Do Rzecznika Praw Obywatelskich wpłynęły skargi dotyczące postępowania prokuratorów i funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego w związku z interwencją w gabinecie ginekologicznym w Szczecinie.
9 stycznia 2023 r. gabinet został przeszukany, a funkcjonariusze zabezpieczyli dokumentację medyczną pacjentek za okres od 1996 r.
Zdaniem skarżącej ginekolog, działania funkcjonariuszy naruszały nie tylko tajemnicę lekarską, ale były nieadekwatne prawnie, tym bardziej, że nie przedstawiono jej żadnych zarzutów. Negatywnie ocenia też ona zachowanie funkcjonariuszy - wskazuje, że od jesieni 2020 r. była wielokrotnie nachodzona przez organa ścigania.
Pacjentki ślą skargi do RPO na działania CBA
Również pacjentki w skargach do RPO podnoszą, że zabranie całej ich dokumentacji medycznej naruszało ich prawa obywatelskie, ingerowało w sferę ich intymności i drażliwe dane osobowe, a w niektórych przypadkach nawet utrudniało leczenie. Jedna z pacjentek zauważyła, że podczas wizyty w lutym 2023 r. brak dokumentacji z jej długoletniego leczenia uniemożliwił porównanie obrazu klinicznego sprzed trzech miesięcy z teraźniejszym. Jej zdjęcia USG zostały bowiem wyniesione przez CBA.
Czytaj w LEX: Współdziałanie policji z placówkami medycznymi >
Czytaj także na Prawo.pl: Wielki Brat zarejestruje ciążę, ale na razie nie ukarze za niewpisanie do rejestru>>
W związku z tym Zespół Prawa Karnego BRPO prosi Prokuratora Regionalnego w Szczecinie o wyjaśnienia. Chodzi zwłaszcza o podanie przesłanek, które uzasadniały potrzebę oraz niezbędność tak daleko idących działań procesowych oraz nakazywały zabezpieczenie całej dokumentacji wszystkich pacjentek. Pyta też, czy na sposób działania funkcjonariuszy organów ścigania i decyzje prokuratorów, w tym zabezpieczenia dokumentacji medycznej, składano zażalenia lub skargi oraz jak je rozpoznano.
Zobacz procedurę w LEX: Przeszukanie na podstawie postanowienia prokuratora >
Cena promocyjna: 77 zł
|Cena regularna: 110 zł
|Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: 66 zł