Prawo.pl

Dane o zaszczepionych w eWUŚ, potem mogą być koronapaszporty

Administracja publiczna RODO Koronawirus szczepienia
W systemie Elektronicznej Weryfikacji Uprawnień Świadczeniodawców, czyli w eWUŚ, pojawi się informacja o tym, czy dana osoba jest zaszczepiona przeciwko Covid-19. To znacznie uprości podmiotom leczniczym weryfikację, kto jest zaszczepiony. Może też ułatwić prowadzenie akcji promujących szczepienia, a w przyszłości wprowadzenie paszportu covidowego.
Jolanta Ojczyk
13.05.2021
Administracja publiczna RODO Koronawirus szczepienia
Polska nie może stosować 0-proc. stawki VAT na książki i czasopisma - powodem jest treść unijnych przepisów. Komisja Europejska nie zgodziła się na zastosowanie wyjątku. Popiera ona jednak polskie postulaty większej swobody w stosowaniu obniżonych stawek VAT. Cały czas istnieje więc szansa na obniżenie w przyszłości opodatkowania książek i prasy.
Krzysztof Koślicki
13.05.2021
VAT Prawo europejskie
Naczelna Rada Adwokacka podjęła uchwałę, w której apeluje o obniżenie opłat sądowych w związku ze skutkami pandemii. Uzasadnia to bezpośrednim wpływem koronawirusa na sytuację majątkową obywateli i przedsiębiorców. Postulat nie jest nowy, prawnicy już w ubiegłym roku podnosili, że zbyt wysokie opłaty uderzają w prawo do sądu.
Patrycja Rojek-Socha
13.05.2021
Wymiar sprawiedliwości
W maju wracają wesela i komunie – będą one bardziej kameralne, co akurat niektórych osób zapewne nie zmartwi. Większym problemem może okazać się brak muzyki, ponieważ ustawodawca zapomniał o specyfice działalności zespołów weselnych i utrzymał zakaz występowania przed publicznością.
Monika Sewastianowicz
13.05.2021
Sąd drugiej instancji, który nie wyraził zgody na doprowadzenie aresztowanego podejrzanego przez sąd popełnił błąd. Jednak Europejski Nakaz Aresztowania (ENA) opiera się na zaufaniu do sądów europejskich, więc zeznania ściganego nie mogłoby mieć wpływu na treść rozstrzygnięcia - orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Karnej.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
12.05.2021
Chcemy już wkrótce udostępnić możliwość szczepienia dla tej młodszej części naszego społeczeństwa, czyli 16- i 17-latków – zapowiedział w środę premier Mateusz Morawiecki. I dodał, że decyzja ta ma związek z badaniami firmy Pfizer, które potwierdzają możliwość szczepienia takich pacjentów przeciwko Covid-19.
Krzysztof Sobczak
12.05.2021
Koronawirus szczepienia
Rada Ministrów wkrótce przyjmie dokument dotyczący chorób rzadkich - poinformował w środę premier Mateusz Morawiecki. I dodał, że udało się już zakończyć konsultacje dotyczące tego planu. - Udało nam się, właściwie ten toczący się od kilkunastu lat, proces konsultacji domknąć - powiedział szef rządu.
Krzysztof Sobczak
12.05.2021
Komisja Europejska proponuje zaostrzenie przepisów dotyczących zanieczyszczenia powietrza, wody, gleby i stosowania chemikaliów. Ma to przyczynić się do poprawy zdrowia Europejczyków. W przedstawionym w środę planie walki z zanieczyszczeniem KE określa cele na drodze do zmniejszenia zanieczyszczenia powietrza, wody i gleby do 2030 roku.
Krzysztof Sobczak
12.05.2021
Środowisko

Zapewnienie dostępności konieczne, za jej brak grożą kary

Samorząd terytorialny Administracja publiczna
W tym roku zaczną obowiązywać kolejne przepisy ustawy o zapewnianiu dostępności przez podmioty publiczne. Będzie można zgłosić brak dostępności w wymiarze architektonicznym i informacyjno–komunikacyjnym oraz wnieść skargę na brak dostępności.
Katarzyna Kubicka-Żach
12.05.2021
Samorząd terytorialny Administracja publiczna
Europejski Trybunał Praw Człowieka będzie rozpatrywał skargę Polaka, który został zatrzymany w związku z zabójstwem. Adwokat mężczyzny uczestniczył dopiero w przesłuchaniu w prokuraturze, a wcześniej policjanci "rozpytali" nieformalnie jego klienta. I pozyskali informacje niezbędne dla jego obrony. Tymczasem NRA chce by dostęp do adwokata był od samego początku.
Patrycja Rojek-Socha
12.05.2021
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości
Wdrożenie regulacji dotyczących świadectw charakterystyki energetycznej budynków, większy zakres kontroli systemów ogrzewania i klimatyzacji oraz wprowadzenie obowiązku rozwiązań technicznych w zakresie regulacji temperatury - takie zmiany mają pojawić się w ustawie o charakterystyce energetycznej budynków.
Robert Horbaczewski
12.05.2021
Środowisko Budownictwo
Izba Cywilna Sądu Najwyższego po prawie pięciu godzinach obrad odroczyła posiedzenie w sprawie pytań dotyczących sporów o kredyty walutowe. Najpierw chce poznać stanowiska Rzecznika Praw Obywatelskich, Narodowego Banku Polskiego, Komisji Nadzoru Finansowego, Rzecznika Finansowego, ale także Rzecznika Praw Dziecka. Instytucje te mają 30 dni na przedstawienie opinii. Frankowicze i ich prawnicy są rozczarowani. Przedstawiciele banków uważają, że SN podjął rozsądną decyzję.
Jolanta Ojczyk
11.05.2021
Kredyty frankowe

Od dziś możliwe liczniejsze zgromadzenia

Administracja publiczna Koronawirus a prawo
Od wtorku przepisy pozwalają na organizowanie i uczestnictwo w liczniejszych niż do tej pory manifestacjach. Obecnie zakazuje ono organizowania i uczestnictwa w zgromadzeniach organizowanych na postawie zawiadomienia więcej niż 25 osobom. Dotąd mogło w nich uczestniczyć zaledwie 5 ludzi. A kibice z Wlk. Brytanii zostaną zwolnieni z kwarantanny
Krzysztof Sobczak
11.05.2021
Administracja publiczna Koronawirus a prawo
Europejska Agencja Leków, oświadczyła, że korzyści ze szczepionki firmy Johnson & Johnson w zapobieganiu COVID-19 przewyższają ryzyko skutków ubocznych. EMA zakończyła weryfikację zgłaszanych przypadków wystąpienia nietypowych zakrzepów krwi przy niskiej liczbie płytek po zastosowaniu tego preparatu.
Jolanta Ojczyk Katarzyna Redmerska
11.05.2021
Koronawirus szczepienia
Od 1 stycznia 2022 roku zacznie obowiązywać nowy, elektroniczny dokument uprawniający podróżnych spoza UE do zwrotu podatku VAT za kupione w Polsce towary w ramach systemu TAX FREE. Sprzedawcy uczestniczący programie będą musieli prowadzić ewidencje w formie elektronicznej. W tym celu skorzystają z Platformy Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych.
Krzysztof Koślicki
11.05.2021
VAT Rachunkowość

SN: Inwalidka z eksmisją, bez prawa do lokalu socjalnego

Samorząd terytorialny Administracja publiczna
Sąd rejonowy nie zbadał z urzędu wszystkich przesłanek o uprawnieniu do otrzymania lokalu socjalnego, bądź o braku takiego uprawnienia - orzekła Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN. - Ten błąd spowodował naruszenie godności i ochrony prawa do mieszkania osoby niepełnosprawnej, dlatego prawomocny wyrok należało uchylić w drodze skargi nadzwyczajnej.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
11.05.2021
Samorząd terytorialny Administracja publiczna
Kompleksowe unormowanie działalności parków narodowych, w tym wzmocnienie ich kondycji finansowej, ale też utworzenie Generalnej Dyrekcji Polskich Parków Narodowych - to główne cele projektu ustawy o parkach narodowych, który ma zostać przyjęty przez rząd w czwartym kwartale tego roku. Projekt jest w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.
Krzysztof Sobczak
11.05.2021
Środowisko Administracja publiczna
Deweloperzy chcą jeszcze walczyć w Senacie z niekorzystnymi dla nich zapisami w tzw. ustawie deweloperskiej. Liczą, że uda się im zmniejszyć o połowę wysokość składki, jaką będą wpłacać na Deweloperski Fundusz Gwarancyjny. To właśnie z tego funduszu mają być wypłacane pieniądze osobom, które kupiły lokal od upadającego przedsiębiorcy.
Renata Krupa-Dąbrowska
11.05.2021
Prawo cywilne Budownictwo
Wyrok unijnego trybunału z 29 kwietnia otworzył drogę do uzupełnienia umowy po usunięciu z niej klauzuli abuzywnej. Skoro powstaje luka, to sąd nie może unieważnić kontraktu na życzenie konsumenta, bo to godzi w pewności prawa przy prowadzeniu działalności gospodarczej. Wówczas sąd może rozważyć uzupełnienie umowy przepisem prawa zobowiązań, może też skłaniać strony do mediacji
Jolanta Ojczyk
11.05.2021
Prawo cywilne Kredyty frankowe

Ofiary oszustw na "bitcoina" tracą oszczędności życia

Prawo karne Prawo cywilne Rynek i konsument
Oszustwa „na wnuczka” czy „na policjanta” są już passe. Teraz przestępcy wykorzystują popularność kryptowalut. Co tydzień policja informuje o kolejnych pokrzywdzonych. Zdaniem ekspertów, szanse na złapanie sprawców i odzyskanie pieniędzy są znikome. Oszuści podszywają się już pod Komisję Nadzoru Finansowego i Narodowy Bank Polski, a poszkodowani tracą nawet po kilkaset tysięcy złotych.
Robert Horbaczewski
11.05.2021
Prawo karne Prawo cywilne Rynek i konsument

Na Mazowszu rusza pilotaż sieci kardiologicznej

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia
W poniedziałek rusza pilotaż sieci kardiologicznej na Mazowszu, w ramach którego pacjent m.in. z niewydolnością krążenia, nadciśnieniem tętniczym czy zaburzeniami rytmu będzie miał szansę na kompleksową i skoordynowaną opiekę. Resort zdrowia przekazał, że minister zdrowia podpisał w poniedziałek rozporządzenie w te sprawie. Powołał też radę ds. kardiologii.
Krzysztof Sobczak
10.05.2021
Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia
W drugiej połowie maja odbędą się pisemne i ustne egzaminy na doradcę podatkowego. Egzaminy odbędą się zgodnie z zasadami bezpieczeństwa. Na teren budynku, w którym znajduje się sala egzaminacyjna, mogą wejść wyłącznie osoby z zakrytymi ustami i nosem.
Krzysztof Koślicki
10.05.2021
Ordynacja Doradca podatkowy
Druga dawka każdego rodzaju szczepionki przeciwko Covid-19 będzie mogła zostać podana już po 35 dniach, czyli pięciu tygodniach. Ozdrowieńcy będą szczepieni po 30 dniach. Takie zmiany od 17 maja zapowiedział Michał Dworczyk, pełnomocnik rządu do spraw programu szczepień.
Jolanta Ojczyk
10.05.2021
Pacjent Opieka zdrowotna Koronawirus a prawo

Klauzula lub zaświadczenie potwierdzą ostateczność decyzji

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Budownictwo
Ostateczna decyzja administracyjna, np. pozwolenie na użytkowanie obiektu budowlanego, korzysta z domniemania legalności. Dlatego jej adresat może być zainteresowany uzyskaniem potwierdzenia ostateczności. W tym celu może zwrócić się do organu o umieszczenie na odpisie decyzji pieczęci o treści "decyzja ostateczna" lub adnotacji.
Dorian Lesner
10.05.2021
Samorząd terytorialny Administracja publiczna Budownictwo
Kredyt odnawialny można wypowiedzieć w każdym momencie bez ponoszenia opłat - przypomina bankom Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, który właśnie wymusił na mBanku rezygnację z opłat za wypowiedzenie umowy o kredyt odnawialny. Bank nie tylko zaniechał stosowania kwestionowanej praktyki ale zwróci też konsumentom niesłusznie pobrane opłaty.
Krzysztof Sobczak
10.05.2021
Rynek i konsument
W niedzielę rząd otworzył ostatnią turę rejestracji dla najmłodszych pełnoletnich roczników, tym samym każda dorosła osoba ma już wystawione e-skierowanie i może zapisać się na szczepienie. Do wyboru jest kilka ścieżek: przez Internetowe Konto Pacjenta (pacjent.gov.pl), przez infolinię i sms albo bezpośrednio w punkcie szczepień. Dla osób, które 18. urodziny będą obchodziły w kolejnych dniach, e-skierowania na szczepienia będą wystawiane w dniu osiągnięcia pełnoletności.
Jolanta Ojczyk Agnieszka Matłacz
10.05.2021
Opieka zdrowotna Koronawirus szczepienia
Samorządy nie mogą ingerować w ustalenia stron umowy najmu, jeśli jest to lokal prywatny. Takie regulacje powstały m.in. w Berlinie czy Barcelonie, ale polskie przepisy nie pozwalają na narzucenie właścicielom lokali maksymalnych czynszów. Tymczasem mieszkań wciąż brakuje, co ma poprawić Krajowy Plan Odbudowy.
Katarzyna Kubicka-Żach Monika Sewastianowicz
10.05.2021
Samorząd terytorialny Budownictwo
Spór o nagrobek pomiędzy zakładem kamieniarskim a klientem powinien być rozwiązany na płaszczyźnie kontraktowej z uwzględnieniem zasady wzajemności umowy o dzieło. Obowiązkom pozwanej odpowiada po stronie zamawiającego powoda obowiązek zapłaty - orzekł Sąd Apelacyjny w Warszawie uznając, że demontaż nagrobka nie narusza dóbr osobistych.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
10.05.2021
Prawo cywilne
Skierowania na szczepienie przeciw COVID-19 dla osób z rocznika 2003 wystawiane będą jedynie dla tych, którzy do 9 maja ukończą 18 lat. Osoby z rocznika 2003, które pełnoletność uzyskają później e-skierowanie dostaną w dniu urodzin - doprecyzowało w niedzielę Centrum Informacyjne Rządu.
Robert Horbaczewski
09.05.2021
Koronawirus szczepienia
Naczelna Rada Adwokacja podjęła uchwałę w sprawie złożenia petycji dotyczącej zmian w Kodeksie postępowania karnego. Chodzi o zapewnienie prawa do pomocy adwokata dla osoby zatrzymanej już od pierwszej czynności procesowej lub dowodowej wykonywanej z jej udziałem.
Patrycja Rojek-Socha
09.05.2021
Prawo karne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości