Konta emerytalne i strefy ekonomiczne to optymalizacja podatkowa?

Ordynacja CIT PIT

Ministerstwo Finansów chce wpisać do ostatecznej wersji objaśnień podatkowych IKE i IKZE, a nawet specjalne strefy ekonomiczne, jako przykład schematów podatkowych, które powinny podlegać zgłoszeniu przez firmy ubezpieczeniowe – dowiedzieliśmy się nieoficjalnie. Zdaniem ekspertów, to niedorzeczne.

23.01.2019

Chmielniak: Podatnicy są w coraz trudniejszej sytuacji

Ordynacja

Ministerstwo Sprawiedliwości nie zwalnia tempa. Dopiero co do Sejmu trafił projekt ustawy o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych za czyny zabronione pod groźbą kary, a już resort pracuje nad projektami kolejnych nowelizacji ustaw karnych, jednym z nich jest projekt zmian do kodeksu karnego skarbowego – wyjaśnia Łukasz Chmielniak, adwokat, partner w kancelarii Chmielniak Adwokaci.

22.01.2019

Organy podatkowe nie mogą pytać świadków o karalność

Ordynacja Wymiar sprawiedliwości

Osoby przesłuchiwane przez urzędników w charakterze świadka w postępowaniu podatkowym są pytane m.in. o to, czy były skazane za składanie fałszywych zeznań. Zdaniem ekspertów to pytanie, które ma podważyć wiarygodność przesłuchiwanego. Tymczasem fiskus nie ma prawa pytać o dane wrażliwe.

22.01.2019

Firmy słabo przygotowane do kontroli podatkowych

Ordynacja CIT

Częste zmiany prawa podatkowego skutecznie komplikują życie przedsiębiorców. Firmy nie mają skutecznych procedur, które ułatwiłyby im prowadzenie sporów ze skarbówką. Tymczasem urzędnicy są coraz bardziej skuteczni i coraz lepiej przygotowani do prowadzenia kontroli – takie m.in. wnioski płyną z najnowszego raportu EY i AXA.

15.01.2019

Interpretacje podatkowe przestają mieć znaczenie

Ordynacja

Organy podatkowe wydają coraz mniej interpretacji. Podatnicy zaś rzadziej zadają pytania. Skarbówka ma też wiele powodów do odmawiania udzielania odpowiedzi. Jednym z nich jest podejrzenie chęci uniknięcia podatku lub nadużycia prawa.

14.01.2019

Rząd chce surowiej karać podatników

Ordynacja Prawo gospodarcze

Przepisy karne skarbowe będą bardziej restrykcyjne. Projekt nowelizacji przewiduje podwyższenie kar za przestępstwa i wykroczenia skarbowe. Celem zmian jest podniesienie poziomu efektywności poboru podatków. Treść propozycji została w czwartek ogłoszona przez Rządowe Centrum Legislacji.

11.01.2019

MF szykuje kolejne kary na podatników

Ordynacja CIT VAT

Kierowca, który nie włączy GPS, od stycznia płaci 7,5 tysiąca złotych kary, wynikającej z przepisów akcyzowych. Od lipca za drobny błąd, nawet literówkę, w JPK - trzeba będzie zapłacić 500 złotych. Ministerstwo Finansów tworzy kolejne baty na podatników - np. nowe sankcje dla importerów. Wprowadza też kolejne obowiązki - m.in. dla wystawiających paragony.

10.01.2019

WSA: Podatnik nie podał nowego adresu, pisma nie będą tam kierowane

Ordynacja

Podatniczka wskazywała, że nieskutecznie doręczono jej postanowienie. Nie zdołała jednak zakwestionować prawidłowego doręczenia pisma. Na dzień jego wysyłki naczelnik urzędu skarbowego nie wiedział o tym, że adres zamieszkania skarżącej jest inny niż wynikający z jego ustaleń - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie.

05.01.2019

NSA: Podatnik był nielojalny wobec fiskusa, więc jego skarga była bezzasadna

Ordynacja

Podatnik powinien współpracować z organem podatkowym. Odmowa odbioru korespondencji jest przykładem nadużycia uprawnień procesowych i w demokratycznym państwie prawnym nie zasługuje na ochronę. Potwierdził to Naczelny Sąd Administracyjny. I dodał, że działania skarżącej spółki miały charakter nadużycia prawa.

04.01.2019

Małe zainteresowanie ochroną danych osobowych podatników

Ordynacja RODO

Każdy z nas ma prawo zapytać urząd skarbowy czy urząd celno-skarbowy, czy przetwarza jego dane osobowe i na jakich zasadach. Jeżeli okaże się, że tych danych ma więcej niż potrzebuje, albo jakieś dane przetwarza bez podstawy prawnej, to jak najbardziej możemy zrealizować wobec urzędu wszystkie nasze prawa w tym zakresie - tłumaczy Bartosz Kubista, adwokat i doradca podatkowy.

02.01.2019

Polski fiskus chce wiedzieć za dużo

Ordynacja CIT PIT

Od stycznia 2019 roku trzeba będzie informować fiskusa o stosowanych rozwiązaniach podatkowych. Wymóg ten nakłada unijna dyrektywa, jednak Polska wprowadziła przepisy o wiele bardziej restrykcyjne.

31.12.2018

WSA: Dowodem obciążającym podatnika mogą być jego prywatne notatki

Ordynacja

Podatnik miał „zeszyt dłużników”. Jego treść wskazywała, że nierzetelnie prowadził on ewidencję podatkową. Ten dokument, mimo prywatnego charakteru, miał istotną wartość dowodową i stanowił podstawę dla wymiaru VAT - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi.

29.12.2018

Świtała: Zmiany w podatkach to efekt uproszczenia systemu

Ordynacja CIT PIT VAT

Wprowadzając instytucję objaśnień podatkowych liczymy, że podatnicy nie będą już musieli składać wielu wniosków o interpretacje indywidualne. Uczciwy podatnik, który spyta o rozliczenia podatkowe, z pewnością dostanie rzetelną odpowiedź. Będziemy jednak eliminować sytuacje, w których jedynym motywem będzie optymalizacja rozliczeń – tłumaczy Filip Świtała, wiceminister finansów.

28.12.2018

NSA: Doręczenie listu na „stare” nazwisko podatnika - nieskuteczne

Ordynacja

Podatniczka zmieniła imię i nazwisko. Kilka miesięcy później nie odebrała przesyłki z urzędu skarbowego wysłanej na nieaktualne dane osobowe. Organ podatkowy błędnie uznał list za prawidłowo doręczony przez awizo. Korespondencja nie została skutecznie doręczona - orzekł NSA.

22.12.2018

Skarbówka łamie prawo, choć wie, że przegra w sądzie

Ordynacja CIT PIT

Fiskus upiera się przy swoim i wydaje niekorzystne interpretacje - np. w kwestii paliwa do samochodów. Sprawy niepotrzebnie lądują w sądzie, co podwyższa koszty funkcjonowania skarbówki i komplikuje jej relacje z podatnikami. Zdaniem ekspertów, to łamanie prawa.

20.12.2018

Od Nowego Roku fiskus będzie miał nową broń

Ordynacja

Od stycznia 2019 roku zmieni się funkcjonowanie Krajowej Administracji Skarbowej, co z pewnością odczują podatnicy. Zmiany nie są jednoznacznie złe, jednak z pewnością będą one stanowiły dla fiskusa potężny oręż w konfrontacji z podatnikami – tłumaczy Łukasz Chmielniak, adwokat.

19.12.2018

Zwrot podatku to bezpodstawne wzbogacenie?

Ordynacja

Urzędnikom Ministerstwa Finansów brakuje konsekwencji. Z jednej strony chcą ułatwić przedsiębiorcom odzyskanie nadpłaconego podatku, z drugiej planują rozwiązania mające zniechęcić firmy do dyskusji. Podatnik musi zachować wzmożoną czujność – pisze Robert Nogacki z kancelarii Skarbiec.

17.12.2018

Nowe zasady kontroli utrudnią prowadzenie firmy

Ordynacja Prawo gospodarcze

Zmiany w ustawie o Krajowej Administracji Skarbowej wprowadzają nowe zasady kontroli na legitymację. Łatwiej będzie również skontrolować podatnika pod jego nieobecność. Prezydent podpisał w czwartek nowelizację przepisów.

14.12.2018

Czy fiskus musi informować o zawieszeniu biegu przedawnienia

Ordynacja

Zagadnienie zawiadamiania podatnika o zawieszeniu biegu terminu przedawnienia od dawna wywoływało emocje. Istniejące w orzecznictwie rozbieżności w tym zakresie przecięła niedawna uchwała Naczelnego Sądu Administracyjnego.

14.12.2018