Prawo.pl
Sędzia rejonowy z Łodzi brał udział w głosowaniu nad swoją kandydaturą do awansu, więc wszczęto przeciwko niemu postępowanie dyscyplinarne. Nie został ukarany, gdyż sprawa rozbiła się o właściwość oskarżyciela. Sąd Najwyższy orzekł, że umorzenie było nietrafne. Niedorzecznością jest sądzić, iż zastępca ma więcej uprawnień niż organ, który jest przez tego zastępcę reprezentowany - argumentował sędzia przewodniczący.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
20.10.2022
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Organy unijne wyczerpały już prawie wszystkie instrumenty, by nakłonić rząd do przestrzegania prawa. Środki zabezpieczające nie działają.  Są nam potrącane ogromne kary ze środków, które realnie tracimy każdego miesiąca. Teraz władza doprowadza do fatalnej sytuacji - nie tylko nie ma pieniędzy z KPO, ale zagrożone są fundusze spójności. Przez chore zachowania autokratów siedzimy w oślej ławce - mówi Waldemar Żurek, sędzia SO w Krakowie, były rzecznik KRS.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
20.10.2022
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Sąd pracy działa w zastępstwie sądu dyscyplinarnego

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo pracy
W zasadzie sądy pracy nie powinny orzekać o przywróceniu zawieszonych sędziów do orzekania. Jednak prawnicy przyznają, że sytuacja jest wyjątkowa. Sąd pracy powinien powołać się na to, że jest sądem europejskim i wykonuje orzeczenia TSUE, a odsunięty od orzekania sędzia nie ma zapewnionej drogi sądowej od decyzji o zawieszeniu, bo Izba Dyscyplinarna SN była nielegalna.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
20.10.2022
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo pracy
Nad tym, co zrobić, by obywatele chętniej korzystali z mediacji, głowią się resort sprawiedliwości i prawnicy. Tym bardziej że pandemia oraz nawał spraw w sądach raczej zachęcają do tego sposobu rozwiązywania sporów. Sami mediatorzy podkreślają, że na etapie sądowym pomogłoby zwiększanie świadomości stron, nawet poprzez zmiany w pouczeniach. Nikt bowiem nie lubi być zaskakiwany, np. w zakresie tego, czy i ile trzeba zapłacić.
Patrycja Rojek-Socha
20.10.2022
Wymiar sprawiedliwości
Sąd Najwyższy uchylił wyrok sądu apelacyjnego w sprawie karnej, która dotyczyła przywłaszczenia rzeczy lub prawa majątkowego znacznej wartości. Powód - to udział w składzie orzekającym sędziego Piotra Schaba, rzecznika dyscyplinarnego sędziów i prezesa Sądu Apelacyjnego w Warszawie. Decyzja zapadła na posiedzeniu w składzie trzech sędziów.
Patrycja Rojek-Socha
19.10.2022
Wymiar sprawiedliwości
Czarno-beżowa szachownica nie jest wystarczająco odróżniającym się wzorem i dlatego nie można jej zastrzegać jako znak towarowy - potwierdził Sąd Unii Europejskiej w Luksemburgu. To istotny werdykt w sporze między firmą Louis Vuitton a polskim przedsiębiorcą Norbertem Wiśniewskim.
Paweł Rochowicz
19.10.2022
Rynek i konsument Prawo gospodarcze
Klauzula indemnifikacyjna zadomowiła się już w polskim systemie prawnym. Dzięki niej można określić, która ze stron umowy i w jaki sposób będzie odpowiadać za poszczególne rodzaje naruszeń umowy lub za zdarzenia, które mogą wystąpić w trakcie jej stosowania. Przedsiębiorcy powinni na to szczególnie uważać, bo takie zapisy są często na końcu podpisywanych dokumentów.
Patrycja Rojek-Socha
19.10.2022
Wymiar sprawiedliwości
Ministerstwo Sprawiedliwości planuje wprowadzenie stołecznego dodatku do wynagrodzenia, sięgającego nawet 25 proc. pensji. Związek Zawodowy Prokuratorów i Pracowników Prokuratury RP pisze w tej sprawie do wiceministra sprawiedliwości Michała Wosia, podnosząc, że nowa regulacja podzieli pracowników wymiaru sprawiedliwości nie tylko w Warszawie, ale i w skali kraju.
Patrycja Rojek-Socha
19.10.2022
Wymiar sprawiedliwości
Dzieci będące świadkami przemocy domowej rzadko traktowane są jako pokrzywdzone - jeżeli występują w tym charakterze, to raczej obok osoby dorosłej, która zainicjowała postępowanie w sprawie znęcania. O statystykach i działaniach wymiaru sprawiedliwości wobec dzieci, które padły ofiarą lub były świadkami znęcania, dyskutowano podczas 19. Ogólnopolskiej Konferencji „Dziecko Pokrzywdzone Przestępstwem” zorganizowanej przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę.
Monika Sewastianowicz
19.10.2022
W 2024 r. w Polsce odbędzie się spotkanie Prezydentów Adwokatur Europy Centralnej i Wschodniej. To kolejne takie wydarzenie, po zaplanowanym na wrzesień 2023 r. w Warszawie posiedzeniu Komitetu Stałego CCBE - Rady Adwokatur i Stowarzyszeń Prawniczych. To jedna z konkluzji spotkania prezesów w Pradze, poinformował Przemysław Rosati, prezes NRA.
Patrycja Rojek-Socha
18.10.2022
Prawnicy
Strony umów zasadniczo ponoszą odpowiedzialność opartą na winie. Odpowiedzialność ta może być jednak również oparta na ryzyku. Przykładem jest odpowiedzialność banku za działania pośrednika, który wprowadza w błąd osoby zainteresowane zawarciem umowy o pożyczkę.
Aleksandra Partyk
18.10.2022
Wymiar sprawiedliwości
Strony, decydując się na rozstrzygnięcie sporu w sądzie, nadal nie mają wystarczającej wiedzy w zakresie nie tylko samej mediacji, ale też skutków, jakie w ich sprawie mogłaby przynieść. Problemem są zarówno pouczenia, jak i praktyka sądów, a także podejście części pełnomocników. A czas na mediacje jest, bo coraz częściej na pierwszą rozprawę czeka się miesiącami.
Patrycja Rojek-Socha
18.10.2022
Wymiar sprawiedliwości
Prezydent nie powołuje sędziów do Izby Odpowiedzialności Zawodowej, lecz wyznacza do orzekania w tej Izbie sędziów już uprzednio powołanych do poszczególnych izb, w których ci niezmiennie orzekają, a zatem kontrasygnata premiera nie jest potrzebna - wyjaśnia Biuro Prasowe SN. Zaś ławnicy nie są w żaden sposób przypisani do jednej izby, nie mogą zatem przejść z jednej izby do innej - czytamy w oświadczeniu, które pojawiło się na stronie internetowej sądu.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
17.10.2022
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Nie widzimy możliwości wspólnego orzekania z osobami powołanymi w wadliwej procedurze - oświadczyło 30 tzw. starych sędziów Sądu Najwyższego. Sędzia nie może świadomie naruszać prawa obywateli do sądu i narażać Państwa Polskiego na obowiązek wypłacania wysokich odszkodowań - takiej treści pismo wręczyli Pierwszej Prezes SN legalnie wybrani prezesi Izb.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
17.10.2022
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Rozpoznanie sprawy przez sąd, w którym pełni służbę sędzia, podlegający wyłączeniu z mocy ustawy, który nie zasiada w składzie tego sądu, nie skutkuje nieważnością postępowania - taką uchwałę podjęła Izba Cywilna Sądu Najwyższego. Mimo że nowy przepis procedury w takich sytuacjach nakazuje wystąpić do sądu nad nim przełożonego o wyznaczenie innego sądu do rozpoznania sprawy.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
17.10.2022
Wymiar sprawiedliwości Zmiany w k.p.c.
Praca kuratora sądowego jest stresująca, niebezpieczna, wiąże się z różnego rodzaju uciążliwościami wynikającymi choćby ze środowiska i sytuacji podopiecznych - wskazują od dawna kuratorzy sądowi. Postulują nie tylko, by zapisać w ustawie, że wykonują zawód o szczególnym charakterze, ale chcieliby też dostawać dodatek z tytułu uciążliwości pracy w terenie w wysokości 20 proc. wynagrodzenia i 7 proc. dla kierownika zespołu kuratorskiej służby sądowej.
Patrycja Rojek-Socha
17.10.2022
Wymiar sprawiedliwości
Mimo że od lat instytucja pieczy naprzemiennej jest stosowana, to ustawodawca dotąd nie uregulował tej kwestii w Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym, zaś sądy mają bardzo różne stanowiska w zakresie orzekania takiej formy opieki. Co więcej, często sędziowie z tego samego wydziału w tym samym sądzie mają różną praktykę orzekania, powołując się na swoją interpretację przepisów.
Tomasz Uljasz
15.10.2022
Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne
Zdarza się, że w sprawach o znęcanie akt oskarżenia opiera się wyłącznie na zeznaniach osób mu najbliższych i są one uprawnione do skorzystania z prawa do odmowy składania zeznań. Gdy z niego skorzystają, może się okazać, że nie ma innej opcji niż uniewinnienie oskarżonego, choćby wcześniejsze zeznania świadków jednoznacznie wskazywały na fakt popełnienia przestępstwa.
Aleksandra Partyk
15.10.2022
Wymiar sprawiedliwości
Prezes Sądu Okręgowego w Warszawie odmówiła dopuszczenia do wykonywania czynności służbowych sędziego Piotra Gąciarka. Sędzia jest odsunięty od odrzekania od roku, z powodu wykonywania orzeczeń Trybunału Sprawiedliwości UE. Decyzja taka zapadła mimo prawomocnego zabezpieczenia wydanego przez Sąd Pracy dla Warszawy Pragi.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
14.10.2022
Prawnicy
Nie jest uzasadniona kontrola osobista osadzonego przez co najmniej trzech funkcjonariuszy. Zdaniem rzecznika praw obywatelskich duża liczba funkcjonariuszy potęguje bowiem stres, może prowokować niewłaściwe reakcje kontrolujących oraz być wykorzystywana jako forma zastraszania więźnia. Wątpliwości rzecznika budzi także brak regulacji sprawdzania miejsc intymnych więźniów.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
14.10.2022
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości
Biuro Komunikacji i Promocji Ministerstwa Sprawiedliwości informuje, że komisje egzaminacyjne ogłosiły wyniki egzaminu notarialnego, który odbył się od 6 do 8 września 2022 r. Do egzaminu przystąpiło w całej Polsce 427 osób, z czego pozytywny wynik uzyskało 210 osób, co stanowi ok. 49 procent zdających.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
14.10.2022
Prawnicy
Już po raz trzeci, 21 października 2021 r., odbędą się Radomskie Spotkania Prawników. Tym razem poświęcone będą odpowiedzialności dyscyplinarnej prawników i nauczycieli akademickich. Uczestnicy rozmawiać będą m.in. o dyscyplinarkach sędziowskich, w kontekście konstytucji i prawa europejskiej, ale też o problemach z jakimi mierzą się w tym zakresie samorządy radcowski i adwokacki.
Patrycja Rojek-Socha
14.10.2022
Wymiar sprawiedliwości
Kuratorzy często próbują uzyskać dane osobowe rodziny poszukiwanego - np. dzieci dłużnika. Chodzi o rzetelne wykonanie przyjętej funkcji powierzonej przez sąd. Jednak sądy administracyjne i organy niechętnie udostępniają dane PESEL kuratorom, żądając wykazania przez nich interesu prawnego.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
14.10.2022
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Adwokaci i radcowie prawni muszą godnie wynagradzać zatrudnionych w ich kancelariach aplikantów - uchybienia w tej materii mogą skończyć się postępowaniem dyscyplinarnym. Samorząd radcowski rozważa stworzenie systemu do łatwego zgłaszania nieprawidłowości w tym zakresie.
Monika Sewastianowicz Patrycja Rojek-Socha
14.10.2022
Dług aż po sufit wymarzonego mieszkania motywuje frankowiczów do pozwania banku. Zysk może być ogromny, ale trzeba się liczyć także z kosztami. Kancelarie z powodu popytu i inflacji podwyższają ceny, są firmy, na których usługach można wyjść jak Zabłocki na mydle. W praktyce stawki zaczynają się od kilkunastu tysięcy zł, do tego często dochodzi procent od wygranej - bywa, że i kilkaset tys. zł. Ewentualna przegrana też tania nie jest - to nawet 40 tys. zł dla banku.
Patrycja Rojek-Socha Renata Krupa-Dąbrowska
14.10.2022
Wymiar sprawiedliwości
Jak w praktyce wygląda opieka szpitalna nad dziećmi w kryzysie zdrowia psychicznego? Jak pomóc nastolatkom, którzy przejawiają nieprawidłowe zachowania seksualne? Czy Polacy uważają klapsy za przemoc i czy sami stosują je wobec swoich dzieci? - to niektóre tematy 19. Ogólnopolskiej Konferencji „Dziecko Pokrzywdzone Przestępstwem”
Monika Sewastianowicz
14.10.2022
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości
Izba Kontroli Nadzwyczajnej Sądu Najwyższego uwzględniła wniosek pełnomocnika pokrzywdzonego o zbadanie niezawisłości dwóch sędziów wyznaczonych do tego składu, mimo że złożono go po terminie. Skargę rozpoznawano na wniosek Prokuratora Generalnego, który uznał, że wyrok Sądu Okręgowego skazującego redaktora portalu fronda.pl. był błędny. Skazany pomówił aktywistę z grupy Obywateli RP, co - zdaniem prokuratora - jest czynem o znikomej szkodliwości społecznej.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
13.10.2022
Prawnicy
We wrześniu 2023 r. w Warszawie odbędzie się posiedzenie Komitetu Stałego CCBE - Rady Adwokatur i Stowarzyszeń Prawniczych. Postulowała to podczas posiedzenia roboczego polska delegacja. Przedstawiła też Radzie informacje dotyczącą wniosku grupy posłów do Trybunału Konstytucyjnego w sprawie niekonstytucyjności niektórych przepisów ustawy Prawo o adwokaturze oraz ustawy o radcach prawnych.
Patrycja Rojek-Socha
13.10.2022
Prawnicy
Martwi mnie, że Sąd Najwyższy chyli się ku upadkowi, co już stało się z Trybunałem Konstytucyjnym i prokuraturą, bo nie będzie już żadnych autorytetów - mówi prof. Małgorzata Gersdorf, która właśnie świętuje jubileusz 45-lecia pracy naukowej. A o osobach powoływanych ostatnio do SN mówi, że powinny być pozbawione urzędu, i to raczej bez stanu spoczynku. Jej zdaniem przyjęcie wadliwej nominacji nie powinno dawać takiego przywileju.
Krzysztof Sobczak
13.10.2022
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Frankowicze muszą uzbroić się w cierpliwość, TSUE zaczął zajmować się sprawą wynagrodzenia za korzystanie z kapitału po nieważności umowy, jednak finał - w postaci orzeczenia - nastąpi dopiero w 2023 r., być może w pierwszym kwartale. Ważną datą będzie 16 lutego, bo wtedy swoją opinię przedstawi Rzecznik Generalny. Sektor bankowy aktywnie wspiera przed Trybunałem przewodniczący KNF podnosząc, że prokonsumencki wyrok pogrąży polski rynek finansowy.
Patrycja Rojek-Socha Regina Skibińska Renata Krupa-Dąbrowska
12.10.2022
Wymiar sprawiedliwości