united kingdom
ukraine

Cesja umowy deweloperskiej jednak bez obniżonej stawki VAT

VAT Nieruchomości

Skoro cedent nie dysponował lokalem jak właściciel, to nie mógł w drodze cesji na tym etapie rozporządzić nim jak właściciel. Przedmiotem cesji w tych okolicznościach jest prawo majątkowe, nie towar. Zatem nie można do cesji zastosować stawki obniżonej 8 proc. VAT jak do dostawy lokalu mieszkalnego – stwierdził w poniedziałek Naczelny Sąd Administracyjny w poszerzonym siedmioosobowym składzie.

24.06.2024

MF: Limit zwolnienia z VAT dla małych firm bez zmian

VAT Prawo europejskie

Ministerstwo Finansów nie planuje na razie podniesienia limitu podmiotowego zwolnienia z VAT dla małych firm. W Polsce wynosi on 200 tys. złotych rocznie, podczas gdy unijna dyrektywa przewiduje limit niemal dwukrotnie wyższy. Eksperci apelują o jego zwiększenie, gdyż nie odpowiada on już realiom gospodarczym. Konieczny jest też przegląd innych progów podatkowych, m.in. dotyczących najmu mieszkań czy leasingu samochodów osobowych.

24.06.2024

Rejestracja w Polsce da zwolnienie z VAT w innych krajach UE

VAT Doradca podatkowy Prawo europejskie

Małe firmy z Polski skorzystają ze zwolnienia podmiotowego z VAT także w innych krajach UE. Wystarczy rejestracja w Polsce. Według ekspertów to korzystne rozwiązanie, dzięki któremu mali przedsiębiorcy unikną dodatkowych kosztów i biurokracji. Muszą jednak pamiętać o dwóch limitach: unijnym wynoszącym 100 tys. euro oraz tych obowiązujących w poszczególnych państwach członkowskich.

18.06.2024

Szef KAS: Będzie mniej kontroli i lepsza współpraca z podatnikami

Ordynacja Finanse publiczne VAT KSeF

Organy podatkowe będą wszczynać kontrole w ostateczności, opierając się w większym stopniu na analizach, a w pierwszej kolejności stosować czynności sprawdzające. Planowane jest uchwalenie Karty Praw Podatnika w formie ustawy, rozszerzenie programu współdziałania oraz zmiany organizacyjne administracji skarbowej – zapowiedział wiceminister finansów, szef KAS Marcin Łoboda podczas spotkania z dziennikarzami.

13.06.2024

KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

VAT KSeF

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

11.06.2024

Bloger zbierający datki w internecie ryzykuje spór z fiskusem

PIT VAT Podatek od spadków i darowizn

Skarbówka wydaje kolejne interpretacje, zgodnie z którymi blogerzy i youtuberzy zbierający pieniądze od internautów powinni rozliczać PIT. Wcześniej organy podatkowe uważały, że tego typu datki to darowizna, która często jest zwolniona z podatku od spadków i darowizn. Nie ma też pewności, czy internetowi twórcy powinni płacić VAT od zrzutek, tu także stanowisko jest niejednolite. Eksperci ostrzegają, że rozliczenia stają się coraz częściej przedmiotem sporów.

06.06.2024

Park narodowy też ma prawo odliczyć VAT

VAT

Możliwość obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z usługami i towarami jest uzależniona od wykorzystywania, odpowiednio, usług lub towarów do czynności opodatkowanych VAT. Każdego podatnika VAT obowiązuje ta sama zasada. Jak pokazuje ostatnie stanowisko dyrektora KIS - zasada dotyczy również parku narodowego, który realizuje projekty finansowane ze środków Unii Europejskiej.

31.05.2024

Lewiatan: Podwyżka VAT na żywność nie wpływa na wzrost cen

Domowe finanse VAT Finanse

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych według szybkiego szacunku w maju 2024 r. w porównaniu z analogicznym miesiącem ubiegłego roku wzrosły o 2,5 proc., a w stosunku do kwietnia były wyższe o 0,1 proc. – wynika z danych GUS. Wyższa, 5-proc. stawka VAT na żywność nie ma przełożenia na szybszy wzrost cen. Sklepy i producenci prawdopodobnie wkalkulowali podwyżki w swoje marże - komentuje Konfederacja Lewiatan.

29.05.2024

Parafia to nie podatnik, nie odliczy VAT

VAT

Z prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony związany z nabyciem towarów i usług może skorzystać podmiot, który spełnia przesłanki umożliwiające uznanie go (dla tej czynności) za podatnika VAT, działającego w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Takiego prawa nie ma podstawowa jednostka organizacyjna Kościoła katolickiego, jaką jest parafia, która nie podatnikiem VAT.

28.05.2024

Przekazanie przedsiębiorstwa do fundacji rodzinnej nie podlega VAT

VAT Fundacja Rodzinna

Przekazanie majątku przedsiębiorstwa do fundacji rodzinnej może wiązać się z pewnymi obowiązkami na gruncie podatku od towarów i usług. O ile jednak do fundacji rodzinnej przekazywany jest cały majątek związany z prowadzoną działalnością gospodarczą lub zorganizowana część przedsiębiorstwa, obowiązek podatkowy nie powstanie.

28.05.2024

Czy powiat realizujący zadania własne jest podatnikiem VAT

Finanse samorządów VAT

Nie uznaje się za podatnika VAT organów władzy publicznej oraz urzędów obsługujących te organy w zakresie realizowanych zadań nałożonych odrębnymi przepisami prawa. W konsekwencji czynności dokonywane przez powiat w ramach wykonywania zadań własnych, nie stanowią czynności podlegających VAT. Jednak jak każda zasada, również ta ma swoje wyjątki.

27.05.2024

Samochód wykupiony z leasingu można sprzedać bez VAT

VAT

Sprzedaż samochodu z majątku prywatnego nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Podobnie jak sprzedaż samochodu osobowego wykupionego z leasingu operacyjnego z przeznaczeniem na cele osobiste. Taka czynność stanowi jedynie przejaw zarządu majątkiem osobistym.

25.05.2024

Gminy nie muszą zwracać podatku od inwestycji ekologicznych

VAT Prawo europejskie

Gminy nie płacą VAT od takich inwestycji, jak np. montaż instalacji OZE czy usuwanie azbestu. Ale konsekwencją jest także brak możliwości odliczenia VAT od zakupów. Ministerstwo Finansów wyjaśniło w interpretacji ogólnej, że gminy nie muszą korygować rozliczeń wcześniejszych projektów, ale mogą to zrobić. Zdaniem ekspertów, takie podejście jest słuszne.

24.05.2024

KAS zweryfikuje dostawy „konfliktowych minerałów”

Ordynacja VAT Prawo europejskie

Krajowa Administracja Skarbowa zweryfikuje zachowanie należytej staranności w międzynarodowym łańcuchu dostaw „konfliktowych minerałów” - zakłada tak nowelizacja ustawy o KAS, nad którą parlament zakończył w czwartek prace. Chodzi o cynę, tantal, wolfram, ich rudy oraz złoto pochodzące z obszarów dotkniętych konfliktami (np. wojną) i obszarów wysokiego ryzyka - gdzie jest problem z zarządzaniem i bezpieczeństwem.

23.05.2024

MF: Możliwe wcześniejsze wejście do obowiązkowego KSeF dla niektórych firm

VAT KSeF

Ministerstwo Finansów planuje wypracować z przedsiębiorcami „system kontrolowanego trochę wcześniejszego wejścia do KSeF niektórych firm”. Chodzi o testowanie obowiązkowego Krajowego Systemu e-Faktur wcześniej niż 1 lutego 2026 r. Mogłoby to nastąpić od lipca 2025 r. W czerwcu 2024 r. planowane są kolejne konsultacje publiczne, by ewentualne zmiany wdrożyć późną jesienią.

21.05.2024

Co dalej z KSeF? Firmy czekają na nowe przepisy

VAT Doradca podatkowy KSeF

Przedsiębiorcy wstrzymują prace nad wdrożeniem obowiązkowego KSeF do czasu, aż będzie znany ostateczny kształt nowych przepisów oraz schema, czyli parametry techniczne. Powstają też wątpliwości czy KSeF będzie zgodny z unijnym pakietem VIDA, który za kilka lat wprowadzi e-fakturowanie na poziomie UE. Dobra wiadomość jest taka, że mimo iż MF nie przewiduje specjalnej ulgi, pozwala w określonych przypadkach skorzystać z ulgi B+R na KSeF.

20.05.2024

Wyrok TSUE kończy spór dotyczący VAT przy aporcie w zamian za akcje

VAT Prawo europejskie

Podstawę opodatkowania VAT od transakcji wniesienia do spółki aportu w zamian za jej akcje stanowi wartości emisyjna tych akcji, jeżeli strony uzgodniły, że ta wartość stanowi zapłatę za aport – tak stwierdził Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w wyroku z 8 maja 2024 r. (sygn. C-214/23) - piszą Barbara Białas i Jakub Śmiałek z ENODO Advisors.

16.05.2024

VIII edycja Kongresu Rady Podatkowej Lewiatana już 21 maja

PIT VAT Doradca podatkowy KSeF

Sprawozdawczość podatkowa, Krajowy System e-Faktur i planowane zmiany w podatku od nieruchomości - będą głównymi tematami VIII edycji Kongresu Rady Podatkowej Konfederacji Lewiatan. Kongres ma być platformą współpracy między przedsiębiorcami, doradcami podatkowymi, przedstawicielami świata nauki oraz przedstawicielami Ministerstwa Finansów.

15.05.2024

Poszkodowani w pożarze odliczą straty w PIT, trudniej może być z VAT

CIT PIT VAT Doradca podatkowy

Przedsiębiorcy poszkodowani w wyniku pożaru odliczą związane z tym straty. Spełniony został bowiem warunek stawiany przez skarbówkę, iż możliwość odliczenia dotyczy zdarzeń losowych, niezależnych od podatnika. Według ekspertów poszkodowani powinni też mieć możliwość odliczenia VAT od towarów, które spłonęły. Natomiast jeśli otrzymają odszkodowanie, co do zasady będzie ono dla nich przychodem.

14.05.2024

MF: Ponad połowa kontroli dotyczy VAT, są też sankcje

VAT

W 2023 r. zakończyły się 13 023 kontrole podatkowe, z czego 7053 (54 proc.) dotyczyły VAT. Skarbówka zakończyła też 7186 kontroli celno-skarbowych, z czego 4082 (57 proc.) dotyczyło VAT. Sankcje VAT nałożono w 279 zakończonych kontrolach celno-skarbowych i 1414 zakończonych kontrolach podatkowych - wynika z danych Ministerstwa Finansów.

13.05.2024