Prawo.pl

SN: Sędzia po zawale nie wymaga urlopu dla poratowania zdrowia

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Opieka zdrowotna
Jeśli sędzia ma możliwość wykonywania pracy i jednocześnie poddania się rehabilitacji, to nie jest konieczne udzielenie jej półrocznego płatnego urlopu dla poratowania zdrowia - orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej. Uznał zatem, że odmowna decyzja ministra sprawiedliwości była zgodna z prawem.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
07.05.2019
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Opieka zdrowotna
Nowe technologie trzeba wdrażać jak najszybciej, nawet jeśli krótkoterminowo oznacza to konieczność poniesienia określonych nakładów. Bez tego nie nadążymy za klientami. Nawet jak ich nie tworzymy, musimy je rozumieć i stosować, bo w jaki inny sposób będziemy potrafili je opisywać w umowach i kontraktowo zabezpieczać? - pisze Piotr Jeżółkowski z kancelarii Patpol Legal.
Piotr Jeżółkowski
07.05.2019
Prawnicy Nowe technologie
Arbitraż nie jest jeszcze w Polsce bardzo popularny, ale możliwe jest powiększenie grona firm, które w swych kontraktach stosować będą zapisy na arbitraż - twierdzi dr. Marek Furtek, prezes Sądu Arbitrażowego przy Krajowej Izbie Gospodarczej w Warszawie. Ale przyznaje, że popularyzacja tej formy rozwiązywania sporów wymaga jeszcze pracy.
Prawo.pl
07.05.2019
Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze

Polacy wygrali Global Legal Hackathon

Prawnicy Nowe technologie LegalTech
Po raz pierwszy Polacy stanęli na podium światowego finału Global Legal Hackathon w Nowym Jorku. Zdaniem międzynarodowego jury zespół młodych prawników i informatyków przygotował w ramach konkursu jedno z najlepszych nowoczesnych rozwiązań dla prawników. W finale w sumie walczyło 12 drużyn.
Jolanta Ojczyk
06.05.2019
Prawnicy Nowe technologie LegalTech
Dr Maciej Taborowski z UW został nowym zastępcą Rzecznika Praw Obywatelskich. Do jego zadań należeć ma m.in. zwiększenie zaangażowania RPO w zagadnienia dotyczące ochrony środowiska, praw podatników, praw przedsiębiorców, ochrony zdrowia, a także we wszystkie sprawy, w których prawo Unii Europejskiej może oferować obywatelom skuteczną ochronę.
Krzysztof Sobczak
06.05.2019
Prawo gospodarcze
Jest zbyt mało kar w Unii Europejskiej dla tych, którzy naruszają reguły zadłużenia i pozwalają migrantom "przechodzić z jednego kraju do drugiego” - stwierdził kanclerz Austrii Sebastian Kurz. Jego zdaniem wszystkie państwa członkowskie muszą przestrzegać przyjętych w UE zasad.
Krzysztof Sobczak
06.05.2019
Wymiar sprawiedliwości

Unię kochać za dobre prawo i wolny rynek, nie za pieniądze

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna
Tsunami miłości do Unii Europejskiej wylało się w Polsce w miniony długi weekend. Akty strzeliste o takiej treści wygłaszali, w związku z 15 rocznicą przystąpienia do UE i zbliżającymi się wyborami, zarówno politycy od zawsze pokazujący przywiązanie do europejskich wartości, jak i ci toczący z Unią wojnę. Ci ostatni robili to nawet bardziej.
Krzysztof Sobczak
06.05.2019
Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna
Limit przyjęć na aplikację komorniczą w roku 2019 to 249 miejsc. Najwięcej miejsc dla aplikantów komorniczych przewidziano w Katowicach, najmniej w Białymstoku i Krakowie. Egzamin odbędzie się we wrześniu.
Monika Sewastianowicz
06.05.2019
Strefa aplikanta
Sąd Najwyższy w nowej Izbie Dyscyplinarnej nie uwzględnił wniosku sędziego tego sądu Jacka Wygody o wyłączenie go ze składu orzekającego od rozpoznania sprawy przeciwko innemu sędziemu Sądu Najwyższego w wstanie spoczynku. Powód: artykuł sędziego sprzed lat nie świadczy o jakimkolwiek osobistym zaangażowaniu.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
06.05.2019
Prawnicy
Ministerstwo Sprawiedliwości nie będzie zmieniać przepisów ustawy o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury, które wprowadziły górną granicę wieku dla kandydatów ubiegających się o przyjęcie do szkoły na aplikację sędziowską, prokuratorską i uzupełniającą. Zdaniem resortu nie jest to dyskryminacji ze względu na wiek.
Robert Horbaczewski
06.05.2019
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

ZUS sprawdza, czy prawniczki zasłużyły na zasiłek macierzyński

Prawnicy Prawo rodzinne Ubezpieczenia społeczne
Zakład Ubezpieczeń Społecznych wzmożył kontrole matek prowadzących działalność gospodarczą, w tym matek-prawniczek. Nie podoba mu się, że ich firmy generują za małe przychody, podczas gdy właścicielki pobierają zasiłki macierzyńskie. Przedsiębiorcze mamy są tym oburzone, ale ZUS wskazuje na konieczność obrony interesu płatników.
Katarzyna Nowosielska
06.05.2019
Prawnicy Prawo rodzinne Ubezpieczenia społeczne

Kaczyński: Nam są winni za II wojnę, my nic nikomu

Prawo cywilne Administracja publiczna
W związku z II wojną światową są zobowiązania finansowe, ale wobec Polski i Polaków. To nam niektórzy na zachód od naszych granic są winni setki miliardów euro czy dolarów, może więcej niż bilion, a nie my; my nie jesteśmy nikomu nic winni - powiedział prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński.
Krzysztof Sobczak
06.05.2019
Prawo cywilne Administracja publiczna
Sprzedawca, który pracował w sklepie z dopalaczami jest osobą, która wprowadza je do obrotu. Dlatego jeżeli będzie próbował przerzucić odpowiedzialność na zatrudniającą go spółkę, to i tak nie ucieknie od kary. WSA w Krakowie podkreślił, że nie pomoże mu też twierdzenie, że nie wie, kto jest pracodawcą, ponieważ „umowa o pracę została zawarta ustnie, przez zastrzeżony telefon”.
Dorian Lesner
05.05.2019
Prawo karne Opieka zdrowotna
W 2018 roku policja prowadziła zaledwie kilka spraw dotyczących organizowania nielegalnych adopcji dzieci. Sprawdzano też zamieszczane w internecie oferty dotyczące sprzedaży lub oddania - w większości przypadków - jeszcze nienarodzonych dzieci - mówi w rozmowie z Prawo.pl mł. insp. Michał Grzelec, naczelnik Wydziału do walki z Handlem Ludźmi Biura Kryminalnego KGP.
Patrycja Rojek-Socha
05.05.2019
Wymiar sprawiedliwości Policja
Choć wartości świadczeń zasądzanych poszkodowanym w wypadkach drogowych i ich bliskim ujednoliciły się, nadal świadomość społeczna, że można o nie walczyć jest mała. Co gorsza - jak mówią prawnicy - nawet osoby świadome nie wiedzą, jakie warunki trzeba spełniać, jak zebrać materiał dowodowy i co podlega rekompensacie.
Patrycja Rojek-Socha
04.05.2019
Wymiar sprawiedliwości

Ubezwłasnowolnienie wymaga zmian, ale prace idą wolno

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne
Ministerstwo Sprawiedliwości od dawna zapowiada zastąpienie instytucji ubezwłasnowolnienia innymi formami opieki nad osobą dorosłą. Rozwiązaniem mogłoby być wprowadzenie systemu zindywidualizowanego wspierania podejmowania decyzji przez osoby obecnie ubezwłasnowolnione - uważa rzecznik praw obywatelskich
Patrycja Rojek-Socha
04.05.2019
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

Prezydent: Przynależność do UE wpisać do konstytucji

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna
Powinniśmy zagwarantować obecność w NATO i Unii Europejskiej w konstytucji - stwierdził prezydent Andrzej Duda. I dodał, że należy starać się, żeby postanowienia konstytucji były wypełniane. - Deklaracja o wpisaniu obecności w UE będzie tyle warta, ile determinacja w przestrzeganiu konstytucji - skomentował to przewodniczący Rady UE Donald Tusk.
Krzysztof Sobczak
03.05.2019
Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna
W konstytucji Republiki Czeskiej jest przepis zabraniający wprowadzania zmian naruszających zasady państwa prawnego, nawet gdyby była zdolna do tego konstytucyjna większość w parlamencie - mówi prof. Maria Kruk z Uczelni Łazarskiego. Ale dodaje, że nie ma pewności, że w innych krajach ta metoda też jest do zastosowania, zwłaszcza gdy konstytucja nie wprowadza takiej klauzuli.
Krzysztof Sobczak
03.05.2019
Mediacja już przebiła się do mentalności społeczeństwa jako jeden ze sposobów rozwiązywania sporów, ale ja mówią prawnicy-mediatorzy, nadal należy aktywnie ją popularyzować. Rolę w tym powinny odegrać środowiska prawnicze, w szczególnie sędziowie.
Aleksandra Partyk
03.05.2019
Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze
Dziewczyna wymieniała się z młodszym kolegą sms-ami o treści seksualnej. Sąd udzielił jej jedynie upomnienia ale mimo to 16-latka została wpisana do rejestru pedofilów. RPO ocenił, że to łamanie praw dziecka i konstytucji. Przypomniał, że w rejestrze dziewczyna figurowałaby do 28. roku życia, co - jak wskazał - miałoby wpływ na całą jej przyszłość.
Patrycja Rojek-Socha
02.05.2019
Wymiar sprawiedliwości
Ministerstwo Zdrowia informuje, że budowa "docelowego" Ośrodka Zapobiegania Zachowaniom Dyssocjalnym w Gostyninie była już planowana podczas prac nad przepisami dotyczącymi osób, które po odbyciu kary nadal stanowią zagrożenie dla życia, zdrowia i wolności seksualnych innych. Jak uzasadnia, ma to związek ze stale zwiększającą się liczbą osób umieszczanych w obecnej placówce.
Patrycja Rojek-Socha
02.05.2019
Wymiar sprawiedliwości
Adopcje muszą się odbywać pod wnikliwym nadzorem państwa, które ma szczególny obowiązek troszczyć się o dobro dzieci. Te nieformalne stanowią ogromne niebezpieczeństwo - nie tylko dla dzieci, ale także dla ich potencjalnych rodziców, którzy o nie zabiegają. Mimo swoich intencji mogą paść ofiarą nadużyć - mówi serwisowi Prawo.pl. adwokat Piotr Kaszewiak.
Patrycja Rojek-Socha
02.05.2019
Wymiar sprawiedliwości
Nie znam sędziów, którzy z założenia nie chcą rozpoznawać spraw, bo „leżą i pachną”. To, że sędziowie wyznaczają rozprawy na 2020 rok, czy nawet na początek 2021 r., jest związane z wadliwą organizacją wymiaru sprawiedliwości. Oni za to nie odpowiadają - wyjaśnia dr Olga Maria Piaskowska.
Aleksandra Partyk
02.05.2019
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Piotr Schab, rzecznik dyscyplinarny sędziów sądów powszechnych skierował do Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego zażalenie na postanowienie o umorzeniu postępowania o uchylenie immunitetu sędziego Wojciecha Łączewskiego.
Jolanta Ojczyk
01.05.2019
Wymiar sprawiedliwości
Członkostwo Polski w elitarnym klubie, jakim jest Unia Europejska stanowi dla nas poważną gwarancję bezpieczeństwa, także bezpieczeństwa międzynarodowego - uważa prof. Marek Safjan. Widzi jednak zarysowane w ostatnim czasie pękniecie między naszym państwem a instytucjami europejskimi.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
01.05.2019
Prawnicy
Dr Adam Bodnar i Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich zostali uhonorowani Nagrodą Praworządności (Rule of Law Award) przyznawaną przez World Justice Project, niezależną międzynarodową organizację pozarządowa, działającą na rzecz rządów prawa na świecie. W uzasadnieniu nagrody uznano Bodnara za kluczowego orędownika w tej sprawie.
Krzysztof Sobczak
30.04.2019
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Prawo jest dziś w Unii Europejskiej podważane i w efekcie tracą na tym słabsze kraje - stwierdził prezes PiS Jarosław Kaczyński. Jego zdaniem w czasach EWG było pod tym względem lepiej, "interesy ścierały się w jakichś ramach, te ramy były tworzone przez prawo europejskie, przez traktaty europejskie, ale mimo wszystko to jakoś funkcjonowało".
Krzysztof Sobczak
30.04.2019
Wymiar sprawiedliwości
Komisja Europejska zajmowała się we wtorek sytuacją dotyczącą praworządności w Polsce. Według nieoficjalnych informacji wiceszef KE Frans Timmermans bardzo krytycznie ocenił uchwalone kilka dni temu zmiany znoszące m.in. prawo do odwołania się kandydatów do Sądu Najwyższego od uchwał Krajowej Rady Sądownictwa.
Krzysztof Sobczak
30.04.2019
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Morawieckiego wizja UE bez praworządności

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna
Walka z nierównościami, zwiększanie innowacji, walka z monopolami i protekcjonizmem gospodarczym, zwiększanie wydatków i ochrona granic oraz ochrona demokracji - takich pięć filarów reformy Unii Europejskiej proponuje premier Mateusz Morawiecki. Nie ma na tej liście wspólnych standardów demokracji i praworządności.
Krzysztof Sobczak
30.04.2019
Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna
Kilka tysięcy osób demonstrowało w poniedziałek w Pradze i w innych czeskich miastach przeciwko planowanej zmianie na stanowisku ministra sprawiedliwości, która zdaniem demonstrujących, zagraża niezależności wymiaru sprawiedliwości. W tle śledztwo przeciwko premierowi Andrejowi Babiszowi.
Krzysztof Sobczak
30.04.2019
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości