narodowego Programu Szczepień przy zwiększonej liczbie dostaw szczepionek oraz informacji na temat zutylizowanych dawek". Za rozszerzeniem porządku było 228 posłów, 227 było przeciw (w tym 225 posłów PiS), nikt nie wstrzymał się od głosu. Sejm wniosek o uzupełnienie porządku przyjął.
Natomiast za zobowiązaniem premiera do przedstawienia informacji w sprawie KPO było 229 posłów, przeciw - 227, 4 posłów nie głosowało.
Powtórka głosowania, bo nie ta data
Po ogłoszeniu wyników głosowania w sprawie odroczenia obrad marszałek Elżbieta Witek zarządziła przerwę. Po posiedzeniu Konwentu Seniorów i serii nerwowych konsultacji i negocjacji pomiędzy posłami różnych ugrupowań ogłosiła, że wpłynął wniosek grupy posłów o reasumpcję głosowania, ponieważ doszło do niejasnosci co do daty wznowienia obrad. Marszałek stwierdziła, że rzeczywiście poseł Kosiniak-Kamysz wnioskował o odroczenie do 2 września, a ona ogłaszając głosowanie mówiła o odroczeniu do 15 września. - Przyznaję, pomliłam się - powiedziała. - Zasięgnęłam opinii 5 prawników, którzy potwierdzili, że ten wniosek może być głosowany na tym posiedzeniu - dodała marszałek. Za reasumpcją głosowania było 229 posłów, przeciw – jeden, wstrzymał się jeden. Nie głosowało 229 parlamentarzystów opozycji.
W ponownym głosowaniu za odroczeniem obrad głosowało 225 posłów, a przeciwko 229. Po ogłoszeniu tego wyniku Marszałek wznowiła obrady. Wniosek opozycji o przerwanie obrad został odrzucony. Sejm przystąpił do zaplanowanych na to posiedzenie głosowań. Nie podano natomiast, kiedy mają być przedstawione Sejmowi przegłosowane wcześniej informacje rządu i NIK.
Czytaj: Sejm przyjął większość poprawek Senatu do ustawy o odbudowie Pałacu Saskiego>>