Przywóz sprzętu ochronnego i medycznego bez VAT i akcyzy

VAT Akcyza Opieka zdrowotna Koronawirus

Ministerstwo Finansów poinformowało w piątek, że uzyskało zgodę Komisji Europejskiej na zwolnienie z cła i VAT sprzętu ochronnego i medycznego przywożonego do Polski. Obejmie ono towary sprowadzane do Polski z krajów spoza Unii Europejskiej. Zwolnienie obowiązuje od 30 stycznia do 31 lipca 2020 roku.

03.04.2020

Laptopy wciąż z wyższą stawką VAT

VAT Zarządzanie oświatą Koronawirus

Stawka VAT na komputery wynosi 0 proc., ale nie na wszystkie - jak zauważa prezydent Krakowa Jacek Majchrowski, za komputery przenośne, kluczowe dla e-learningu, wciąż trzeba zapłacić 23 proc. Apeluje o szybkie zmiany w przepisach.

03.04.2020

Okresowe przeglądy kas fiskalnych mogą być później

VAT

Resort finansów potwierdza, że skarbówka będzie odraczać terminy przeglądu technicznego kas fiskalnych do lipca 2020 roku. Nie nastąpi to jednak automatycznie. Przedsiębiorca musi złożyć stosowny wniosek. Dokument trzeba złożyć przed terminem przeglądu.

03.04.2020

Zachęty podatkowe mają przekonać do walki z koronawirusem

CIT VAT Koronawirus

Odliczenie od podstawy opodatkowania nawet 200 procent wartości darowizny, jednorazowy odpis amortyzacyjny, zerowa stawka VAT, korzystne rozliczenie ulgi badawczo-rozwojowej – takie rozwiązania pojawiły się m.in. w obowiązującej już specustawie. Rząd próbuje zachęcać firmy i osoby prywatne do wsparcia walki z epidemią koronawirusa. Zdaniem ekspertów, to za mało.

03.04.2020

Przedsiębiorcy: Skarbówka opóźnia zwroty VAT

VAT Finanse

Aż 82 procent firm nie zauważyło żadnego przyspieszenia zwrotów VAT dokonywanych przez urzędy skarbowe. Ich zdaniem skarbówka oddaje podatek w najpóźniejszym możliwym terminie. Warunki do przyspieszenia zwrotu są natomiast trudne do spełniania. Takie wnioski wynikają z badania BCC wśród 600 przedsiębiorców.

01.04.2020

Koronawirus umożliwi wydawanie e-paragonów

VAT

Ustawa pomocowa przewiduje możliwość wydawania paragonów w formie elektronicznej. Ministerstwo Finansów przygotowało już projekt rozporządzenia w tym zakresie. Po zmianie przepisów sprzedawca nie będzie musiał dawać klientowi papierowego paragonu. Nowe zasady dotkną jednak tylko posiadaczy kas online.

01.04.2020

Koronawirus zwrotów VAT jednak nie zatrzyma

VAT Koronawirus

Rząd chciał zawiesić postępowania podatkowe i kontrole na czas epidemii koronawirusa. Pojawiło się jednak ryzyko, że nowe przepisy wstrzymają również postępowania dotyczące zwrotu VAT. Po naszej publikacji niefortunne zapisy zostały z projektu wykreślone. Przyjęta przez parlament ustawa zawiera całkowicie inne rozwiązania – a w uzasadnieniu zostały poprzednie, niekorzystne zapisy.

31.03.2020

Problem z VAT odroczony, ale nie zniknie

VAT

Sejm zajmie się dzisiaj rządowym projektem ustawy mającej na celu wsparcie podatników w czasie epidemii koronawirusa. Wejście w życie nowej matrycy stawek zostanie najpewniej odroczone do lipca 2020 roku. Problem klasyfikacji towarów i wydawania wiążących informacji stawkowych jednak pozostanie. Nie zaplanowano żadnych zmian w tym zakresie.

27.03.2020

Darowizny środków biobójczych i dezynfekujących z 0-proc. VAT

VAT Koronawirus

W Dzienniku Ustaw opublikowano w środę rozporządzenie, które wprowadza zerową stawkę VAT m.in. na produkty biobójcze, dezynfekujące, maski, ochraniacze na buty, czepki i rękawice. Obniżona stawka będzie miała zastosowanie do darowizn na rzecz Agencji Rezerw Materiałowych i Centralnej Bazy Rezerw Sanitarno-Przeciwepidemicznych.

26.03.2020

Pakiet pomocowy może zablokować zwroty VAT

Ordynacja VAT Koronawirus

Jeśli pakiet antykryzysowy zostanie uchwalony w takim kształcie, w jakim przedstawił go rząd, może się okazać, że firmy zostaną pozbawione pieniędzy. Rząd chce zawiesić postępowania podatkowe i kontrole. Z jednej strony – to dobra wiadomość. Nowe przepisy zawieszą jednak również postępowania dotyczące zwrotu VAT.

24.03.2020

Nowa matryca stawek podatku VAT od lipca

VAT Małe i średnie firmy

Ministerstwo Finansów poinformowało w poniedziałek, że wychodząc naprzeciw postulatom podatników, przesuwa termin stosowania nowej matrycy stawek podatku VAT. Zacznie ona obowiązywać od 1 lipca 2020 roku.

23.03.2020

Nie da się ominąć fiskusa "na wirusa"

Ordynacja CIT VAT Rachunkowość Koronawirus

W piątek, 20 marca, mija czas rozliczenia i wpłaty zaliczek na podatki dochodowe. W przyszłą środę trzeba będzie natomiast wysłać jednolite pliki kontrolne i deklaracje VAT. Rząd nie przesunął tych terminów z powodu epidemii koronawirusa. CIT-8 będą mogły złożyć później tylko organizacje pozarządowe, choć najbardziej zależy na tym spółkom.

20.03.2020

Dziurawa tarcza antykryzysowa - biznes punktuje braki

CIT VAT Prawo pracy Prawo gospodarcze Koronawirus

Przedsiębiorcy są rozczarowani ogłoszonymi we środę przez rząd rozwiązaniami pakietu antykryzysowego. Wskazują, że brakuje w nim wielu ważnych rozwiązań, które realnie pomogłyby im przetrwać skutki epidemii koronawirusa. Nie było mowy o umorzeniu składek, przełożeniu wdrożenia PPK, przesunięciu terminów płacenia CIT czy ułatwieniach we wprowadzeniu postoju w firmach.

19.03.2020

Kasy fiskalne w formie oprogramowania coraz bliżej

VAT

Ministerstwo Finansów opublikowało w środę projekt rozporządzenia, które pozwoli stosować kasy fiskalne w formie oprogramowania na smartfony czy inne urządzenia przenośne. Z nowych rozwiązań skorzystają kierowcy taksówek i świadczący usługi transportu pasażerskiego oraz przeprowadzkowego.

18.03.2020

Do urzędu skarbowego lepiej dzwonić niż przychodzić osobiście

PIT VAT Koronawirus

Urzędy skarbowe zachęcają klientów do załatwiania spraw zdalnie - korzystania z e-usług oraz kontaktu poprzez e-PUAP i infolinie. Ministerstwo Finansów przypomina, że Twój e-PIT i e-Deklaracje pozwalają na rozliczanie podatków z domu. Wszystko po to, żeby zminimalizować ryzyko rozprzestrzeniania koronawirusa.

11.03.2020

Usługa kompleksowa pozwoli zapłacić bez split paymentu

VAT Rachunkowość

Najnowsza interpretacja skarbówki potwierdza, że istnieje sposób na legalne uniknięcie obowiązkowego dzielenia płatności. Wystarczy wystawić fakturę na usługę kompleksową i nie wskazywać w niej szczegółowo towarów – nawet jeśli ich osobna sprzedaż wymagałaby split paymentu. To kolejne korzystne stanowisko organów podatkowych w tym zakresie. Eksperci radzą jednak uważać.

09.03.2020

MF nie słucha podatników i tworzy złe prawo

CIT VAT Doradca podatkowy Prawo gospodarcze

Kolejne zmiany regulacji dotyczących tzw. białej listy podatników VAT niewiele pomogą. Jeśli firma zapłaci na niezgłoszony rachunek bankowy, przed negatywnymi skutkami wcale nie uchroni jej zapłata split paymentem. Eksperci są zgodni – MF nie słucha podatników i przygotowuje błędne przepisy, a ich nowelizacje jeszcze bardziej komplikują sytuację. Przykłady złego prawa można mnożyć.

04.03.2020

Raport KPMG: Polski system podatkowy zasługuje na dwóję

CIT VAT Doradca podatkowy

2,06 pkt w pięciostopniowej skali – tak polski system podatkowy oceniają przedsiębiorcy. To najniższa ocena od 2013 roku. Na negatywny stosunek firm do prawa podatkowego wpływa przede wszystkim niestabilność przepisów oraz późne informowanie o zmianach. Największe trudności powodują natomiast rozliczenia cen transferowych. Takie wnioski wynikają z raportu KPMG w Polsce.

02.03.2020

Coraz trudniej odliczyć cały VAT od samochodów i paliwa

VAT Spółki Małe i średnie firmy

Odliczenie pełnego VAT od firmowego samochodu i paliwa wymaga wykazania, że pojazd był używany wyłącznie do celów służbowych. Udowodnienie tego faktu nie jest jednak proste. Dla skarbówki nawet potencjalna możliwość wykorzystania auta dla celów prywatnych wyłącza możliwość odliczenia całej daniny.

02.03.2020

Senat zaproponował poprawki do budżetu państwa na 2020 rok

Finanse publiczne VAT

Senat zakończył w czwartek prace nad ustawą budżetową na 2020 rok. Senatorowie zaproponowali ponad sto poprawek. Chodzi m.in. o zmniejszenie funduszy kancelarii premiera, Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, a także ograniczenie rezerw budżetowych. Poprawkami zajmie się teraz Sejm.

27.02.2020