Prawo.pl
Poprawka zgłoszona do ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ma wprowadzić nową ulgę w PIT w wysokości 1,5 tys. zł, która zastąpi wspólne rozliczenie samotnych rodziców z dziećmi. Wiceminister rodziny i polityki społecznej Barbara Socha zapewnia, że rozwiązania przewidziane w Polskim Ładzie będą dla rodziców korzystniejsze od obecnych.
Grażyna J. Leśniak
23.09.2021
Domowe finanse PIT Polski Ład
Wbrew zapowiedziom przedstawicieli rządu i polityków PiS, projektu ustawy w sprawie likwidacji Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego raczej we wrześniu nie będzie. Poinformował o tym w czwartek rzecznik rządu Piotr Müller i dodał, że wymaga to korekt legislacyjnych. Nie powiedział jednak, kiedy ten projekt może powstać i trafić do prac legislacyjnych.
Krzysztof Sobczak
23.09.2021
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Rzecznik Finansowy wystąpił z roszczeniami na rzecz klientów banków w sprawach związanych z utratą środków finansowych w wyniku nieautoryzowanych transakcji płatniczych. Żąda anulowania wykonanych przez oszustów transakcji oraz uznania umów dotyczących udzielonych im pożyczek za nieistniejące. Jak wyjaśnia, klienci nie tylko tracą środki zgromadzone na koncie, ale też muszą spłacać kredyty,
Krzysztof Sobczak
23.09.2021
Prawo cywilne Domowe finanse
Projekt nowelizacji procedury cywilnej częściowo jest odpowiedzią na problemy, z jakimi po zmianach z 2019 r. borykali się sędziowie. Zmiany nie są jednak wystarczające, a co więcej, wiele z nich uderza w prawo do sądu. To kolejny krok, którego celem jest, by sędzia załatwił jak najwięcej spraw przy biurku, bez kontaktu z obywatelem i to z przyczyn formalnych umorzeniem, albo zwrotem sprawy
Patrycja Rojek-Socha
23.09.2021
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Zmiany w k.p.c.
Opłaty za wywóz śmieci od dłuższego czasu ostro szybują w górę. Obowiązująca od czwartku duża nowela ustawy śmieciowej nic nie zmieni. Nowe przepisy jedynie lekko "pudrują” problemy związane z odpadami komunalnymi, ale ich nie rozwiązują. Dla mieszkańców, jak było drogo, tak dalej będzie. Wyjściem z sytuacji może być wprowadzenie rozszerzonej odpowiedzialności producentów.
Renata Krupa-Dąbrowska
23.09.2021
Samorząd terytorialny Odpady Finanse Nieruchomości
Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zdecydowała w środę, na cztery dni przed wygaśnięciem, o przedłużeniu koncesji dla telewizji TVN24. Jednocześnie podjęła uchwałę w sprawie "podjęcia działań mających na celu uporządkowanie zasad rozpowszechniania programów radiowych i telewizyjnych w Polsce w zakresie możliwości działania podmiotów spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego".
Krzysztof Sobczak
22.09.2021
Administracja publiczna Prawo gospodarcze
Niezapłacenie kary nałożonej przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej nie w chodzi w rachubę. Jeżeli Polska konsekwentnie będzie odmawiać zapłacenia kary, można spodziewać się potrącenia należnej sumy z np. środków wypłacanych z budżetu UE dla Polski - twierdzi prof. Aleksandra Kustra-Rogatka z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.
Krzysztof Sobczak
22.09.2021
Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

ZUS przyzna nienależne świadczenie, a po latach odbierze z odsetkami

Prawo cywilne Domowe finanse Ubezpieczenia społeczne
Osoby, którym ZUS wypłaca zasiłki chorobowe, macierzyńskie albo przyznał im rentę lub wcześniejszą emeryturę, nie powinny spać spokojnie. Bo to, że dziś dostają pieniądze nie oznacza wcale, że te świadczenia im się należą. ZUS może choćby za pięć lat zażądać ich zwrotu, i to z odsetkami, liczonymi od ich wypłaty, a nie od wydania decyzji o zwrocie. Łatwiej też skorzysta z egzekucji komorniczej w takiej sprawie.
Grażyna J. Leśniak
22.09.2021
Prawo cywilne Domowe finanse Ubezpieczenia społeczne
Jeśli ubezpieczyciel po kolizji drogowej zakwalifikuje samochód do rozliczenia metodą szkody całkowitej, to odszkodowanie może nie wystarczyć na naprawę auta. Ostatnio takich spraw pojawia się sporo w orzecznictwie sądowym. Najczęstsze problemy dotyczą nieprawidłowej wyceny wartości rynkowej pojazdu oraz stosowania w kosztorysie odmiennych kryteriów.
Regina Skibińska
22.09.2021
Drogi Ubezpieczenia

E-dokumentacja już powinna działać, a historii choroby tam nie ma

Nowe technologie Opieka zdrowotna Zarządzanie
Pacjenci myśleli, że za sprawą elektronicznej dokumentacji medycznej po 1 lipca na ich Internetowym Koncie Pacjenta będą dane o wizytach u lekarzy, w szpitalu, z pełnym opisem, wyniki wszystkich badań laboratoryjnych. Rozczarowani mówią, że jedyne co widzą w historii leczenia, to datę wizyty. Wiele placówek, mimo ustawowego obowiązku, wciąż nie ma, niestety, odpowiednich systemów informatycznych.
Jolanta Ojczyk
22.09.2021
Nowe technologie Opieka zdrowotna Zarządzanie
Budowa, eksploatacja czy remont własnego obiektu zawsze budzą wiele pytań i wątpliwości. Inżynierowie budownictwa postanowili wesprzeć Polaków w tych działaniach i służyć radą w ramach ogólnokrajowej, jednodniowej akcji w punktach konsultacyjnych. Konsultacje będą bezpłatne, odbędą się w całej Polsce, wydarzenie zaplanowano na 25 września br.
Renata Krupa-Dąbrowska
22.09.2021
Budownictwo
Decyzję o odstępstwach od warunków technicznych dla aut produkowanych np. w USA będzie wydawał nie minister infrastruktury, ale dyrektor Transportowego Dozoru Technicznego. Ma to robić szybciej, by nie narażać właścicieli pojazdów za niezarejestrowanie ich w ciągu 30 dni. Ujednolicone zostaną też przepisy dotyczące ograniczników prędkości -wynika z założeń projektu nowelizacji Prawa o ruchu drogowym, które przyjął rząd.
Robert Horbaczewski
21.09.2021
Administracja publiczna
W Unii Europejskiej należałoby rozważyć powołanie unijnego rzecznika finansowego, co przyczyniłoby się do tego, że „głos konsumentów na rynku finansowym byłby bardziej słyszalny”, także w Brukseli czy Luksemburgu - taka propozycja przedstawiona została na Europejskim Kongresie Gospodarczym (EEC), który odbywa się obecnie w Katowicach.
Krzysztof Sobczak
21.09.2021
Rynek i konsument Finanse Prawo europejskie
Właściciel lokalu będzie musiał wypłacić prowizję pośrednikowi w obrocie nieruchomościami, chociaż zerwał z nim umowę. Zdaniem sądu nie ma to znaczenia. Pośrednik podjął bowiem niezbędne kroki, żeby znaleźć najemcę. Wynagrodzenie należy się więc za wykonane czynności. Problem polega na tym, czy to była umowa starannego działania, czy rezultatu.
Renata Krupa-Dąbrowska
21.09.2021
Wymiar sprawiedliwości Nieruchomości
Mimo trzech lat obowiązywania przepisów pozwalających miastom tworzyć strefy czystego transportu, taka strefa nie powstała w żadnym z nich. Przyczyną są zbyt restrykcyjne i mało elastyczne przepisy ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych. Organizacje reprezentujące samorządy sformułowały postulaty wskazujące, w jakim kierunku powinna pójść zmiana prawa.
Michał Cyrankiewicz-Gortyński
21.09.2021
Samorząd terytorialny Środowisko
Nie można zaakceptować postulatu, by zgłoszenie zdarzenia niepożądanego wyłączało wszelką odpowiedzialność. Dlatego projektowane przepisy zakładają wyłączenie możliwości nakładania sankcji na pracownika zgłaszającego zdarzenie niepożądane – okoliczność ta nie będzie mogła stanowić podstawy do wszczęcia postępowania karnego czy dyscyplinarnego - pisze Bartłomiej Chmielowiec, rzecznik praw pacjenta.
Bartłomiej Chmielowiec
21.09.2021
Pacjent Opieka zdrowotna Zawody medyczne
Właściciel sklepów Biedronka przeprowadzi akcję edukacyjną i quiz dla konsumentów, dla których są przygotowane bony na zakupy o łącznej wartości 7,5 mln zł, które może zdobyć 500 tys. osób. To wykonanie obowiązku nałożonego przez prezesa UOKiK za naruszanie praw konsumentów podczas organizowanych w sklepach promocji. Szkolenia dla konsumentów ruszyły w poniedziałek 20 września.
Krzysztof Sobczak
20.09.2021
Rynek i konsument
Interwencja produktowa dotycząca polis z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym (UFK) nie ma wpływu na już funkcjonujące umowy oraz te, które zostaną zawarte do końca obecnego roku. Powoływanie się wyłącznie na tę interwencję w celu nakłonienia klienta do zmiany lub wypowiedzenia tych umów, jest nieuzasadnione – podkreśla Urząd Komisji Nadzoru Finansowego.
Regina Skibińska
20.09.2021
Finanse Ubezpieczenia
Wbrew politycznym zapowiedziom, w regulacjach podatkowych Polskiego Ładu nie ma rozwiązań dla osób, które zdecydują się na kontynuowanie pracy zawodowej po osiągnięciu wieku emerytalnego – potwierdziło serwisowi Prawo.pl Ministerstwo Finansów. Zapewnia jednak, że takie rozwiązania zostaną przygotowane odrębnie, w pierwszym kwartale 2022 r., by weszły w życie od stycznia 2023 roku.
Grażyna J. Leśniak
20.09.2021
Domowe finanse Emerytury i renty Polski Ład
Tylko nieliczni inwestorzy zdecydowali się ubiegać o pozwolenia na budowy na zasadach obowiązujących od 19 września ubr. Większość wybrała stare przepisy sprzed tej daty. A w poniedziałek kończy się okres przejściowy i wyboru w procedurach już nie ma. Zostają tylko nowe. Inwestorzy i prawnicy nie mają wątpliwości - razem z nimi pojawi się bałagan oraz wydłuży się czas załatwiania formalności.
Renata Krupa-Dąbrowska
20.09.2021
Administracja publiczna Budownictwo
Sprawę „rozdziału unijnego” w Konstytucji RP, łącznie ze sprecyzowaniem procedury podjęcia decyzji w sprawie wystąpienia z Unii warto i trzeba będzie podjąć po przywróceniu w Polsce praworządności. Nie można proponować wiarygodnych negocjacji nad nowelizacją Konstytucji komuś, kto w ostatnich latach naruszył jej podstawowe zasady, demolując praworządność - uważa prof. Jan Barcz.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
20.09.2021
Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie
W niedzielę 19 września weszła w życie nowelizacja Kodeksu cywilnego, która zakłada, że najbliższej rodzinie osoby trwale poszkodowanej może przysługiwać zadośćuczynienie za naruszenie więzi rodzinnej. Wcześniej problem próbowano nieskutecznie rozwiązać w orzecznictwie Sądu Najwyższego.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
19.09.2021
Prawo cywilne Prawo rodzinne
Zgodnie ze zmianami zaproponowanymi przez Ministerstwo Sprawiedliwości, sąd w przypadku kierowcy który prowadził auto mając co najmniej 1,5 promila alkoholu we krwi lub będąc pod wpływem środków odurzających, będzie orzekał przepadek samochodu lub jego równowartości. Z kolei jeśli kierowca miał już na swoim koncie jazdę na "podwójnym gazie" wystarczy do tego ... 0,5 promila.
Patrycja Rojek-Socha
18.09.2021
Wymiar sprawiedliwości
Żona starała się o świadczenie pielęgnacyjne z tytułu sprawowania opieki nad niepełnosprawnym mężem. Nie wykonywała jej jednak w sposób stały i długoterminowy. Naczelny Sąd Administracyjny orzekł, że świadczenie nie jest przyznawane za samo troszczenie się, ponieważ jest to prawny i moralny obowiązek współmałżonka. Konieczne jest zaistnienie braku możliwości podjęcia zatrudnienia z uwagi na sprawowanie opieki.
Dorian Lesner
18.09.2021
Pomoc społeczna Administracja publiczna
Złożenie wniosku o ustanowienie pełnomocnika z urzędu nie oznacza jeszcze, że zostanie on automatycznie uwzględniony. Strony mogą wnosić zażalenie na wydane postanowienie bądź składać ponowne wnioski w tym przedmiocie, o ile powołują się na nowe okoliczności. Z orzecznictwa sądów wynika, że o pozbawieniu możliwości obrona można mówić wtedy gdy strona swoim zachowaniem wykazuje nieznajomość reguł postępowania lub nieporadność.
Aleksandra Partyk
18.09.2021
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Projektowana ustawa o fundacji rodzinnej to regulacja wyczekiwana przez wielu przedsiębiorców rodzinnych szukających skutecznych sposobów na zapewnienie sukcesji swojego biznesu. Projekt przewiduje jednakże dla fundacji rodzinnych zakaz prowadzenia działalności gospodarczej, który może okazać się dużym problemem dla prowadzenia i realizacji jej celów - twierdzą Patrycja Bińczak i Dawid Feliszek.
Dawid Feliszek Patrycja Bińczak
18.09.2021
Prawo cywilne Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Frankowicze wnioskują o odwieszenie postępowań, ale sądy nie zawsze przychylne

Wymiar sprawiedliwości Kredyty frankowe Nieruchomości
Pełnomocnicy frankowiczów masowo wysyłają do sądów wnioski o podejmowanie zawieszonych postępowań w sprawach przeciwko bankom. To konsekwencja braku uchwały Sądu Najwyższego w sprawie kredytów frankowych. Przeważnie skutkiem wniosku jest – albo będzie – podjęcie zawieszonego postępowania, ale pojawiają się też odmienne postanowienia.
Regina Skibińska
18.09.2021
Wymiar sprawiedliwości Kredyty frankowe Nieruchomości
Epidemia koronawirusa opóźniła procesy budowlane i wydłużyła terminy zakończenia inwestycji. Wielu podatników ma przez to problem ze zrealizowaniem tzw. własnego celu mieszkaniowego po sprzedaży nieruchomości, który daje prawo do zwolnienia z PIT. Warto wydłużyć termin z trzech do pięciu lat. Moment jest idealny – Sejm zaczął właśnie prace nad Polskim Ładem, który wprowadza też zmiany w opodatkowaniu dochodów ze sprzedaży nieruchomości.
Krzysztof Koślicki
18.09.2021
Domowe finanse PIT
„Płatność tylko kartą” – takie tabliczki zniknąć z witryn sklepowych. Sejm w piątek ostatecznie uchwalił, z jedną poprawką Senatu o charakterze redakcyjnym, zmiany w ustawie o usługach płatniczych. Gdy przepisy wejdą w życie, nieprzyjęcie zapłaty od kupującego w gotówce może zostać zakwalifikowane jako wykroczenie.
Regina Skibińska
17.09.2021
Rynek i konsument Małe i średnie firmy
Sejm uchwalił w piątek nowelę, zgodnie z którą cudzoziemiec zatrzymany niezwłocznie po nielegalnym przekroczeniu granicy zewnętrznej UE, postanowieniem komendanta placówki Straży Granicznej będzie zobowiązany do opuszczenia terytorium RP i objęty czasowym zakazem wjazdu do Polski i państw Schengen.
Krzysztof Sobczak Jolanta Ojczyk
17.09.2021
Administracja publiczna