united kingdom
ukraine
Prawo.pl
Plany ustawodawcy w zakresie wprowadzenia tzw. natychmiastowych alimentów wracają regularnie co jakiś czas. Komu jednak miałyby one przysługiwać, w jakiej sytuacji oraz w jakiej wysokości – odpowiadamy w dzisiejszym artykule. Być może regulacje związane z alimentami natychmiastowymi pojawią się jeszcze w 2023 roku w Polsce - pisze adwokat Katarzyna Bórawska.
Katarzyna Bórawska
28.01.2023
Prawo cywilne Prawo rodzinne

Spadek z Niemiec objęty podwójnym podatkiem

Domowe finanse Podatek od spadków i darowizn
Jeżeli w chwili otwarcia spadku spadkobierca jest obywatelem polskim lub ma miejsce stałego pobytu na terytorium naszego kraju, to spadek otrzymany z Niemiec trzeba opodatkować zarówno w Polsce, jak i w Niemczech. Spadkobierca nie może zaliczyć podatku zapłaconego w Niemczech do długów i ciężarów spadkowych. Problemem jest brak umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania w zakresie podatku od spadków i darowizn Polski z Niemcami.
Wiesława Moczydłowska
28.01.2023
Domowe finanse Podatek od spadków i darowizn
Dobra kondycja zwierzęcia wcale nie musi świadczyć o tym, że dalsze jego pozostawanie u aktualnego właściciela lub opiekuna nie zagraża jego życiu lub zdrowiu. W szczególności, gdy właściciel nie zapewnia mu właściwego schronienia przed chłodem, upałem, deszczem lub śniegiem. Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim.
Marek Sondej
28.01.2023
Prawo karne
Rachunki za ogrzewanie to jedna z najwyższych pozycji w domowym budżecie, a już szczególnie po niedawnym wzroście cen nośników energii. Tymczasem z ocieplaniem domów, zwłaszcza starszych, jest u nas bardzo źle. Podstawowy problem to wysokie koszty, bo procedury budowlane nie są skomplikowane. Trudniej jest, gdy wymagający docieplenia budynek jest stary i objęty ochroną konserwatora.
Zofia Jóźwiak
28.01.2023
Samorząd terytorialny Budownictwo
Federacja Przedsiębiorców Polskich zrezygnowała, ze skutkiem natychmiastowym, z udziału w Radzie Przedsiębiorców przy Rzeczniku Małych i Średnich Przedsiębiorców. Rzecznika poinformował o tym Marek Kowalski, przewodniczący FPP. Ma to związek z promowanym przez Adama Abramowicza projektem „Dobrowolnego ZUS”, który FPP uważa za zły, bo grożący zdemolowaniem systemu emerytalnego.
Grażyna J. Leśniak
27.01.2023
Ubezpieczenia społeczne
Giełdy i kantory kryptowalut nie są zobowiązane do wprowadzenia rozwiązań prawno-organizacyjnych, które gwarantują bezpieczeństwo środków klientów - przypomniał Urząd Komisji Nadzoru Finansowego. I dodał, że Komisja Nadzoru Finansowego nie licencjonuje, nie rejestruje ani nie nadzoruje takich instytucji. To reakcja na powoływanie się przez jedną z firm na "współpracę z organami regulacyjnymi".
Krzysztof Sobczak
27.01.2023
Rynek i konsument Finanse
Systematyczne gromadzenie danych biometrycznych i genetycznych każdej osoby, której przedstawiono zarzuty, dla celów ich rejestracji policyjnej, jest niezgodne z wymogiem zapewnienia wzmocnionej ochrony w odniesieniu do przetwarzania wrażliwych danych osobowych - stwierdził w wydanym 26 stycznia br. wyroku Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.
Krzysztof Sobczak
27.01.2023
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Policja RODO
Gdy firma zatrudnia pracowników w podstawowym i równoważnym systemie czasu pracy, to jak rozliczyć urlop na żądanie dla pracownika w systemie równoważnym? Czy ma on prawo do domagania się we wskazanym terminie 32 godzin wolnego? Czy może wnioskować na 8 godzin urlopu (jeden dzień) w dniu, w którym ma zaplanowane 12 godzin pracy? Więcej piszemy w Legal Alert.
Marek Rotkiewicz
27.01.2023
Prawo pracy
Skierowanie pozwu o ochronę dób osobistych przeciwko sędziemu przez prawomocnie skazanego przestępcę, nie podważa bezstronności sędziego. Gdyby w takich sprawach stosować automatyzm, oskarżeni i skazani zyskaliby nieograniczone narzędzie do blokowania toczących się z ich udziałem postępowań - orzekł Sąd Apelacyjny w Krakowie w sprawie odmowy odroczenia kary.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
27.01.2023
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Emerytura wojskowa nie wchodzi do masy spadkowej, ale trzeba ją opodatkować PIT

Domowe finanse PIT Doradca podatkowy Podatek od spadków i darowizn
Otrzymanie przez córkę pieniędzy na podstawie przepisów ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji tytułem wypłaty przywróconych świadczeń emerytalnych po zmarłej matce, nie podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn. Takie kwoty trzeba jednak objąć PIT. Potwierdził to właśnie dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.
Wiesława Moczydłowska
27.01.2023
Domowe finanse PIT Doradca podatkowy Podatek od spadków i darowizn
Za kilka miesięcy zawierając umowę najmu mieszkania, także krótkoterminowego, trzeba będzie przedstawić świadectwo energetyczne. Jego brak będzie zagrożony karą do 5 tys. złotych. Informacja o certyfikacie będzie musiała się również znaleźć w ogłoszeniu o najmie. Najemca nie będzie mógł zrzec się tego obowiązku. Zdaniem ekspertów to całkowicie zbędny i kosztowny wymóg.
Renata Krupa-Dąbrowska
27.01.2023
Nieruchomości

Ustawy przyjęte przez Sejm na wieczornym posiedzeniu 26 stycznia 2023

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Wojsko
Zmiany w Kodeksie wyborczym, ustawę o Fundacji rodzinnej, budżet na 2023 rok, przepisy wprowadzające świadczenia za długoletnią służbę dla funkcjonariuszy podległych MSWiA i MON, kolejne przepisy deregulacyjne i szereg istotnych zmian w Kodeksie Postępowania Karnego, Kodeksie Karnym – uchwalił Sejm na wieczornym posiedzeniu 26 stycznia. Posłowie przegłosowali też poprawki Senatu do ustawy o Krajowej Sieci Onkologicznej i uchwali Plan Strategiczny dla wspólnej polityki rolnej UE na lata 2023–2027.
Robert Horbaczewski
26.01.2023
Samorząd terytorialny Administracja publiczna Wojsko
W czwartek, 26 stycznia odbyło się w Sejmie pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy, która wdroży dwie unijne dyrektywy: w sprawie przejrzystych i przewidywalnych warunków pracy w Unii Europejskiej oraz w sprawie równowagi między życiem zawodowym a prywatnym rodziców i opiekunów. Nowe przepisy przewidują m.in. urlop rodzicielski do 9 tygodni dla każdego z rodziców i urlop opiekuńczy – 5 dni w roku kalendarzowym.
Grażyna J. Leśniak
26.01.2023
Prawo pracy Prawo europejskie
Jeżeli nastąpi wzrost cen ciepła większy niż 40 proc. w stosunku do cen obowiązujących 30 września 2022 r., to przedsiębiorstwa energetyczne otrzymają wyrównanie, tak by uprawnieni odbiorcy nie zostali obciążeni nadmiernymi kosztami ciepła - takie rozwiązanie przewiduje uchwalona przez Sejm nowelizacja ustawy ograniczającą podwyżki cen ciepła. Przepisy obejmą gospodarstwa domowe i instytucje użyteczności publicznej.
Krzysztof Sobczak
26.01.2023
Rynek i konsument Domowe finanse
Potrzebny jest wzrost stypendiów socjalnych dla studentów i doktorantów - stwierdziła Rada ds. Młodzieży działająca w ramach Narodowej Rady Rozwoju. A Parlament Studentów chce uzależnić system tych świadczeń od najniższego wynagrodzenia krajowego, a nie jak to jest obecnie, od wskaźników określanych przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.
Krzysztof Sobczak
26.01.2023
Szkolnictwo wyższe Dla studenta
Niezależnie od tego, z usług którego operatora widz korzysta, zawsze na pozycjach od 1 do 5 będą kanały telewizji publicznej. Taką zasadę miała wprowadzić nowelizacja ustawy Prawo komunikacji elektronicznej, w którym znalazła się też propozycja zmian w ustawie o radiofonii i telewizji. Sejm już pracuje nad tym projektem, ale posłowie PiS nagle zaproponowali usunięcie tego kontrowersyjnego przepisu.
Krzysztof Sobczak
26.01.2023
Rynek i konsument Prawo gospodarcze
Aż 47 proc. pracowników wybiera swojego pracodawcę na podstawie czasu i godzin oraz elastycznego harmonogramu pracy – wynika z raportu SD Worx, europejskiego dostawcy usług HR. Oznacza to, że nadszedł najwyższy czas, aby podsumować sposób, w jaki firmy podchodzą do kwestii planowania zatrudnienia oraz jak mogą to poprawić.
Grażyna J. Leśniak
26.01.2023
Prawo pracy HR Prawo AI

PIT z ZUS wkrótce w skrzynce i na PUE

Domowe finanse Emerytury i renty
Ruszyła wysyłka deklaracji podatkowych PIT za 2022 rok. Kilka milionów formularzy trafi do wszystkich, którzy w ubiegłym roku dostawali pieniądze z ZUS. Pierwsza transza – blisko 124 tysięcy dokumentów PIT zostało już przygotowanych do wysyłki. Deklaracje będą wysyłane do końca lutego – informuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
Grażyna J. Leśniak
26.01.2023
Domowe finanse Emerytury i renty

Lasy w Polsce też partyjne, więc wara Unii od nich

Środowisko Administracja publiczna Prawo europejskie
W organach Unii Europejskiej toczą się właśnie prace zmierzające do objęcia lasów wspólną polityką. Nic dziwnego, bo wobec obecnych i ciągle narastających zagrożeń ekologicznych międzynarodowa koordynacja w tej sferze wydaje się jak najbardziej zasadna. A polskie władze już ostro protestują. I też nic dziwnego, bo to jedna z dziedzin najbardziej zawładniętych przez partię rządzącą.
Krzysztof Sobczak
26.01.2023
Środowisko Administracja publiczna Prawo europejskie
Spowolnienie gospodarcze powoduje wzrost konkurencji na rynku. Większość podmiotów konkuruje ze sobą merytorycznie, jednak bieżąca sytuacja rynkowa powoduje, że niektóre firmy mogą uciekać się do nieuczciwych metod mających na celu wykorzystanie wytworzonych przez konkurentów zasobów. Działania te służą najczęściej wyprzedzeniu rywala „na skróty”.
Justyna Dereszyńska Marcin Wnukowski
26.01.2023
Prawo gospodarcze Ochrona konkurencji

Mandat za brak biletu nie wtedy, gdy biletomat był zepsuty

Wymiar sprawiedliwości Rynek i konsument
Pasażer nie odpowiada za brak biletu, jeżeli nie mógł go kupić z powodu awarii biletomatu - orzekł krakowski sąd. Wyjaśnił także, że nie musi płacić ani podwyższonej opłaty przewozowej, ani nawet zwracać przewoźnikowi kosztów biletu. Argumentem w sprawie nie jest też to, że pasażer potencjalnie mógł skorzystać z aplikacji na smartfonie.
Monika Sewastianowicz
26.01.2023
Wymiar sprawiedliwości Rynek i konsument
Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej przekaże dodatkowe środki z rezerwy celowej budżetu państwa na bieżącą działalność środowiskowych domów samopomocy. Finansowanie zostanie jednak zwiększone tylko w pierwszym półroczu 2023 r. i dlatego zarządzający placówkami zastanawiają się jak podzielić zapowiedziane fundusze i co będzie w drugiej połowie roku.
Beata Dązbłaż
26.01.2023
Samorząd terytorialny Pomoc społeczna
Przedsiębiorcy będący podwykonawcami dużych niemieckich firm, lub zamierzający nimi być, muszą prawidłowo wypełniać obowiązki w zakresie prawa pracy, równości czy korzystania ze środowiska. Inaczej mogą mieć kłopoty, bo np. spółka zza Odry nie zechce ich współpracy w przetargu czy innym ważnym kontrakcie. Bo wymaga tego od niej obowiązująca od początku roku niemiecka ustawa.
Zofia Jóźwiak
26.01.2023
Rynek Prawo gospodarcze
Zapowiadana przez przedstawicieli władz zachęta w postaci wyższej pensji, pod warunkiem pracy wyłącznie w jednym miejscu, w sektorze publicznym, rozpocznie licytację na wynagrodzenia – przestrzegają eksperci. W sytuacji, gdy lekarzy brakuje, efektem – wbrew intencjom resortu zdrowia – może być odpływ lekarzy do sektora prywatnego i pozbawienie pacjentów dostępu do leczenia.
Katarzyna Nocuń
26.01.2023
Pacjent Finansowanie zdrowia Zawody medyczne
Ile dni w roku kalendarzowym będą mogły przepracować zdalnie, w ramach pracy okazjonalnej, osoby zatrudnione w niepełnym wymiarze czasu pracy? Prawnicy są podzieleni: jedni uważają, że liczba dni ma być proporcjonalna do wymiaru czasu pracy, inni – że będą to 24 dni, jak mówi ustawa, bez względu na wymiar czasu pracy. I za tym podejściem opowiada się resort pracy.
Grażyna J. Leśniak
26.01.2023
Prawo pracy Prawo europejskie

Polski rząd nie chce normy spalin Euro 7

Środowisko Prawo europejskie
Polska raczej nie poprze unijnego rozporządzenia w sprawie nowej normy spalin Euro 7. Według rządu wprowadzenie nowej normy nie przyniesie oczekiwanych efektów dla ochrony środowiska, a w środę poparcie dla tego stanowiska wyraziła sejmowa komisja do spraw Unii Europejskiej. Zwrócono też uwagę na zbyt wysokie koszty wprowadzenia rozporządzenia w obliczu kryzysu.
Krzysztof Sobczak
25.01.2023
Środowisko Prawo europejskie
Na przestrzeni ostatnich kilku lat Polska to kraj o jednym z najniższych wskaźników bezrobocia na kontynencie. Na szczególną uwagę zasługuje proporcja bezrobocia wśród kobiet i mężczyzn – twierdzi Instytut Finansów, powołując się na zebrane dane. W sierpniu 2022 roku stopa bezrobocia kobiet w Polsce była wyższa od stopy bezrobocia mężczyzn o zaledwie 0,6 pkt proc., podczas gdy w innych krajach UE dysproporcje były większe.
Grażyna J. Leśniak
25.01.2023
Rynek Prawo pracy
Przeniesienie własności składników majątkowych wykorzystywanych w prowadzonej działalności gospodarczej, na podstawie umowy dożywocia, stanowi odpłatne zbycie. Ponieważ trudno jednak określić ich wartość, przekazanie nie podlega PIT. Możliwe jest również zastosowanie zwolnienia z VAT. Potwierdza to opublikowana niedawno interpretacja podatkowa.
Malwina Pasternak-Janik
25.01.2023
Domowe finanse PIT VAT Doradca podatkowy
Firma, która wystawia weksle, by pozyskać od konsumentów fundusze na swoją działalność, wprowadza konsumentów w błąd co do bezpieczeństwa ich pieniędzy i obiecywanych zysków - uznał Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Prezes Urzędu nałożył na spółkę ponad 150 tys. zł kar i nakazał jej natychmiast zaniechać kwestionowanych praktyk.
Krzysztof Sobczak
25.01.2023
Prawo cywilne Rynek i konsument
Prowadzone przez rząd prace legislacyjne nad zmianą przepisów, która ma na celu zapobieganie kradzieży tożsamości idą w dobrym kierunku, ale niektóre propozycje budzą wątpliwości - uważa Rzecznik Praw Obywatelskich. I wskazuje m.in. na problem jawności numeru PESEL, brak elektronicznych pełnomocnictw czy zasady udostępniania danych z rejestru zastrzeżeń.
Krzysztof Sobczak
25.01.2023
Administracja publiczna RODO