Prawo.pl
Dyrektorzy szpitali, w których obowiązuje całkowity zakaz odwiedzin pacjentów mogą mieć problemy. Zgodnie z przepisami można bowiem jedynie ograniczyć wizyty najbliższych. Aby placówki wiedziały, jak postępować, a pacjenci - znali swoje prawa, Ministerstwo Zdrowia i Główny Inspektor Sanitarny pracują nad rekomendacjami w tej sprawie.
Jolanta Ojczyk
23.08.2021
Pacjent Opieka zdrowotna
Ipilimumabum (stosowany w leczeniu czerniaka skóry lub błon śluzowych), Tisagenlecleucelum (stosowany w leczeniu chorych na ostrą białaczkę limfoblastyczną), Mercaptamini bitartras (stosowany w leczeniu chorych na wczesnodziecięcą postać cystynozy nefropatycznej) oraz Trientinum tetrahydrochloridum (stosowany w leczeniu pacjentów z chorobą Wilsona) - takie m.in. leki znalazły w nowej wersji listy leków refundowanych.
Krzysztof Sobczak
21.08.2021
Finansowanie zdrowia Farmacja

Pełnomocnik z urzędu czasem konieczny, ale nie zawsze sąd go wyznaczy

Prawo karne Prawo cywilne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Prawo do sądu byłoby iluzoryczne, gdyby niektóre ze stron nie mogły skorzystać z pomocy zawodowych pełnomocników w sytuacji, gdy potrzebują takiego wsparcia. W niektórych przypadkach strony nie są w stanie pokryć kosztów związanych z ustanowieniem pełnomocnika z wyboru. Kto może liczyć na uzyskanie pełnomocnika z urzędu?
Aleksandra Partyk
21.08.2021
Prawo karne Prawo cywilne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Ścisłe powiązanie w rządowym projekcie postępowania karnego i cywilnego przy dochodzeniu renty przyznawanej osobom, względem których na zmarłym, którego śmierć nastąpiła wskutek przestępstwa umyślnego, ciążył ustawowy obowiązek alimentacyjny, może dać ubezpieczycielom furtkę do prób odmowy na etapie postępowania likwidacyjnego wypłat z tytułu renty.
Regina Skibińska
21.08.2021
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Czy warto czekać na frankową uchwałę pełnego składu Izby Cywilnej SN?

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Kredyty frankowe
Świat kredytobiorców czeka z zapartym tchem na posiedzenie pełnego składu Izby Cywilnej Sądu Najwyższego wyznaczone na 2 września 2021 roku. Podczas tego posiedzenia Sąd Najwyższy ma wskazać, w jaki sposób należy orzekać w sprawach frankowych. W tym celu ma odpowiedzieć na sześć pytań zadanych przez Pierwszą Prezes SN.
Anna Diaby-Lipka
21.08.2021
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Kredyty frankowe

Roszczenie banku przedawnia się szybciej niż roszczenie konsumenta

Prawo cywilne Rynek i konsument Kredyty frankowe
Sąd uznał, że kwota faktycznie wypłaconego kredytu przez bank uległa przedawnieniu, ale równocześnie zasądził na rzecz kredytobiorców całość wpłaconych przez nich rat kapitałowo-odsetkowych. Bank jest zobowiązany, na podstawie tego wyroku, do zwrotu wpłaconych przez frankowicza rat, a sam nie może już dochodzić zwrotu kwoty faktycznie wypłaconego kredytu z uwagi na termin przedawnienia.
Regina Skibińska
21.08.2021
Prawo cywilne Rynek i konsument Kredyty frankowe
Opodatkowaniu PIT podlegają zarobki pochodzące z tzw. działów specjalnych produkcji rolnej. Przepisy nie wymieniają tam jednak hodowli węży, boa dusicieli, ani jaszczurek. Oznacza to, że dochody z tego tytułu nie podlegają PIT. Potwierdza to Krajowa Informacja Skarbowa. Przy sprzedaży można także uniknąć VAT. Kupujący czasami będzie musiał jednak zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC).
Krzysztof Koślicki
21.08.2021
Domowe finanse PIT
Zaszczep się i żyj normalnie! To kolejna odsłona kampanii Narodowego Programu Szczepień – poinformowało w piątek, 20 sierpnia, w komunikacie Centrum Informacyjne Rządu. Nowy spot ukazał się w piątek, 20 sierpnia. Jak twierdzi CIR, przekaz kampanii jest prosty i dosadny – odrzucenie szczepienia to odpowiedzialność za kolejny lockdown i związane z nim obostrzenia.
Grażyna J. Leśniak
20.08.2021
Opieka zdrowotna Koronawirus szczepienia
Grupa adwokatów z Warszawy złożyła wnioski o pomoc międzynarodową w Polsce dla osób, które koczują od dwunastu dni na granicy Polski i Białorusi - poinformowano w piątek powołując się na rzecznika prasowego Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie. To inicjatywa części adwokatów z tej Izby.
Grażyna J. Leśniak
20.08.2021
Prawnicy Administracja publiczna
Obywatel, którego samochód został odholowany, otrzymał pouczenie o konieczności opłaty za jego usunięcie i postój. Tym czasem Recznik Praw Obywatelskich twierdzi, że przepis zawierający to pouczenie utracił moc w 2019 r., ale wzór powiadomienia wciąż nie został uaktualniony. - Wprowadza to w błąd właścicieli pojazdów - twierdzi RPO i zwraca się do MSWiA o zmianę powiadomienia
Krzysztof Sobczak
20.08.2021
Administracja publiczna
Aby złagodzić skutki zmian w rozliczaniu składki zdrowotnej, resort finansów przygotował specjalną ulgę – dla tzw. klasy średniej. Skorzystają z niej zatrudnieni na podstawie szeroko pojętego stosunku pracy. Propozycje MF dyskryminują jednak korzystających z 50-proc. autorskich kosztów podatkowych. M.in. nauczycieli akademickich, dziennikarzy, programistów, architektów, artystów
Krzysztof Koślicki
20.08.2021
PIT Polski Ład

Opieka koordynowana ma być, ale finansowania brak

Pacjent Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia
Od 1 października każdy pacjent przychodni rodzinnej ma mieć prawo do opieki koordynowanej, czyli przewodnika po systemie ochrony zdrowia, który pomoże mu zaplanować leczenie, w tym umówi na wizyty do specjalistów. Wszystko jednak wskazuje, że przepis będzie martwy, bo w budżecie Narodowego Funduszu Zdrowia nie ma ani złotówki na jego realizację.
Jolanta Ojczyk
20.08.2021
Pacjent Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia
Jeżeli przyjąć, że umowa kredytu powiązanego z walutą obcą jest nieważna, to fakt zakończenia publikacji LIBOR-u nie będzie miał znaczenia dla stron takiej umowy. Jednak w przypadku uznania, że umowy takie są ważne, zaprzestanie publikowania może powodować kilka konsekwencji dla kredytobiorców, zależnych od zapisów kontraktu z bankiem.
Regina Skibińska
19.08.2021
Rynek i konsument Finanse Kredyty frankowe
Zmiany wprowadzone najnowszą nowelizacją Kodeksu postępowania administracyjnego budzą wiele kontrowersji. Przede wszystkim będą prowadzić do pokrzywdzenia znacznej grupy osób, starających się często od wielu lat o unieważnienie decyzji nacjonalizacyjnych czy wywłaszczeniowych. Ich sprawy zostaną umorzone z dnia na dzień, pozbawiając ich nadziei na odzyskanie bezprawnie utraconej własności
Łukasz Bernatowicz
19.08.2021
Prawo cywilne Administracja publiczna
Ministerstwo Zdrowia skierowało do konsultacji projekt rozporządzenia w sprawie programu pilotażowego przeglądów lekowych. Chodzi o to, by farmaceuci weryfikowali, czy brane przez pacjenta liczne leki są dla niego odpowiednie. Pomysł jest bardzo dobry, bo znacznie odciąży lekarzy. Problem w tym, że program ma pełno luk, które sprawią, że może nie zadziałać.
Jolanta Ojczyk
19.08.2021
Opieka zdrowotna Farmacja

TSUE wypowie się o wynagrodzeniu za korzystanie z kredytu, gdy umowa nieważna

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Kredyty frankowe
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej rozstrzygnie o prawie banków do wynagrodzenia za korzystanie z kapitału kredytu w sytuacji, gdy doszło do stwierdzenia nieważności umowy kredytowej. To kluczowa kwestia dla rozstrzygnięcia spraw sądowych dotyczących kredytów powiązanych z kursem franka szwajcarskiego w Polsce - pisze radca prawny Radosław Górski,
Radosław Górski
19.08.2021
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Kredyty frankowe
Pośrednicząca w płatnościach internetowych firma PayPal naruszyła zbiorowe interesy konsumentów poprzez jednostronną zmianę umów z konsumentami i wprowadzenie nowej opłaty - podejrzewa Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, który prowadzi w tej sprawie postępowanie. Wątpliwości budzi klauzula modyfikacyjna, na mocy której spółka wprowadziła zmiany w regulaminie.
Krzysztof Sobczak
18.08.2021
Rynek i konsument
Uchwalona niedawno nowelizacja Kodeksu postępowania administracyjnego wywołała istotny kryzys w relacjach izraelsko – polskich. Zarzucono, że jest to prawo antysemickie i utrwalające zbrodnie Holocaustu. Nawet jeśli uznać izraelską reakcję, a także wsparcie USA dla niej, za przesadne, to prawdą jest, że nie rozliczyliśmy się z niesprawiedliwej nacjonalizacji - pisze adwokat Stafan Jacyno
Stafan Jacyno
18.08.2021
Prawo cywilne Administracja publiczna

Adwokat od momentu zatrzymania? W Sejmie nowy projekt

Prawo karne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Zmiana definicji osoby podejrzanej, zapisanie w ustawie konieczności przedstawienia zatrzymanemu listy adwokatów i radców prawnych oraz umożliwienie rozmowy z wybranym prawnikiem, w końcu delegacja dla ministra sprawiedliwości do wydania rozporządzenia dotyczącego sposobów zapewnienia takiego kontaktu - to główne założenia projektu zmian w Kodeksie
Patrycja Rojek-Socha
18.08.2021
Prawo karne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Komisja Europejska nie zgadza się, by Polska wprowadziła zerową stawkę VAT na książki. Trwają jednak prace nad kompleksową reformą VAT. Książki i czasopisma zostały uwzględnione wśród bardzo wąskiej listy kategorii, do których państwa członkowskie będą miały możliwość stosowania 0-proc. VAT. Za wprowadzenie zmian odpowiada Słowenia - przewodnicząca teraz Radzie UE.
Krzysztof Koślicki
18.08.2021
VAT Prawo europejskie
Rząd przyjął we wtorek projekt ustawy o rodzinnym kapitale opiekuńczym - poinformował we wtorek premier Mateusz Morawiecki. Nowe świadczenie ma być wypłacane od 2022 r. na każde drugie i kolejne dziecko w rodzinie w wieku od 12. do 36. miesiąca życia w maksymalnej łącznej wysokości 12 tys. zł na dziecko. Projekt trafi teraz do sejmu.
Robert Horbaczewski
17.08.2021
Samorząd terytorialny Pomoc społeczna

Zbyt radykalne rozwiązania w nowelizacji kpa

Prawo cywilne Administracja publiczna
Nowelizacja Kodeksu postępowania administracyjnego z jednej strony ukróci proceder z dziką reprywatyzacją w takich miastach jak Warszawa i przejmowaniem mienia przez handlarzy roszczeń. Z drugiej jednak strony zamyka prawowitym spadkobiercom drogę do rekompensaty za utracone mienie i właśnie z tym aspektem zmian wiąże się wzburzenie i emocjonalne postawy Izraela i USA.
Patrycja Gorgoń-Wróbel
17.08.2021
Prawo cywilne Administracja publiczna
Rok szkolny 2021/2022 rozpocznie się 1 września i zakończy 24 czerwca 2022 roku. Ferie zimowe, zaplanowane na cztery tury, jako pierwsi rozpoczną 17 stycznia uczniowie w województwach: kujawsko-pomorskim, lubuskim, małopolskim, świętokrzyskim, wielkopolskim.
Agnieszka Matłacz
17.08.2021
Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Wkrótce e-licytacje z nieruchomości, ale dłużnik nadal pod specjalną ochroną

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Koronawirus a prawo
Ministerstwo Sprawiedliwości, ale też komornicy szykują się do wejścia w życie przepisów umożliwiających e-licytację z nieruchomości. Przepisy dają szanse na znaczne przyspieszenie procedury. Problem jednak w tym, że w dużym zakresie mogą one być martwe, bo nadal obowiązuje "tarczowe" ograniczenie i nie można licytować lokalu, w którym dłużnik mieszka. Nadal też obowiązuje zakaz eksmisji.
Patrycja Rojek-Socha
17.08.2021
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Koronawirus a prawo

SN zdecyduje, czy wydać Rosji Świadka Jehowy

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości
Rzecznik Praw Obywatelskich złożył kasację do Sądu Najwyższego na korzyść Świadka Jehowy, obywatela Ukrainy, który ma być przesłany do Federacji Rosyjskiej w celu przeprowadzenia postępowania karnego. Wnosi, aby Izba Karna uchyliła prawomocną zgodę na jego ekstradycję, gdyż w Rosji za działalność ekstremistyczną uznaje się np. pokojowe wyznawanie tej religii,
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
17.08.2021
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

NSA: Zwrot nienależnego zasiłku dla bezrobotnych nie jest uzależniony od pouczenia

Emerytury i renty Administracja publiczna Ubezpieczenia społeczne
Bezrobotna nabyła prawo do renty, więc organ zażądał zwrotu wypłaconego zasiłku, ponieważ uznał, że świadczenie to zostało nienależnie pobrane. Kobieta broniła się wskazując, że nie miała świadomości, że pieniądze jej nie przysługują. Naczelny Sąd Administracyjny nie przyznał jej racji. Wskazał na wykładnię językową i systemową ustawy,
Dorian Lesner
16.08.2021
Emerytury i renty Administracja publiczna Ubezpieczenia społeczne
3089 zł - tyle wynosi obecnie limit dochodów dziecka, którego przekroczenie pozbawia podatnika-rodzica prawa do skorzystania z ulgi na dziecko. Ministerstwo Finansów informuje, że po zmianach planowanych w ramach Polskiego Ładu, kwota ta pozostanie bez zmian.
Agnieszka Matłacz
14.08.2021
Domowe finanse PIT
Pandemia spowodowała, że na rynku pojawiło się więcej podrabianych leków i środków ochrony. Wśród nich prym wiodą antybiotyki i suplementy diety oraz maseczki, żele antybakteryjne, a nawet szczepionki na Covid-19. Wartość podrabianych produktów farmaceutycznych w globalnym obrocie opiewa na 4 mld euro – podaje europejski Urząd ds. Własności Intelektualnej
Katarzyna Redmerska
14.08.2021
Pacjent Rynek i konsument Farmacja
Jeden z doradców ministra edukacji dr hab. Paweł Skrzydlewski stwierdził ostatnio, że rolą edukacji jest ugruntowywanie w dziewczętach cnót niewieścich. Zrodziło to sporo wątpliwości i zainspirowało posłów do wystosowania interpelacji. Wiceminister Dariusz Piontkowski wyjaśnia, że resort nie ma w planach wprowadzenia takich zapisów - choć przy okazji uchyla nieco rąbka tajemnicy w kwestii, czym owe cnoty są.
Monika Sewastianowicz
14.08.2021
Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą
Wkrótce zaczną przedawniać się dla części klientów roszczenia dotyczące niewłaściwego rozliczenia przez pożyczkodawcę kredytu konsumenckiego. Dla umów zawieranych w pierwszych latach obowiązywania ustawy o kredycie konsumenckim termin przedawnienia wynosi 10 lat. W przypadku wcześniejszej spłaty konsument może ubiegać się o proporcjonalne rozliczenie i zwrot poniesionych kosztów.
Regina Skibińska
14.08.2021
Prawo cywilne Rynek i konsument