Sama ewidencja czasu pracy nie da kosztów autorskich

PIT

Z nowej interpretacji podatkowej wynika, że ewidencjonowanie czasu na stworzenie dzieła wyklucza możliwość ustalenia twórcy 50-proc. kosztów uzyskania przychodów. Rozliczanie autorów cały czas budzi wątpliwości. Choć w styczniu 2019 r. powstał projekt interpretacji ogólnej w tym zakresie, to nadal nie została ona opublikowana.

02.07.2019

Nowe zasady podatku u źródła dopiero od stycznia 2020 roku

CIT PIT

Na dwa dni przed wejściem w życie nowych przepisów, Ministerstwo Finansów kolejny już raz odroczyło reformę poboru podatku u źródła. Nowe zasady zaczną obowiązywać od stycznia 2020 roku, a nie - jak było planowane - od 1 lipca 2019 roku.

01.07.2019

Polska przodownikiem w uszczelnianiu podatków

CIT PIT VAT Podatki międzynarodowe

Europa coraz intensywniej walczy z unikaniem opodatkowania. Państwa stosują różne poziomy opodatkowania dochodu. Stawki CIT wynoszą od 9 do 33 proc. Całkowity koszt płac pracodawców jest nadal bliski 160 proc. wynagrodzenia netto. Pierwszorzędne znaczenie ma jednak cały czas VAT. Takie wnioski wynikają z najnowszego raportu kancelarii Mazars.

01.07.2019

Napiwki z wakacyjnej pracy trzeba opodatkować

Domowe finanse PIT Prawo pracy

Napiwki są przychodem. Ich otrzymanie rodzi obowiązek zapłaty podatku. Sposób rozliczenia zależy jednak od tego, czy kelner dostał pieniądze prosto do kieszeni, czy klient zapłacił go razem z rachunkiem na rzecz restauracji. Wyjaśnia to najnowsza interpretacja podatkowa.

29.06.2019

Zatrudnienie młodego pracownika może być schematem podatkowym

Ordynacja PIT Finanse

Już od sierpnia dochody osób do 26 roku życia mają być zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych. Projekt zmian jest już przyjęty przez rząd. Eksperci zwracają uwagę, że zatrudnienie młodych – skoro prowadzi do obniżenia podatku – może być schematem podatkowym.

28.06.2019

Nowa waluta Facebooka wyzwaniem dla polskiej skarbówki

PIT

Ministerstwo Finansów potwierdziło serwisowi Prawo.pl, że libra – nowa waluta, której wprowadzenie planuje Facebook – będzie w Polsce traktowana jako kolejna waluta wirtualna albo instrument finansowy. Resort analizuje, jak zakwalifikować tę kryptowalutę. Jednocześnie nie przewiduje zmiany przepisów.

27.06.2019

Będą ułatwienia dla prowadzących PKPiR

PIT

Od 1 stycznia 2020 r. zniknie obowiązek prowadzenia ewidencji wyposażenia oraz kart przychodów pracowników. To ułatwienie dla przedsiębiorców prowadzących podatkową księgę przychodów i rozchodów przewiduje nowe rozporządzenie Ministra Finansów. Jego projekt trafił właśnie do konsultacji.

26.06.2019

Samorządy chcą debaty z rządem o swoich dochodach

Samorząd terytorialny Finanse samorządów PIT

Samorządowcy apelują do premiera o specjalną debatę poświęconą sytuacji finansowej samorządu. Jak wskazują, luka pomiędzy ich dochodami i wydatkami jest coraz większa, a pogłębią ją jeszcze kolejne projekty podatkowe i socjalne rządu. Debata miałaby się odbyć 17 lipca na nadzwyczajnym spotkaniu Komisji Wspólnej.

26.06.2019

Reklamy na Facebooku kością niezgody

CIT PIT Podatki międzynarodowe

Skarbówka wyrzuca z kosztów wydatki na reklamę w zagranicznych serwisach społecznościowych. Wykorzystuje przy tym pretekst błędnie wystawionych faktur. Zdaniem ekspertów, takie działanie jest całkowicie bezprawne. Dodatkowy, równie poważny problem, dotyczy podatku u źródła. Firmy muszą go płacić z własnej kieszeni - bez możliwości odzyskania.

26.06.2019

Nowa ulga w PIT będzie dyskryminowała młodych

PIT

Rząd przyjął projekt przewidujący zwolnienie od podatku dla młodych do 26 roku życia. Zdaniem ekspertów, nowa ulga dyskryminuje samozatrudnionych i osoby na umowach o dzieło. Nie wiadomo też, czy w roku podatkowym, w którym ukończony zostanie 26 rok życia, ulga będzie przysługiwała w całym roku, czy tylko do urodzin.

25.06.2019

Uparty jak fiskus, czyli nieustające spory o paliwo

PIT

Okazuje się, że to nie osioł jest uparty. Mistrzem upierania się przy swoim jest skarbówka. Przepis dotyczący ryczałtowego przychodu za prywatne używanie służbowych pojazdów obowiązuje od 2015 roku. Zdaniem podatników i sądów jest on prosty i oczywisty. Organy cały czas pozostają jednak na te argumenty głuche – i każą pracownikom płacić dodatkowy podatek.

25.06.2019

Bilet na autobus od pracodawcy bez podatku

PIT

Firma, która kupuje swoim pracownikom miesięczne lub kwartalne bilety autobusowe, nie musi doliczać im dodatkowego dochodu i pobierać podatku. Wartość biletu nie jest bowiem przychodem ze stosunku pracy. Potwierdza to najnowsza interpretacja skarbówki. Jest to kolejne korzystne dla pracowników stanowisko fiskusa w ostatnim czasie.

25.06.2019

NSA: Paliwo w służbowym samochodzie nie jest przychodem pracownika

PIT

Ryczałtowa wartość przychodu z tytułu użytkowania samochodu służbowego do celów prywatnych obejmuje wszelkie koszty eksploatacji, w tym również udostępnienie danemu pracownikowi paliwa. Nie stanowi ono odrębnego świadczenia. Potwierdził to właśnie Naczelny Sąd Administracyjny.

25.06.2019

Kara za opóźnienie w dostawie nie daje prawa do kosztów

PIT Małe i średnie firmy

Najnowsza interpretacja podatkowa potwierdza, że zapłata kary umownej nie może być kosztem uzyskania przychodów. Odliczenie nie przysługuje także firmie, która dostarczyła zamówione towary po terminie – nawet jeśli były one sprawne i nie miały wad. Zdaniem skarbówki, przepisy o karach trzeba interpretować ściśle.

24.06.2019

Obiad za nadgodziny to nie przychód pracownika

PIT

Najnowsza interpretacja skarbówki potwierdza, że nie każde świadczenie od pracodawcy trzeba opodatkowywać. Przychodem nie jest np. obiad, który firma kupuje swoim pracownikom, jeśli muszą pracować w nadgodzinach. Nie ma znaczenia, że wartość posiłku można precyzyjnie określić i przypisać do konkretnej osoby.

22.06.2019

Twój e-PIT z szansą na nagrodę

PIT

Wprowadzona w tym roku przez Ministerstwo Finansów usługa Twój e-PIT, jako jeden z projektów zrealizowanych przez europejskie administracje publiczne, została wytypowana do otrzymania certyfikatu za najlepsze praktyki przez European Public Sector Award (EPSA) 2019. EPSA promuje rozwiązania najbardziej przyjazne obywatelom i przyszłościowe. Finał konkursu już w październiku.

21.06.2019

Są kolejne objaśnienia podatkowe do cen transferowych

CIT PIT

Ministerstwo Finansów opublikowało objaśnienia podatkowe w zakresie cen transferowych. Dotyczą one technicznych aspektów przygotowywania analiz porównawczych oraz opisów zgodności w odniesieniu do przepisów obowiązujących do 31 grudnia 2018 r. Z tymi zagadnieniami podatnicy mają najwięcej kłopotów.

21.06.2019

NSA: Wydając interpretację, fiskus nie musi sprawdzać dokumentów

PIT

Organ podatkowy przed wydaniem interpretacji indywidualnej musiałby ocenić opisane przez spółkę dowody, by wiedzieć, że są one prawidłowe. Chodziło o sposób archiwizowania i przechowywania dokumentów w formie elektronicznej. Taka ocena nie jest dopuszczalna w postępowaniu interpretacyjnym. Potwierdził to NSA.

19.06.2019

W podatkach kolejne zmiany - bez analizy skutków

CIT PIT VAT

Odwróconego obciążenia VAT nie będzie – nie sprawdziło się. Zastąpi je obowiązkowy mechanizm podzielonej płatności tzw. split payment. To jeden z wielu przykładów przepisów, które wprowadza się bez gruntownej analizy ich skutków – tylko po to, by po jakimś czasie znów je zmienić. W ten sam sposób zlikwidowano także przepisy dotyczące korekty kosztów w przypadku braku zapłaty za fakturę.

17.06.2019

NSA: Przeniesienie praw autorskich da prawo do wyższych kosztów

Domowe finanse PIT

Do zastosowania 50-proc. kosztów uzyskania przychodów konieczne jest rozróżnienie wynagrodzenia na część związaną z wykonywaniem obowiązków pracowniczych i część określającą honorarium, związaną z korzystaniem z praw autorskich. Samo wyróżnienie części czasu pracy przeznaczonej na pracę twórczą nie wystarczy.

15.06.2019