Celem przygotowanego przez Ministerstwo Sprawiedliwości projektu jest stworzenie ram prawnych dla funkcjonowania nowego systemu teleinformatycznego Krajowego Rejestru Karnego (KRK 2.0.). Zmiany mają prowadzić do zautomatyzowanie procesu gromadzenia danych w Rejestrze – co do zasady dokumenty będą sporządzane i przekazywane do rejestru za pośrednictwem sytemu teleinformatycznego - co zapewnić ma szybszą aktualizację danych.

Sprawdź w LEX: Czy zaświadczenie o niekaralności wydawane jest terminowo? >

 

Cena promocyjna: 71.6 zł

|

Cena regularna: 179 zł

|

Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: 179 zł


Powstanie nowy system teleinformatyczny Krajowego Rejestru Karnego (KRK)

Proponowane rozwiązania usprawnią działanie rejestru i skrócą czas uzyskania z niego informacji. Przyspieszy to realizację procedur (np. karnych, administracyjnych czy przetargowych), do których potrzebna jest weryfikacja informacji z KRK. Projekt dostosowuje ponadto polskie prawo do unijnych przepisów dotyczących systemu, który służy do ustalania państw UE, posiadających informacje o wyrokach skazujących, wydanych wobec obywateli państw trzecich i bezpaństwowców" - podano we wtorkowym komunikacie KPRM.

Sprawdź w LEX: Jaka instytucja gromadzi dane o miejscu aresztowania oraz miejscu zamieszkania w chwili aresztowania osoby odbywającej karę pozbawienia wolności? >

Czytaj także na Prawo.pl: Powstanie Krajowe Centrum Przetwarzania Danych

Dokumenty sporządzane przez pracowników sądów, Centralnego Zarządu Służby Więziennej, prokuratorów oraz nadesłane przez państwa UE, mają w myśl proponowanych przepisów co do zasady automatycznie zasilać bazę KRK.

Czytaj w LEX: Jendrych Remigiusz, Wymogi niekaralności w polskim systemie prawa (zarys problematyki) >

Krótszy czas oczekiwania na zaświadczenie z Krk

- Wprowadzane do systemu KRK dane osobowe będą weryfikowane w rejestrze PESEL. Dane o osobach pozbawionych wolności przekazywane będą do Rejestru bezpośrednio przez system teleinformatyczny Centralnej Bazy Danych Osób Pozbawionych Wolności, wykorzystywany w Centralnym Zarządzie Służby Więziennej. Będzie to możliwe dzięki zmniejszeniu zakresu danych osobowych potrzebnych do złożenia zapytania. Chodzi o dane, które pozwolą na jednoznaczną identyfikację osoby oraz informacje o obywatelstwie tej osoby - poinformowano.

Czytaj w LEX: Kwiatkowski Daniel, Problematyka wydawania przez sąd karny postanowień o zatarciu skazania z mocy prawa >

Jak wskazano na stronach rządowych, projekt ma również za zadanie uprościć postępowanie w sprawie wydania zaświadczenia z KRK. Uzyskiwanie informacji z Rejestru oraz składanie zapytań ma następować drogą elektroniczną - co zapewni szybszy dostęp do danych zgromadzonych w KRK, a w rezultacie przyczyni się do przyśpieszenia postępowań prowadzonych przez podmioty uprawnione do uzyskania informacji z rejestru karnego. Jak zastrzeżono wyjątek stanowić będą osoby fizyczne, które będą mogły złożyć zapytanie o udzielenie informacji z KRK w postaci formularza papierowego.

Sprawdź w LEX: Czy skan zaświadczania zaświadczenia z Krajowego Rejestru Karnego należy uznać za dokument złożony prawidłowo? >

Każde zaświadczenie z KRK będzie wydawane w wersji elektronicznej podpisanej pieczęcią elektroniczną. Wydruk dokumentu będzie równoważny dokumentowi elektronicznemu, a autentyczność dokumentu będzie można zweryfikować. Umożliwiony zostanie dostęp do informacji o podmiotach zbiorowych każdemu, bez konieczności wskazania, czy i na potrzeby jakiego postępowania zaświadczenie jest uzyskiwane - wskazano w komunikacie.

Zobacz w LEX: Czub-Kiełczewska Sylwia, Chwila na RODO: Kiedy można pytać pracownika o niekaralność? >