Prawo.pl

Nowa ulga w podatku od czynności cywilnoprawnych to miliony złotych mniej dla gmin

Samorząd terytorialny Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów Budownictwo Finanse
Kto kupi pierwsze mieszkanie na rynku wtórnym, nie zapłaci podatku od czynności cywilnoprawnych - wynika z nowego zwolnienia wprowadzonego do ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Cieszą się podatnicy, bo zapłacą niższe daniny. Posłowie, bo mogą pochwalić się, że służą wyborcom. Minister finansów, bo nowe ulgi i zwolnienia nie kosztują budżetu państwa ani złotówki. Poszkodowane są za to miasta i gminy, bo nowa ulga kolejny raz uszczupla ich dochody budżetowe.
Michał Cyrankiewicz-Gortyński
01.08.2023
Samorząd terytorialny Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów Budownictwo Finanse
Kupujący będzie zwolniony z PCC, jeśli nabywa pierwsze mieszkanie na rynku wtórnym. Wprowadzony zostanie natomiast dodatkowy, 6-proc. podatek od zakupu szóstego i każdego następnego mieszkania. Obejmie on mieszkania w jednym lub kilku budynkach, znajdujących się na jednej nieruchomości gruntowej. To nie koniec, nabywcy będą musieli zapłacić dwie daniny – VAT i dodatkowy PCC. Do tej pory takie połączenie było niedopuszczalne.
Krzysztof Koślicki Monika Pogroszewska
01.08.2023
Doradca podatkowy Finanse
Wygaszanie zatrudnienia z mocy ustawy, choć budzące poważne wątpliwości na gruncie prawa konstytucyjnego i międzynarodowego, jest sposobem władzy na pozbywanie się z administracji publicznej osób m.in. chronionych kodeksem pracy, bo w wieku przedemerytalnym. Ci, którzy swoich praw dochodzą przed sądami, walczą o nie latami. Rosną też koszty, jakie społeczeństwo płaci za te „reformy”.
Grażyna J. Leśniak
01.08.2023
Administracja publiczna Prawo pracy
Bank ponosi odpowiedzialność za atak hakerski na konto swojego klienta. Pozwany bank nie wykonał należycie umowy prowadzenia rachunku powodowej spółki. Środki pieniężne na nim zgromadzone nie zostały należycie zabezpieczone – orzekł Sąd Apelacyjny w Białymstoku. Ale brak przełamania zabezpieczeń pozwanego banku nie mogły uwolnić banku od odpowiedzialności – dodał sąd II instancji.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
01.08.2023
Prawo cywilne
Dwie godziny spędzone w aucie po zatrzymaniu przez policję, pięciogodzinne sprawdzanie dokumentów – takie sytuacje zdarzają się aktywistom działającym w różnych obszarach. W wielu przypadkach przedłużające się nadmiernie legitymowanie przez funkcjonariuszy można traktować jako zatrzymanie i to ze wszystkimi jego konsekwencjami.
Regina Skibińska
01.08.2023
Prawo karne
Szykują się trzy zgromadzenia cykliczne w Warszawie 1 sierpnia w celu uczczenia powstańców warszawskich i ludności cywilnej stolicy. Rejestracja takiego zgromadzenia pozwala manifestantom przejść stałą trasą. Na marsz środowisk narodowych nie godził się prezydent stolicy Rafał Trzaskowski, ale przesądziła decyzja wojewody mazowieckiego i wyrok Sądu Najwyższego z czerwca 2023 r. Teraz prezes Stowarzyszenia Roty Marszu Niepodległości składa doniesienie do prokuratury na prezydenta.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
01.08.2023
Samorząd terytorialny
Podstawą do rozpoczęcia pracy nad planem ogólnym jest podjęcie uchwały przez radę gminy. Samorządy nie powinny z tym zwlekać, bo na sporządzenie tak skomplikowanego dokumentu mają tylko ponad dwa lata od wejścia w życie ustawy. Eksperci zwracają uwagę, że wiele gmin może mieć problem ze znalezieniem planistów, mogą wzrosnąć także ceny ich usług.
Zofia Jóźwiak
01.08.2023
Samorząd terytorialny
Dofinansowanie wycieczki ze środków ZFŚS dla osób uprawnionych, najczęściej pracowników zakładu pracy, nie będzie stanowić przychodu opodatkowanego PIT. Zgodnie z niedawno wydaną interpretacją podatkową, pracodawca nie będzie zobowiązany do naliczenia, pobrania i przekazania zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych.
Malwina Pasternak-Janik
31.07.2023
PIT HR
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi nie planuje zmian w ustawie o świadczeniu pieniężnym dla osób, które pełniły funkcję sołtysa, przed 8 marca 1990 roku. O nowelizację zaapelował Związek Gmin Wiejskich RP, argumentując, że takie różnicowanie działalności sołtysów jest wysoko dyskryminujące.
Robert Horbaczewski
31.07.2023
Samorząd terytorialny
1 sierpnia wchodzi w życie nowa wersja unijnego rozporządzenia, która określa nowe wytyczne dotyczące stosowania poszczególnych tworzyw sztucznych i ich bezpieczeństwa dla konsumentów. Niektóre substancje mają być dozwolone jedynie w niewielkim stężeniu ze względu na ryzyko przenikania do produktów spożywczych, część z nich będzie można wykorzystywać tylko do żywności suchej lub o określonej temperaturze.
Inga Stawicka
31.07.2023
Rynek i konsument Prawo gospodarcze Prawo europejskie
Firmy zastanawiają się nad konsekwencjami nowych przepisów, które pozwolą sądowi, na wniosek pracownika, zobowiązać pracodawcę do dalszego zatrudnienia pracownika, do czasu prawomocnego zakończenia postępowania. Zwłaszcza, gdy po paru latach zwolnienie pracownika okaże się uzasadnione. Zdaniem prawników, wyrok oddalający powództwo nie uzasadnia odpowiedzialności Skarbu Państwa.
Grażyna J. Leśniak
31.07.2023
Prawo pracy
Według przepisów prawa Unii Europejskiej oraz ustawy o ochronie zwierząt znęcaniem się nad zwierzęciem jest transport samicy w celach gospodarczych siedem dni po porodzie. Rolnik, który przewozi osłabione zwierzęta, popełnia przestępstwo – orzekł Sąd Okręgowy i uchylił wyrok uniewinniający sprawcę w I instancji. Teraz Sąd Rejonowy musi uwzględnić opinię lekarza weterynarii i wnioski sądu odwoławczego.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
31.07.2023
Prawo karne Środowisko
Strażnicy gminni otrzymają prawo do karania obywateli, którzy na czas nie złożą wpisu do centralnej ewidencji emisyjności budynków. Samorządowcy przypominają, że wnioskowali o to dwa lata temu, kiedy powstawała baza, a także później, gdy rząd zaczął wypłacać dodatki osłonowe. To nie jedyne, nowe uprawienia do karania, które otrzymają strażnicy.
Robert Horbaczewski
31.07.2023
Prawo karne Samorząd terytorialny
Potrzeba ochrona dziedzictwa kulturowego mimo swojej rangi nie została właściwie doceniona przez ustawodawcę. Ogólne przepisy znajdują się w ustawach samorządowych, a dotyczące ochrony dziedzictwa materialnego w ustawie o ochronie zabytków. Szczególny charakter mają też przepisy o ochronie zabytków w czasie działań wojennych i sytuacji kryzysowych.
Marek Sondej
30.07.2023
Samorząd terytorialny Administracja publiczna
Jeśli z kodeksu karnego wypadną przepisy o karaniu zniesławienia więzieniem, będzie to prawdziwy przełom. Chodzi o słowa, które mogą poniżyć w opinii publicznej lub narazić na utratę zaufania potrzebnego dla danego stanowiska, zawodu lub rodzaju działalności. Przepis jest często stosowany represyjnie, bywa kneblem nakładanym obywatelom, którzy kontrolują procesy decyzyjne. Prawnicy wskazują jednak także na problemy, jakie mogą powstać po jego wykreśleniu.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
29.07.2023
Komisja Nadzoru Finansowego uważa, że WIBOR posiada zdolność do pomiaru rynku oraz realiów gospodarczych, do których pomiaru został powołany. Pełnomocnicy kredytobiorców obawiają się jednak, że opinia nadzoru zaszkodzi posiadaczom kredytów w złotówkach w dochodzeniu swoich praw przed sądami. W ich opinii ocena KNF jest lakoniczna, ogólna i nie przedstawia żadnych argumentów, które pozwoliłyby na obalenie zarzutów co to tego, że wskaźnik WIBOR jest pozbawiony obiektywizmu.
Regina Skibińska
29.07.2023
Banki Kredyty
Czy zaparkowanie samochodu na cudzym terenie prywatnym, np. wspólnoty mieszkaniowej lub spółdzielni, powadzi do zawarcia w sposób dorozumiany umowy najmu miejsca postojowego? Jeżeli tak, to czy dochodzi do zawarcia umowy za cenę (czynsz) określoną przez właściciela nieruchomości lub przez działającego na jego rzecz pełnomocnika - zastanawia się prof. dr hab. Rafał Adamus, radca prawny z Uniwersytetu Opolskiego.
Rafał Adamus
29.07.2023
Nieruchomości
Pracodawca ma współdziałać z zakładową organizacją związkową jedynie przy ustalaniu, czy sporządzać plan urlopów, czy też nie. Jeżeli w zakładzie pracy działa więcej niż jedna organizacja związkowa, to powinny one przedstawić pracodawcy wspólnie uzgodnione stanowisko. Wyrażenie w nim woli sporządzenia planu urlopów oznacza, że pracodawca powinien go przygotować zgodnie z kodeksem pracy. Nie musi jednak ustalać jego treści w porozumieniu z organizacjami związkowymi.
Grażyna J. Leśniak
29.07.2023
Prawo pracy
Zagadnienia związane z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego mają istotne znaczenie dla właścicieli nieruchomości. Dlatego tak ważna jest świadomość konsekwencji działań organów w tym zakresie, a także możliwych dróg ewentualnego działania. Zmiany w miejscowych planach mogą bowiem istotnie ograniczyć korzystanie z nieruchomości w dotychczasowym zakresie.
Malwina Kołodziej
29.07.2023
Samorząd terytorialny Budownictwo
Jeśli pasażerowie ponieśli śmierć, to ich bliscy mogą żądać zadośćuczynienia od ubezpieczyciela sprawcy. Takie sytuacje rodzą bowiem odpowiedzialność z polisy OC sprawcy. Gdy pasażerowie wsiadają do auta z zamiarem rajdowego jeżdżenia po mieście i stanie im się krzywda, to przyczyniają się oni do szkody. Nie zwalnia to jednak kierowcy i jego ubezpieczyciela od odpowiedzialności.
Regina Skibińska
29.07.2023
Prawo cywilne Drogi
Wnioskodawczyni chciała pozwać swoją córkę o alimenty. W tym celu potrzebowała jej adresu, więc zwróciła się o udostępnienie informacji do prezydenta miasta. Organ jednak odmówił. Uznał, że wnioskodawczyni nie wykazała interesu prawnego. Z poglądem tym zgodził się Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie, który podkreślił, że samo pokrewieństwo nie jest wystarczającą podstawą do udostępnienia danych z rejestru PESEL.
Dorian Lesner
29.07.2023
Domowe finanse Administracja publiczna

Darowizna od rodziny bez podatku, ale uwaga na pułapki

Domowe finanse Doradca podatkowy Podatek od spadków i darowizn
Pieniądze otrzymane od brata są zwolnione z daniny, nawet gdy brat ma wspólność majątkową ze szwagierką i wspólne konto w banku. Skarbówka potwierdza, że darczyńcą może być tylko jeden z małżonków – kluczowe jest jednak odpowiednie sformułowanie umowy. Należy przy tym pamiętać o nowych zasadach opodatkowania darowizn od 1 lipca 2023 roku.
Monika Pogroszewska
29.07.2023
Domowe finanse Doradca podatkowy Podatek od spadków i darowizn
Ministerstwo Zdrowia prowadzi przetarg na dwa lata dostaw posiłków regeneracyjnych dla honorowych dawców krwi. Kolejny raz będą to czekolady - pakiet dziewięciu tabliczek o wartości co najmniej 4,5 tys. kalorii. Krwiodawcy nie mają wyboru: będą jedli cukier, choć przepisy nie stawiają tu ograniczeń i mogliby na przykład otrzymywać talon na pełnowartościowy posiłek. Czekolady są jednak tańszym rozwiązaniem.
Katarzyna Nocuń
29.07.2023
Pacjent Finansowanie zdrowia
Zawsze mogliśmy parkować pod domem, a teraz znikąd, przez noc, pojawił się zakaz postoju. Bez żadnych konsultacji, pisma, zawiadomienia i bez określenia terminu, do kiedy będzie obowiązywał - skarżą się czytelnicy Prawo.pl. Choć władze nie zawsze muszą konsultować swoją decyzję z mieszkańcami sąsiednich nieruchomości, to nie oznacza, że nic nie mogą oni zrobić - w ostateczności sprawa może trafić do sądu.
Monika Sewastianowicz
29.07.2023
Drogi Nieruchomości
Podczas piątkowego posiedzenia Senat rozpatrywał łącznie kilkadziesiąt ustaw. Do części z nich zaproponowano istotne poprawki. Senatorowie rozpatrzyli m.in.: ustawę o rewitalizacji Odry, nowelizację ustawy o OZE, o systemie kaucyjnym opakowań, Centralnej Informacji Emerytalnej i refundacji leków. Część ustaw senatorowie odrzucili w całości.
Inga Stawicka PAP
28.07.2023
W 2022 roku przeciętne trwanie życia mężczyzn w Polsce wyniosło 73,4 roku, natomiast kobiet - 81,1 roku. W porównaniu z rokiem 2021, trwanie życia wydłużyło się odpowiednio o 1,7 i 1,4 roku. Jednak dla obu płci jest ciągle niższe o 0,7 r. niż było przed pandemią COVID, czyli w 2019 r. – podał w piątek GUS.
Grażyna J. Leśniak
28.07.2023
Rynek Prawo pracy
Nagroda jest świadczeniem najczęściej o charakterze pieniężnym (ale również może przybierać formę np. dodatkowego płatnego urlopu), opartym na mniej lub bardziej sformalizowanej ocenie pracy pracownika. Przy jej przyznawaniu należy pamiętać o równym traktowaniu pracowników w zatrudnieniu i starać się maksymalnie obiektywizować przesłanki przyznawania nagród oraz różnicowania ich wysokości.
Marek Rotkiewicz
28.07.2023
Prawo pracy
Po trzech latach od zamknięcia nas w domach z powodu pandemii, wiele aspektów dotyczących prawa zatrudnienia będzie musiało ulec zmianie – pisze Paulina Sulgostowska, adwokat. I przypomina, że tylko do 1 lipca 2023 r. pracodawca mógł, bez zgody pracownika oraz z pominięciem planu urlopów, jednostronnie skierować go na urlop wypoczynkowy, niewykorzystany w poprzednich latach.
Paulina Sulgostowska
28.07.2023
Prawo pracy BHP
Znajomość narzędzi OSINT i pozyskiwanie informacji z legalnych źródeł mogą się przydać każdemu prawnikowi. Pomogą m.in. w zbieraniu dowodów i argumentów na potrzeby negocjacji, sporów, compliance, due diligence oraz background checks. Ułatwią także weryfikację pracownika lub kontrahenta, przyspieszą windykację oraz usprawnią przesłuchanie w sądzie.
Robert Socha
28.07.2023
Prawnicy Nowe technologie
Europejski Trybunał Praw Człowieka, w wyroku z 11 lipca 2023 roku, uznał, że nałożenie przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Federacji Lekkoatletycznych obowiązku obniżenia naturalnego poziomu testosteronu przez południowoafrykańską lekkoatletkę odbyło się z naruszeniem zakazu dyskryminacji. Chodziło również o prawo do poszanowania życia prywatnego oraz prawo do skutecznego środka odwoławczego.
Katarzyna Warecka
28.07.2023
Prawo europejskie