Wydanie majątku polikwidacyjnego spółki komandytowej objętej CIT z dodatkowym podatkiem

CIT PIT Doradca podatkowy

Od początku 2021 roku podział majątku likwidowanej spółki podlegać będzie opodatkowaniu w ramach tzw. datio in solutum. Co jednak ze spółkami osobowymi, które w trakcie roku uzyskają status podatnika CIT? Takie spółki mogą zostać rozwiązane bez przeprowadzania likwidacji i wygląda na to, że zakres planowanych zmian nie obejmuje tych przypadków.

01.12.2020

Zmiany w podatkach na przyszły rok już w Dzienniku Ustaw

CIT PIT

W poniedziałek późnym popołudniem w Dzienniku Ustaw zostały opublikowane dwie duże nowelizacje przepisów o podatkach dochodowych. Nowe przepisy wprowadzają zmiany w opodatkowaniu spółek komandytowych od stycznia 2021 roku. Dotyczą również m.in. tzw. estońskiego CIT w Polsce, ograniczenia stosowania ulgi abolicyjnej i stawek ryczałtu od przychodów.

30.11.2020

MF szykuje kolejne ulgi dla innowatorów, ale te istniejące trzeba poprawić

CIT PIT Rachunkowość Poprawmy prawo

Ulga na robotyzację, zatrudnienie innowacyjnych pracowników i ulga na prototypy – to niektóre z planowanych zmian w rozliczaniu podatków, które mają wesprzeć firmy i działania prorozwojowe. Nowe ulgi dla innowatorów pojawią się już w przyszłym roku. Problem jednak w tym, że z obecnych rozwiązań – ulgi badawczo-rozwojowej i tzw. IP Box korzysta niewielu przedsiębiorców.

30.11.2020

Zmiany w podatkach na 2021 rok przyjęte - spółki komandytowe zapłacą CIT

CIT PIT Doradca podatkowy

Sejm w sobotę przyjął dwie duże nowelizacje przepisów o podatkach dochodowych. M.in. spółki komandytowe zostaną obciążone podatkiem dochodowym, ale nie będą mogły skorzystać z estońskiego CIT, który zacznie obowiązywać od stycznia, zmienione zostaną stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, a ulga abolicyjna ograniczona.

28.11.2020

Przedsiębiorcy nadal walczą o spółki komandytowe

CIT PIT

Największe organizacje pracodawców apelują do posłów o poparcie poprawki Senatu, która zakłada rezygnację z podwójnego opodatkowania spółek komandytowych podatkiem dochodowym od osób prawnych. Senat głosowanie w tej sprawie musi przeprowadzić w piątek. Sejm jego uchwałą ma się zająć w sobotę.

27.11.2020

MF: Pracodawca ma podać właściwy PESEL lub NIP pracownika

PIT Prawo pracy

Pracodawca jako płatnik ma obowiązek podać w formularzu podatkowym poprawny PESEL lub NIP pracownika. Pozwoli to na jego szybką identyfikację przez urząd skarbowy i umożliwi mu wywiązanie się z obowiązków podatkowych – przypomniało w czwartek Ministerstwo Finansów. Dzięki temu pracownik będzie mógł m.in. skorzystać z usługi Twój e-PIT i rozliczyć podatek dochodowy łatwo bez wychodzenia z domu.

26.11.2020

COVID-19 szansą na uniknięcie kary za opóźnienia w transakcjach handlowych

CIT PIT Rachunkowość Koronawirus

Na podstawie nowelizacji przepisów ustawy o przeciwdziałaniu nadmiernym opóźnieniom w transakcjach handlowych, która weszła w życie 1 stycznia 2020 roku, Prezes UOKiK zyskał uprawnienia do wszczynania postępowań w sprawie nadmiernego opóźniania się ze spełnianiem świadczeń pieniężnych. O problemie piszą eksperci KPMG w Polsce.

26.11.2020

Nowe przepisy o stratach uderzą w połączenia odwrotne

CIT PIT

Trwają prace legislacyjne nad zmianami w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych. Według obecnego brzmienia projektu ustawy nowelizującej podatnicy, którzy uczestniczyli w określonych działaniach restrukturyzacyjnych lub konsolidacyjnych utracą prawo do rozliczenia własnych start podatkowych – piszą eksperci z KPMG w Polsce.

24.11.2020

Spółki komandytowe szukają sposobów na ucieczkę przed podwójnym podatkiem

CIT PIT Doradca podatkowy

Zmiana zasad opodatkowania spółek komandytowych jest już raczej przesądzona. Pod znakiem zapytania jest tylko termin wejścia w życie nowych przepisów. Przedsiębiorcy na gwałt szukają sposobów, by uniknąć negatywnych skutków nowelizacji i konieczności dwukrotnego opodatkowywania dochodów. Rozwiązaniem może być zmiana proporcji podziału zysków lub przekształcenie spółki.

23.11.2020

Podatku od najmu mieszkania można uniknąć

Domowe finanse PIT

Ryczałt to najpopularniejszy sposób opodatkowania najmu. Nie zawsze jednak jest to najbardziej korzystna metoda – zwłaszcza jeśli mieszkanie ma więcej niż pięć lat. Wtedy zasady ogólne są bardziej opłacalne. Można skorzystać z amortyzacji, podwyższyć koszty i nie płacić podatku. Duże znaczenie ma jednak forma posiadania – pełna własność hipoteczna czy własność spółdzielcza.

21.11.2020

Dłuższy czas na przekazanie zaliczek tylko dla niektórych

PIT Rachunkowość

Minister finansów podpisał rozporządzenie. Wynika z niego, że przedsiębiorcy z branż najbardziej dotkniętych obostrzeniami, będą mogli później przekazać do urzędu pobrane od pracowników zaliczki i zryczałtowany podatek. Resort przewiduje, że poprawi to płynność finansową przedsiębiorców.

20.11.2020

Odsetki związane z usługą finansową na gruncie VAT nie zawsze z podatkiem u źródła

CIT PIT Podatki międzynarodowe

Niedawno wydany został wyrok NSA, wskazujący, że odsetki od opóźnionej zapłaty, nawet jeżeli wkalkulowane są w cenę towaru, stanowią wynagrodzenie z tytułu finansowej usługi kredytowania kontrahenta, zwolnionej z VAT (sygn. I FSK 66/18). Na poparcie swojej argumentacji NSA przytoczył m.in. orzecznictwo Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

19.11.2020

WSA: Exit tax nie może dotyczyć osób fizycznych

CIT PIT Podatki międzynarodowe

Niedawne orzeczenie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy potwierdza jednoznacznie, że podatek od wyjścia (exit tax) nie powinien być pobierany od osób fizycznych. Rząd wbrew regulacjom unijnym nałożył go jednak także na osoby prywatne. W rezultacie muszą oni podatek, jeśli zdecydują się przenieść majątek do innego kraju.

18.11.2020

Praca zdalna poza Polską może oznaczać wyższy podatek

PIT Podatki międzynarodowe Koronawirus

Grecja zapowiedziała właśnie, że przez siedem lat zwolni z połowy podatku dochodowego wszystkich, którzy tam zamieszkają i będą pracować zdalnie. Dla wielu takie zachęty mogą być kuszące. Nie wolno jednak zapominać o ewentualnych skutkach podatkowych w Polsce – zwłaszcza, że parlament pracuje właśnie nad ograniczeniem stosowania ulgi abolicyjnej, dzięki której pracujący zagranicą mogli uniknąć wysokiego podatku.

17.11.2020

Hotele, kina i kluby firmowe bez odroczenia płatności zaliczek od wynagrodzeń

PIT Prawo pracy Koronawirus

Minister finansów, funduszy i polityki regionalnej chce po raz kolejny przedłużyć terminy na wpłatę zaliczek i zryczałtowanego podatku przez płatników. Konfederacja Lewiatan apeluje, aby mogły z tego wsparcia skorzystać także hotele, kina i kluby firmowe, ponieważ zostały szczególnie dotknięte skutkami COVID-19.

16.11.2020

Nowe formularze ułatwią rozliczenie darowizn na walkę z koronawirusem

PIT Koronawirus

Dzięki nowym wzorom formularzy PIT w 2021 roku będzie można odliczyć darowizny na przeciwdziałanie COVID-19, które zostały przekazane np. szpitalom jednoimiennym, bądź uwzględnić tzw. ulgę za złe długi. Wiele takich możliwości zostało wprowadzanych ustawami podatkowymi bądź tzw. ustawami covidowymi. A teraz rozporządzenia ministra finansów ma umożliwić ich rozliczenie.

15.11.2020

Dodatki i nagrody spisowe to przychody z działalności wykonywanej osobiście

Samorząd terytorialny PIT Administracja publiczna

Dodatki i nagrody spisowe przyznane członkom gminnego biura spisowego nie stanowią przychodu ze stosunku pracy dla pracowników zatrudnianych przez burmistrza. Przychód z tego tytułu należy zaliczyć do przychodów z działalności wykonywanej osobiście. Potwierdziła to skarbówka w najnowszej interpretacji.

13.11.2020

Koronawirus komplikuje rozliczenia między firmami powiązanymi

CIT PIT Doradca podatkowy

Skutki pandemii COVID-19 pogarszają sytuację finansową przedsiębiorstw. W wielu przypadkach wpłynie to na ich rentowność, co spowoduje konieczność skorygowania cen transferowych za 2020 rok. Eksperci przestrzegają, że kontrole skarbówki za ten okres mogą być szczególnie uciążliwe i trudne.

12.11.2020

Ulga IP Box ciągle mało popularna

CIT PIT

Z ulgi IP Box w 2019 roku skorzystało 1601 podatników PIT oraz zaledwie 49 podatników CIT. Z preferencyjnej stawki podatku najczęściej korzystają programiści. Co istotne, autorskie prawo do programu komputerowego nie wymaga dodatkowego procesu weryfikacyjnego czy też rejestracyjnego, co w znaczący sposób ułatwia i przyśpiesza proces korzystania z IP Box.

10.11.2020

Umowa deweloperska nie zwolni z podatku po sprzedaży mieszkania

Domowe finanse PIT

Aby nie płacić podatku dochodowego po sprzedaży mieszkania, zarobione pieniądze trzeba przeznaczyć na realizację tzw. własnych celów mieszkaniowych. Są na to trzy lata. Skarbówka potwierdza, że samo podpisanie w tym czasie umowy deweloperskiej to za mało. Prawo do zwolnienia daje dopiero uzyskanie pełnego prawa własności.

10.11.2020
Prawo.pl