united kingdom
ukraine
Prawo.pl
Burmistrz Środy Wielkopolskiej odpowiada Rzecznikowi Praw Obywatelskich, że do końca roku niezgodne...
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
30.09.2021
Samorząd terytorialny
Dokładnie 30 września o północy mija czas na wzięcie udziału w spisie powszechnym - brak entuzjazmu do podawania państwu kolejnych szczegółowych informacji na swój temat może mieć opłakane skutki. A obywatele do rozmów z rachmistrzami i do wypełniania oświadczeń w internecie wcale się nie garną.
Katarzyna Kubicka-Żach Monika Sewastianowicz
30.09.2021
Samorząd terytorialny Administracja publiczna
Europejski Trybunał Praw Człowieka w wyroku z 21 września 2021 uznał, iż uniemożliwienie skarżącemu wydawnictwu wydawania gazety codziennej w czasie stanu wyjątkowego, ogłoszonego po wyborach prezydenckich, stanowiło naruszenie prawa do wolności wyrażania opinii i rozpowszechniania informacji.
Katarzyna Warecka
30.09.2021
Wymiar sprawiedliwości
Rada Wolności Słowa, jako strażnik przestrzegania przez internetowe serwisy społecznościowe wolności wyrażania poglądów, konieczność informowania użytkowników o usunięciu posta i wysokie kary, np. za blokowanie dostępu do profilu użytkownika - to pomysły Ministerstwa Sprawiedliwości na ochronę wolności słowa w internecie. Proponowane są też tzw. ślepe pozwy, ale z bezpiecznikiem. Jeśli sąd wyczuje np. próbę wyłudzenia danych - oddali powództwo.
Jolanta Ojczyk Monika Sewastianowicz Patrycja Rojek-Socha
30.09.2021
Wymiar sprawiedliwości
W Sejmie odbyło się drugie czytanie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o ochronie zwierząt wykorzystywanych do celów naukowych lub edukacyjnych. Jeśli ta nowelizacja wejdzie w życie, dojdzie do wielu niepotrzebnych eksperymentów zwiększających cierpienie zwierząt. Zwierzęta będą uśmiercane bez kontroli społecznej.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
29.09.2021
Środowisko
Współuczestnictwo…, oskarżyciel subsydiarny…, wymagalność - to przykłady słów nie zawsze zrozumiałych dla osób nie mających na co dzień kontaktu z prawem. Tego rodzaju sformułowania często można spotkać w pismach z sądów, prokuratury, czy w kontaktach z prawnikami. Aby wyjaśnianie zawiłości prawa i tłumaczenie zasad proceduralnych było owocne, warto, aby prawnicy zadbali o właściwą atmosferę - także na sali sądowej.
Aleksandra Partyk
29.09.2021
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Brak uchwały Izby Cywilnej Sądu Najwyższego, mającej rozstrzygnąć wątpliwości dotyczące spraw kredytów zaciągniętych w CHF, jest najmniejszym zmartwieniem frankowiczów. Grozi im unieważnienie wyroków wydanych w nieprawidłowym składzie - w tzw. wydziale frankowym Sądu Okręgowego większość sędziów jest z nadania nowej KRS. W efekcie tacy kredytobiorcy stali się ofiarami wojny o niezawisłe sądy.
Jolanta Ojczyk Patrycja Rojek-Socha
29.09.2021
Kredyty frankowe
Przyspieszyły prace rządu nad systemem kaucyjnym, który ma być przyjęty w I kwartale 2022 r. Zwrot butelek ma się odbywać bez paragonów. System ma być obowiązkowy w sklepach o powierzchni handlowej od 100 m.kw., a w mniejszych placówkach na zasadzie dobrowolności. Kontrowersje budzą rodzaje opakowań, które mają być nim objęte w pierwszej kolejności.
Regina Skibińska
29.09.2021
Odpady Rynek Finanse Prawo europejskie
Nierzetelne konsultacje, tajne projekty, wrzutki poselskie, brak koncepcji, pośpiech, nadregulacja i niestabilność prawa - to siedem grzechów głównych stanowienia prawa w Polsce. We wtorek Pracodawcy RP zaprezentowali IV edycję raportu legislacyjnego za okres listopad 2019 - marzec 2021 r. Zdaniem prawników, trend psucia legislacji widoczny jest od lat, ale tak źle jak jest teraz, dotąd jeszcze nie było.
Grażyna J. Leśniak
28.09.2021
Prawo pracy Prawo gospodarcze

Frankowicze z nakazem zapłaty - sąd naruszył prawo. Skarga nadzwyczajna RPO

Wymiar sprawiedliwości Kredyty frankowe Nieruchomości
Małżeństwo dostało sądowy nakaz zapłaty 200 tysięcy franków szwajcarskich za niespłacony kredyt, zgodnie z wyciągiem z ksiąg bankowych. RPO wniósł skargę nadzwyczajną na ich korzyść. Sąd dopuścił się bowiem poważnych naruszeń prawa, nie uwzględniając standardów obowiązujących w Unii Europejskiej
Renata Krupa-Dąbrowska
28.09.2021
Wymiar sprawiedliwości Kredyty frankowe Nieruchomości
Zainwestowane przez klienta środki i uiszczone opłaty prowizyjne, które stracił, są szkodą, która już istnieje, jest rzeczywista i mierzalna. Bank, który w procesie dystrybucji certyfikatów inwestycyjnych dopuścił się uchybień, doprowadzając do tej szkody, ma wypłacić odszkodowanie – orzekł Sąd Okręgowy w Kielcach.
Regina Skibińska
28.09.2021
Wymiar sprawiedliwości Finanse
Kierowcy łamiący przepisy mają poczuć konsekwencje naruszeń w postaci wyższej składki ubezpieczeniowej, gdyż towarzystwa będą mieć dostęp do informacji o punktach karnych i nałożonych mandatach – przewiduje złożony w Sejmie projekt nowelizacji Prawa o ruchu drogowym. Okazuje się jednak, że zmiana nie będzie dotyczyć aż 3,5 mln kierowców.
Regina Skibińska
28.09.2021
Drogi Ubezpieczenia
Już ponad rok szpitale nie muszą zapewniać odpowiedniej liczby pielęgniarek i lekarzy przy realizacji świadczeń gwarantowanych. Wszystko po to, aby w czasie pandemii z powodu braków kadrowych nie trzeba było zamykać oddziałów. Tyle, że zdaniem prawników i lekarzy wyjątek staje się regułą. Niebezpieczną nie tylko dla pacjentów, ale także dla personelu medycznego.
Jolanta Ojczyk
28.09.2021
Pacjent Opieka zdrowotna Zawody medyczne
Uprawniony z umowy przedwstępnej, który uiścił pełną cenę sprzedaży, może domagać się jej zwrotu w całości, gdy do zawarcia umowy przyrzeczonej nie doszło. Suma ta podlegałaby bowiem zarachowaniu na poczet ustalonej ceny, stąd nie powinna być uznana za zadatek, a tylko za zaliczkę - orzekł Sąd Okręgowy w Suwałkach.
Marek Sondej
27.09.2021
Wymiar sprawiedliwości Nieruchomości
We Wrocławiu rozpoczęło swoją działalność, pierwsze w tym regionie centrum dla dzieci i młodzieży dotkniętych alkoholowym zespołem płodowym (FAS). Dzieci otrzymają tam bezpłatne wsparcie specjalistów, takich jak: pediatra, psychiatria, psycholog, logopeda.
Katarzyna Redmerska
27.09.2021
Pacjent Opieka zdrowotna
Obowiązujące przepisy pozwalają zarządcy drogi na działanie w sytuacji, gdy drzewa rosnące na przyległych do pasa drogowego działkach zwisają nad drogą i powodują niebezpieczeństwo. Nie ma więc potrzeby nakładania dodatkowych kar administracyjnych na właścicieli nieruchomości zadrzewionych wokół dróg publicznych – uważa Ministerstwo Infrastruktury.
Robert Horbaczewski
27.09.2021
Samorząd terytorialny Środowisko

Frankowicze: Sprawy w rękach jednego sędziego SN

Wymiar sprawiedliwości Kredyty frankowe Nieruchomości
Ten sam sędzia Sądu Najwyższego – Roman Trzaskowski - został wyznaczony jako sprawozdawca przy trzecim pytaniu prawnym dotyczącym kredytów frankowych. Wśród frankowiczów zawrzało, gdyż sędzia ten słynie z orzeczeń, które nie satysfakcjonują kredytobiorców. Może to spowodować "zakrzywienie" linii orzeczniczej w takich sprawach - wskazują prawnicy.
Regina Skibińska
27.09.2021
Wymiar sprawiedliwości Kredyty frankowe Nieruchomości
Inspekcja sanitarna nigdy nie wysyłała, ani nie wysyła wiadomości z przekierowaniem do stron – przestrzegają przed fałszywymi SMS-ami Ministerstwo Zdrowia oraz Główny Inspektor Sanitarny. Zainstalowanie pobranego pliku spowoduje infekcję złośliwym trojanem.
Robert Horbaczewski
26.09.2021
Prawo karne Prawo AI
W sobotę wybrane punkty spisowe GUS będą otwarte aż do północy. Spisać będzie się można także w ośmiu urzędach dzielnicowych w Warszawie. Główny Urząd Statystyczny przypomina, że nadal można korzystać z infolinii spisowej pod numerem 22 279 99 99, a spis trwa do końca września i jest obowiązkowy.
Robert Horbaczewski
25.09.2021
Administracja publiczna
Lampiony szczęścia są coraz większym problemem. Powodują zaśmiecanie plaż, są niebezpieczne dla zwierząt i stwarzają zagrożenie pożarowe oraz lotnicze. Polskie prawo w ogóle nie reguluje ich używania. W tym roku we własnym zakresie problem próbowały uregulować władze Władysławowa. Ministerstwa klimatu i środowiska oraz infrastruktury uważają, że takiej potrzeby nie ma.
Robert Horbaczewski
25.09.2021
Samorząd terytorialny Środowisko
Trwa sezon przeglądów technicznych w budynkach wielorodzinnych. Zarządcy chcą zdążyć przed czwartą falą pandemii, wolą też nie ryzykować, bo ciąży na nich odpowiedzialność za stan techniczny budynków. Brakuje jednak im jasnych uregulowań, jak powinien wyglądać przegląd w czasie pandemii, bo w jego ramach trzeba wchodzić do mieszkań. Są jedynie niewiążące zalecenia Sanepidu.
Renata Krupa-Dąbrowska
25.09.2021
Koronawirus a prawo Nieruchomości
W latach 2015-2020 odszkodowanie za niesłuszne zatrzymanie lub tymczasowe aresztowanie otrzymały 553 osoby, a zadośćuczynienie 1 199 osób. W sumie pochłonęły one 78 978 437 zł z budżetu państwa. Fundacja Fundacja Court Watch Polska, która analizowała konkretne przypadki stosowania aresztów, wystąpiła do premiera o podjęcie niezwłocznych działań w celu rozwiązania problemu
Patrycja Rojek-Socha
25.09.2021
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości
Weteranem poszkodowanym nie zostaje żołnierz, który zachorował psychicznie po powrocie z misji, ani ten doznający wypadku w czasie ewakuacji. Sam fakt, że wypadek miał miejsce poza granicami kraju nie kwalifikuje go, jako wypadku w czasie działań wojennych - uważają sądy administracyjne. Musi pojawić się bezpośrednie zagrożenie i trzeba to udowodnić. A jeśli już to się uda, weteran może liczyć na różne przywileje.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
25.09.2021
Pomoc społeczna Emerytury i renty
Projekt zmian w ustawie regulującej funkcjonowanie firm pożyczkowych przewiduje wprowadzenie nad nimi nadzoru Komisji Nadzoru Finansowego, tak samo jak nad bankami. - Musi być ktoś, kto patrzy im na ręce – powiedział wiceminister sprawiedliwości i pełnomocnik rządu ds. praw człowieka Marcin Warchoł, informując o przekazaniu tego projektu do konsultacji.
Krzysztof Sobczak
24.09.2021
Prawo cywilne Rynek i konsument
Posłowie Prawa i Sprawiedliwości wnieśli do Sejmu projekt zmian w regulaminie Izby, który zakłada m.in. głosowanie wniosku o przedłużeniu stanu nadzwyczajnego zwykłą większością głosów. Obecnie wymagana jest do tego wiekszość bezwględna. Nie byłoby też podczas debaty w tej sprawie możliwe składanie wniosków o odroczenie czy zamknięcie posiedzenia.
Krzysztof Sobczak
24.09.2021
Administracja publiczna
Od wprowadzenia przepisów dotyczących pierwszeństwa pieszego w trakcie wchodzenia na przejście dla pieszych spadła liczba wypadków – informuje ministerstwo infrastruktury. W okresie od 1 czerwca do końca sierpnia tego roku doszło do 421 takich wypadków. To o 3 procent mniej niż w 2020 roku i o 24 procent mniej niż dwa lata temu.
Robert Horbaczewski
24.09.2021
Prawo karne
Od piątku obowiązuje uchwalona w czerwcu nowelizacja Kodeksu postępowania cywilnego, która uzupełnia zapisy chroniące konsumentów m.in. o kwestie sporów o nakazy zapłaty na podstawie weksla. Uzupełnia ona też katalog czynów nieuczciwej konkurencji o kolejny czyn wynikający z Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej.
Grażyna J. Leśniak
24.09.2021
Prawo cywilne Rynek i konsument
W piątek rozpoczyna się rejestracja na szczepienia trzecią dawką dla wszystkich osób 50 plus i pracowników medycznych mających stały kontakt z pacjentami. To efekt decyzji rządu, który we wtorek zarekomendował, aby po 6 miesiącach od pierwszego szczepienia można było stosować dawkę przypominającą. Jako trzecia dawka będą stosowane preparaty firm Pfizer i Moderna, czyli szczepionki mRNA.
Krzysztof Sobczak Jolanta Ojczyk
24.09.2021
Koronawirus szczepienia
Czas oczekiwana na warunki zabudowy oraz pozwolenie na budowę znacznie wydłużył się. Zdaniem Polskiego Związku Firm Deweloperskich winna jest pandemia, która niekorzystnie wpłynęła na pracę urzędów. To już standard, że na warunki zabudowy czeka się dłużej niż 60 dni. Podobnie zaczyna być w przypadku pozwoleń na budowę, coraz mniej wydaje się ich w terminie.
Renata Krupa-Dąbrowska
24.09.2021
Samorząd terytorialny Budownictwo Koronawirus a prawo
Poprawka zgłoszona do ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ma wprowadzić nową ulgę w PIT w wysokości 1,5 tys. zł, która zastąpi wspólne rozliczenie samotnych rodziców z dziećmi. Wiceminister rodziny i polityki społecznej Barbara Socha zapewnia, że rozwiązania przewidziane w Polskim Ładzie będą dla rodziców korzystniejsze od obecnych.
Grażyna J. Leśniak
23.09.2021
Domowe finanse PIT Polski Ład