Prawo.pl
W każdej sprawie cywilnej strony mogą wnosić o ustanowienie dla nich pełnomocnika z urzędu. Konieczne jest jednak spełnienie dwóch przesłanek: wykazania trudnej sytuacji finansowej oraz tego, że zachodzi potrzeba udziału pełnomocnika w sprawie. Czy sądy ustanawiają pełnomocników do postępowań o rozwód? Tak czasami bywa, ale nie ma tutaj automatu. Kluczowe jest, czy w ogóle pełnomocnik jest potrzebny.
Aleksandra Partyk
06.03.2023
Wymiar sprawiedliwości
Przestępczość w Polsce, w stosunku do innych państw z Unii Europejskiej, jest na średnim i raczej niskim poziomie. Nie ma więc uzasadnienia dla zaostrzenia odpowiedzialności karnej. W uzasadnieniu do nowelizacji, która czeka na wejście w życie, nie wyjaśniono wiarygodnie potrzeby zaostrzenia kar. A wręcz oburzające jest obniżenie progu odpowiedzialności karnej z 15 od 14 lat - mówi prof. Andrzej Zoll.
Judyta Papp
06.03.2023
Prawo karne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Ugody sądowe pomiędzy kredytobiorcami frankowymi a bankami nie są częste, bo osoby występujące na drogę sądową, zwykle wiedzą co mogą zyskać dzięki unieważnieniu umowy. Propozycje banków są wówczas lepsze od tych na etapie przedsądowym, ale i tak nie na tyle dobre, by zadowolić kredytobiorców. Wielu sędziów stara się zachęcać do takiego rozwiązania sporu, bo widzą w tym oszczędność czasu i pieniędzy.
Patrycja Rojek-Socha Regina Skibińska
06.03.2023
Wymiar sprawiedliwości Kredyty frankowe
Do czerwica wyznaczone są już składy sędziowskie w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego. Na 72 sprawy tylko osiem jest wyznaczonych z ławnikami z II kadencji wybranych na lata 2023-2026, czyli przez obecny Senat RP. Reszta — 64 sprawy — obsadzana jest ławnikami, którym prezes Małgorzata Manowska „przedłużyła kadencję”.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
05.03.2023
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Jednym ze skutków dużej noweli procedury cywilnej z 2019 r. jest wzrost opłat sądowych. Sędziowie i pełnomocnicy alarmują, że obecne czasem przewyższają one nawet 10 proc. wartości przedmiotu sporu, chociaż podstawą jest zasada, że jest to 5 proc. Do tego dochodzi m.in. konieczność zapłaty 100 zł za wniosek o uzasadnienie każdego rozstrzygnięcia sądu - nie tylko wyroku. A to jest warunkiem apelacji czy zażalenia.
Patrycja Rojek-Socha
04.03.2023
Wymiar sprawiedliwości
Niemal 7 tys. telefonicznych konsultacji prawnych udzielono od czerwca do końca grudnia 2022 r. uchodźcom z Ukrainy w Centrum Koordynacji Pomocy Prawnej, stworzonym z inicjatywy Krajowej Rady Radców Prawnych. Pomoc udzielana będzie nadal, nie tylko przez telefon, przy Dworcu Wschodnim w Warszawie stanął namiot, w którym uchodźcy mogą konsultować się z prawnikami.
Patrycja Rojek-Socha
04.03.2023
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Czy można nieświadomie zostać gwiazdą porno? Jak najbardziej, umożliwia to technika deepfake – pozwalająca na zamianę twarzy osób występujących w filmie. Nie trzeba być wybitnym znawcą ludzkiej natury, by stwierdzić, że nie zawsze będzie to „Mandalorian”. Nie jest jednak do końca jasne, jaki przepis zastosować, by chronić pokrzywdzonych takimi czynami.
Monika Sewastianowicz
04.03.2023
Prawo karne Prawo cywilne Nowe technologie
Organizator polowania zbiorowego ma poinformować o polowaniu gminę, a ta - przekazać to mieszkańcom, w sposób zwyczajowo przyjęty w danej gminie oraz przez obwieszczenie i na stronie internetowej urzędu. Zaniedbania obowiązku nie są rzadkie, a nikt nie ponosi tego konsekwencji. Obywatele w trosce o własne bezpieczeństwo powinni mieć możliwość skutecznego sprawdzenia miejsc i terminów, gdzie zaplanowano polowania.
Regina Skibińska
04.03.2023
Samorząd terytorialny
Nie sposób uznać księdza, nawet ubranego w szaty liturgiczne, ale nie sprawującego obrządku, za przedmiot czci religijnej – orzekł sąd i uniewinnił mężczyznę, który w czasie Pasterki szarpał kapłana. Sądy na ogół odstępują od karania za obrazę uczuć religijnych, kierując się linią orzeczniczą Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Jednak prokuratorzy wnoszą takie akty oskarżenia.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
04.03.2023
Prawo karne
Wstępny projekt dotyczący zmian w adwokackiej reklamie znosi wszelkie zakazy dotyczące korzystania z informacji handlowych przez adwokatów - informuje w piśmie skierowanym do Komisji Europejskiej Naczelna Rada Adwokacka. Zapowiada, że głosowanie nad przyjęciem projektowanych zmian zaplanowane jest na jej posiedzeniu plenarnym w dniach 26 – 28 maja 2023 r.
Patrycja Rojek-Socha
03.03.2023
Wymiar sprawiedliwości
Krajowa Rada Sądownictwa zdecydowała o tym, że nie przedstawi prezydentowi kandydatury sędziego Adama Synakiewicza do Sądu Apelacyjnego w Katowicach. Uzasadniła przy tym, że nie zyskał on poparcia w głosowaniu m.in. z powodu zbyt małego doświadczenia orzeczniczego, co więcej - jak dodano - podważał prawo do orzekania innych sędziów powołanych na wniosek obecnej KRS.
Patrycja Rojek-Socha
03.03.2023
Wymiar sprawiedliwości
Pięciu sędziów Izby Karnej postanowiło wyłączyć od rozpoznania sędziego Sądu Najwyższego Małgorzatę Bednarek. Celem było wyeliminowanie sytuacji, w której Skarb Państwa byłby narażony na odpowiedzialność odszkodowawczą lub na możliwość wznowienia postępowania. Sąd podkreślił przy tym, że pozwala na to nowela ustawy o SN z 9 czerwca 2022 r.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
03.03.2023
Celem nowelizacji procedury cywilnej jest m.in. rozszerzeni kognicję 11 sądów okręgowych i Sądu Apelacyjnego w Warszawie, które zajmują się rodzinnymi sprawami transgranicznymi na podstawie konwencji haskiej. Będą mogły rozstrzygać także kwestie dotyczące alimentów, kontaktów i opieki.
Patrycja Rojek-Socha Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska Agnieszka Matłacz
03.03.2023
Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne
Nowelizacja kodeksu karnego wprowadzająca m.in. możliwość zakazu warunkowego zwolnienia przy orzekaniu dożywocia, zaostrzająca kary za wiele przestępstw, na mocy której m.in. 14-latek będzie odpowiadać za niektóre zabójstwa jak dorosły, wejdzie w życie z kilkumiesięcznym opóźnieniem. Takie poprawki do... noweli procedury cywilnej przyjął Sejm. Ustawa została właśnie opublikowana.
Patrycja Rojek-Socha Krzysztof Sobczak Agnieszka Matłacz
03.03.2023
Wymiar sprawiedliwości
W dwóch etapach - z wyrównaniem od 1 stycznia 2023 r. i od 1 lipca 2023 r. mają wzrastać wynagrodzenia urzędników i innych pracowników sądów i prokuratury oraz m.in. osób na stażu urzędniczym. Celem jest, by te najniższe zaczynały się od 3600 zł. Zastrzeżenia mają jednak zarówno związkowcy, jak i sami prezesi sądów.
Patrycja Rojek-Socha
03.03.2023
Wymiar sprawiedliwości
Brakuje 18 sędziów w Izbie Cywilnej Sądu Najwyższego i prawie 6 tys. spraw czeka na rozpoznanie. Regulamin przewiduje 43 stanowiska, a obsadzonych jest zaledwie 25. Minister sprawiedliwości nie zgadza się na delegacje, tak powszechne w sądach powszechnych. Dlatego pierwsza prezes SN prof. Małgorzata Manowska wyznacza sędziów Izby Pracy i Izby Kontroli do orzekania w Izbie Cywilnej.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
03.03.2023
Prawo cywilne
Mówiąc o zamiarze skierowania przez Ministerstwo Sprawiedliwości powództwa cywilnego związanego z krytyczną opinią prawną projektu ustawy autorstwa naukowców z Uniwersytetu Jagiellońskiego, dziennikarz powiedział o zamiarze posadzenia ich na ławie oskarżonych. Sąd Najwyższy nakazał opublikowanie sprostowania, bo ława oskarżonych dotyczy postępowania karnego.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
03.03.2023
Prawo cywilne Prawnicy Szkolnictwo wyższe
Istnieją wątpliwości, czy mechanizm wyrażania przez polską Krajową Radę Sądownictwa zgody na dalsze zajmowanie stanowiska przez sędziów po osiągnięciu wieku przejścia w stan spoczynku daje wystarczające gwarancje niezależności - uważa Rzecznik Generalny Trybunału Sprawiedliwości UE. I dodaje, że kryteria, na których opierają się decyzje dotyczące dalszego zajmowania stanowiska przez sędziego są zbyt niejasne i nieweryfikowalne.
Krzysztof Sobczak
02.03.2023
Wymiar sprawiedliwości
Miał ulżyć w czasach trudnej sytuacji gospodarczej i wysokiej inflacji - mowa o nawet 25 proc. dodatku dla pracowników prokuratur i sądów z terenu Warszawy. Rozporządzenie obowiązuje od 1 stycznia 2023 r., a pracownicy mówią o pustej normie i pytają czy środki na dodatki są zabezpieczone, albo czy jest szansa na zwiększenie planów finansowych. Postulują też objęcie rozwiązaniem kolegów z jednostek podwarszawskich.
Patrycja Rojek-Socha
02.03.2023
Wymiar sprawiedliwości Prokuratura
Ta sprawa potwierdza jak ważny jest immunitet sędziego, gdyż wnioskodawca wykorzystał wniosek o uchylenie immunitetu jako wyraz zemsty na sędzi, która zastosowała wobec niego areszt. Prokurator w tej sprawie odmówił ścigania sędzi, podobnie jak rzecznik dyscyplinarny, który uznał, że nie doszło do szkody. Nie oznacza to jednak, że sędziowie są bezkarni – podkreślił Sąd Najwyższy w Izbie Odpowiedzialności Zawodowej.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
02.03.2023
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Sądy mają problem ze sprawami, które teoretycznie powinny być umorzone ze względu na przedawnienie karalności czynu, a toczą się, bo wstrzymano je z powodu covid. W ocenie sędziów to rozwiązanie może być niekonstytucyjne choćby dlatego, że nie wiadomo, jak długo będzie obowiązywać. Sprawą ma się zająć Trybunał Konstytucyjny, bo pytanie prawne skierował do niego Sąd Rejonowy w Jarosławcu.
Patrycja Rojek-Socha
02.03.2023
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości
Każdy profesjonalny pełnomocnik ma nie tylko uprawnienie, ale i obowiązek prawny złożenia wniosku o wyłączenie sędziego, gdy jest to uzasadnione. Nie możemy ignorować prawa europejskiego, bo czyniąc tak, przekraczamy akceptowalną granicę koniunkturalizmu, pędzimy do zguby. A wyroki Trybunału Konstytucyjnego w kwestii prawa Unii Europejskiej są wyrazem prawniczego nihilizmu.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
02.03.2023
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Nie ma podstaw do zwołania zgromadzenia w celu wyboru kandydatów na prezesa Trybunału Konstytucyjnego - taką uchwałę podjęło w środę Zgromadzenie Ogólne Sędziów TK bezwzględną większością głosów, w obecności dwóch trzecich sędziów TK. To reakcja na wystąpienie grupy sędziów, którzy kwestionują prawo Julii Przyłębskiej do dalszego pełnienia funkcji prezesa.
Krzysztof Sobczak
01.03.2023
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Prokurator zarzucająca publicznie radcom prawnym, w liście do okręgowej rady, naruszenie zasad etyki zawodu, nie stanie przed sądem karnym. Zdaniem Sądu Najwyższego prawdopodobieństwo, że popełniła czyn karalny – zniesławiający prawników – nie jest wysokie. A państwo przyznało prokuratorom immunitet, aby chronić ich niezależności i bezpieczeństwa z powodu bezpodstawnych oskarżeń.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
01.03.2023
Prawnicy
Najpierw tarcza antycovidowa wstrzymała wiosną 2020 r. bieg przedawnienia karalności czynów i wykonania kary w sprawach o przestępstwa. Miesiąc później go "odwieszono", a w połowie 2021 r. ponownie... wstrzymano i to z wskazaniem na daty wsteczne. Może to spowodować ogromne problemy - prawnicy mają wątpliwości, jak liczyć terminy przedawnienia. Mówią o fuszerce legislacyjnej, która narusza gwarancje konstytucyjne.
Patrycja Rojek-Socha
01.03.2023
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości
Prezes spółdzielni mieszkaniowej z Olsztyna przesiedział osiem miesięcy w areszcie. Sąd uwolnił go od odpowiedzialności za domniemaną korupcję, bo oskarżenia były niezasadne. A następnie zasądził odszkodowanie i zadośćuczynienie za błąd wymiaru sprawiedliwości. Prokurator Generalny wniósł kasację, a po jej bezskuteczności – skargę nadzwyczajną. Milion 680 tys. zadośćuczynienia – to zdaniem prokuratora – niesprawiedliwość.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
01.03.2023
Prawo karne
Izba Cywilna Sądu Najwyższego rozstrzygnie problem, z którym nie mogą się uporać sądy: Czy po zmianach kpc z 4 lipca 2019 r. dopuszczalne jest wydanie dalszego tytułu wykonawczego następcy prawnemu wierzyciela wskazanego w tytule wykonawczym. A także - czy przejście uprawnienia na rzecz nowego wierzyciela może zostać wykazane wyłącznie dokumentem urzędowym lub dokumentem prywatnym z podpisem urzędowo poświadczonym.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
01.03.2023
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości
Krajowa Izba Radców Prawnych po raz kolejny zaprasza uczniów szkół podstawowych (klas V–VIII) oraz szkół ponadpodstawowych do udziału w Ogólnopolskiej Akademii – Konkursie Wiedzy o Prawie. Rejestracja szkół, które zgłoszą swój udział w konkursie, potrwa do 17 marca 2023 r. a uczniowie będą mogli sprawdzić swoją wiedzę prawniczą i zmierzyć się z innymi rówieśnikami.
Patrycja Rojek-Socha
28.02.2023
Prawnicy Szkoła i uczeń
Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy niedawno już po raz trzeci odrzuciło listę kandydatów przedłożoną przez polski rząd na stanowisko sędziego Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Po raz drugi podstawą decyzji było niespełnienie przez żadnego z kandydatów wymogów do pełnienia urzędu sędziego ETPC. To kompromitacja Polski na arenie międzynarodowej - ocenia Rada Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.
Krzysztof Sobczak
28.02.2023
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Rzecznik Praw Obywatelskich wskazuje, że Służba Więzienna zapewniała kiedyś skazanym szerszy dostęp do stron internetowych niż obecnie. Obejmował on nie tylko strony BIP poszczególnych polskich instytucji, ale istotne dla osób pozbawionych wolności strony Europejskiego Trybunału Praw Człowieka czy instytucji Unii Europejskiej. Dostęp do nich zależy od Służby Więziennej.
Patrycja Rojek-Socha
28.02.2023
Wymiar sprawiedliwości