HUB paragonowy to nowe rozwiązanie przygotowane przez Ministerstwo Finansów - centralna, ogólnopolska platforma, która:

  • powiąże anonimowego klienta z wystawionymi przez kasę paragonami, 
  • odbierze e-paragony wystawione przez poszczególne kasy rejestrujące w sklepach oraz
  • przekaże e-paragon do klienta.

Dzięki temu klient otrzyma zamiast e-paragon na telefon, zamiast papierowego wydruku z kasy fiskalnej.

Podstawą prawną tego rozwiązania jest pakiet SLIM VAT 3, czyli nowelizacja z 26 maja br. ustawy o VAT oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. 2023 poz. 1059). Zmieniony art. 111 ust. 3a pkt. 1 lit. b stanowi, że podatnicy prowadzący ewidencję sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących są obowiązani wystawić i wydać nabywcy paragon fiskalny „za zgodą nabywcy, w postaci elektronicznej, przesyłając ten dokument w sposób z nim uzgodniony, w tym przy użyciu systemu teleinformatycznego Szefa Krajowej Administracji Skarbowej pośredniczącego przy wydawaniu paragonów fiskalnych w postaci elektronicznej nabywcy, bez konieczności podawania jego danych osobowych”.

Czytaj też w LEX: Pakiet SLIM VAT 3 >

Bezpieczeństwo i anonimowość

- Usługa umożliwiająca pobranie paragonu w postaci elektronicznej na smartfona będzie całkowicie anonimowa. Klient otrzyma unikalny identyfikator, który umożliwi mu pobieranie e-paragonów. Do otrzymania identyfikatora nie są wymagane żadne dane identyfikujące klienta, niepotrzebny jest nawet numer telefonu - wyjaśnia Ministerstwo Finansów. Resort informuje też, że HUB zostanie uruchomiony 15 września.

Będzie działać w ten sposób, że najpierw kupujący pobierze i zainstaluje na swoim smartfonie aplikację (np. e-paragony autorstwa Ministerstwa Finansów). Aplikacja jednorazowo połączy się z systemem dystrybucji e-paragonów, aby pobrać unikalny identyfikator w postaci kodu kreskowego. Klient będzie posługiwał się tym identyfikatorem przy kasie, żądając paragonu w postaci elektronicznej. Co istotne, w celu uzyskania identyfikatora nie trzeba podawać żadnych danych.

Kupujący przedstawia identyfikator kasjerowi, który zeskanuje go czytnikiem, a kasa rejestrująca wyśle paragon do systemu dystrybucji. Dzięki aplikacji klient w ciągu kilku sekund może pobrać z systemu swój paragon.

Te same czynności klienci będą powtarzać przy pobieraniu kolejnych e-paragonów w innych sklepach.

- Zakładamy, że klient będzie miał na odbiór e-paragonu do 30 dni - informuje Ministerstwo Finansów.

Zobacz w LEX: Wystawianie elektronicznych paragonów fiskalnych - Pismo wydane przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, 0113-KDIPT1-3.4012.351.2023.2.JM >

- Z punktu widzenia klienta ewidentną korzyścią jest dostęp do e-paragonu w każdym czasie, a także łatwy dostęp do e-paragonu w przypadku reklamacji - zaznacza Monika Szwed, senior associate w LegalKraft, Swirtun i Wspólnicy.   

Paragon w wersji elektronicznej może służyć jako dowód zakupu, stanowić podstawę do zwrotu towaru czy reklamacji oraz pełnić wszystkie inne funkcje, które pełni ich papierowy odpowiednik.

Czytaj też w LEX: Uszczelnienie VAT w sektorze e-commerce >

Rozwiązanie dobrowolne dla sprzedawców

Czy e-paragony zastąpią tradycyjne papierowe wydruki z kasy fiskalnej? Na razie się na to nie zanosi. Nowe przepisy nie narzucają przedsiębiorcom tego rozwiązania, a jedynie dają im taką możliwość. 

-Wprowadzane przepisy nie są obligatoryjne dla sprzedawców. Aby uruchomić możliwość przesyłania e-paragonów, konieczne będzie dokonanie aktualizacji oprogramowania kas fiskalnych online lub nawet zakup nowego urządzenia z dedykowaną funkcją. W związku z tym, wydaje się właściwe stwierdzenie, że nie w każdym przypadku będzie istniała możliwość uzyskania paragonu elektronicznego. Taka możliwość będzie zależała od przygotowania oraz dostosowania sprzedawców - mówi Urszula Sałacińska-Matwiejczyk, doradca podatkowy z Północno-Wschodniej Grupy Podatkowej, ekspert Tax Alert.

Czytaj również: W Polsce jest już milion kas online >>

 

Cena promocyjna: 83.3 zł

|

Cena regularna: 98 zł

|

Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: 73.49 zł


W praktyce zmieni się niewiele

E-paragonu już obecnie funkcjonują na rynku. Mogą je wystawiać dostawcy towarów i usług, którzy ewidencjonują sprzedaż przy zastosowaniu kas online. Umożliwiła to nowelizacja ustawy o VAT z kwietnia 2020 r., która zrównała pod względem prawnym e-paragony cyfrowe z dokumentami papierowymi. 

- Duża część dostępnych na rynku urządzeń fiskalnych online umożliwia wystawianie e-paragonów, jednak musiały przejść w tym celu rehomologację. Pierwsze e-paragony w polskim handlu zostały wydane w maju 2022 r. za pośrednictwem HUB-u eparagony.pl - mówi Cezary Pierzan, prezes Platformy Detalistów, która stworzyła HUB eparagony.pl. Dodaje, że obecnie korzysta z tego rozwiązania kilkaset firm z różnych branż, m.in. w sprzedaży internetowej (np. YES, Barbora czy Świat Książki), w handlu stacjonarnym (np. sieć stacji paliw AVIA) czy usługach cateringowych (np. Maczfit) i innych.

Czytaj też w LEX: Płatność kartą płatniczą a rozliczenie na gruncie VAT >

- W praktyce zmieni się niewiele. 15 września to tylko zapowiadana data zakończenia prac Ministerstwa Finansów nad własną infrastrukturą rządową, natomiast pełna podstawa prawna i praktyczne możliwości wydawania e-paragonów istnieją już od dłuższego czasu. Rozwiązanie państwowe powstaje z myślą o mikro- i małych przedsiębiorcach, którzy korzystają z prostych, ręcznie obsługiwanych kas fiskalnych - mówi Cezary Pierzan. 

Ministerstwo Finansów argumentuje, że dzięki HUB-owi stworzonemu przez resort klienci będą mogli otrzymywać paragony różnych sklepów za pośrednictwem jednej aplikacji, stworzonej i udostępnionej przez MF.

Zobacz w LEX: VAT 2023 - przewodnik po zmianach >