Hinc: Składka zdrowotna - powrót do starych zasad jest możliwy

Finanse publiczne PIT Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy Polski Ład

Składka na ubezpieczenie zdrowotne musi przestać być podatkiem zdrowotnym, od którego trzeba jeszcze zapłacić podatek dochodowy. Powinna na powrót stać się składką ubezpieczeniową, która uwzględnia ekwiwalentność świadczeń – mówi Przemysław Hinc, doradca podatkowy. Jak twierdzi, nie ma przeszkód, by przywrócić ją w kształcie sprzed Polskiego Ładu, i to nawet już w rozliczeniu za rok 2023.

07.11.2023

Składka zdrowotna - łatwiej było zepsuć system, niż go teraz naprawić

Finanse publiczne PIT Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy Polski Ład

Programy wyborcze ugrupowań politycznych, które po wyborach mają sejmową większość i będą tworzyć przyszły rząd, zawierają jednoznacznie negatywną ocenę zasad opłacania składki zdrowotnej, wprowadzonych podatkowym Polskim Ładem. Pytanie, jakie dziś zadają sobie przedsiębiorcy dotyczy nie tylko tego, jaką składkę będą płacić, ale także - od kiedy. Prawnicy nie mają wątpliwości, że naprawienie systemu nie będzie proste ani szybkie. Realnie w grę może wchodzić dopiero 2025 rok.

06.11.2023

Interpretacje w sprawie ulgi IP Box dają teraz lepszą ochronę, ale wciąż możliwe są spory

CIT PIT

Seria korzystnych dla branży IT wyroków w sprawie ulgi IP Box sprawiła, że również fiskus zmienił podejście do tego tematu. Zaczął wydawać interpretacje, w których sam stwierdza, czy podatnik prowadzi działalność badawczo-rozwojową uprawniającą do ulgi IP Box. W efekcie interpretacje dają podatnikom większą ochronę. Eksperci ostrzegają jednak, że ryzyko sporów wciąż istnieje. Mogą one dotyczyć tego, jaka część dochodu podlega preferencyjnemu opodatkowaniu.

06.11.2023

Udział w targach nie zawsze z ulgą na ekspansję

CIT PIT

Przedsiębiorcy chcący odliczyć wydatki na udział w targach w Polsce i za granicą muszą zwracać uwagę na rodzaj ponoszonych wydatków. Ulga na ekspansję obejmuje m.in. koszt organizacji własnych stoisk, prezentację własnych produktów i bilety lotnicze dla pracowników. Nie obejmuje natomiast spotkań z kontrahentami ani udział w targach w charakterze odwiedzających stoiska innych firm.

03.11.2023

Przedsiębiorcy nie powinni mieć ani nadpłaty, ani dopłaty składki zdrowotnej

PIT Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy Finanse Polski Ład

W związku z rozliczeniem składki zdrowotnej za 2022 rok Krajowa Administracja Skarbowa przekazała ZUS informacje o 1,1 mln przedsiębiorców. ZUS z kolei przesłał KAS dane o około 2,5 mln przedsiębiorców – dowiedział się serwis Prawo.pl. Według MF, sam fakt wystąpienia rozbieżności pomiędzy danymi KAS a ZUS nie musi oznaczać nieprawidłowości. Zdaniem prawników, to że przedsiębiorcy mieli nadpłatę i niedopłatę jest jednak dowodem, jak bardzo nieprzygotowane były zmiany wprowadzone Polskim Ładem.

02.11.2023

Prawnik nie odliczy VAT od zakupu garnituru

PIT

Aplikant radcowski prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą nie odliczy VAT od zakupu odzieży i butów, które wykorzystuje w kontaktach z klientami - stwierdził dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej. I uzasadniał, że tego typu zakupu mają charakter osobisty i nie są związane z prowadzoną działalnością. A schludny wygląd jest wymagany nie tylko od przedsiębiorców. Inaczej byłoby, gdy odzież miała logo kancelarii.

31.10.2023

Ostatni moment, by sporządzić lokalną dokumentację cen transferowych

CIT PIT Doradca podatkowy

Firmy, których rok podatkowy pokrywa się z kalendarzowym, mają do 31 października obowiązek sporządzenia lokalnej dokumentacji cen transferowych za 2022 r. Ministerstwo Finansów poinformowało natomiast, że chce wydłużyć o trzy miesiące termin sporządzenia informacji na formularzu TPR-C lub TPR-P. Według ekspertów, podatnicy mają problem nie tylko z krótszymi niż w poprzednich latach terminami oraz większą liczbą danych i analiz. Konieczna może być też aktualizacja analizy porównawczej.

30.10.2023

W kosztach rozliczymy tylko zepsute produkty ujęte w protokole strat

PIT

Aby dany wydatek mógł być zaliczony do kosztów uzyskania przychodów, musi być prawidłowo udokumentowany. Dowodem powstania strat w towarach spowodowanej ich zepsuciem bądź upływu daty przydatności do spożycia, jest protokół strat/zniszczenia. Protokół zawierający szczegółowy opis zdarzenia, którego przyczyną było zniszczenie/strata towarów, wykaz tych towarów oraz wartość poniesionej straty będzie podstawą zaewidencjonowania zdarzenia w podatkowej księdze przychodów i rozchodów.

27.10.2023

Środki przypadające byłemu małżonkowi uczestnika PPK trafią na jego rachunek PPK

PIT Prawo pracy PPK

Jeżeli były małżonek uczestnika PPK nie ma rachunku PPK, może przetransferować środki przypadające mu po rozwodzie na terminową lokatę, pod warunkiem ich wypłaty po osiągnięciu 60. roku życia albo przekazać je na swój rachunek bankowy. Od tego, jak skorzysta z tych środków, zależy, czy otrzyma je bez pomniejszeń.

27.10.2023

NSA zajmie się odpowiedzialnością członków zarządu i problemami komorników

Ordynacja PIT

NSA wypowie się w siedmioosobowych składach w dwóch istotnych kwestiach. Pierwsza z nich to, czy opłaty egzekucyjne są przychodem komornika. Druga - czy członkom zarządu spółki można przypisać winę w niezgłoszeniu wniosku o ogłoszenie upadłości, jeżeli w czasie pełnienia funkcji nie istniały nadające się do egzekucji zaległości podatkowe spółki, a prowadzone później postępowanie nie wykazało, że zaniżona w deklaracji wysokość zobowiązania była wynikiem zawinienia członków zarządu.

26.10.2023

Integracja kontrahentów czasem kosztem, czasem nie

CIT PIT

Spółka nie odliczy wydatków na spotkania integracyjne w części dotyczącej współpracowników. Kosztem uzyskania przychodu mogą być tylko wydatki dotyczące pracowników – takie stanowisko zajmuje od kilku lat fiskus i zwykle potwierdzają to sądy administracyjne. Linia orzecznicza nie jest jednak jednolita. Eksperci wskazują, że stanowisko fiskusa jest zbyt restrykcyjne i nie wynika wprost z przepisów.

26.10.2023

Nie ma PIT od sfinansowanej przez pracodawcę profilaktyki

PIT Prawo pracy

Wartość przyznawanych pracownikom pakietów medycznych nie stanowi dla nich przychodu w części dotyczącej medycyny pracy i badań profilaktycznych. Obowiązek zapewnienia tego rodzaju świadczeń nakłada na przedsiębiorców kodeks pracy, więc załoga nie ma z tego tytułu korzyści podlegających opodatkowaniu. Pracodawca pobiera natomiast PIT i ZUS od pozostałych świadczeń. Potwierdza to skarbówka w niedawnej interpretacji.

24.10.2023

Są wątpliwości, jak opodatkować produkty oferowane przez giełdy kryptowalut

CIT PIT Finanse

Nie wszystkie produkty, które bazują na technologiach kryptograficznych, można jednoznacznie określać jako waluty wirtualne na potrzeby rozliczenia podatkowego. Może się bowiem zdarzyć, że organy podatkowe podejmą próbę zakwalifikowania danego produktu jako instrumentu finansowego – piszą Mateusz Nurzyński i Maciej Sawczuk z KPMG w Polsce.

24.10.2023

Sprzedaż nieruchomości bez PIT przy zmianie relacji małżeńskich

PIT Nieruchomości

Po ustaniu wspólności ustawowej małżeńskiej i podarowaniu udziałów w nieruchomości żonie przez męża, okres 5 lat liczony jest od daty nabycia nieruchomości przez podatniczkę wraz z małżonkiem do wspólności ustawowej małżeńskiej, a nie od daty nabycia przez nią udziału w nieruchomości. Sprzedając nieruchomość przed upływem 5 lat od darowizny udziałów, nie płaci ona podatku dochodowego. Potwierdza to skarbówka i eksperci.

21.10.2023

Jakie konsekwencje ma niezłożenie informacji PIT-8C o sprzedaży udziałów spółki

CIT PIT

Obowiązek wystawienia PIT-8C może dotyczyć podmiotów, które są stroną umowy zbycia udziałów, jeżeli są: osobami fizycznymi prowadzącymi działalność gospodarczą, osobami prawnymi albo jednostkami organizacyjnymi nieposiadającymi osobowości prawnej. Obowiązek ten nie ciąży na spółce, która nie jest stroną umowy sprzedaży udziałów, a tylko spółką, w której udziały są sprzedawane. Zatem nie grożą spółce żadne konsekwencje za niezłożenie PIT-8C.

19.10.2023

Fiskus pozwala odliczyć wynagrodzenia influencerów, ale nie własnej załogi

CIT PIT

Skarbówka przyznaje, że wydatki na współpracę z influencerami mieszczą się w zakresie ulgi na ekspansję. Spółka może więc dwukrotnie odliczyć dwukrotnie wypłacone im wynagrodzenie - raz jako koszt uzyskania przychodu i drugi raz jako koszt działań promocyjno-informacyjnych w ramach ulgi. Dyrektor KIS inaczej traktuje jednak pracowników marketingu. Twierdzi, że ich wynagrodzenia nie podlegają uldze.

19.10.2023

Co dalej z Polskim Ładem? Większość przedsiębiorców chce zmian

PIT Polski Ład

Mimo iż od reformy podatku dochodowego minęły prawie dwa lata, wiele przepisów nadal budzi wątpliwości, w tym szczególnie rozliczenie składki zdrowotnej. Większość ekspertów opowiada się za zmianami odwracającymi skutki Polskiego Ładu, jeśli nie w 2024 r., to po gruntownej analizie w 2025 roku. Ale pojawiają się też głosy, że zmian już wystarczy, a kolejna rewolucja nie naprawi systemu.

18.10.2023

Tylko nieliczni producenci spełnią nowe warunki ulgi na ekspansję

CIT PIT

Ministerstwo Finansów chce wyłączyć wynagrodzenia pracowników z zakresu ulgi prowzrostowej. W projekcie objaśnień dotyczących ulgi przyjmuje też bardzo restrykcyjną definicję produktu, która uniemożliwi wielu producentom korzystanie z preferencji, jeśli np. korzystają z podzespołów innych firm. Eksperci wskazują, że konieczne jest doprecyzowanie projektu, by nie generował dodatkowych sporów.

16.10.2023