united kingdom
ukraine

SN: Niepotrzebny odpis wniosku o doręczenie wyroku z uzasadnieniem

Prawo cywilne Prawnicy

Sąd Najwyższy w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w składzie trzech sędziów podjął uchwałę związaną z ostatnią nowelizacją postępowania cywilnego z lipca 2019 roku. Według uchwały, odpis wniosku o doręczenie wyroku z uzasadnieniem nie podlega doręczeniu między pełnomocnikami. A zażalenie na postanowienie o odmowie uzasadnienia wyroku oraz jego doręczenia rozpoznaje sąd drugiej instancji.

07.08.2021

Ruch Pierwszej Prezes SN w połowie słuszny, choć niezrozumiały

Prawnicy

Częściowe zawieszenie postępowań dyscyplinarnych przez Pierwszą Prezes Sądu Najwyższego to ruch w dobrym kierunku, ale... połowiczny - uważają prawnicy. Według nich, zarządzenia wydane ostatnio przez prof. Małgorzatę Manowską nie zadowolą ani TSUE, ani Komisji Europejskiej - to decyzje na przetrwanie. Wskazują więc konkretne propozycje zmian - m.in. konieczność uregulowania spraw dyscyplinarnych ustawą. Do ataku na I Prezes przystąpił Zbigniew Ziobro.

07.08.2021

Prezes Manowska poprawiła czwartkowe zarządzenie ws. Izby Dyscyplinarnej

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

W czwartek I Prezes nakazała Izbie Dyscyplinarnej wstrzymanie się od orzekania w sprawach sędziowskich i prokuratorskich. Wydała w tej sprawie dwa zarządzenia. Jedno z nich zostało zmienione. Po poprawkach nie obejmuje postępowań immunitetowych prokuratorów.

06.08.2021

I Prezes nakazuje Izbie Dyscyplinarnej wstrzymanie się od orzekania w sprawach sędziowskich i prokuratorskich

Prawnicy

Prof. Małgorzata Manowska, I Prezes SN wydała w czwartek wieczorem 5 sierpnia br. dwa zarządzenia w związku z wyrokiem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z dnia 15 lipca 2021 r. , w których nakazała sprawy dyscyplinarne sędziów i prokuratorów przekazywać do swego sekretariatu. A będące w toku - do rozważenia prezesowi Izby Dyscyplinarnej, czy je kontynuować.

05.08.2021

NSA: Opiniowanie aktów prawnych nie zapewni wpisu na listę radców prawnych

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Pracownik skarbówki z doktoratem chciał uzyskać wpis na listę radców prawnych. Z aplikacji i egzaminu radcowskiego miało go zwolnić zatrudnienie w urzędzie i okazjonalne opiniowanie ustaw i rozporządzeń. Naczelny Sąd Administracyjnych wskazał, że to za mało, ponieważ od kandydata wymaga się bieżącej pracy przy projektach aktów prawnych. Trzeba być de facto zawodowym legislatorem.

05.08.2021

Zapowiada się koniec Izby Dyscyplinarnej SN?

Prawnicy

Senat przygotował nowelizację ustawy zmierzającą do likwidacji Izby Dyscyplinarnej. Jednak do czasu wykonania wyroku Trybunału Sprawiedliwości w Luksemburgu przez rząd, Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego powinna zawiesić swoją działalność - uważa Rzecznik Praw Obywatelskich. Rząd szykuje się do zmiany ustawy.

04.08.2021

Izba Dyscyplinarna SN zawiesza sędziów w czynnościach, mimo wyroku TSUE

Prawnicy

Sędziowie Izby Dyscyplinarnej przerwali urlop, aby zająć się zarządzeniami prezesów sądów w sprawie natychmiastowego odsunięcia od orzekania dwóch sędziów, którzy są podejrzani o popełnienie przestępstw kryminalnych. W jednej ze spraw zawieszono sędziego bezterminowo i obniżono mu wynagrodzenie o 50 procent, w drugiej - stwierdzono niewłaściwość Izby.

04.08.2021

Nie żyje mecenas Jacek Kondracki

Prawnicy

Uznany adwokat Jacek Kondracki zmarł w nocy, z poniedziałku na wtorek. Prawnik miał 78 lat. W ubiegłym roku został uhonorowany odznaczeniem Adwokatura Zasłużonym. Był jednym z najlepszych obrońców - to niepowetowana strata, nie tylko dla Adwokatury.

03.08.2021

SN: Porozumienie z prokuratorem, mimo jego nieobecności

Prawo karne Prawnicy

Wyrażenie przez pokrzywdzonego bądź prokuratora braku sprzeciwu wobec wniosku o dobrowolne poddanie się karze, nie oznacza automatycznego uwzględnienia przez sąd wniosku złożonego przez oskarżonego. To do sądu należy zbadanie przesłanek co do uwzględnienia wniosku o dobrowolne poddanie się odpowiedzialności karnej, a obecność prokuratora nie jest konieczna - orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Karnej.

03.08.2021

Legitymacje adwokackie i radcowskie przejdą do lamusa? Samorządy chcą wersji elektronicznej

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

E-legitymacje: adwokacka oraz aplikanta adwokackiego miałyby być umieszczane w aplikacji mObywatel. Co więcej, dawałyby możliwość logowania się np. do panelu adwokackiego. NRA nieoficjalnie liczy, że takie zmiany uda się wprowadzić już w 2022 roku. Chciałaby też, by przez mObywatel można było logować się do portalu informacyjnego sądu. Nad e-legitymacją pracują też radcy prawni.

03.08.2021

Prof. Wróbel: Absurd prawny prowadzący do wyjścia z Rady Europy

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Wszystko teraz można załatwić wnioskiem do Trybunału Konstytucyjnego - uważa prof. Włodzimierz Wróbel, sędzia Izby Karnej Sądu Najwyższego. - Wniosek Prokuratora Generalnego o zbadanie konstytucyjności art. 6 Konwencji o Ochronie Praw Człowieka jest próbą legitymizowania przez Trybunał Konstytucyjny osób, które znalazły się w nim na miejsce prawidłowo wybranych sędziów

02.08.2021

Zarząd Themis: Wypowiadanie standardów Strasburga jest bardzo ryzykowne

Prawnicy

Wniesienie skargi do Trybunału Konstytucyjnego w sprawie art. 6 Konwencji o Ochronie Praw Człowieka świadczy o niewiarygodnej ignorancji prawnej jej autora. Dopóki Polska jest członkiem Rady Europy nawet ewentualne uwzględnienie skargi przez TK nie zwolni państwa od odpowiedzialności odszkodowawczej w przypadku stwierdzenia naruszenia praw i wolności obywatelskich w związku z działalnością naszego Trybunału - czytamy w oświadczeniu Stowarzyszenia Sędziów Themis.

02.08.2021

KRS: Trybunał unijny odniósł się do obaw i wrażeń, nie do faktów

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Krajowa Rada Sądownictwa oświadczyła, że "z głębokim niepokojem i rozczarowaniem przyjmuje stwierdzenia zawarte w wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE z 15 lipca 2021 r., że nowy system odpowiedzialności dyscyplinarnej nie gwarantuje niezależności i bezstronności Izby Dyscyplinarnej". Z tego powodu, że Izba ta została niewłaściwie obsadzona wyłącznie sędziami wyłonionymi przez Radę. Zaapelowała też o umiar w krytyce Rady.

31.07.2021

Cztery listy I Prezes SN w sprawie wyroków TSUE. Prezydent: będą zmiany

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Pierwsza Prezes Sądu Najwyższego prof. Małgorzata Manowska wysłała pisma o podobnej treści do: prezydenta, premiera, marszałek Sejmu oraz marszałka Senatu. Zwróciła w nich uwagę na potrzebę reakcji na wyroki Trybunału Sprawiedliwości UE i pogłębiający się paraliż postępowań w Izbie Dyscyplinarnej SN. Prezydent odpowiada, że "wszystko wskazuje na to, że będą potrzebne zmiany ustawodawcze".

30.07.2021

Sędzia Matras: Premier skrytykował Izbę Dyscyplinarną SN, bo będą zmiany lub... tylko lukruje

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Premier Morawiecki krytykuje Izbę Dyscyplinarną Sądu Najwyższego, która nie uruchomiła właściwie "mechanizmów kontrolnych". Sędzia Jarosław Matras odpowiada: Ten przekaz ma przygotować grunt pod zmiany, które winny spowodować wykonanie wyroku TSUE z 15 lipca 2021 r. oraz postanowienie z 14 lipca 2021 r. Obawiam się jednak, że może to być jedynie „lukrowanie” stanu rzeczy.

30.07.2021

SN: Stan spoczynku sędziego z dniem prawomocności uchwały KRS

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Praktyka wskazywania przez Krajową Radę Sądownictwa w uchwale konkretnej daty przejścia sędziego w stan spoczynku jest niewłaściwa - orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych i uchylił kolejną uchwałę Rady. Sąd podkreślił, że przejście sędziego w stan spoczynku następuje z dniem prawomocności uchwały KRS i mają na to wpływ okoliczności, których Rada nie jest w stanie przewidzieć w chwili jej podejmowania.

30.07.2021

Prokurator Generalny: Konwencja Praw Człowieka nie decyduje kto jest sędzią TK

Prawnicy

Prokurator Generalny skierował wniosek do Trybunału Konstytucyjnego o zbadanie czy Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu może oceniać proces wyboru sędziów Trybunału Konstytucyjnego. Zbigniew Ziobro wyraził pogląd, że to ocena wewnętrznej, ustrojowej sprawy naszego kraju i dlatego jest sprzeczna z polską Konstytucją.

29.07.2021

Protesty w wymiarze sprawiedliwości: o wyższe płace i przestrzeganie wyroków TSUE

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Stop zamrażaniu płac, nie zamrażajcie nam pensji - apelowali do rządu w czwartek, 29 lipca, pracownicy sądów i prokuratury. W środę natomiast 92 sędziów Sądu Najwyższego - czynnych i w stanie spoczynku, wzywało w pisemnym apelu wszystkie organy państwa - w tym sędziów, do wykonania orzeczeń Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

29.07.2021

NSA: Wynagrodzenie członków NRA jest jawne

Prawnicy

Pełnienie funkcji członka Naczelnej Rady Adwokackiej i otrzymywanie z tego tytułu wynagrodzenia nie jest objęte sferą prywatną, lecz pozostaje w związku z realizacją ustawowych kompetencji samorządu zawodowego. Jest informacja publiczną - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny i stwierdził bezczynność tego organu.

29.07.2021

Zatrzymanie przez policję bez poznania zarzutów i bez obrońcy

Prawo karne Prawnicy

Osoba zatrzymana, która następnie została zwolniona i nie zostały jej postawione zarzuty, ma z formalnego punktu widzenia prawo do odwołania się do sądu, który mógłby zweryfikować prawidłowość zatrzymania. Jednak nie może tego zrobić, gdyż nie ma dostępu do akt - zauważa nowy RPO i popiera stanowisko prof. Bodnara. To ewidentna luka prawna, którą należy pilnie usunąć.

28.07.2021