Biegły rewident jako zawód z perspektywami tematem specjalnej konferencji

Rachunkowość Szkolnictwo wyższe

We wtorek, 30 listopada, o godz. 12.30, Polska Agencja Nadzoru Audytowego (PANA) zaprasza studentów wyższych uczelni do udziału w edukacyjnej konferencji online Biegły rewident – zawód nadal z perspektywami. Eksperci PANA przedstawią tajniki zawodu biegłego rewidenta oraz odpowiedzą na pytania uczestników.

29.11.2021

Świadek nie musi obciążać sam siebie w postępowaniach skarbowych

Prawo karne Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy

Podejrzani oraz oskarżeni korzystają z konstytucyjnego prawa do obrony oraz prawa do nieobciążania samego siebie, stąd nie mogą popełnić przestępstwa składania fałszywych zeznań. Niedawna uchwała Sądu Najwyższego dodaje natmiast jednoznacznie, że także podatnik występujący w roli świadka nie odpowiada za fałszywe zeznania w swojej sprawie – mówi Marcin Malinowski, adwokat, counsel w B2RLaw.

27.11.2021

Pakiet uproszczeń dla biznesu SLIM VAT 3 trafi do konsultacji jeszcze w tym roku

VAT Rachunkowość

W 2022 r. korzystanie z e-faktury będzie fakultatywne, a od 2023 r. obowiązkowe dla wszystkich podatników VAT. Polska będzie czwartym krajem Unii Europejskiej wdrażającym tę pionierską e-usługę. Kolejny pakiet uproszczeń SLIM VAT 3 trafi na rynek do konsultacji już pod koniec roku – informuje Ministerstwo Finansów.

25.11.2021

Fałszywe zeznania nie zawsze odbierają podatnikowi prawo do obrony

Prawo karne Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy

Prawo strony do pomijania niewygodnych faktów w toku przesłuchania podatkowego, dla uniknięcia grożącej jej odpowiedzialności karnej czy karno-skarbowej, jest częścią jej prawa do obrony. Nie powinno być zatem naruszane. Niedawna uchwała Sądu Najwyższego daje nadzieję na respektowanie tej reguły. Szczególnie, że uchwale tej nadano moc zasady prawnej.

24.11.2021

Wszczynanie postępowań tuż przed upływem terminu przedawnienia coraz większym problemem podatników

Prawo karne Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy Poprawmy prawo

Mimo wyroków sądów, już nie tylko administracyjnych, ale także powszechnych, organy skarbowe cały czas wszczynają postępowania podatkowe w ostatniej chwili. Czynią tak tylko po to, by przerwać bieg terminu przedawnienia. Argumenty są różne, nierzadko niemające jednak żadnego merytorycznego uzasadnienia. Konieczna jest pilna zmiana przepisów, by ukrócić samowolę urzędników.

22.11.2021

Skarbówka coraz wnikliwiej weryfikuje schematy podatkowe

Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy

Obserwacje doradców podatkowych pokazują, że organy podatkowe opóźniają przyjmowanie i nadawanie numerów zgłaszanym przez firmy schematom podatkowym. Po otrzymaniu zgłoszenia wysyłają do podatników listę dodatkowych pytań. Dopytują też o szczegóły transakcji i… skutki podatkowe. Zdaniem ekspertów, działanie urzędników to nadgorliwość, która nie ma pokrycia w przepisach.

19.11.2021

MF zaprasza na warsztaty w sprawie e-faktur

VAT Rachunkowość Doradca podatkowy

25 listopada odbędą się specjalne warsztaty dotyczące nowych zasad wystawiania e-faktur. Resort finansów zaprasza podmioty, które zajmują się rozwojem oprogramowania do fakturowania. Podczas warsztatów omówiona zostanie techniczna strona systemu i zaprezentowane zostanie przykładowe użycie API. Udział jest bezpłatny.

18.11.2021

W nowych e-fakturach trzeba będzie podawać dużo więcej informacji

Ordynacja VAT Rachunkowość Doradca podatkowy

Krajowy System e-Faktur zacznie działać 1 stycznia 2022 roku. Korzystanie z niego będzie dobrowolne, ale resort finansów chce, by od 2023 roku stało się obowiązkowe. Nowe zasady fakturowania spowodują konieczność podawania dużo większej liczby informacji o transakcji – w wielu przypadkach pokrywających się z innymi raportami. Zamiast uproszczeń, będą dodatkowe obowiązki.

18.11.2021

Interpretacja 590 ułatwieniem dla inwestorów już od stycznia 2022 roku

Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy Polski Ład

Aby poznać wszystkie fiskalne konsekwencje przedsięwzięcia, inwestor nie będzie już musiał starać się o kilkanaście rozstrzygnięć w różnych instytucjach. Zamiast tego wystąpi do ministra finansów o Interpretację 590, która będzie zawierać wiążącą decyzję na temat całości opodatkowania planowanej przez niego inwestycji – wyjaśnia Ministerstwo Finansów.

17.11.2021

Polski Ład z podpisem prezydenta

CIT PIT Rachunkowość Doradca podatkowy Polski Ład

Mimo licznych apeli przedstawicieli biznesu, przedsiębiorców i księgowych, prezydent Andrzej Duda zdecydował się podpisać podatkową część Polskiego Ładu. Środowisko apelowało o wydłużenie vacatio legis, aby podatnicy mieli więcej czasu na przygotowanie do nowych zasad rozliczania podatków dochodowych. Większość przepisów wejdzie jednak w życie już w styczniu 2022 roku.

16.11.2021

E-fakturowanie dobrowolne od stycznia 2022 roku, obowiązkowe rok później

VAT Rachunkowość Doradca podatkowy

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę wdrażającą w Polsce Krajowy System e-Faktur (KSeF). Zmiany dotkną także fakturowania w ramach pakietu Slim VAT 2. E-fakturowanie w 2022 roku ma być dobrowolne. Obowiązkowe stanie się natomiast w styczniu 2023 roku.

16.11.2021

Zmiany w składaniu sprawozdań i kontrolach firm audytorskich z podpisem prezydenta

Rachunkowość Doradca podatkowy Finanse

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację przepisów o rachunkowości i o biegłych rewidentach. Format składania sprawozdań finansowych zostanie ujednolicony, dokumentu nie będą też musieli podpisywać wszyscy członkowie zarządu. Polska Agencja Nadzoru Audytowego (PANA) będzie mogła działać w większym zakresie w formie elektronicznej.

16.11.2021

Podatnicy chętnie rezerwują terminy wizyt w urzędach skarbowych

Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy Administracja publiczna

We wtorek, 16 listopada, mija rok od uruchomienia usługi rezerwacji wizyt w urzędzie skarbowym. W ten sposób umówiono już 4 mln 753 tys. wizyt. Miesięcznie to 400 tys. wizyt, a średni czas obsługi podatnika wynosi 14 minut. Takie dane podało serwisowi Prawo.pl Ministerstwo Finansów.

16.11.2021

Kopie certyfikatów rezydencji pomogą, ale nie rozwiążą wszystkich problemów

CIT PIT Rachunkowość Doradca podatkowy Podatki międzynarodowe Polski Ład

Po zmianach, które wejdą w życie z początkiem przyszłego roku, firmy będą mogły – w szerszym zakresie niż obecnie – korzystać z kopii certyfikatów rezydencji. Ułatwi to rozliczanie podatku u źródła podmiotom, które współpracują z zagranicą. Cały czas nierozwiązany jednak pozostaje problem dochowywania należytej staranności. A Polski Ład nałoży na firmy dodatkowe obowiązki w tym zakresie.

16.11.2021

Brak faktur VAT nie zawsze pozbawia prawa do odliczenia podatku

VAT Rachunkowość Doradca podatkowy

Organy skarbowe nie mogą pozbawić podatnika prawa do odliczenia podatku naliczonego na tej podstawie, że nie załączył on do akt sprawy faktur. Muszą być jednak spełnione materialne warunki prawa do odliczenia. Jeśli zatem nie mamy do czynienia z próbą oszustwa lub nadużycia, a transakcje miały miejsce, to podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia VAT naliczonego.

12.11.2021

Interpretacje i wiedza podatkowa są teraz w Eurece

Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy

Ministerstwo Finansów uruchomiło wyszukiwarkę Eureka. Znajdą się tam potrzebne informacje podatkowe i celne. By skorzystać z systemu nie trzeba się logować. Na stronie można także zapisać się do newslettera i ocenić dostępne tam informacje. W nowym systemie publikowane są także interpretacje podatkowe.

10.11.2021

Biura rachunkowe apelują do prezydenta o weto dla Polskiego Ładu

Rachunkowość Doradca podatkowy Polski Ład

Krajowa Izba Biur Rachunkowych w imieniu całego środowiska biur rachunkowych wysłała w środę apel do prezydenta Andrzeja Dudy o zawetowanie podatkowej części Polskiego Ładu. Przepisy te zostały uchwalone przez parlament pod koniec października. Mają wejść w życie w styczniu 2022 roku.

10.11.2021

Wrocław zaprasza na konferencję podatkową

Rachunkowość Doradca podatkowy

Już 1 grudnia odbędzie się ogólnopolska konferencja I Wrocławskie Forum Podatkowe. Organizatorem wydarzenia jest Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu oraz Katedra Prawa Finansowego Wydział Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego. Udział w konferencji jest bezpłatny.

09.11.2021

Płatności VAT w ramach procedury OSS na specjalnych zasadach

VAT Rachunkowość

Po złożeniu deklaracji VAT podatnik otrzymuje unikatowy numer referencyjny (UNR). Wpłaty podatku należy dokonać w euro na rachunek bankowy Drugiego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście. Numer UNR trzeba podawać podczas dokonywania płatności – przypomniało we wtorek Ministerstwo Finansów.

09.11.2021