Prawo.pl
Co najmniej 5 lat więzienia za sprzedawanie podróbek to nieproporcjonalnie wysoka kara - uznał Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej, który odpowiedział na pytania prejudycjalne bułgarskiego sądu. Eksperci oceniają, że polski ustawodawca ze stworzeniem regulacji penalizujących ten proceder poradził sobie znacznie lepiej. Widać jednak, że rynek podróbek wciąż ma się dobrze, również dlatego, że w ostatnich latach wzrasta zainteresowanie samych klientów.
Inga Stawicka
28.10.2023
Własność przemysłowa
W ostatnich miesiącach doszło do dwóch zabójstw dzieci, w które zamieszani byli żołnierze. W ocenie ekspertów nadszedł więc czas, by przeanalizować zmiany systemowe, które pomogłyby w zapobieganiu takim sytuacjom - zarówno poprzez diagnozowanie, jak i wspieranie żołnierzy, funkcjonariuszy w radzeniu sobie ze stresem. Polską bolączką jest brak wiedzy jak rozpoznawać niebezpieczeństwo i nawyków, by na nie reagować.
Patrycja Rojek-Socha
28.10.2023
Policja Wojsko
Spór o to, czy zarzut potrącenia wymaga pełnomocnictwa procesowego czy materialnego, toczy się wśród prawników od dawna. Część z nich wskazuje jednak na art. 91 pkt 4 k.p.c., zgodnie z którym pełnomocnictwo procesowe może obejmować również czynności wywołujące skutki materialnoprawne pod warunkiem, że są czynnościami podejmowanymi w ramach procesu. Szkopuł w tym, że same przepisy takiej interpretacji nie ułatwiają.
Patrycja Rojek-Socha
28.10.2023
Prawo cywilne
Komisja Europejska pracuje nad propozycją wykorzystania części zysków pochodzących z zamrożonych rosyjskich aktywów państwowych, aby pomóc Ukrainie w jej powojennej odbudowie - poinformowała w piątek przewodnicząca KE Ursula von der Leyen na konferencji prasowej po dwudniowym szczycie UE. zamrożonych rosyjskich aktywów wynosi 211 mld euro.
mp/PAP
27.10.2023
Prawo europejskie Ukraina
W tajnym głosowaniu najwięcej głosów otrzymał dr. hab. Grzegorz Pastuszko, którego kandydatura wraz z wnioskiem o powołanie zostanie przedstawiona Prezydentowi RP. To wynik przesłuchań w Krajowej Radzie Sądownictwa na dwa wolne stanowiska. Kandydatów do Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego było sześciu. Wśród nich są dwaj zastępcy rzeczników dyscyplinarnych sędziów sądów powszechnych, jeden profesor prawa a także jeden specjalista od prawa kanonicznego.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
27.10.2023
Prawnicy
Wynik niedawnych wyborów parlamentarnych przyniósł nadzieję na powrót praworządności, respektowanie trójpodziału władz, niezależność sądownictwa i niezawisłość sędziów. Zmiany w przepisach są konieczne, ale równie ważne jest choćby kształcenie nowego pokolenia prawników, m.in. w zakresie ich roli w demokratycznym państwie - uważają uczestnicy konferencji "Między postępowaniem rozpoznawczym a egzekucyjnym”.
Patrycja Rojek-Socha
27.10.2023
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości
W razie wniesienia skargi nadzwyczajnej przez Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców koszty postępowania przed Sądem Najwyższym podlegają wzajemnemu zniesieniu – taką uchwałę siedmiorga sędziów podjęła Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego. Zadecydowało działanie Rzecznika w interesie publicznym.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
27.10.2023
Wymiar sprawiedliwości
Po wyborach słychać zewsząd nadzieje na przywrócenie rządów prawa, wolności i praw jednostki. Odbudowanie języka prawa, instytucji i ich znaczenia jest zadaniem trudnym. Może potrwać dwa a nawet cztery lata. Dwa – do zakończenia kadencji prezydenta, a cztery – do końca kadencji Sejmu. Zmiany muszą być jednak wprowadzane konstytucyjnymi metodami - bez wrzutek do ustaw i dominacji projektów poselskich.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
27.10.2023
Wymiar sprawiedliwości
To, że przy zawieraniu umowy kredytu kredytobiorca funkcjonował jako przedsiębiorca, nie pozbawia go możliwości dochodzenia unieważnienia zawartej umowy. Jednak brak konsumenckiego charakteru takiej umowy pozbawia możliwości powołania się na abuzywność zapisów umowy kredytu. Przedsiębiorca, który chce pozwać bank, musi mieć również świadomość innych różnic - takich jak wysokość opłaty wstępnej.
Regina Skibińska
27.10.2023
Rynek i konsument Kredyty frankowe
Dokąd podążysz - to pytanie staje przed przyszłym, nieznanym jeszcze Prokuratorem Generalnym. Decyzja wyborców urealniła wizję rozdziału funkcji Prokuratora Generalnego i Ministra Sprawiedliwości. Rządzący dotąd obóz polityczny był przeciwny temu rozwiązaniu, za rozdziałem i uniezależnieniem Prokuratury opowiada się jednak dotychczasowa opozycja, która zdobyła większość parlamentarną i najpewniej przejmie rządy - pisze dr Michał Gabriel-Węglowski, prokurator Prokuratury Regionalnej w Gdańsku.
Michał Gabriel-Węglowski
27.10.2023
Prokuratura
Samorządy krytykują projekty rozporządzeń, które zobowiązują gminy i miasta do ponoszenia kosztów nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej przez radcę lub adwokata z urzędu. Stawki te wzrosną o 100 procent we wszystkich rodzajach spraw. Samorządowcy wskazują, że nie wiedzą ile będą kosztować ich nowe regulacje. Obawiają się, że znowu będą musiały dołożyć do zmian z własnych budżetów.
Robert Horbaczewski
27.10.2023
Wymiar sprawiedliwości Finanse samorządów

Żelazny fundusz na alimenty wycina innych wierzycieli

Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne
Z kwoty uzyskanej z egzekucji dłużnika, w pierwszej kolejności mają być zaspokojone nie tylko należności alimentacyjne wymagalne, ale też przyszłe - w wysokości stanowiącej równowartość minimalnego wynagrodzenia za pracę za okres roku. Sędziowie podkreślają, że narusza to Konstytucję, bo uderza m.in. w równość wierzycieli. Tzw. fundusz żelazny może być także wykorzystywany do ucieczki przed egzekucją.
Patrycja Rojek-Socha
27.10.2023
Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne
Sąd Najwyższy zdecydował w czwartek, 26 października, o przywróceniu do pracy warszawskiej prokurator Ewy Wrzosek. Uchylił tym samym stosowane wobec śledczej od grudnia ubiegłego roku zawieszenie w czynnościach służbowych. Decyzję podjęła Izba Odpowiedzialności Zawodowej SN w trzyosobowym składzie pod przewodnictwem sędzi Barbary Skoczkowskiej. Jest prawomocna.
Patrycja Rojek-Socha
26.10.2023
Prokuratura
W związku z możliwym rozpoznawaniem i leczeniem boreliozy oraz innych chorób odkleszczowych przez osobę bez uprawnień lekarskich, Rzecznik Praw Pacjenta zawiadomił prokuraturę o możliwości popełnienia przestępstwa. Rzecznik wszczął także 25 postępowań dotyczących leczenia boreliozy przez placówki medyczne. W zakończonych 20 stwierdził naruszenie zbiorowe prawa pacjentów do świadczeń zdrowotnych odpowiadających wymaganiom aktualnej wiedzy medycznej.
Katarzyna Nocuń
26.10.2023
Pacjent Zawody medyczne
Skoro Trybunał w Strasburgu i sam TK orzekł, że tzw. sędziowie dublerzy w Trybunale Konstytucyjnym zostali powołani bezprawnie, to wystarczające jest, by nowy Sejm podjął uchwałę stwierdzającą nieważność ich wyboru, gdyż zostali powołani na miejsca już zajęte przez profesorów czekających 8 lat na ślubowanie – uważają prawnicy. Być może orzeczenia TK zapadłe w składzie dublerskim, mogłyby zostać na mocy nowej ustawy o Trybunale „ratyfikowane" przez nowy TK w pełnym składzie.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
26.10.2023
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Prokurator usunięty z zawodu za przyjmowanie prezentów

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Prokuratura
Izba Odpowiedzialności Zawodowej Sądu Najwyższego ukarała prokuratora rejonowego z Warszawy wydaleniem ze służby. Miał on żądać i następnie wziąć od partnerki oskarżonego o zabójstwo dwie markowe koszule i bilety na mecz piłkarski reprezentacji narodowej. Prokurator przyznał się do tych czynów. Sąd Najwyższy uznał, że zachowanie prokuratora było niegodne i naraziło na szwank wizerunek urzędu.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
26.10.2023
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Prokuratura
Lasy Państwowe wadliwie uznały, że sprawę o ujawnienie kwot przeznaczanych na reklamę w mediach, można załatwić dyskretnie. Konieczne jest udzielenie odpowiedzi albo wydanie decyzji odmowej - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku.
Marek Sondej
26.10.2023
Finanse publiczne Administracja publiczna

Choć pushbacki cudzoziemców są wątpliwe prawnie, to ciągle mają miejsce

Prawo karne Administracja publiczna Prawo europejskie
Mimo wybudowania zapory cudzoziemcy wciąż przedostają się na terytorium Polski, a Straż Graniczna zawraca ich do linii granicy, czyli w praktyce wypycha na druga stronę zapory. Zdaniem Rzecznika Praw Obywatelskich jest to niezgodne z prawem. Potwierdza to orzecznictwo sądów administracyjnych.
Regina Skibińska
26.10.2023
Prawo karne Administracja publiczna Prawo europejskie
Od lipca obowiązuje przepis, zgodnie z którym m.in. wnioski dowodowe muszę być wyraźnie wyodrębnione, a zgłoszenie ich tylko w uzasadnieniu może spowodować, że nie wywołają żadnych skutków. Zakłada on również, ale bez rygoru, że wyodrębnione muszą być inne wnioski, twierdzenia i oświadczenia. Celem było uporządkowanie pism, tyle że problem z regulacją mają teraz nie tylko pełnomocnicy, ale i sami sędziowie. Potrzebne są zmiany.
Patrycja Rojek-Socha
26.10.2023
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Komisja Prawna (JURI) i Komisja Spraw Konstytucyjnych (AFCO) Parlamentu Europejskiego przyjęły w środę sprawozdanie, w którym przekonują, że w unijnych traktatach należy wprost wpisać zasadę prymatu prawa UE nad prawem krajowym. Sprawozdanie zostało przyjęte przy poparciu 30 eurodeputowanych i przy 9 głosach sprzeciwu.
Patrycja Rojek-Socha
25.10.2023
Wymiar sprawiedliwości
W postępowaniu zainicjowanym przeciwko ważności wyborów do Sejmu RP, Senatu, Prezydenta RP oraz Parlamentu Europejskiego, o których mowa w kodeksie wyborczym, także w postępowaniu zainicjowanym przeciwko ważności referendum ogólnokrajowego nie mają zastosowania przepisy kodeksu postępowania cywilnego. Taką uchwałę podjął Sąd Najwyższy w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych.
Renata Krupa-Dąbrowska Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
25.10.2023
Wybory
W środę na uczelni Łazarskiego odbyła się trzecia edycja konferencji prawno-technicznej „Bezpieczeństwo w ruchu drogowym a standardy likwidacji szkód komunikacyjnych w ramach ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych i rola biegłego sądowego”. Eksperci dyskutowali m.in. o roli specjalistycznej wiedzy biegłego w trakcie prowadzenia postępowania i dzielili się przemyśleniami na temat tego, co należałoby zmienić.
Inga Stawicka
25.10.2023
Prawo cywilne Ubezpieczenia
Kredytobiorcy frankowi nie mają powodów do obaw, że wyrok Sądu Najwyższego, oddalający skargę Rzecznika Praw Obywatelskich, który uznał za sprzeczne z Konstytucją odsetki od kredytu frankowego, zmieni linię orzeczniczą w sprawie płacenia odsetek z kredytu frankowego. Eksperci uspokajają: orzeczenie zostało wydane w szczególnym stanie prawnym i dotyczyło rażąco źle sformułowanych zarzutów, a nie kwestii typowo merytorycznych związanych z umową.
Regina Skibińska
25.10.2023
Kredyty frankowe
Policjant został uznany za winnego popełnienia przewinień dyscyplinarnych, które polegały na kradzieży worków z węglem. Przełożeni dyscyplinarni wydalili go za to ze służby. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach uznał, że kara była adekwatna do rangi i rodzaju popełnionych przewinień, ponieważ funkcjonariusz utracił nieposzlakowaną opinię oraz sprzeniewierzył się obowiązkom związanym z wykonywaniem zawodu opartego na szczególnym zaufaniu społecznym.
Dorian Lesner
25.10.2023
Policja Prawo pracy
79 proc. dzieci i nastolatków przynajmniej raz w swoim życiu doświadczyło przemocy. Była to najczęściej przemoc ze strony swoich rówieśników - 66 proc. i bliskiej osoby dorosłej - 32 proc. 26 proc. badanych doświadczyło również wykorzystywania seksualnego bez kontaktu fizycznego – wynika z najnowszego raportu Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.
Patrycja Rojek-Socha
25.10.2023
Prawo karne Prawo rodzinne
Na skutek nowelizacji kodeksu cywilnego sąd w razie naruszenia dobra osobistego nie może już przyznać zarówno zadośćuczynienia pieniężnego za doznaną krzywdę, jak i zasądzić odpowiedniej sumy pieniężnej na wskazany przez powoda cel społeczny. Prawnicy tak interpretują zamianę spójnika "lub" na "albo", bo jak podkreślają ten ostatni jest alternatywą o charakterze rozłącznym.
Patrycja Rojek-Socha Aleksandra Partyk
25.10.2023
Wymiar sprawiedliwości
Przepisy uzależniające przejście w stan spoczynku kobiety-sędziego od zgody ministra sprawiedliwości naruszają prawo do sądu oraz prawo do życia prywatnego, a ponadto są dyskryminujące ze względu na wiek i płeć - orzekł 24 października br. Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu. Te przepisy to arbitralna i bezprawna ingerencja w sferę niezawisłości sędziowskiej i ochrony przed usunięciem ze stanowiska sędziego ze strony przedstawiciela władzy wykonawczej.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
24.10.2023
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Parlament Europejski i Rada Unii Europejskiej popisali nowe rozporządzenie, które rozszerza ochronę oznaczeń geograficznych na produkty rzemieślnicze i przemysłowe. Ma to pomóc lepiej chronić renomowane produkty nieżywnościowe, z których słynie dane państwo, na gruncie prawa własności intelektualnej. Nowe prawo ma zostać oficjalnie opublikowane na początku listopada - wejdzie w życie po upływie 20 dni.
Inga Stawicka
24.10.2023
Prawo europejskie
W wypadku większość kredytobiorców, jednym z zabezpieczeń wykonania umowy kredytu był przelew (cesja) przyszłych wierzytelności wynikających z umowy ubezpieczenia. Zazwyczaj cesja spełnia swoje zadanie. Jednak w przypadku frankowiczów z Getin Noble Bank pojawiają się wątpliwości co do zasadności wykonywania zawartych przez kredytobiorcę umów ubezpieczenia z umową cesji na rzecz banku.
Regina Skibińska
24.10.2023
Banki Kredyty frankowe
Zgodnie z obowiązującymi przepisami prokurator, który z powodu choroby jest nieobecny w pracy przez okres dłuższy niż rok otrzymuje 50 proc. wynagrodzenia i to nawet wtedy, gdy ona jest ona wynikiem wypadku przy pracy lub zamachu na życie i zdrowie prokuratora. Do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka trafiła właśnie sprawa, która dotyczy takiej sytuacji. Trybunał zakomunikował ją właśnie polskiemu rządowi.
Patrycja Rojek-Socha
24.10.2023
Prokuratura