Prawo.pl
Jeszcze nie umilkły echa sprawy szczecińskiej prokurator Bogusławy Zapaśnik, a sąd - tym razem Rejonowy dla Wrocławia Krzyków -zakwestionował status prokuratorskiego asesora. Tłem tej sprawy jest również decyzja dotycząca prokuratora Dariusza Barskiego, który w ocenie obecnego kierownictwa MS, nie mógł pełnić tej funkcji, bo został wadliwie przywrócony ze stanu spoczynku. A skoro tak - to w ocenie wrocławskiego sądu - są też wątpliwości dotyczące statusu asesora.
Patrycja Rojek-Socha
23.02.2024
Prokuratura
Obrońca, działając na korzyść klienta, chce by warunkowe przedterminowe zwolnienie nastąpiło w najszybszym możliwym terminie. Musi więc złożyć wniosek zanim upłynie data, w której sąd może skazanego zwolnić. Dlaczego? Bo na rozpoznanie takiego wniosku i to w I instancji, czeka się nie krócej niż 2-3 miesiące. Problem w tym, że część sędziów uznaje wówczas, że wniosek był przedwczesny - pisze Mikołaj Kozak, adwokat, Kancelaria Kulpa Kozak Adwokaci i Radcowie Prawni.
Mikołaj Kozak
23.02.2024
Wymiar sprawiedliwości
Mediacji obligatoryjnej nie powinniśmy się bać. To rozwiązanie działa w innych krajach europejskich i się sprawdza, a główną zaletą, poza odciążeniem sądów, jest zwiększanie świadomości obywateli. Tyle że same przepisy nie wystarczą. Do tego trzeba przygotować także sądy, profesjonalnych mediatorów i pełnomocników - mówi w rozmowie z Prawo.pl Jacek Czaja, radca prawny, dyrektor International Academy of Dispute Resolution i laureat III miejsca w konkursie Rising Stars Liderzy jutra 2023.
Patrycja Rojek-Socha
23.02.2024
Wymiar sprawiedliwości
Na najbliższym posiedzeniu Sejmu, rozpoczynającym się 6 marca mają być przedstawione uchwała i ustawa dotycząca Trybunału Konstytucyjnego - zapowiedział Minister Sprawiedliwości Adam Bodnar. Środowisko prawnicze jest zgodne, że najprostszym do rozwiązania problemem będzie kwestia trzech sędziów dublerów, zdecydowanie więcej wątpliwości budzi unieważnienie wyboru Krystyny Pawłowicz i Ryszarda Piotrowicza.
Patrycja Rojek-Socha
22.02.2024
Wymiar sprawiedliwości
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej rozstrzygnie, czy w postępowaniu egzekucyjnym można sprzedać bazę danych po to, by z uzyskanej kwoty zaspokoić wierzyciela. Haczykiem jest to, że sprzedaż ma się odbyć bez uzyskiwania zgody osób wpisanych do tej bazy. Na razie w sprawie wypowiedział się Rzecznik Generalny TSUE, który stwierdził, że pod pewnymi warunkami jest to dopuszczalne.
Monika Sewastianowicz
22.02.2024
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości RODO
Polską bolączką jest nie tylko definicja gwałtu, ale również brak rozwiązań i procedur, które umożliwiałyby otoczenie osoby pokrzywdzonej przestępstwami seksualnymi opieką medyczną, psychologiczną i innych wsparciem umożliwiającym pociągnięcie sprawcy do odpowiedzialności. Swoje propozycje w tym zakresie ma Fundacja Pomocy Ofiarom Przestępstw, która 22 lutego rusza z kampanią "Na gwałt".
Patrycja Rojek-Socha
22.02.2024
Wymiar sprawiedliwości
Zamrożone zarodki są w Polsce pod specjalną ochroną. Ze swoich własnych nie mogą skorzystać m.in. samotni rodzice. Nie można też ich zniszczyć, a co najwyżej oddać do anonimowej adopcji lub płacić po kilkaset złotych rocznie za dalsze mrożenie. Oczywiście nie w nieskończoność, bo po 20 latach wszystkie "niewykorzystane" zarodki mają trafić do adopcji. De facto - przejmuje je państwo. Postulowane są zmiany w prawie.
Patrycja Rojek-Socha Monika Sewastianowicz
22.02.2024
Opieka zdrowotna
Do dnia wydania uchwały Sądu Najwyższego było jasne, że pozew syndyka wyklucza jednostkowe powództwa wierzycieli. Obecnie, gdy okazało się, że powództwo wierzyciela nie jest sprawą dotyczącą masy upadłości (tak wskazano wprost w uzasadnieniu), nie jest nawet jasne, czy w systemie prawnym znajduje się reguła rozstrzygająca kolizję między tymi dwoma roszczeniami. Tym bardziej nie ma na razie mowy o tym, jak tę kolizję rozstrzygnąć - pisze Maciej Woźniak, radca pracy w Dziale Restrukturyzacji i Upadłości Kancelarii Filipiak Babicz Legal.
Maciej Woźniak
22.02.2024
Prawo cywilne

Krajowy Rejestr Zadłużonych wciąż działa na pół gwizdka

Nowe technologie Prawo gospodarcze Restrukturyzacja
Czas mija, a Krajowy Rejestr Zadłużonych, jak nie działał prawidłowo, tak nie działa. I zamiast pomagać, tylko utrudnia prowadzenie postępowań upadłościowych i restrukturyzacyjnych. Dla prawników praca z KRZ to jak stąpanie po polu minowym - nie wiadomo jak i kiedy wybuchnie jakiś problem. Natomiast Ministerstwo Sprawiedliwości uważa, że rejestr działa coraz lepiej i chwali się dodaniem do niego od 27 lutego nowego modułu.
Renata Krupa-Dąbrowska
22.02.2024
Nowe technologie Prawo gospodarcze Restrukturyzacja
Trybunał Konstytucyjny będzie badał, czy w sprawie prokuratora Dariusza Barskiego wyczerpano drogę prawną - poinformowało nas biuro prasowe TK. Problem w tym, że powinien to zrobić wcześniej - tym bardziej, że wydał postanowienie zabezpieczające. W dodatku za rozpatrzenie skargi Trybunał Konstytucyjny zabrał się wyjątkowo szybko - mocno zawyżając średnią.
Monika Sewastianowicz Grażyna J. Leśniak Patrycja Rojek-Socha
22.02.2024
Wymiar sprawiedliwości
Od ponad pół roku obowiązują nowe przepisy, zgodnie z którymi wnioski dowodowe muszą być w pozwie wyraźnie wyodrębnione, zgłoszenie ich tylko w uzasadnieniu może spowodować, że nie wywołają żadnych skutków. Dla sądów to usprawnienie pracy, dla pełnomocników - jak sami podkreślają - trudności. Skarżą się m.in. na zbytni formalizm, który stawia ich przed wymogami wyższymi niż należyta staranność.
Patrycja Rojek-Socha
22.02.2024
Wymiar sprawiedliwości
Pięciu prokuratorów Dariusz Korneluk, Katarzyna Kwiatkowska, Agnieszka Leszczyńska, Jacek Skała i Ewa Wrzosek stanęło w szranki o stanowisko Prokuratora Krajowego - wynika z oficjalnej informacji Ministerstwa Sprawiedliwość. Ich kandydatury przeanalizuje specjalny zespół, a na poniedziałek 26 lutego zaplanowano rozmowy kwalifikacyjne.
Patrycja Rojek-Socha
21.02.2024
Prokuratura
Ministerstwo Sprawiedliwości poinformowało, że zgodnie z art. 27 par. 1 ustawy o ustroju sądów powszechnych (u.s.p.) prezes sądu może być odwołany przez ministra w toku kadencji m.in. w przypadku, gdy dalszego pełnienia funkcji nie da się pogodzić z innych powodów z dobrem wymiaru sprawiedliwości. W tym przypadku chodzić ma o sędziego Piotra Schaba. On sam jednak decyzję o pozbawieniu go stanowiska określa jako bezprawny dekret.
Patrycja Rojek-Socha
21.02.2024
Wymiar sprawiedliwości
Potrącenie na pasach pieszej przez sędziego kierującego samochodem to wypadek nieumyślny wynikły z braku dostatecznej uwagi – orzekł Sąd Najwyższy. Zgromadzone dowody uzasadniają podejrzenie popełnienia przez sędziego czynu zabronionego, dlatego Izba Odpowiedzialności Zawodowej uchyliła immunitet i zezwoliła na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
21.02.2024
Prawo karne Prawnicy
Kodeks cywilny, mimo że w tym roku skończy 60 lat, może jeszcze poczekać. Pilniejszą sprawą jest uporządkowanie procedury cywilnej, która po ogromniej liczbie zmian jest już regulacją niespójną i trudną do stosowania. Takie priorytety dla nowej komisji kodyfikacyjnej wskazuje serwisowi Prawo.pl prof. Jerzy Pisuliński z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Krzysztof Sobczak
21.02.2024
Prawo cywilne
Likwidacja dwóch Izb Sądu Najwyższego, podobnie - skargi nadzwyczajnej, znaczne ograniczenie wpływu prezydenta na SN, wzmocnienie samorządu sędziowskiego i delegacja sędziów powszechnych do SN w drodze otwartego konkursu prowadzonego przez KRS – to najważniejsze zmiany społecznego projektu ustawy o Sądzie Najwyższy.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
21.02.2024
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Sejmowa komisja sprawiedliwości negatywnie o wotum nieufności wobec ministra sprawiedliwości Adama Bodnara. O złożeniu wniosku o odwołanie Bodnara, w drugiej połowie stycznia poinformował szef klubu PiS Mariusz Błaszczak, który wówczas stwierdził, że Bodnar jest drugim obok szefa resortu kultury Bartłomieja Sienkiewicza "domykaczem systemu w państwie Donalda Tuska".
Monika Sewastianowicz
21.02.2024
Minister sprawiedliwości Adam Bodnar oraz wiceminister Krzysztof Śmiszek, w trakcie posiedzenia Rady Unii Europejskiej ds. Ogólnych, przedstawili plan działań polski w sprawie przywracania praworządności. Główne zaplanowane punkty reformy dotyczą KRS, SN, TK oraz rozdzielenia urzędu ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego. Wcześniej minister zapowiadał w sumie dziewięć ustaw.
Patrycja Rojek-Socha
20.02.2024
Wymiar sprawiedliwości
Rada Ministrów przyjęła właśnie przedstawionym przez ministra sprawiedliwości projekt nowelizacji ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa. Zakłada on m.in., że 15 sędziów-członków KRS wybieranych będzie w wyborach bezpośrednich i w głosowaniu tajnym przez sędziów, a nie przez Sejm, jak to ma miejsce od 2018 r. MS pierwszą wersję poprawiło - m.in. wyłączając ze zgłaszania kandydatów przez samorządy prawnicze i obywateli.
Grażyna J. Leśniak
20.02.2024
Wymiar sprawiedliwości
Regulacja dotycząca testu zaspokojenia i kryterium ochrony najlepszych interesów wierzycieli realizuje wymogi stawiane państwu przez Dyrektywę 2019/1023. Będzie ona miała istotny wpływ głównie na te małe, średnie i duże firmy, które działają w oparciu o bazę w postaci własnego majątku. W ich przypadku trudniej będzie uzasadnić restrukturyzację, jeżeli nie wygenerują odzysku wyższego niż syndyk w upadłości - pisze Michał Cecerko, partner DZP, radca prawny i doradca restrukturyzacyjny.
Michał Cecerko
20.02.2024
Prawo gospodarcze Restrukturyzacja

SN: Skarga kasacyjna o wynagrodzenie za służebność - odrzucona

Prawo cywilne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Niedopuszczalne jest odrębne dochodzenie wynagrodzenia z tytułu ustanowienia służebności drogi koniecznej od samego ustanowienia. Sąd Najwyższy w Izbie Cywilnej odmówił przyjęcia do rozpoznania skargi kasacyjnej osoby fizycznej w takiej sprawie prowadzonej z udziałem kilkorga innych osób. Skarga staje się dopuszczalna wyłącznie w razie przekroczenia wartości progowej, czyli 50 tysięcy złotych.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
20.02.2024
Prawo cywilne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Zanim lekarz zostanie zatrudniony lub dopuszczony do jakiejkolwiek działalności związanej z leczeniem dziecka, a psycholog do udzielania porad psychologicznych, musi zostać sprawdzony w Rejestrze Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym. W dodatku potwierdzenie w formie wydruku musi być dołączone do akt osobowych lekarza lub psychologa. Za niedopełnienie tych obowiązków grozi areszt, ograniczenie wolności lub grzywna nie mniejsza niż tysiąc złotych.
Aleksandra Rybak
20.02.2024
Zawody medyczne
Po korzystnych wyrokach TSUE frankowicze ruszyli do sądów, więc... coraz trudniej o szybkie uzyskanie wyroku. Największe zatory powstały w Sądzie Okręgowym w Warszawie, tu nawet na wyznaczenie pierwszej rozprawy czeka się latami, a na prawomocny wyrok nawet 5 lat. Na nieprawomocny, mniej niż rok, czeka się m.in. w sądach w Suwałkach, Częstochowie, Elblągu i Tarnobrzegu. Tyle statystyki, bo i tak wiele zależy od sędziego.
Regina Skibińska
20.02.2024
Wymiar sprawiedliwości Kredyty frankowe
Treść postanowienia prokuratora o umorzeniu postępowania przeciwko wójtowi jest informacją publiczną. Chodzi jednak wyłącznie o ten konkretny dokument i to w sprawie, w której wójtowi zarzucono nadużycie uprawnień związanych z pełnioną funkcją. Do takiego wniosku doszedł niedawno Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku.
Marek Sondej
20.02.2024
Samorząd terytorialny Prawnicy
Naczelna Rada Adwokacka nie wskaże swojego przedstawiciela w zespole do wyłonienia kandydata na stanowisko prokuratora krajowego - wynika z pisma Przemysława Rosatiego, prezesa NRA, skierowanego do ministra sprawiedliwości prokuratora generalnego Adama Bodnara. Powód to niemożność udziału samorządu zawodowego Adwokatury w pracach zespołu powołanego przez czynnik polityczny, jakim jest minister sprawiedliwości.
Patrycja Rojek-Socha
20.02.2024
Wymiar sprawiedliwości Prokuratura
Prawo karne, rodzinne, cywilne i ustrój sądów powszechnych oraz prokuratury - w pierwszym kwartale 2024 mają być gotowe cztery rozporządzenia, w tym dwa zmieniające, dotyczące powołania i działania komisji kodyfikacyjnych. MS tłumaczy to tym, że chce odejść od tradycyjnej formuły procedowania nad ustawami i aktami wykonawczymi. Są też już pierwsze postulaty dotyczące składów - adwokatki apelowały, by uwzględnione w nich zostały kobiety.
Patrycja Rojek-Socha
19.02.2024
Wymiar sprawiedliwości
Doświadczony zespół ekspertów pod kierownictwem Emila Zalewskiego i Adama Miłosza przekształcił się i rozpoczął nowy rozdział pod szyldem MAZE Legal. Obaj prawnicy byli dotychczas związani z kancelarią Argon Legal, która została podzielona na dwie niezależne firmy prawnicze o odrębnych obszarach praktyk – leasingową (z dotychczasową nazwą Argon Legal) oraz na okołoprocesową i upadłościowo–restrukturyzacyjną (z nową nazwą MAZE Legal).
Patrycja Rojek-Socha
19.02.2024
Niezrozumiałe, niczym nieuzasadnione i błędne jest przyznanie wyłącznie sędziom prawa zgłoszenia sędziego – kandydata na członka Krajowej Rady Sądownictwa - pisze do premiera Donalda Tuska Przemysław Rosati, prezes NRA. Jak dodaje, jest to rozwiązanie istotnie szkodzące projektowanej regulacji - czyli noweli ustawy o KRS, bo wyłącza udział obywateli, jednostek naukowych i samorządów zawodów zaufania publicznego z procedury przedstawiania sędziów – kandydatów na członków Rady.
Patrycja Rojek-Socha
19.02.2024
Wymiar sprawiedliwości
20 lutego minister sprawiedliwości Adam Bodnar ma przedstawić na Radzie Europejskiej tzw. Action Plan dla wymiaru sprawiedliwości. Chodzi o dziewięć ustaw - w tym nowelę ustawy o KRS, ustawę anty-kagańcową, dwie ustawy dotyczące prokuratury, ale też m.in. regulację rozwiązującą problem neo-sędziów oraz ustawy dotyczące Sądu Najwyższego i Trybunału Konstytucyjnego.
Patrycja Rojek-Socha
19.02.2024
Wymiar sprawiedliwości
Zaskakujące dla mnie jest to, że standardy ochrony dzieci wywołują tak dużo emocji wśród nauczycieli, dyrektorów i innych pracowników placówek zajmujących się opieką nad dziećmi. W naszych czasach powinny być przecież normą - dziecko jest człowiekiem, podobnie jak dorosły wymaga szacunku. Nie można go poniżać, nie można stosować wobec niego przemocy, trzeba uwzględniać jego wolę - mówi w rozmowie z Prawo.pl Aleksandra Szewera-Nalewajek, trenerka, pedagożka.
Patrycja Rojek-Socha
19.02.2024
Wymiar sprawiedliwości Zarządzanie oświatą