Prawo.pl
Naczelna Rada Adwokacka pozytywnie ocenia projekt zarządzenia Ministra Spraw Zagranicznych w sprawie powołania Zespołu do spraw wyłonienia polskich kandydatów na urząd Sędziego Europejskiego Trybunału Praw Człowieka oraz projektu Regulaminu ich wyłaniania, ale zastrzega, że z procedury nie powinny być wyłączone organizacje pozarządowe. Postuluje też m.in. zapewnienie parytetu płci w zespole i przeprowadzenie publicznych wysłuchań.
Patrycja Rojek-Socha
07.03.2024
Wymiar sprawiedliwości
Asystenci prokuratorów skarżą się, że zasady egzaminu wstępnego do KSSiP na aplikację prokuratorską uzupełniającą nie zapewniają im obiektywnych kryteriów oceny i proszą Rzecznika Praw Obywatelskich o interwencję w tej sprawie. RPO już raz podejmował działania, pisząc do poprzedniego ministra sprawiedliwości z prośbą o podjęcie działań legislacyjnych. Teraz ponawia swoje wystąpienie.
Agnieszka Matłacz
07.03.2024
Prokuratura
Ani przemoc, ani groźba czy podstęp, a brak zgody powinien być kluczowy by orzec, że doszło do zgwałcenia. Od października 2023 roku zapisy Konwencji Stambulskiej obowiązują na terenie całej Unii Europejskiej. Z tego powodu Polska powinna w końcu zmienić definicję gwałtu, o co od lat zabiegają organizacje pozarządowe zajmujące się prawami kobiet. W czwartek, 7 marca, odbędzie się pierwsze czytanie projektu nowelizacji w tej sprawie.
Monika Sewastianowicz Patrycja Rojek-Socha
07.03.2024
Prawo karne
Rozpoczną prace cztery komisje kodyfikacyjne – prawa cywilnego, karnego, rodzinnego oraz ds. ustroju sądownictwa i prokuratury. W dwóch pierwszych przypadkach ma to być wznowienie prac komisji rozwiązanych zaraz po objęciu rządów przez ministra Zbigniewa Ziobro. Nie wiadomo jednak jeszcze, czy do prac wrócą tamte zespoły. Ale projekty, nad którymi prace były kontynuowane społecznie, są do wykorzystania.
Krzysztof Sobczak
07.03.2024
Wymiar sprawiedliwości
Sejm podjął uchwałę w sprawie Trybunału Konstytucyjnego. Wskazał w niej, że sędziowie dublerzy i ich następcy nie są sędziami TK, zaś Julia Przyłębska nie jest osobą uprawnioną do sprawowania funkcji prezesa. Uchwała zawiera apel - do wszystkich sędziów Trybunału, by zrezygnowali i przyłączyli się do demokratycznych przemian. Konstytucjonaliści wskazują jednak, że brakuje bezpośredniego odniesienia do wyroków wydawanych w wadliwym składzie, dzięki czemu można by ich nie publikować.
Patrycja Rojek-Socha Monika Sewastianowicz
06.03.2024
Wymiar sprawiedliwości
Sąd Rejonowy Gdańsk-Południe skierował właśnie do Sądu Najwyższego zagadnienie prawne dotyczące podstawy przywrócenia ze stanu spoczynku prokuratura Dariusza Barskiego. Pyta, czy przepis, na który się powołano, miał moc obowiązywania ograniczoną w czasie oraz czy sama decyzja wywołała skutki prawne - czyli czy Barski został skutecznie powołany na stanowisko prokuratora krajowego. Pyta też o ważność decyzji Barskiego.
Patrycja Rojek-Socha
06.03.2024
Wymiar sprawiedliwości
Termin przedawnienia wynosi sześć lat, a dla roszczeń o świadczenia okresowe oraz roszczeń związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej – trzy lata. Jednak o tej ogólnej reguły istnieje sporo wyjątków. Ważne są tu także zasady obliczania terminu przedawnienia. Warto o nich pamiętać - zwłaszcza gdy weźmie się pod uwagę, że upływ tego terminu zamyka drogę do egzekucji roszczenia.
Konrad Dyda
06.03.2024
Prawo cywilne Egzekucja
Prawo łaski zastosowane wobec osoby skazanej nieprawomocnym wyrokiem eliminuje prawo oskarżonego i pokrzywdzonego do sądu i prawo do uzyskania przez pokrzywdzonego i oskarżonego prawomocnego orzeczenia. Pozbawia oskarżonego prawa do obrony w każdym stadium postępowania. Eliminuje też jego prawo do uzyskania prawomocnego wyroku uniewinniającego - pisze Rafał Rozwadowski, adwokat.
Rafał Rozwadowski
06.03.2024
Wymiar sprawiedliwości
Nie stanowi przeszkody do przyjęcia odpowiedzialności za przestępstwo jazdy po pijanemu zatarcie skazania w dacie wyrokowania. Zwłaszcza, jeśli sąd orzekł we wcześniejszym wyroku zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych, gdy kierowca prowadził auto w stanie nietrzeźwości w okresie obowiązywania tego zakazu. Do takiego wniosku doszedł niedawno Sąd Najwyższy w Izbie Karnej.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
06.03.2024
Prawo karne
Prokurator regionalny w Szczecinie złożył właśnie pisemny wniosek do tamtejszego Sądu Apelacyjnego o pozostawienie bez rozpoznania zażalenia sporządzonego w imieniu zastępcy prokuratora generalnego Michała Ostrowskiego w sprawie prokurator Bogusławy Zapaśnik. Podstawą ma być to, że zażalenie wniosła osoba nieuprawniona - dowiedziało się Prawo.pl. Sąd ma zająć się sprawą 13 marca.
Patrycja Rojek-Socha
06.03.2024
Prokuratura
Sytuację w Trybunale Konstytucyjnym ma poprawić m.in. ustawa zmieniająca Konstytucję. Część konstytucjonalistów zwraca jednak uwagę, że choć proponowane zmiany brzmią dobrze i wydają się iść w dobrym kierunku, większych zmian ze sobą nie niosą. Są też tacy, którzy mówią wprost, że zasadniczy problem pozostaje, bo nadal decyzja o tym, kto zostanie sędzią TK, pozostaje w gestii polityków.
Patrycja Rojek-Socha Monika Sewastianowicz Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
06.03.2024
Wymiar sprawiedliwości
Kancelaria Kopeć Zaborowski (KKZ) przyjęła strategię ESG na lata 2023-2025. W obszarze ekologii - planuje do 2025 roku zmniejszyć ślad węglowy względem 2022 r., a OZE uczynić głównym źródłem energii w kancelarii, będzie też stawiać na zaangażowaną i odpowiedzialną społeczność, oraz zwiększenie zadowolenia pracowników i usprawnienie procesów zarządzania.
Patrycja Rojek-Socha
06.03.2024
Rynek ESG
Minister sprawiedliwości wszczął procedurę odwołania ze stanowisk prezesów i wiceprezesów sądów rejonowych - w sumie 12 sędziów z obszaru właściwości Sądu Okręgowego w Krakowie. To nie wszystko - trwa też procedura odwołania Bartłomieja Migdy - prezesa SO w Krakowie oraz sędziów: Ireny Bochniak, Piotra Kowalskiego i Michała Puza - wiceprezesów tego sądu. W uzasadnieniu wskazano m.in. na kwestie poparcia dla kandydatów na sędziów/członków KRS.
Patrycja Rojek-Socha
05.03.2024
Wymiar sprawiedliwości
Jest już przygotowany projekt uchwały Sejmu w sprawie Trybunału Konstytucyjnego. Tak jak już wcześniej zapowiadano wskazuje m.in., że sędziowie dublerzy i ich następcy nie są sędziami TK, zaś Julia Przyłębska nie jest osobą uprawnioną do sprawowania funkcji prezesa. Przyjęcie uchwały może być jednak najprostszym krokiem. Pytanie, jak obecny skład Trybunał ją przyjmie - i czy będzie szansa na szybkie wdrożenie ustaw.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska Patrycja Rojek-Socha Monika Sewastianowicz
05.03.2024
Wymiar sprawiedliwości

Pracownik z minimalną pensją nie uniknie egzekucji - rząd szykuje zmiany

Samorząd terytorialny Domowe finanse Prawo pracy Egzekucja
Rząd analizuje zmiany dotyczące ograniczeń egzekucji długu z minimalnego wynagrodzenia za pracę. Pensja minimalna w ostatnich latach wystrzeliła w górę. Coraz więcej dłużników wykorzystuje tę ochronę, aby nie spłacać zaległości. Ministerstwo Sprawiedliwości przyznaje, że zmiany są pożądane, nie tylko z punktu widzenia wierzycieli i zwiększenia efektywności egzekucji, lecz też z perspektywy zasad równości i sprawiedliwości społecznej.
Robert Horbaczewski
05.03.2024
Samorząd terytorialny Domowe finanse Prawo pracy Egzekucja
Wyrok stwierdzający winę osób współdziałających w popełnieniu przestępstwa prowadzić może do przeświadczenia, że sprawa jest dla oskarżonego przegrana już w momencie jej rozpoczęcia. Sędzia będzie więc postrzegany jako osoba, która ma wyrobiony pogląd w danej sprawie przed jej rozpoczęciem. Dlatego powinien się wyłączyć, a nie oświadczać, że będzie bezstronny i obiektywny – orzekł Sąd Najwyższy.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
05.03.2024
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości
Jeśli najprostsza i najbardziej legalna, czyli ustawowa droga naprawiania zdewastowanego porządku prawnego jest niedostępna, można to robić z użyciem innych środków, byleby były one zgodne, albo przynajmniej nie były niezgodne z prawem – twierdzi Jacek Trela, senator, adwokat, były prezes Naczelnej Rady Adwokackiej.
Krzysztof Sobczak
05.03.2024
Wymiar sprawiedliwości
Komisja Europejska w poniedziałek nałożyła karę ponad 1,8 mld euro na amerykański koncern Apple za uniemożliwianie Spotify i innym muzycznym serwisom streamingowym informowania użytkowników o opcjach tańszych płatności poza aplikacją App Store. Decyzja KE została podjęta w związku ze skargą z 2019 r., złożoną przez szwedzką platformę Spotify.
Ret/PAP
04.03.2024
Wymiar sprawiedliwości Nowe technologie
Uchwała, dwa projekty ustaw dotyczące Trybunału Konstytucyjnego i projekt zmian w Konstytucji - to pomysł koalicji rządzącej na rozwiązanie problemu TK. W uchwale Sejm ma zaapelować do wszystkich sędziów Trybunału o rezygnację, a tym samym przyłączenie się do procesu demokratycznych zmian. Wskazuje też jednoznacznie, że sędziowie dublerzy nie są sędziami, a funkcje prezesa sprawuje osoba nieuprawniona. Z kolei jeśli chodzi o orzeczenia, to "wypaść z obiegu" ma m.in. wyrok w sprawie aborcji.
Patrycja Rojek-Socha Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
04.03.2024
Wymiar sprawiedliwości
Problem, czy zachodzi przesłanka pokrzywdzenia wierzyciela osobistego dotychczasowego właściciela nieruchomości obciążonej hipoteką, należy oceniać poprzez pryzmat możliwej do uzyskania wartości nieruchomości w postępowaniu egzekucyjnym. Takie zagadnienie rozstrzygnie Izba Cywilna Sądu Najwyższego w uchwale siedmiorga sędziów.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
04.03.2024
Prawo cywilne
Niejednokrotnie w sporze sądowym tylko strona powodowa jest aktywna. Bierność strony pozwanej umożliwia więc wydanie wyroku zaocznego. W takim przypadku sądy często uwzględniają żądanie pozwu. Pozwany może oczywiście temu przeciwdziałać. Wyrok wydany podczas jego nieobecności nie będzie zaoczny, jeżeli żądał przeprowadzenia rozprawy pod jego nieobecność lub np. składał w sprawie wyjaśnienia ustnie lub na piśmie.
Aleksandra Partyk
04.03.2024
Wymiar sprawiedliwości
33-latek, który w piątek wjechał w grupę kilkunastu osób na pl. Rodła, a następnie doprowadził do kolizji z trzema innymi samochodami na al. Wyzwolenia w Szczecinie, w sobotę w prokuraturze rejonowej usłyszał zarzuty, m.in. usiłowania zabójstwa wielu osób, spowodowania katastrofy w ruchu lądowym, ucieczki z miejsca wypadku oraz spowodowania obrażeń kwalifikowanych z art. 156 oraz art. 157 kodeksu karnego.
kn/pap
02.03.2024
Prawo karne
Prokurator, która nakazała doprowadzić przymusowo podejrzanego, nie miała do tego żadnych podstaw. Czynności podjęte przez obwinioną były oczywiście nieprawidłowe, zwłaszcza że termin do odbioru pisma przez podejrzanego nie minął. A policja zatrzymała i zakuła człowieka w kajdanki. Teraz prokurator za karę nie będzie awansowana przez pięć lat, bo taka jest konsekwencja nagany.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
02.03.2024
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości
Między prokuratorami trwa spór. Chodzi o wykładnię przepisów wprowadzających ustawę Prawo o Prokuraturze. Konflikt pojawił się między nowo powołanymi władzami Prokuratury a grupą tzw. Ziobrystów, którzy uważają, że odwołanie prokuratora krajowego było nielegalne. Według prok. Roberta Hernanda i prof. Jacka Potulskiego przywrócenie prok. Dariusza Barskiego do stanu czynnego nastąpiło legalnie. Inaczej uważają jednak minister Adam Bodnar i prof. Jan Zimmermann.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
02.03.2024
Prawnicy Prokuratura
Na stronach Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia opublikowano projekt ustawy, która reguluje skutki uchwał Krajowej Rady Sądownictwa wydane w latach 2018–2024, w których podjęciu brał udział sędzia wybrany na członka tej Rady. Neo-sędziowie to w większości osoby, które będąc już sędziami przyjęły awans do wyższej instancji. Ustawa mówi jasno, że powrócą na poprzednie stanowiska, a konkursy należy powtórzyć.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
01.03.2024
Prawnicy

Apel o odwołanie kolejnego prezesa sądu

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Sędziowie z Sądu Apelacyjnego w Rzeszowie zaapelowali do ministra sprawiedliwości Adama Bodnara o odwołanie prezesa Rafała Puchalskiego. Chcą również, aby stanowisko stracił jego zastępca, sędzia Józef Pawłowski. Sędziowie rzeszowskiej apelacji zarzucają prezesowi i wiceprezesowi, że fatalnie zarządzają sądem, wobec czego tworzą się ogromne zaległości w rozpoznawaniu spraw.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
01.03.2024
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Żaden z instrumentów, który ma zastąpić czy zająć miejsce ubezwłasnowolnienia, nie może pozbawiać osób z niepełnosprawnościami zdolności do czynności prawnych, ponieważ stanowi ona emanację podmiotowości człowieka. Kluczowa jest zatem realizacja woli osoby z niepełnosprawnością i jej preferencji – mówi w rozmowie z Prawo.pl dr Robert Trzaskowski, adwokat prowadzący własną kancelarię adwokacką Business&Law.
Beata Dązbłaż
01.03.2024
Prawo cywilne Pacjent

Tysiąc złotych za pozew frankowy - reszta zależy od tego, czy będzie biegły

Wymiar sprawiedliwości Domowe finanse Kredyty frankowe
Frankowicz, decydując się na walkę o unieważnienie umowy, musi liczyć się po pierwsze z kosztami związanymi z reprezentowaniem przez profesjonalnego pełnomocnika. To jednak nie wszystko - do tego dochodzą m.in. opłaty sądowe oraz koszty wynikające np. z powołania biegłych. Dzięki temu, że w postępowaniach dotyczących kredytów frankowych wiele kwestii jest już wyjaśnionych, choćby przez TSUE, udział biegłych coraz częściej nie jest potrzebny.
Regina Skibińska
01.03.2024
Wymiar sprawiedliwości Domowe finanse Kredyty frankowe
Jeden neo-sędzia, dwie sprawy, dwa wnioski o jego wyłączenie i dwa różnej treści postanowienia - to sytuacja z ostatnich tygodni, która miała miejsce w Sądzie Okręgowym w Elblągu. Adwokaci, radcy prawni coraz częściej nie tylko wnioskują o wyłączenie sędziego z powodu udziału przy jego powołaniu neo-KRS, ale tę wadliwość podnoszą w apelacji. I odnoszą sukcesy, choć nie zawsze. Sami sędziowie przyznają, że sytuacja wymaga pilnej legislacyjnej interwencji, bo sądy zaczynają się gubić. Część z nich podkreśla, że jeśli neo-sędzia nie jest sędzią - to nie ma też jego orzeczeń.
Patrycja Rojek-Socha Aleksandra Partyk
01.03.2024
Wymiar sprawiedliwości
Komisja Europejska przyjęła w czwartek decyzję potwierdzającą udział Polski w Prokuraturze Europejskiej (EPPO). Na wniosek skierowany do Komisji przez Polskę Prokuratura Europejska będzie właściwa do prowadzenia dochodzeń i ścigania przestępstw naruszających interesy finansowe Unii, popełnionych w Polsce po 1 czerwca 2021 roku. Polska formalnie stanie się częścią Prokuratury Europejskiej z dniem wejścia w życie decyzji Komisji.
Patrycja Rojek-Socha
29.02.2024
Prokuratura