Już sam pomysł wprowadzenia dodatku budził dyskusję. Przypomnijmy chodzi o rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z 3 marca 2017 r. w sprawie stanowisk i szczegółowych zasad wynagradzania urzędników i innych pracowników sądów i prokuratury oraz odbywania stażu urzędniczego. Zgodnie ze zmianą wprowadzono możliwość przyznania urzędnikowi zatrudnionemu w sądzie lub w jednostce organizacyjnej prokuratury, których siedziba znajduje się na obszarze m.st. Warszawy, świadczącemu pracę na obszarze m.st. Warszawy, dodatkowego składnika wynagrodzenia w postaci stołecznego dodatku specjalnego w wysokości do 25 proc. wynagrodzenia zasadniczego i dodatku z tytułu zajmowanego stanowiska lub pełnionej funkcji.
Czytaj: Dodatek stołeczny, czyli plus 25 proc. pensji w warszawskim sądzie lub prokuraturze>>
Co z dodatkami? Związkowcy piszą do Prokuratora Krajowego
Teraz w sprawie dodatku do Prokuratora Krajowego wystąpiły: Prezydium Rady Okręgowej Związku Zawodowego Prokuratorów i Pracowników Prokuratury RP w Warszawie, Prezydium Rady Okręgowej Związku Zawodowego Prokuratorów i Pracowników Prokuratury RP w Warszawie-Pradze oraz Grupa Związkowa w Prokuraturze Regionalnej w Warszawie. Pod pismem podpisało się m.in. 96 osób zatrudnionych w prokuraturze regionalnej.
Zwrócono uwagę, że sytuacja kadrowa warszawskich jednostek organizacyjnych prokuratury od lat ulega pogorszeniuZe służby odchodzą wartościowi pracownicy, a na ich miejsce zatrudnia się nowych, którzy obserwując wysokość wynagrodzeń pracowników pełniących służbę przez wiele lat też decydują się na odejście. Nie widzą bowiem dla siebie perspektyw w prokuraturze. Traktują ją jedynie jako krótkotrwały przystanek na swojej drodze zawodowej. Pozostała w służbie kadra nie jest w stanie realizować coraz większych wymagań i sprawnie wykonywać coraz to liczniejszych obowiązków, choćby w sferze cyfryzacji, a w szczególności digitalizacji akt - wskazują.
Sprawdź w LEX: Na jakich zasadach urzędnicy i inni pracownicy sądów i prokuratury nabywają prawo do nagrody jubileuszowej? >
Przypominają, że sposobem na to miało być obowiązujące od 1 stycznia rozporządzenie. - W związku z powyższym zwracamy się do Pana Prokuratora, jako I Zastępcy Prokuratora Generalnego z zapytaniem czy przewidziane są środki na takie dodatki, a także z prośbą o ewentualne spowodowanie zwiększenia planów finansowych prokuratur warszawskich o kwoty, pozwalające na wypłatę pracownikom prokuratury dodatku stołecznego w wysokości 25 proc., z wyrównaniem od 1 stycznia 2023 r.
Czytaj w LEX: Niezależność prokuratora >
Pod Warszawą też trudna sytuacja
Zwracają uwagę również na sytuację w podwarszawskich jednostkach, prosząc by zostały objęte dodatkiem. - Wskazać bowiem należy, że kategoria spraw prowadzonych w jednostkach podwarszawskich nie odbiega tak znacząco od spraw prowadzonych jednostkach stołecznych a koszty życia w Legionowie, Wołominie czy Pruszkowie nie odbiegają od stołecznych. Pracownicy wykonujący swoją pracę w jednostkach podwarszawskich są de facto zatrudnieni w warszawskich prokuraturach okręgowych i zasługują na takie samo traktowanie jak pracownicy wykonujący obowiązki służbowe w jednostkach stołecznych - czytamy w piśmie.
Czytaj w LEX: Odpowiedzialność dyscyplinarna prokuratora w świetle aktualnego orzecznictwa sądowego >
Wskazano, że rotacja roczna pracowników prokuratur okręgów warszawskich jest na poziomie średniej jednostki warszawskiej, co oznacza znaczne obciążenie pozostałych pracowników obowiązkami służbowymi i ciągłą nauką nowo zatrudnianych pracowników. - Biorąc pod uwagę wspomnianą katastrofalną sytuację kadrową, uprzejmie prosimy o podjęcie działań w przedmiotowej sprawie aby uniknąć dalszych rezygnacji z pracy, często również doświadczonych pracowników - dodano.
Czytaj w LEX: Zasady odpowiedzialności dyscyplinarnej prokuratora >
- Pod naszym wystąpieniem zebraliśmy kilkaset podpisów pracowników warszawskich jak i podwarszawskich prokuratur. Większość urzędników, asystentów i pracowników pionu obsługi podpisało się pod naszym wystąpieniem. Swoimi podpisami poparło nas również wielu prokuratorów. Uważamy, że skoro Minister Sprawiedliwości wydał rozporządzenie przewidujące dodatki stołeczne to każdy pracownik warszawskich prokuratur powinien otrzymać 25 proc. do swojej pensji. Uważamy przy tym, że wszyscy pracownicy zatrudnieni w prokuraturze, np. we Wrocławiu, Krakowie, Gdańsku i w innych miastach dużych i małych, zasłużyli na takie dodatki. Zresztą takie było stanowisko centrali Związku – zaznacza Justyna Kaliszuk, przewodnicząca Rady Okręgowej ZZPiPP RP Warszawa Praga
Czytaj w LEX: Rola prokuratora w sądownictwie Polskiego Państwa Podziemnego oraz udział prokuratorów w strukturach podziemnych >
Dodatek jest ale jakby go nie było
Anna Rusztecka, przewodnicząca Grupy ZZPiPP RP w Prokuraturze Regionalnej w Warszawie dodaje, że pracownicy oczekują przekazania środków finansowych celem wypłacenia dodatków. - Aktualnie, pomimo że Minister Sprawiedliwości podpisał rozporządzenie, jest to pusta norma. W budżecie prokuratury nie ma bowiem na to środków. Z tych względów w naszej ocenie koniecznym było wystąpienie do Prokuratora Krajowego z zapytaniem czy zostały przewidziane środki na przedmiotowy dodatek oraz prośbą o ewentualne zwiększenie planów finansowych prokuratur. Warto dodać, że aby dodatek spełnił swój cel, powinien być przyznany do każdego etatu i to nie tylko urzędnikom, ale także innym pracownikom prokuratury – wskazuje.
Czytaj w LEX: Obowiązki prokuratora zawieszonego w czynnościach – kilka uwag wokół art. 150 par. 1 zd. 2 ustawy Prawo o prokuraturze >
ZZPiPP podkreśla, że to akcja oddolna warszawskich związków, którą popiera. - Choć stoimy na stanowisku, ze podwyżki należą się wszystkim pracownikom prokuratury w całej Polsce. Już w trakcie prac nad rozporządzeniem ostrzegaliśmy, że na dodatki stołeczne nie będzie środków. Zastanawialiśmy się po co w ogóle taki ruch ze strony resortu sprawiedliwości. Chwilowy entuzjazm pracowników warszawskich pracowników zderzył się bowiem z szarą rzeczywistością i ogromną frustracją. Skoro jednak Minister Sprawiedliwości podpisał rozporządzenie o dodatkach stołecznych to być może liczył na nowelizację budżetu lub uruchomienie rezerw. Tego obecnie oczekujemy. Skoro są przepisy to należy je zrealizować w pełni i pozyskać środki na 25 proc. dodatków dla wszystkich pracowników prokuratur z warszawskiego obszaru terytorialnego - mówi prokurator Jacek Skała, przewodniczący Związku.
Czytaj w LEX: Udostępnianie informacji o wysokości wynagrodzeń osób zatrudnionych w jednostkach publicznych >
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.