united kingdom
ukraine
Prawo.pl
Mniej niż połowa ankietowanych Polaków czuje, że efekty ich pracy są doceniane przez pracodawcę - wynika z najnowszych badań Pracuj.pl. Trudno się więc dziwić, że w ciągu ostatnich dwóch lat miejsce zatrudnienia zmienił co trzeci badany. Dla 78 proc. badanych Polaków wysokość zarobków jest kluczowa przy wyborze pracy a dla 75 proc. istotna jest dobra reputacja pracodawcy.
Grażyna J. Leśniak
13.09.2022
Rynek Prawo pracy
Prokurator Generalny skierował do Sądu Najwyższego skargę nadzwyczajną dotyczącą umowy kredytu złotowego indeksowanego kursem franka szwajcarskiego ponieważ uważa, że doszło do naruszenia zasad oraz praw człowieka i obywatela określonych w Konstytucji RP, jak też rażącego naruszenia prawa. Prokurator Generalny wniósł więc o uchylenie zaskarżonego orzeczenia.
Krzysztof Sobczak
13.09.2022
Prawo cywilne Kredyty frankowe
Ostatnia wola zmarłego nie zawsze jest przygotowana w sposób, który nie budzi wątpliwości. Zdarza się, że to sąd musi dokonać wykładni także w zakresie tego, kto i w jakim udziale jest spadkobiercą. Warto to rozważyć sporządzając ostatnią wolę, pamiętając też o możliwości zapisu windykacyjnego, czy ubiegania się o zachowek.
Aleksandra Partyk
13.09.2022
Prawo cywilne
Sąd Apelacyjny w Katowicach unieważnił dwie umowy kredytowe. Ustalił, że stosunek prawny kredytu hipotecznego ze zmienną stopą procentową wynikający z umowy pomiędzy pozwanym bankiem a powodami nie istnieje, ponieważ obie umowy miały takie wady jak: przemilczane koszty całego kredytu, niejasne zapisy dotyczące przeliczenia na złoty i stosowanie własnych kursów walut.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
13.09.2022
Prawo cywilne Kredyty frankowe
Unijna dyrektywa zakazująca dyskryminacji ze względu na orientację seksualną chroni również osoby samozatrudnione - wynika z opinii rzeczniczki generalnej Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Chodzi o nieprzedłużenie przez TVP umowy z dziennikarzem, który wystąpił w teledysku o świętach osób LGBT.
Monika Sewastianowicz
13.09.2022
Wymiar sprawiedliwości Prawo pracy
Zaledwie za kilka dni, 20 września, minie termin wpłaty zaliczki na polski PIT dla wielu Ukraińców, którzy przyjechali do Polski na początku wojny i tu do dziś pracują. Jak przekonują eksperci, polski system PIT, mimo wielu swoich wad, może się okazać nawet korzystniejszy dla uchodźców, niż ten obowiązujący w ich ojczyźnie.
Paweł Rochowicz
13.09.2022
PIT Ukraina
O lekarza na terenach wiejskich jest coraz trudniej. Przychodnie w małych miejscowościach nie chcą zapisywać kolejnych pacjentów, bo już dawno wyczerpały limity. Bez opieki zostają więc mieszkańcy wsi, w których ostatni lekarz albo odszedł na emeryturę, albo zmarł, a nie ma chętnych, by go zastąpić. Problem się pogłębia, bo na wsiach pracują przede wszystkim lekarze-emeryci, a zasypanie luki pokoleniowej zajmie lata.
Katarzyna Nocuń
13.09.2022
Pacjent Finansowanie zdrowia
Pracodawcy będą musieli na wniosek zakładowej organizacji związkowej udzielić informacji dotyczących parametrów, zasad i instrukcji, na których opierają się algorytmy lub systemy sztucznej inteligencji, które wpływają na podejmowanie decyzji, a które mogą mieć wpływ na warunki pracy i płacy, dostęp do zatrudnienia i jego utrzymanie, w tym profilowanie.
Grażyna J. Leśniak
13.09.2022
Prawo pracy Prawo AI Małe i średnie firmy
W Unii Europejskiej weszła w życie decyzja, która całkowicie zawiesza umowę o ułatwieniach w wydawaniu wiz obywatelom Rosji. Wcześniej UE zawiesiła część tej umowy z 2007 roku, która dotyczyła urzędników rządowych i biznesmenów, teraz ma zamrozić część dotyczącą turystów.
Krzysztof Sobczak
12.09.2022
Prawo europejskie
29 proc. polskich pracowników planuje się przebranżowić. Krakowska firma WEBCON sprawdziła, w jakich zawodach Polacy widzieliby swoją przyszłość. Na czele rankingu znalazł się programista, na którego wskazało 11 proc. badanych. W tym fachu kusi przede wszystkim wysokie wynagrodzenie (55 proc.), możliwość pracy zdalnej (46 proc.) i stabilność zatrudnienia (38 proc.).
Grażyna J. Leśniak
12.09.2022
Rynek Prawo pracy
Konfederacja Lewiatan wzywa Sejm do podjęcia prac nad rządowym projektem ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych przekazanym Izbie w połowie lipca br. Sejm jednak nie podjął nad nim żadnych prac, z informacji rzecznika rządu wynika, że wciąż są spory o kształt tej regulacji. - To długo wyczekiwana, pozytywną zmianę, odzwierciedlająca oczekiwania uczestników rynku i odbiorców energii - czytamy w apelu.
Krzysztof Sobczak
12.09.2022
Budownictwo
W pierwszym półroczu 2022 roku zgłoszono 27900 osób poszkodowanych w wypadkach przy pracy, czyli o 2,6 proc. więcej niż w I półroczu 2021 r. Zmniejszyła się jednak liczba osób poszkodowanych przypadająca na 1000 pracujących (wskaźnik wypadkowości) z 2,01 w I półroczu 2021 r. do 1,89 w I półroczu 2022 r. – podał w poniedziałek GUS.
Grażyna J. Leśniak
12.09.2022
Prawo pracy BHP
Prawie dwukrotnie w porównaniu z początkiem roku zwiększył się odsetek pracujących Polaków, którzy deklarują, że poziom ich wynagrodzenia wzrósł w ciągu ostatniego kwartału. Także ponad dwukrotnie zmalał odsetek tych, którym zmniejszono wynagrodzenia. Aż połowa Polaków spodziewa się wzrostu dochodów, a 42 proc. szacuje, że ich wysokość pozostanie bez zmian.
Grażyna J. Leśniak
12.09.2022
Rynek Prawo pracy Finanse
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zareagował na skargi dotyczące pobierania opłat za połączenia z infoliniami od klientów sieci Orange i nju mobile, np. przy składaniu reklamacji lub zgłaszaniu awarii. I wszczął postępowanie przeciwko Orange Polska. Sprawdza również podobne praktyki T-Mobile, a w toku jest również postępowanie wyjaśniające wobec P4.
Krzysztof Sobczak
12.09.2022
Prawo cywilne Rynek i konsument
Rzecznik Praw Obywatelskich domaga się wyjaśnień w sprawie dokumentowania darowizn w ramach najbliższej rodziny. Urzędy skarbowe domagają się zapłaty podatku od darowizn, gdy pieniądze są przekazywane w gotówce. Tymczasem niektóre wyroki sądów administracyjnych dopuszczają zwolnienie z podatku dla najbliższych bez względu na formę transferu pieniędzy.
Paweł Rochowicz
12.09.2022
Podatek od spadków i darowizn
Wyszukiwarka szukajradcy.pl działa od maja i zarejestrowało się na niej już 1364 radców. Jej cel to ułatwienie klientom dostępu do prawników. Co ważne, wyszukiwarka zawiera wyłącznie nazwiska radców, którzy są aktywni zawodowo i mają uprawnienia do wykonywania zawodu. Weryfikuje to samorząd radcowski.
Patrycja Rojek-Socha
12.09.2022
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Gdy influencer poleca zastosowanie produktu lub skorzystanie z usługi i nie oznacza prezentowanych przez siebie treści jako reklamę, mimo że uzyskuje za taką promocję korzyść majątkową, mamy do czynienia z kryptoreklamą. Tego wymaga prawo, a taka współpraca przedsiębiorcy z influencerem powinna być uregulowana umową o świadczeniu pieniężnym lub barterowym.
Julia Kiestrzyn
12.09.2022
Prawo cywilne Prawo AI Prawo gospodarcze
Niewykluczone, że w tym tygodniu dojdzie do kolejnego paraliżu systemu egzaminowania kierowców. Chodzi o pieniądze. Egzaminatorzy nie zgadzają się z zaproponowanym przez ministerstwo infrastruktury modelem wynagrodzeń i skalą podwyżki. Chcą też rozwiązań systemowych dotyczących zasad egzaminowania, które ich zdaniem są archaiczne, przyczyniają się do automatyzmu i krzywdzenia zdających.
Robert Horbaczewski
12.09.2022
Administracja publiczna
W Prawo.pl stworzyliśmy nową, bezpłatną funkcjonalność, niezwykle korzystną dla naszych Czytelników. Nie tylko umożliwia ona szersze korzystanie z serwisu - np. tworzenie własnej biblioteki tekstów, ale także ze specjalnego dostępu do LEX-a oraz ze zniżek na produkty Wolters Kluwer. Wystarczy się zalogować.
Ewa Usowicz
11.09.2022
Przestępstwo wywiera na osoby nim pokrzywdzone niezaprzeczalne piętno. Dlatego przepisy międzynarodowe zobowiązują kraje członkowskie by oceniały potrzeby i sytuację pokrzywdzonych, a wszystko po to by chronić ich przed odwetem czy ponowną wiktymizacją. Ministerstwo Sprawiedliwości chce opracować wzór kwestionariuszy przeznaczonych do tego celu.
Patrycja Rojek-Socha
10.09.2022
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Łabędź, gęś i żuraw nadal będą stołować się na koszt rolnika

Środowisko Prawo cywilne Administracja publiczna
Łabędzie i żurawie, które zasiedziały się na zimę, nadal będą żerować na uprawach rolnych. Za darmo, bo państwo nie chce płacić za poczynione przez ptaki szkody. Zdaniem ministerstwa klimatu i środowiska, zmiana przepisów nie rozwiąże problemu, bo trudno oszacować i udowodnić, który gatunek ptactwa zawinił. Resort nie dopuszcza też przesyłania zgłoszeń szkód SMS-em.
Robert Horbaczewski
10.09.2022
Środowisko Prawo cywilne Administracja publiczna
Matka prosi w internecie o polecenie psychologa dla siedmiolatka, który nie chce chodzić do szkoły. Według komentujących żaden nie będzie potrzebny - wystarczy porządne lanie, najlepiej przy użyciu kabla. Komentarze tego typu to nie tylko podstawa do zbanowania profilu, można też rozważać, czy nie są nawoływaniem do popełnienia czynu zabronionego lub pochwalaniem przestępstwa.
Monika Sewastianowicz Patrycja Rojek-Socha
10.09.2022
Prawo karne Prokuratura Policja

Opłatę rezerwacyjną deweloper musi zwrócić niezwłocznie

Prawo cywilne Rynek i konsument Budownictwo
Przepisy regulujące sytuacje, w których opłata rezerwacyjna ma podlegać zwrotowi, mają charakter bezwzględnie obowiązujący, więc strony nie mogą ich zmienić w zawartej umowie, a postanowienia umowne sprzeczne z art. 34 ustawy lub mające na celu ich obejście, będą mogły zostać uznane za nieważne.
Maciej Śledź
10.09.2022
Prawo cywilne Rynek i konsument Budownictwo
Brak słońca w mieszkaniu to za mało, by wyciąć zdrowe, dorodne drzewo pod blokiem, bez konsultacji z innymi mieszkańcami. Tymczasem tego typu przypadki się zdarzają i skłócają ze sobą sąsiadów. Do tego jest to naruszenie ustawy o ochronie przyrody, która nie pozwala na samowolną wycinkę. Zezwolenie na usunięcie drzewa lub krzewu z terenu nieruchomości wydaje właściwy organ gminy.
Renata Krupa-Dąbrowska Patrycja Rojek-Socha
10.09.2022
Samorząd terytorialny Środowisko Nieruchomości
Coraz więcej osób sięga do przysklepowych śmietników w poszukiwaniu żywności nadającej się do spożycia. Kryzys, głód albo sprzeciw wobec marnowania jedzenia skłaniają ludzi do przeszukiwania kontenerów przy sklepach. Zdarzają się jednak przypadki oskarżania takich osób o kradzież rzeczy ze śmietnika. Na gruncie prawa sprawa nie jest jednoznaczna.
Regina Skibińska
10.09.2022
Prawo karne Rynek i konsument
Nawet jeśli córka niepełnosprawnej matki porzuciła pracę, aby się nią zająć, nie otrzyma świadczenia pielęgnacyjnego. Z tego powodu, że mąż chorej jest sprawny i zarabia, choć nie sprawuje opieki nad żoną - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny. Rzecznik Praw Obywatelskich ma wątpliwości co do takiej interpretacji, a sprawa jest też przedmiotem skargi do Trybunału Konstytucyjnego.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
10.09.2022
Pomoc społeczna Prawo rodzinne
Rząd przygotowuje notę dyplomatyczną w sprawie reparacji dla Polski za II wojnę światową. Jednak nieprawdziwe z międzynarodowo-prawnego punktu widzenia jest twierdzenie, że sprawa reparacji wojennych jest nadal otwarta zarówno prawnie, jak i politycznie. Tak uważa prof. Jerzy Kranz. Nieprawdą - zdaniem profesora - jest twierdzenie, że Niemcy mieli rzekomo zapłacić wielu innym państwom za straty wojenne.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
09.09.2022
Administracja publiczna Wydarzenia
310 milionów euro - to na piątek 9 września wysokość kar, jakie Polska ma zapłacić za niewykonanie postanowienia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej nakazującego zawieszenie Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Izba już nie istnieje, a polski rząd uważa, że to rozwiązuje spór, którym zajmuje się TSUE. Ale o wstrzymanie naliczania kary dotąd nie wystąpił.
Krzysztof Sobczak
09.09.2022
Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie
Koronę Równości w kategorii Prawo otrzymało Tolerado – stowarzyszenie wspierające pomorskie społeczności LGBT+, organizujące Trójmiejskie Dni Równości i wieńczący je Marsz Równości. Organizacja zaangażowała się też w działania przeciwko tzw. homofobusom - jeżdżącym po polskich miasta ciężarówkom propagującym homofobiczne hasła.
Monika Sewastianowicz
09.09.2022

Prawnik nagrodzony za obronę praw osób z niepełnosprawnościami

Prawnicy Administracja publiczna Niepełnosprawność
Dr Krzysztof Kurowski, prawnik i przewodniczący Polskiego Forum Osób z Niepełnosprawnościami, został tegorocznym laureatem Nagrody RPO im. dra Macieja Lisa. Nagroda przyznawana jest za szczególne dokonania na rzecz obrony praw i interesów osób z niepełnosprawnościami. Laureat łączy w tym zakresie pracę naukową z monitorowaniem sytuacji i z zabiegami o likwidację barier.
Krzysztof Sobczak
09.09.2022
Prawnicy Administracja publiczna Niepełnosprawność